تولد
ضعف و بی حالی
ضعف و بی حالی می توانند حاکی از یک عفونت پنهان باشند یا نشانه ای از مشکلات جدی مغزی، همچنین کار زیاد نیز یکی از دلایل آن است.

احساس خستگی ، ضعف و بی حالی علامت چیست؟ 

ضعف و خستگی عبارت هایی هستند که زیاد به کار می روند اما در واقع آن ها دو احساس متفاوت را توصیف می کنند.مهم است بدانید دقیقاً منظورتان چیست وقتی می گویید "احساس ضعف می کنم" یا "من خسته هستم" زیرا می تواند به شما و پزشک شما کمک کند تا علل ممکن علائم شما را کم کند.

ضعف، فقدان قدرت جسمی و یا ماهیچه ای است و این احساس که تلاش زیادی برای حرکت دادن بازوها، پاها و یا ماهیچه های دیگر لازم است، می باشد. اگر ضعف ماهیچه ای نتیجه درد باشد، فرد ممکن است قادر به انجام کار با ماهیچه ها باشد، اما آسیب خواهد دید. 

خستگی و بی حالی یک احساس فروماندگی یا فرسودگی و یا نیاز به استراحت به خاطر فقدان انرژی یا قدرت است. خستگی ممکن است ناشی از کار زیاد، کمبود خواب، نگران و یا عدم ورزش باشد. چنانچهدر ادامه این بخش بسیار مهم سلامت نمناک خواهیم گفت نشانه ای است که ممکن است از طریق بیماری، دارو و یا درمان های پزشکی مانند شیمی درمانی ایجاد شود. اضطراب و افسردگی می توانند باعث خستگی شوند.

 هم ضعف و هم خستگی، جزو علائم هستند، نه بیماری ؛ از آنجا که این نشانه ها را می توان توسط بسیاری از مشکلات سلامتی دیگر ایجاد کرد، اهمیت ضعف و خستگی را می توان تنها هنگامی تعیین کرد که علائم دیگر ارزیابی شوند.

ضعف بدن

ضعف چیست و چه عواملی موجب بروز آن می شود ؟

ضعف عمومی اغلب بعد از آن رخ می دهد که شما فعالیت زیادی را در یک زمان انجام داده اید، مانند پیاده روی زیاد. ممکن است احساس ضعف و خستگی کنید، یا ماهیچه هایتان ممکن است آسیب ببینند.

این احساسات معمولاً در عرض چند روز از بین می روند. در موارد نادر، ضعف ماهیچه ممکن است ناشی از یک مشکل سلامتی دیگر باشد، مانند:

_وجود مشکل با مواد معدنی (الکترولیت ها) که به طور طبیعی در بدن یافت می شوند، مانند سطح پایین پتاسیم یا سدیم. 

_عفونت، مانند عفونت دستگاه ادراری یا عفونت تنفسی.

دلیل ضعف ناگهانی

ضعف و بی حالی نشانه چه هستند؟

_وجود مشکلاتی در غده تیرویید، که نحوه استفاده از انرژی را کنترل می کند. 

_کم کاری تیروئید می تواند موجب خستگی، ضعف، رخوت، افزایش وزن، افسردگی، مشکلات حافظه، یبوست، پوست خشک، نازک شدن موی سرد، شکننده شدن ناخن، یا تن رنگ زرد پوست شود. 

_پرکاری تیروئید می تواند موجب خستگی، کاهش وزن، افزایش میزان ضربان قلب، عدم تحمل گرما، عرق ریختن، عصبانیت، ضعف عضلانی و بزرگ شدن تیروئید شود. 

_سندروم گیلین - بار، یک اختلال عصبی نادر که موجب ضعف در پاها، بازوها و دیگر ماهیچه ها می شود و می تواند منجر به فلج شدن کامل شود. 

_میاستنی گراویس، یک اختلال نادر و مزمن است که موجب ضعف و خستگی شدید ماهیچه ها می شود. 

_ضعف ماهیچه ای که به کندی بدتر می شود، مستلزم مراجعه به پزشک است. 

