نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها بهترین درمان های ممکن برای سندرم پای بیقرار
سندرم پای بیقرار ، سندرم پای بیقرار یعنی چه
احساس اینکه چیزی زیر پوستتان راه می رود و دچار درد و سوزش و تکان های تند در پاها مخصوصا شب ها در رختخواب از علائم سندرم پای بیقرار هستند.

علل و راههای درمان سندرم پای بیقرار

پای بی قرار دارید و پاهایتان اعصاب ندارند ، مدام پاهایتان را فشار می دهید و گاهی دوست دارید ضربات محکمی به آن ها وارد کنید. درست شب هنگام خواب به سراغتان می آید و شما مایلید بدانید علت این بیقراری و درمان آن چیست.

سندرم پای بی قرار یکی از سندرم هایی است که افراد با توجه به شرایط خاص و تنش هایی که در طول روز متحمل می شوند ، تجربه می کنند ، در ادامه این بخش از سلامت نمناک تمام نکاتی که باید در مورد پای بیقرار از علت تا درمان این مشکل بدانید.

علل سندرم پای بیقرار

علل و علائم و راه های درمان سندرم پای بیقرار 

سندرم پای بیقرار چیست؟

سندروم پای بی قرار با علائمی بخصوص در اندام های تحتانی همراه است و رعایت بهداشت خواب، پرهیز از استرس و مصرف برخی داروها به ویژه در شب می تواند این اختلال را کنترل کند. احساس بی قراری می تواند ناشی از سندرم پای بی قرار باشد ؛

اکثرا این حالت در شب اتفاق می افتد و فرد مبتلا احساس می کند که چیزی زیر پوست او راه می رود این حالت موجب می شود تا فرد پای خود را تکان دهد یا مجبور شود برای خلاصی از این حالت پاها را فشار داده یا حرکت کند.

علائم پای بی قرار

سندرم پای بی قرار چه علائمی دارد؟

علائم سندروم پای بی قرار

در سندرم بیقراری پاها ، پاها دچار درد، سوزش، گزگز، فشردگی و تکان های تند می شوند.

برای تشخیص سندرم پای بی قرار ابتدا باید سایر اختلالات را افتراق دهیم. فردی که به بیماری قند مبتلا است ممکن است دچار احساس بی قراری در پاها شود در صورتی که این احساس بر اثر بیماری قند نباشد می توان تشخیص سندروم پای بی قرار داد. مورمور و خواب رفتگی به ویژه در اندام های تحتانی از علائم سندرم پای بی قرار است.

سوزش و گزگز پا

نشانه های سندرم پای بی قرار 

علت بیقراری پاها و پای بی قرار

این بیماری ارتباط تنگاتنگی با سلامت بدن دارد؛ یعنی اگر ذهن و جسم سالم باشد امکان ابتلا به این بیماری کم می شود و البته بیماری که به صورت ارثی منتقل شده هم رفع و رجوع می شود.

کمبود ویتامین ها در سندرم پای بی قرار

بین همه ویتامین ها کمبود ویتامین B6 می تواند در مدت کوتاهی فرد را به این سندرم مبتلا کند. بنابراین کمبود ویتامین را جدی بگیرید، چون اینطور که معلوم است، اثرات کمبود ویتامین فقط رنگ زرد و بی حالی نیست و ممکن است به استرس داخل پاها برسد.

کمبود ویتامین ها

بروز سندرم پای بی قرار با کمبود ویتامین

نقش داروهای ضد افسردگی در سندرم پای بی قرار

مصرف برخی داروها مانند ضدافسردگی ها به ویژه در شب می تواند منجر به بروز و تشدید علایم سندروم پای بی قرار شود که توصیه می شود با هماهنگی پزشک مصرف این داروها را به زمان دیگری از روز موکول کرد.

شدت سندرم پای بی قرار با استرس و فشار روانی

استرس موجب شدت سندروم پای بیقرار می شود.فشار روانی یکی دیگر از علل ابتلا به سندروم پای بی قرار است که در صورت عدم مدیریت آن می تواند وضعیت درد را تشدید کند.

استرس از نوع ذاتی و اکتسابی اش می تواند مهمترین عامل ابتلا به این سندرم باشد، به خاطر علت هم هست که خانم ها بیشتر از آقایان به این بیماری دچار می شوند و طول درمانشان هم از مردها بیشتر است.

استرس از علل سندرم پا

استرس از عوامل موثر در بروز سندرم پای بی قرار 

بی تحرکی و اعتیاد از علل سندرم پای بی قرار

به جز استرس، بی تحرکی و کمبود ویتامین و اعتیاد هم در رده های بعدی مهمترین دلایل قرار می گیرند.

راههای درمان سندرم پای بی قرار

برای درمان بیقراری پاها کافیست:

برای درمان سندروم پای بی قرار دیرتر بخوابید:

سندرم پای بیقرار باعث سخت خوابیدن می شود ، برای داشتن خواب عمیق، کمی دیرتر به رختخواب بروید و صبح ها بیشتر بخوابید.ساعات خواب صبح می تواند از بهترین ساعات استراحت شما باشد. بیشتر افراد بزرگسال نیاز به 7 تا 9 ساعت خواب شبانه دارند.

کمک به درمان سندروم پای بی قرار با ورزش دادن پاها قبل از خواب:

انجام کمی حرکات کششی قبل از خواب می تواند مفید باشد.برای کشش ساق پا، پای چپ خود را کشیده و عقب ببرید و پای راست خود را از زانو کمی خم کرده و جلو بیاورید ؛ می توانید دستان خود روی ران پای راست خود و یا دیوار قرار دهید و این حرکت را برای پای دیگر خود تکرار کنید چراکه کشش ساق پا باعث می شود بتوانید مدت بیشتری بنشینید.

ورزش دادن پا

ورزش های کششس قبل خواب برای سندرم پای بی قرار 

برای درمان سندروم پای بی قرار دوش آب گرم بگیرید:

حمام کردن با آب گرم قبل از خواب، باعث آرامش و راحت تر خوابیدن شما می شود. همچنین علائم سندرم پای بیقرار را کاهش می دهد.

نخوردن مواد کافئین دار برای درمان سندروم پای بی قرار:

احتمالا متوجه شده اید که مصرف قهوه، چای، کاکائو و نوشابه سیاه به علت داشتن کافئین باعث می شود کمی احساس انرژی و شادابی کنید، ولی علائم سندرم پای بیقرار را بدتر می کنند، حتی بعد از چند ساعت پس قبل از خواب این مواد را نخورید.