_ضعف ناگهانی ماهیچه ای و از دست دادن عملکرد یک ناحیه بدن می تواند نشان دهنده یک مشکل جدی در مغز (مانند سکته یا حمله ایسکمیک) یا طناب نخاعی یا عصب ویژه ای در بدن باشد.

ضعف ماهیچه

خستگی و بی حالی چیست و چه عواملی موجب بروز آن می شود؟

خستگی می تواند ناشی از این موارد باشد:

  • کمبود انرژی
  • کار زیاد
  • کمبود خواب
  • نگرانی
  • کسالت

علت بی حالی بدن

چرا بدنمان دچار ضعف و بی حالی می شود؟

عدم ورزش یا هر بیماری مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا که معمولاً وقتی که بیماری برطرف می شود، از بین می رود. اغلب اوقات, خستگی خفیف با یک مشکل سلامتی اتفاق می افتد که با درمان خانگی بهبود پیدا می کند و نیازی به مراجعه به پزشک ندارد. 

یک وضعیت عاطفی پر تنش ممکن است باعث خستگی شود.این نوع خستگی معمولاً وقتی از بین می رود که استرس از بین برود.بسیاری از داروهای تجویزی و غیر تجویزی می توانند باعث ضعف یا خستگی شوند.

استفاده از کافئین و یا داروهای دارای مواد مخدر، می تواند باعث خستگی شود. 

مراجعه به پزشک معمولاً زمانی مورد نیاز است که خستگی همراه با علائم جدی تری است، مانند افزایش مشکلات تنفسی, علائم بیماری جدی, خونریزی غیرطبیعی و یا کاهش وزن غیرقابل توضیح.

 خستگی ، ضعف و بی حالی که بیش از دو هفته طول می کشد، معمولاً نیاز به مراجعه به پزشک را دارد.

ضعف و خستگی

اگر احساس ضعف و بی حالی آن را جدی بگیرید

این نوع خستگی و بی حالی ممکن است ناشی از یک مشکل جدی سلامتی باشد، مانند:

_کاهش میزان اکسیژن حامل (هموگلوبین) در گلبول های قرمز خون (کم خونی).

 _مشکلات قلبی چنانچه پیش از این هم در بخش سلامت نمناک گفته شد مانند بیماری عروق کرونری یا نارسایی قلبی, که منبع خون غنی از اکسیژن را به ماهیچه قلب یا بقیه بدن محدود می کند.

 _اختلالات متابولیکی مانند دیابت که در آن قند (گلوکز) در خون باقی می ماند به جای اینکه به داخل سلول های بدن برای مصرف انرژی برود.

 _مشکلات غده تیروئیدی که نحوه مصرف انرژی بدن را تنظیم می کند.

 _بیماری کلیوی و کبدی، وقتی غلظت مواد شیمیایی خاصی در خون بالا می رود, موجب خستگی می شود.

 اگر خستگی بدون علت مشخصی رخ دهد, ارزیابی سلامت روانی شما مهم است. خستگی و بی حالی نشانه شایعی از مشکلات روانی مانند اضطراب و افسردگی است.

افسردگی و بیحالی

سایر علل ضعف و بی حالی

آهن مهم ترین ماده معدنی است که کمبود آن باعث بروز ضعف و بی حالی میشود و اصولا از علائم اولیه کمبود آهن ضعف و بی حالی و خستگی مفرط و کاهش قدرت تمرکز و ضعف در کار کردن است.

علاوه بر تمامی مواردی که گفته شد ضعف و بی حالی می تواند علل تغذیه ای داشته باشد و ناشی از کمبودهایی همچون ویتامین ها و مواد معدنی باشد ؛ ویتامین های گروه ب بخصوص ب 2، ب 6 و نیاسین در این بین اهمیت بیشتری دارند که با کمبود آن فرد دچار تحریک پذیری و عصبی بودن، ضعف و بی حالی می شود.

احساس ضعف و بی حالی علامت چیست ؟ + همه علل

4.31742
این مطلب مفید بود ؟1490252
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : healthlinkbc / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
برچسب : خستگی مداوم
وبگردی