برای درمان سندروم پای بی قرار پاهایتان را سرد یا گرم کنید:

ببینید با گذاشتن حوله گرم روی پاهایتان احساس بهتری پیدا می کنید یا کیسه یخ؟ هر نوع تغییر دمایی می تواند تسکین دهنده باشد.برخی افراد می گویند دوش آب سرد برای آن ها بهتر است.

تغییر دمای پا

بالا و پایین بردن دمای پا در سندرم پای بی قرار 

برای درمان سندروم پای بی قرار ورزش متعادل داشته باشید:

ورزش متعادل (نه کم و نه زیاد) در طی روز باعث می شود خواب بهتری در شب داشته باشید؛ مثل پیاده روی، آهسته دویدن، بلند کردن وزنه و هر ورزش دیگری که از آن لذت می برید. بررسی ها نشان داد که ورزش باعث کاهش تکان های پا و خواب طولانی تر و عمیق تر در افراد مبتلا به سندرم پای بیقرار می شود ولی به یاد داشته باشید که نباید خیلی زیاد و یا شدید ورزش کنید چراکه ورزش شدید و طولانی بخصوص قبل از خواب، علائم سندرم را بدتر می کند.

ورزش دادن مغز برای درمان سندروم پای بی قرار:

کارهایی که حواس شما را پرت می کنند، می توانند گاهی اوقات علائم سندرم را کمتر کنند. لذا جدول حل کنید، کتاب بخوانید، یک بازی کامپیوتری انجام دهید، بافتنی ببافید و … .

برای درمان سندروم پای بی قرار به طور عمیق نفس بکشید:

فشار روحی و جسمی، علائم سندرم را بدتر می کند پس با تنفس آرام و عمیق، گرفتگی عضلات خود را برطرف کنید ؛ شما همچنین می توانید قبل از خواب، در یک اتاق کم نور به یک موسیقی آرام گوش دهید.

ماساژ پا برای درمان سندروم پای بی قرار:

ماساژ دادن ساق پاها قبل از خواب می تواند علائم سندرم را کم کند و بهتر بخوابید ؛ شما و یا یکی از اعضای خانواده تان می تواند این کار را برای شما انجام دهد.

ماساژ پاها برای کاهش درد

ماساژ موثر در بهبود سندرم پای بی قرار 

برای درمان سندروم پای بیقرار احتمالا نیاز به قرص آهن نیاز دارید:

افراد مبتلا به سندرم پای بیقرار اغلب میزان کمی آهن در مغز خود دارند ؛ بدن شما برای ساخت دوپامین نیاز به آهن دارد. دوپامین یک ماده شیمیایی در مغز است که حرکات شما را کنترل می کند بنابراین با مراجعه به پزشک و دادن آزمایش خون، مطمئن شوید که نیاز به مصرف قرص آهن دارید یا خیر؟

اگر دچار کمبود آهن بودید، قرص آهن را همراه با یک لیوان آب پرتقال یا سایر منابع غذایی ویتامین ث مصرف کنید تا جذب آهن در بدن بیشتر شود.

با حرکات یوگا، درد سندرم پای بیقرار خود را کم کنید:

انجام حرکات یوگا به همراه حرکات کششی، تنفس عمیق و آرام سازی عضلات می تواند علائم سندرم خفیف را کاهش دهد ؛ شما می توانید از روی یک کتاب، حرکات یوگا را انجام دهید.

برای درمان سندروم پای بی قرار الکل و سیگار را ترک کنید:

مصرف الکل و سیگار باعث بروز علائم سندرم پای بیقرار می شود و برای خواب مضر است ، هرچند نوشیدن الکل ابتدا شما را خواب آلود می کند، ولی باعث می شود نصفه شب از خواب بیدار شوید و باعث کاهش کیفیت خواب شما می شود. نیکوتین موجود در سیگار هم علائم سندرم را بدتر می کند، لذا از مصرف سیگار، قلیان و هر نوع محصول دخانی دیگر خودداری کنید.

دخانیات در سندرم پا

ترک دخانیات کمک به درمان سندرم پای بیقرار 

روش آرام شدن پای بیقرار با یک قالب صابون:

به گزارش وب سایت دکتر اوز ، دکتر " جیم سیرز " در این برنامه روشی ساده ولی موثر برای رفع بی قراری پا معرفی کرد . به توصیه این متخصص اگر ساعتی قبل از انکه به رختخواب بروید یک قالب صابون را زیر ملحفه بگذارید تا بدین وسیله در طول شب خواب آرام را تجربه کنید .

هیچ تحقیقات علمی برای ثبت این روش انجام نشده است اما 72 درصد از افرادی که این روش را امتحان کرده اند نتیجه را مثبت و عالی گزارش کرده اند . به گفته ی وی این یک روش کاملا تجربی است اما نتیجه ی ان قابل توجه بوده است. دکتر سیرز می گوید:بهترین نوع صابون برای این روش درمانی صابون اسطوخودوس یا صابونی با عطر گلهای لاوندل است.

نسخه های طب سنتی برای درمان و تسکین سندرم پای بیقرار 

برای درمان گیاهی سندرم پای بیقرار یک قاشق چایخوری جوش شیرین را در آب گرم کامل حل کرده و پاهای خود را در آن ماساژ دهید.

گل پیچ ساعتی برای سندرم پاهای بیقرار:

برای داشتن خواب آرام و رفع ناراحتی یک ساعت قبل از خواب یک فنجان دمنوش این گیاه را مصرف کنید. زنان باردار یا افرادی که از داروی ضدافسردگی استفاده می کنند نباید این دمنوش را مصرف کنند ؛ فراموش نکنید که مصرف این گیاه برای زنان باردار و شیرده ممنوع است.

گل پیچ ساعتی

نسخه های گیاهی برای درمان سندرم پای بیقرار 

درمان سندرم پای بیقرار با چای کوهی:

مصرف دمنوش چای کوهی راهکاری موثر برای برطرف کردن سندروم پای بی قرار است.

سرکه سیب موثر در درمان سندرم پای بیقرار:

برای درمان سندروم پای بیقرار پاهای خود را داخل سرکه سیب طبیعی قرار دهید.

درمان سندرم پای بی قرار با جوش شیرین:

برای درمان گیاهی سندرم پای بیقرار یک قاشق چایخوری جوش شیرین را در آب گرم کامل حل کرده و پاهای خود را در آن ماساژ دهید.

برای درمان سندرم پای بیقرار اگر:

دیابت دارید سیر و پیاز و اگر دیابت ندارید سیب و عسل در رژیم غذایی خود بگنجانید.

درمان سندرم پای بیقرار

درمان طب سنتی برای سندرم پای بیقرار 

 

تمام علل و روش های خانگی درمان سندرم پای بیقرار بدون دارو

منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
این مطلب مفید بود ؟ 648 41
نظر کاربران
زیبا

زیبا

با تشکر از مطالب مفید شما،من زمانی که دچار سندروم پای بی قرار میشم مخصوصا قبل از خواب با خوردن یک لیوان آب قند این مشکل رفع میشه به غیر از این هیچ کاری تسکین دهنده نیست برام که این موضوع باعث نگرانیم شده که به مرور زمان دچار بیماری دیابت نشم به دلیل مصرف قند زیاد....

پاسخ دادن 31 14
معین

معین

سلام بهتر است بجای اب قند از شربتی از اب و عسل طبیعی و ابلیموی طبیعی صبح ناشتها و شب موقع خواب به ارامی میل کنید و نرمش و حرکات کششی در صبح و شب به مدت 15 دقیقه یادتان نرود

پاسخ دادن 11 2
مریم

مریم

روش آرام شدن پای بیقرار با یک قالب صابون: به گزارش وب سایت دکتر اوز ، دکتر " جیم سیرز " در این برنامه روشی ساده ولی موثر برای رفع بی قراری پا معرفی کرد . به توصیه این متخصص اگر ساعتی قبل از انکه به رختخواب بروید یک قالب صابون را زیر ملحفه بگذارید تا بدین وسیله در طول شب خواب آرام را تجربه کنید . هیچ تحقیقات علمی برای ثبت این روش انجام نشده است اما 72 درصد از افرادی که این روش را امتحان کرده اند نتیجه را مثبت و عالی گزارش کرده اند . به گفته ی وی این یک روش کاملا تجربی است اما نتیجه ی ان قابل توجه بوده است. دکتر سیرز می گوید:بهترین نوع صابون برای این روش درمانی صابون اسطوخودوس یا صابونی با عطر گلهای لاوندل است.

پاسخ دادن 7 5
رها

رها

با سلام ...من دچار سندرم پاهای بیقرارم واقعا خیلی بده شبها آدم خیلی اذیت میشه و موقع خواب زجر میکشه من امتحان کردم اگه اول خوابم بد خواب بشم و یا عصبی بشم و دچار استرس بشم پاهام بیشتر اذیت میشه و طوریکه واقعا کلافه میشم و دوست دارم یکی پاهامو از زانو قطع کنه ان شاا... هر کسی دچار این عارضه هست زودتر خوب بشه با تشکر

پاسخ دادن 36 12
PARIYA

PARIYA

واقعاً منم اینطوریم بعضی شبا از درد فقط گریه میکنم

پاسخ دادن 10 4
محمود

محمود

سلام من ٥٠سالم است منم همينطورم دقيقا هنگام خواب كه فرا ميرسه حتي اگه دوشب هم نوخابيده باشم انگار خواب از سرم ميره وپاهايم شروع به ضعف ميكنه يا خارش كه مجبورم بشدت پاهايم را تكان دهم خدا كند داروي پيدا شود تا شب را راحت بخوابيم

پاسخ دادن 19 8
دنیا

دنیا

ممنون از توضیحات خوبتون من هر موقع شبها از غذاهای سرد مثل ماست یا دوغ استفاده میکنم دچار بیقراری پا میشم

پاسخ دادن 8 9
لیلا

لیلا

سلام ، ممنون از مطالبی که در سایت خوبتان گذاشته اید،من دچار این بیماری هستم و تاکنون برای درمان دردهای وحشتناک پایم به پزشکان ارتوپد و داخلی زیادی مراجعه کرده ام اما متأسفانه هیچکدام از آنها بیماری مرا تشخیص نداد و من هر چند وقت یکبار دچار درد می شدم،تا اینکه دخترم که دانش آموز پیش دانشگاهی رشته ی تجربی است بعد از کلی جستجو در سایتهای مختلف متوجه شد که من به سندرم پای بیقرار دچار شده ام و علائم این بیماری را دارم.ممنون که درباره ی این بیماری مطالب مفیدی در اختیار کاربران قرار داده اید.

پاسخ دادن 15 5
سید کسری سید حسینی

سید کسری سید حسینی

سلام واقعا من مدت دو ماهه کاملا راحت شدم و سه ساله درگیر این بیماری هستم وشب تا صبح خواب نداشتم به لطف خدا حل شده حتما حتما مدت یکماه کامل برنج گوشت قرمز وسفید حتی ماهی و ماکارانی ونوشابه وفسفود وکلا چربی نخورید وبجاش از نان سنکک وماست یا تخم مرغ و بیشتر میوه بخورید چه نهار چه شام

پاسخ دادن 5 7
نسرین

نسرین

منم شبها دچار سندورم پایبیقرار میشم واقعا زجر اوره دوست داری پات قطع بشه از مطالبتون استفاده کامل کردم خیلی ممنون کاش اطرافیان کمی مارو درک میکردن

پاسخ دادن 18 7
طاهر

طاهر

قرص پرامی پکسول هم مفید است

پاسخ دادن 14 6
امیر

امیر

سلام. من هم چند ماهی است دچار این سندروم شدم. در ابتدا پزشکها می گفتند آنفولانزا داری. اما وقتی این سندروم در بازههای زمانی نزدیک به هم تکرار شد، پزکش به من گفت که دچار این سندروم هستم. من وقتی دچار بیقراری پا می شم استانمینوفن کودئین و گاباپتن روزی 3 بار مصرف می کنم و شبها لورازپام می خورم. البته بهترین راه برای دور نگه داشتن این سندروم تغییر سبک زندگی است. داورها موقتی هستند. من استخر را امتحال کردم که خیلی کمک می کنه.

پاسخ دادن 3 2
خسته

خسته

بدونییییییید که اگه اول استرس رو کلا درمان نکنیید حتی در خوش ترین لحطه این درد به سراغتو میاد.به حدی استرس های چند سال قبل من مسبب درد کشیدنهای الان من شد که نه تنها پا بلکه بقیه اعصای بدنم مانند پاهام شد واز کارروزانه منزل شغلن ودرسم عقب موندم وقید همه رو زدم.بیماری من دیر تسخیص داده شد واین همه چیز رو بدتر کرد.الان بعدیک سال درمان فقط اطلاعات وعدم استرس کمکم کرد ولی هنوز توانای کار در بیرون خونه رو ندارم

پاسخ دادن 4 4
نسرین

نسرین

سلام من چند سالیه که دچار این بیماری هستم واقعا خیلی سخته مخصوصا با دوتا بچه که شبا نمیتونی بخوابی وصبحا باید به خاطر بچه ها بیدار بشی،من به دکتر نرفتم چون قبلش فکر میکردم مثل مادرم آرتروز دارم ولی بعد از طریق تلویزیون با شنیدن صحبتهای دکتر متوجه شدم که دچار سندروم هستم بیشترین راه درمان این بیماری دوری از استرس و فشارهای زندگی هستش و همیشه گرم نگه داشتن پاها و همچنین دوری از خوردن بعضی چیزها مثل خربزه ،ماست،دوغ وچیزهایی که باعث سردی میشن با رعایت این نکات من دو سال بود که خوب شده بودم ولی بازالان یک ماهی هست که دوباره بیماریم عود کرده و این به خاطر استرسهاییه که دارم وهمچنین در شش ماه اخیر علاوه بر مشکلاتم رژیم غذاییمو رعایت نکردم ،امیدوارم شما دوستان عزیز با رعایت این نکات از شر این بیماری خلاص بشید

پاسخ دادن 4 1
ناشناس

ناشناس

خیلی جالبه، مدتیه که ترامادول مصرف میکردم و وقتی میخام بذارمش کنار دچار این حالت میشم، و یکی از راههای درمان این حالت خود ترامادوله، عجب دور باطلی

پاسخ دادن 27 8
علی

علی

معتاد شدی.. دیگ ادامه نده وگرنه خیلی بدتر میشی حدود یک ماه بیقراری میکشی ولی روز به روز کمتر میشه.. دیگه ادامه نده فقط که ترامادول بدترین اعتیاده از متادون هم بدتره.. هر وقت بیقرار شدی دوش اب سرد بگیر

پاسخ دادن 19 3
محسن

محسن

سلام، با تشکر از مطالبتون، جالبه من وقتی حالاتم رو به کسی میگفتم بهم میخندیدن، میگفتم حوصله پام سر رفته، ی سوال داشتم، من مبتلا به دیابت هستم دلیل این سندروم فقط دیابته یا دلایل دیگه مثل استرس و کمبود آهن هم ميتونه دخیل باشه یا نه؟ ممنونم ازتون

پاسخ دادن 12 4
نازنین

نازنین

سلام من فکر میکردم فقط من دچار این بیماری هستم که واقعآ کشنده است. چون برای کسی اشنا نبود فقط یه دکتر اعصاب بهم قرص سوپکسول داد که اون تا اندازه ای ارومم میکنه وقتی که اروم میشه پاهام تازه میفهمم زنده ام...منم دیابتی هستم

پاسخ دادن 2 2
سیران

سیران

سلام.منم هم خودم هم شوهرم به این درد مبتلا هستیم.من بعده فوت بابام این بیماری رو گرفتم.اصلا نمیدونستم چرا اینطوری شدم.تا اینکه وقتی ازدواج کردم فهمیدم هم خودم هم شوهرم دچار سندروم پای بی قرار هستیم.دلیلش بیشتر استرسو ناراحتیه.ممنون از مطالبه خوبتون

پاسخ دادن 7 2
مهیار

مهیار

سلام. ممنون از سایتتون. الان که من دارم این پستو مینویسم ساعت 4 صبحه و بعد از 2 ساعت در تخت بودن و کلنجار رفتن با این بیقراری پاهاست. واقعا کلافه کنندست. هی به خودت میگی الان خوب میشه فکرشو نکن بخواب هی میری بالش میزاری زیر پاهات بلکه آروم شه و بخوابی بازم نمیشه. من همه جورشو امتحان کردم مثله ورزش کردن ریلکس بودن و ... بازم نمیشه هر از گاهی بازم میاد. من شبها هر وقت شام سنگین یعنی چربی بالا بخورم پاهام بیقرار میشه که با خوردن آب غوره 1 ساعت قبل از خواب رو من خوب جواب داده. ولی من از طعمش خوشم نمیاد و میخواستم از آقای دکتر خواهش کنم اسم یه قرص رو به من پیشنهاد کنند.ممنون.

پاسخ دادن 17 10
nima

nima

قبل از خواب گاباپنتین 100 بخور صد در صد خوب میشی ولی باید مواظب باشی چون یجورایی اعتیاد داره ولی بهتر اینه که پیش یه دکتر برین صد در صد خوب میشین

پاسخ دادن 1 3
دعا

دعا

سلام تاچندوقت پیش نمی دونستم مشکلم روچطوربه دکتر بگم حتی اسمش روهم نمی دونستم تااینکه باسرچ توی سایت فهمیدم مشکلم سندروم پای بیقرار.روزهایی که خستگی واسترس زیادی رو تحمل می کنم وبی خوابی زیاد دارم شب باتکانهای ساق پا زجر می کشم.یعنی غیراز چیزهایی که دربالا گفته شددارویی قرصی چیزی وجودنداره که به طورکامل این مشکل رودرمان کنه?

پاسخ دادن 10 9
صدیقه

صدیقه

قرص پرگابالین بخوریدخیلیییی موءثره من خودمم این بیماریودارم دکتربهم قرص پرگابالین 50 داد

پاسخ دادن 3 2
بشیر

بشیر

سلام.من هم تقریبا سه ساله بابن درد مبتلاهستم خیلی سخته که خوابت میاد ودردنمیزاره که بخوابی من راهای زیادی رو امتحان کردم مثل شناکردن که تاچندوقتی جواب داد ولی بعدس بی اثرشدوهمچنین ماساژکه بازهم موقتی جواب میده والآنهم زیر نظر دکترمغزواعصاب هستم که برام ویتامین دی,ویتامین بی ۶.ویتامین بی۳.ویتامین بی۱۲باقرصهای ونلافاکسین۳۷.۵وپرامیپیکسول۱۸تجویزکرده کتقریبامدت شش ماه میشه هیچ اثری ازدرمان ندیدم فقط پرامیپیکسول وونلافاکسین شبهااستفاده میکنم بعنوان آرامبخش عمل میکنه کاین هم ازاستفاده دراز مدتش میترسم که عوارض جانبی دیگر نداشته باشه که حتما داره.ودرضمن ازنظرات وتجربیات دوستان قدردانی میکنم که نظردادند.

پاسخ دادن 3 0
ابراهیم

ابراهیم

سلام من الان ده روزه که بعداز پانزده سال موادو گذاشتم کنارازبیشترین چیزی که میترسیدم همین بیقراریه پا هست الان ده روزه که شبها تا صبح با خودم کلنجار میرم هر روشی هم امتحان کردم به درد نخورد فقط دوش اب سرد تا نیمساعت تاسیر گذار است حالا نمیدونم اخر تمام میشه یا تا اخر عمر بامنه ممنون لطفا جواب بدید

پاسخ دادن 19 6
azim

azim

سلام منمم مواد مصرم میکردم و قطع مصرف کردم این حالت حدودا تا یک ماه طول میکشه من خودم فقط از اب سرد استفاده میکردم از خوردن سیب زمینی هم دوری کن تو یکی دو ماه اول باعث بدتر شدنش میشه سعی کن وقتی خوابت نمیبره نخواب با یه فیلم یا بازی خودتو مشغول کن سعی کن اثلا از دارو استفاده نکنی چون اونایی که مواد مصرف میکردن و ترک مواد کردن خیلی راحت به داروهایه دیگه وابستگی پیدا میکنن بهتره یک مدت تحملش کنی حتما خوب میشه هر وقت پات بی قرار شد برو بگیر زیر اب سرد سعی کن از جای خواب سرد استفاده کنی چون وقتی پات گرم بشه باز بی قراری میاد سراقت

پاسخ دادن 6 1
عاطفه

عاطفه

سلام من 34 سالمه و یک ساله که دچار این سندرم شدم واقعا اذیت کننده اس ، گابانتین یه مدتی با تجویز دکتر مصرف کردم ولی معده ام کلا دیگه به قرص حساسیت پیدا کرد6 و دیگه نمیتونم مصرف کنم ، ولقعا نمیدونم چیکارش کنم بیشتر عصبی ام میکنه

پاسخ دادن 2 3
پری

پری

منم سالهاست که باوجود کوهنوردی این مشکل رو دارم بخصوص وقتی که پاهام زیاد آویزون می مونه مثل نشستن توماشین و مسافرت. چندین راه مختلف رو امتحان کردم تنها راهی که فعلا داره جواب می ده. شستن پا با آب سرد قبل از خوابه. حتما امتحان کنین. عاالیه

پاسخ دادن 8 3
آرش

آرش

درود بر شما ،من از دوره نوجوانی مبتلا بودم و گاهی اوقات بطور غیر ارادی هردو پایم را به شدت تکان میدادم بطوریکه جلوی اطرافیان بشدت احساس خجالت میکردم.وحتی گاهی تمسخر هم میشدم.البته من هیچ احساس خارش یا درد یا...ندارم فقط بطور غیرارادی پاهایم را تکان میدهم .ولی با تمرکز و یوگا توانستم در بلند مدت این سندروم را مهار کنم.ولی مورد عجب برایم اینست که این بیماری ارثی هم هست چون پسرم هم مثل من است البت با شدت بیشتر !!!

پاسخ دادن 1 1
رئیس

رئیس

بههههله.منم وقتی میخوام مواد مخدرو ترک کنم همینجوری میشم ک البته اثراته ترکه ولی خب درک میکنم این حالتو.

پاسخ دادن 0 1
سلام من هم چند سال ه

سلام من هم چند سال ه

سلام من هم چند ساله اینطورم دکتر مغز واعصاب رفتم قرص رستین داد که میخورم وراحت میخوابم ولی نمیدونم تا به چه مووقع باید بخورم

پاسخ دادن 3 2
هاشمیخ

هاشمیخ

باسلام و عرض ادب بنده وقتی که فعالیت ورزشی میکنم بیقرار میشم نه از ناحیه پایین تنه بلکه بیقراری شدید که منجر بیحالی و انگار اکسیژن ندارم و نفسم خیلی کم میاد متشکر میشم راهنمایی کنید

پاسخ دادن 2 0
عماد

عماد

با سلام من حدود 5 سال این بیماری رو دارم واقعا بیماری زجر آور و سختیه .تا حالا پیش 50 تا پزشک متخصص مغز و اعصاب رفتم .البته اوایل کلی طول کشید که بفهمم بیماریم به کدوم تخصص میخوره .کلی دارو گاباپنتن و پرامی پکسول و روپینیرول هم مصرف کردم هیچ فایده ای نداشت . انگار دارم قرص نعنا میخورم .خلاصه این بیماری امونم رو بریده مسیر زندگی شخصی و کاریمو عوض کرده .گاهی به سرم میزنه برای یه ساعت خواب هردو پامو از زانو قطع قطع کنم .این روش صابون دکتر از هم من تو سایتش دیده بودم انجام دادم واسه من که هیچ تاثیری نداشت .تنها مسکن همونطور که دوستمون گفت ترامادوله ....هرکی این نوشته رو می خونه لطفا برای خوب شدن من و هرکی که این بیماریو داره دعا کنه .......

پاسخ دادن 16 3
آزاده

آزاده

سلام . از وقتی که یادم میاد من این بیماری رو داشتم ولی تا چند ماه پیش اسمشو نمیدونستم تا اینکه توی سایتی مطلبی خوندم در مورد سندرم پای بیقرار و متوجه شدم همه علائم این بیماری رو منم دارم . دوستان من بیشتر توی کف پای راستم این بیقراری رو حس میکنم و واقعاااا کلافه و اذیتم و تنها چیزی که یکم آرومم میکنه پد پا هستش که از کالای پزشکی تهیه میکنم. شما هم امتحان کنید انشاااالله که نتیجه بخش باشه

پاسخ دادن 4 4
اسماعیل

اسماعیل

سلام، من مشکل پاهای بی قرار دارم ولی نه موقع خواب، بلکه زمانی که پشت میز یا روی مبل نشسته ام این مشکل را دارم، میخواستم بدونم علت آن و راه درمانش چیست .

پاسخ دادن 7 5
پریوش رنجبری

پریوش رنجبری

من از سن 14 سالگ تاکنون که45 سالم می باشد از سندرم پاهای بیقرار رنج میبرم بعضی شبها تا دم صبح بیدارم وعذاب میکشم خدایا تاکی.....

پاسخ دادن 6 3
ماری

ماری

تا کسی دچارش نباشه درک نمیکنه چه حس مزخرفی داره
منو داره به جنون میرسونه هیچ درمان قطعی هم نداره
واقعا خسته شدم

پاسخ دادن 4 1
سعید

سعید

پیشنهادمیکنم اگه شاغل نیستیددیرتربخابیدوقبل خاب پاروماساژبدیدتاچنددقیقه آروم میشه اگه زودبخابید

پاسخ دادن 0 1
منیر

منیر

با سلام منم هراز گاهی دچار بیقراری پا میشدم ، ولی حدودا 10 روزه که شدت پیدا کرده شب تا صبح عذاب میکشم و هیچ کاری نمیتونم بکنم . خیلی درد بدیه ، خدا خودش یه لطفی بکنه

پاسخ دادن 7 0
سعید

سعید

ماساژپاقبل خاب خوبه

پاسخ دادن 0 0
نوشین

نوشین

سلام به همه دوستان همدرد،برای اولین باره میبینم مثل منم هستن،!!!!من از زمان کودکی تا الان که 36سال دارم با این بیماری که مثل کابوس میمونه و مثل خوره افتاده به جونم سر میکنم،و هیچکس درکم نمیکنه،اینجا احساس کردم همه درد همو میفهمیم،متاسفانه تا الان هرراهی رو چه پزشکی چه سنتی امتحان کردم و کلی هزینه کردم،اما دریغ از یک خواب راحت،فقط خدا کمک کنه،چون هیچکی ماهارو درک نمیکنه بیاییم همه واسه هم دعا کنیم،الهی به امید ریشه کن شدن این بیماری وحشتناک و مزاحم،.

پاسخ دادن 7 0
قربانی سندرم پا

قربانی سندرم پا

با درود از راهنمایی شما . اول اینکه این بیماری جدیدا شیوع بیشتری بافته برادر من مدت ده سال هست که مبتلا سده و در حال حاضر آنقدر بی خوابی روی او اثر کرده که از نظر سن سی سال بالاتر نشان میدهد دوم اینکه او سیگار میکشید که ترک کرد اما حالا دو ماهی هست که این بیماری سراغ من آمده من 53 سال دارم و از هر نظر سالم و به هیچ چیز حتی دارو نیز اعتیاد ندارم اما عجله نکنید همسر من که 10 سال با من اختلاف سنی دارد و از تبار ما نیست نیز دو سال است که مبتلا شده اما عجله نکنید زن داداش من نیز 35 سال است که پاهایش اذیتش میکند اما جالب این است که دختر برادرم که فقط 28 سال دارد نیز دچار این بیماری شده بنابراین عاملی مانند یک ویروس به ما ایرانیها حمله کرده که ممکن است دست ساز دشمنان باشد آیا بهتر نیست با یک همه پرسی sms از مردم ایران بابت بی حسی پا در هنگام خواب یک آمار بگیرید با تشکر.

پاسخ دادن 12 6
نیما

نیما

بنده هم نزدیک به 13 سال است که این درد رو دارم و در این خصوص چندتا نکته خواستم خدمت دوستان عرض کنم. اولا این بیماری بیشتر در افرادی که تالاسمی مینور یا همان کم خونی خفیف دارند شیوع بیشتری دارد. این یعنی کم خونی و فقر آهن. و اگر بخواهیم با دارو فقر آهن را جبران کنیم این قرص های آهن در رگها رسوب می کنند. لذا مجبور هستیم شیوه زندگی را تغییر دهیم یعنی ماست و دوغ ، هندوانه ، ماکرونی و ... حدالامکان کمتر باید مصرف کنید ! از آب گرمهای درمانی حتما حتما استفاده کنید خیلی اثر دارد! به مدت یک ماه هرچیزی که برای صبحانه و نهار و شام میخورید را ثبت کنید و همچنین روزها و ساعاتی که این درد را دارید انها را هم یاداشت کنید به راحتی خواهید فهمید که یک سری غذاها را باید از برنامه غذایی حذف کنید. در ضمن دکترهای ایرانی که برای هر مریض 30 ثانیه ها بیشتر وقت نمیگذارند انتظار نداشته باشید که درد شما را درمان کنند.

پاسخ دادن 8 1
محمود

محمود

بسیار ممنونم از مطالب ارزنده شما در این خصوص.منم موقع خواب روی پاهام خیلی داغ میشه و دچار کم خونی خفیف هم هستم و موافق نظر شما هستم که به یک سری غذاها حساسیت داریم و باید حذف بشه اگه به نتیجه دیگری رسیدید منو در جریان بذارید ممنونم

پاسخ دادن 1 0
احمد

احمد

من چند سالی گرفتار درد بودم تا با تشخیص ای بیمار ی با قرص پرگابالین ویک قرص دیگر در حال حاضر دو سال است شب راحت میخوابم به متخصص درد مراجعه کنید.

پاسخ دادن 2 0
صبا

صبا

با سلام من هم عارضه سندرم پای بیقرار رو تجربه کردم طوری که شب موقع خواب باید پاهام رو با یک شال بزرگ سفت میبستم اما چند وقت پیش متوجه شدم فقر آهن دارم حدود یک ماهه که کپسول ففول میخورم وشکر خدا این مشکل رو موقع خواب ندارم و بهترم

پاسخ دادن 2 0
آرزو

آرزو

من حدود ۷ساله درگیر این بیما ی ام ولی تمام مشکلات من از مسائل روحی واسترسای فراوائی که داشتم شروع شد ,رستین خوردم پرامی پکسول خوردم گاباتین خوردم ولی فقط وفقط زمانی درگیر این درد م که افسردگیم عود میکنه واسترس دارم فقط باید پاشم راه برم یا روی پام یه چیز سنکین بذارم یا به شدت تکونش بدم واقعا دلم میخ.اد بمیرم تا خلاص شم از دست این دردی که برای کسی هم ملموس نیست که هیچ خنده داره

پاسخ دادن 5 1
کبرا

کبرا

سلام.منم خیلی سال است دچار این بیماری هستم شبها نصف قرص آرم بخش میخورم کمتر تکان میدم ولی خیلی درد دارم با روغن شتر مرغ ماساژ میدم و با مچ بند پاهایم رو میبندم ولی بازم درد داره .سر کار میرو و اکثر اوقات پاهام اویزان است .اگر راه چاره دارید به منم پیشنهاد بدین معدم بخاطر قرصهای مسکن درد میکنه

پاسخ دادن 2 0
رضا

رضا

سلام.ورزش دادن.کف پاه خیلی موثر است امتهان کنید جواب میده

پاسخ دادن 0 0
،،،

،،،

سلام ممنونم از مطالب خوبتون فقط یه سوال من 12 سالمه تقریبا هرشب اینطوری میشم به نظرتون این خطرناک و نباید تو این سن اینطوری شم

پاسخ دادن 1 1
هادی

هادی

سلام. من 26 سالمه و میشه گفت از 16 سالگی این مشکلو دارم.اولش نمیدونستم چیه. یه زمانی فکر میکردم عادیه. یه زمانی فکر کردم استرسه. اخیرا اتفاقی فهمیدم اسمش سندرم بی قراریه.این مشکل زمان کنکور با استرس زیادی که داشتم به اوج خودش رسید. روزای خیلی بدی بود. بعدش هم همینجوری ادامه داشت تا امروز. البته من مثل دوستان دیگه درد ندارم. زمان این بی قراری هم هنگام خواب نیست واسه من.البته قبلا که استرسم زیاد بودزمان خواب زیاد بود و خوابیدنم خیلی مشکل بود اما الان راحت تر میخوابم ولی طول روز بیشتره. چون من افسردگی و وسواس فکری هم دارم تو این مواقع بیشتر میشه این بی قراری. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

پاسخ دادن 1 3
ام البنین

ام البنین

سلام،من 40 سالمه و حدودا 12 ساله این مشکل را دارم.و حدودا 2 سال پیش نوار عضله گرفتم هیچ مشکلی را نشون نداد ولی دکترم قرص پرامی پکسول (سیفروپکس 18%) برام تجویز کرد.اولش هر شب نیم ساعت قبل خواب 1 دونه میخوردم اما فشارم کمی بالا رفت و بعد خودم نصف کردمش!و الان خیلی راضیم...اما اگه یه شب نخورم همون آش و همون کاسه...[من خانوادگی مشکل فشار داشتیم که فشارم بالا رفت شاید روی شما این تاثیر را نداشته باشه!و دیگه اینکه داخل بوروشورش نوشته روزی 3 عدد که برای مشکل ما زیاده و همون یکی بسه!این دارو را دکتر عمومی هم تجویز میکنه ]فقط آخر شب بخورید و چیزی دیگه روش نخورید که تاثیر بکنه.10 دقیقه قدم زدن حتی تو خونه قبل از خواب خیلی کمک میکنه.ماساژ هم خوبه.و نکته ی خیلی مهم که ما امروزه اصلا بهش توجه نداریم اصلاح مزاج هست!یعنی ما نباید خیلی سردی بخوریم خصوصا شب...ان شاءالله سلامت باشید برای همدیگه دعا کنیم

پاسخ دادن 1 1
علی شکری

علی شکری

اکنون ساعت ۳ نیمه شب است و من در حال زجر و عذاب این حالتم از خدا می خواهم هیچ کس این حالت را تجربه نکند و نکته آخر اینکه چند سال پیش هم که همین حالت را داشتم با توصیه ی شخصی از خوراکیهای گیاهی گرم استفاده کردم و بهتر شدم اما اینبار جواب نداد لازم به ذکر است که من مدتی قبل هم کپسول ضد افسردگی فلوکستین مصرف می کردم که شاید مرتبط باشد و اکنون هم برای خواب مجبور به مصرف کلونازپام ، هستم خدایا ای صاحب قرار هستی تو به روح و جسم همه قرار عنایت کن

پاسخ دادن 3 1
مهدی

مهدی

دوستان عزیز من همین که قرض رستین 18درصد میخورم اون شب خوب خوب میشم

پاسخ دادن 1 0
حیدر

حیدر

منم ۴۲ سالمه و سالها اعتیاد به متادن و مواد محرک و قرصهای اعصاب و قرص خواب داشتم و یک سال پیش هم با قرص خودکشی کرده بودم و پاهام فلج شد. خدارو شکر پاهام خوب شد واعتادم رو هم سه ماهه ترک کردم و دیگه هیچ قرصی هم مصرف نمیکنم. منم حدود دو ماهه دچار این حالت شدم و خیلی دارم عذاب میکشم , خواهش میکنم اگه کسی تجربه مشابهی داره کمکم کنه

پاسخ دادن 0 0
ab

ab

سلام من ده سال به این بیماری دچار بودم رفتم ورزش بدن سازی الان کامل خوب شدم

پاسخ دادن 1 1
مهدی

مهدی

چقدر همدرد؟؟؟؟؟؟ عجیبه فکر میکردم فقط خودم اینجوریم. من از زمانی که یه سری کپسول چاق کننده خوردم اینجوری شدم. بعضی وقتا هم که قرض سیرو می‌خورم دقیقا درد شروع میشه. فکر کنم بهترین کار تغییر الگوی زندگی و نخوردن یه سری چیز است که ممکنه حساسیت داشته باشیم. شب هایی که درد دارید ببینید ،چی خوردید. سردیجات درد رو بیشتر میکنه.

پاسخ دادن 0 2
حمید

حمید

سلام دوستان ...بهترین روش با این سندروم حرکات کششی قبل خواب هستش مخصوصا اینکه روی باسن بشینی پاها روی زمین دراز کنی با دستت سعی کنی انگشتهای پاهاتو بگیری و همینطور صورتتو به مج پاهات بدون اینکه کج بشن نزدیک کنی تا عظلات پشت پاهات کاملا کشیده بشن و یک درد کشیدگی خاصی پشت پاها احساس کنیو در همین حالت چند دقیقه نگه داری بعدش راحت میخابی بیقراری هم از بین میره ...من همیشه بیست ساله همین کارو میکنم راحت میخابم...قبل این خانوادم همیشه روی پاهام در حالت دراز کش به شکم راه میرفتن تا دردش کم بشه

پاسخ دادن 1 0
اميد

اميد

با سلام،دوستاني كه ترامادول مصرف ميكنن بدونن ك بعد از كنار گذاشتنش اين حالت ممكنه براشون پيش بياد،من كلاً ٦ روز بخاطره امتحانام ترا مصرف كردم و الان ك گذاشتم كنار ب اين بيماري دچار شدم.

پاسخ دادن 2 1
حنا

حنا

چه مدت زمان برد تا خوب بشین ؟منم این مشکلو دارم

پاسخ دادن 0 0
Saba

Saba

منم تازگیها متوجه شدم که نام بیماری من سندرم پای بیقراره ازمایش کلیسیم دادم مشکلی نداشتم و دکتر قرص اهن تجویز کرد ولی موئثر نبود بیشتروقتایی ک زیاد راه میرم یا استرس دارم شبش دچار این عارضه میشم ک فقط با ماساژ و فشار دادن اروم میشه که اونم میگن دراز مدت خوب نیست و باعث پارگی مویرگها میشه و ممکنه پا لمس بشه پس چه باید کرد لطفا راهنمایی کنید

پاسخ دادن 2 1
علیزاده

علیزاده

باسلام من هم از سن نوجوانی تا به حال که 36سالمه با این بیماری درگیرم .متوجه شدم که این بیماری در فصولگرم سال در من بیشتره.به دکترای زیادی هم مراجعه کردم که اغلب قرص اهن میدادندولی خیلی موثر نبود تا اینکه به یک پزشک طب سنتی مراجعه کردم واز طبع خودم اگاه شدم من طبع گرم وسودا وصفرای خونم بالابود با تجویز داروهای دکتر ورعایت رژ یم غذایی مناسب وضعیتم بهتر شد انشاءلله همه حالشون خوب بشه

پاسخ دادن 1 0
مهتا

مهتا

خدا به همتون کمک کنه و شفاتون بده.منم با همه شما همدردم

پاسخ دادن 0 0
امید

امید

سلام من این حالت را دارم اما دایمی نیست میاد و میره،من حجامت ک کردم خیلی خوب شد،حالا نمیدونم ربطی داره یا نه

پاسخ دادن 1 1
احمد

احمد

با سلام و خسته نباشید..از قول بعضی از دوستان چقدر هم درد اینجاست...تا مدت ها من اصلا نمیدونستم این چه بیماری هستش تا اینکه از طریق دوستم با این سندرم اشنا شدم...دوست دارم با اره برقی جفت پاهامو قطع کنم راحت شم...شب تا صبح بیدار...صبح تا شب سردرد و اعصاب داغون بابت بیخوابی...واقعا نمیدونم چیکار باید کرد...امیدوارم هیچکی به این بیماری دچار نشه و اونایی هم که دچار این سندرم هستن بهبود پیدا کنن...واقعا اعصاب و روان ادمو به هم میریزه...

پاسخ دادن 6 0
جاهد

جاهد

با سلام...برا من جالبه همه دوستان از درد ساق و کف پا قبل از خواب شکایت دارند اما من 5% دردم قبل از خوابه ولی 95% دردم وصبح هنگام بیدار شدن از خوابه که آرزو میکنم هیچ کس به این مبتلا نشه. من اصلا از کوفتگی و نیاز وحشتناک برای فشار ساق پا و ماساژ کف پا نمیتونم از تخت بیام بیرون و سالهاست این مشکلو دارم. به هر کسی هم گفتم بهم خندیدند. کاشکی کسی بتونه کمکی کنه.

پاسخ دادن 1 1
مجید

مجید

سلام
من 36 سالمه و بخاطر فوتبال پاهای خیلی عضلانی و قوی دارم؛ از سه ماه قبل هم بدنسازی شروع کردم برای کم کردن وزنم. اما حدود یک ماهه که این بیماری رو دارم. احساس ضعف و خواب رفتگی و مور مور شدن پا و گاهی دست در خواب و حتی بیداری و لرزش های بسیار منظم و ریز در پاها و حتی بازوهام که حدودا ده بار در شب از خواب بیدارم میکرد. (بعضی شب ها کمی بهتر و بعضی شب ها شدید تر)
هفته اول اصلا باورم نمیشد که پاهای من بیمار بشن خیلی ترسیدم. بعد از گشتن تو اینترنت به این بیماری رسیدم و شروع کردم به تحقیقات.
این بیماری از اعصابه و احتمال ارثی بودنش بالاست. اما ممکنه از کمبود آهن، ویتامین ب6، منیزیم باشه که البته اونها هم باعث جذب کمتر آهن خواهد شد. بعد یک هفته رفتم آزمایشگاه، فریتین خونم 40 بود. تو برگه آزمایش بین 20 تا 250 عادی بود. دکتر طب سنتی بمن گفت آهن خون زیر 80 کمه و احتمال داره مشکلت همین باشه البته ورزش سنگین بدون تغذیه مناسب هم بی تاثیر نیست. همزمان با دستوراتش قرص آهن و ویتامین ها و مواد معدنی (مثل فارماتون) استفاده کردم. روزی بیست دقیقه هم ورزش یوگا انجام دادم. قبل از خواب هم کمی در پارک قدم زدم.
بعد از یک هفته فقط کمی راحت تر خوابیدم. شبی سه یا چهار بار بیدار شدم اما ضعف و خواب رفتگی در شب و حتی در طول روز داشتم. الان بعد از سه هفته ضعف و خواب رفتگی خیلی بهتر شده و لرزش هم شبی یک یا دو بار دارم. هنوز خوب نشدم اما خیلی راضی هستم. این مطلب رو برای شما هم میذارم شاید مفید باشه. البته اگه بهتر نشدید میتونید به متخصص مغز و اعصاب یا روان پزشک هم مراجعه کنید.
سندروم پای بیقرار از دیدگاه طب سنتی
طب سنتی منشاء این بیماری را از ضعف بدنی و کم خونی و کمبود بعضی مواد معدنی میداند. به همین علت استفاده از غذاهای سرد را منع و غذاهای گرم را توصیه میکند.
1- سیاه دانه را آسیاب کرده و برای اینکه اکسید نشود فورا به آن عسل اضافه کنید و روزی 3 قاشق مربا خوری میل کنید.
2- پودر زنجبیل، دارچین و زرد چوبه را میتوان برای بلعیدن راحت تر با عسل مخلوط کرده و روزی یک قاشق مربا خوری ترجیحا بصورت ناشتا میل کنید.
3- روزی یک مشت مویز و یک مشت عناب برای تقویت سیستم عصبی استفاده شود.
4- برای خواب راحت تر و لرزش کمتر قبل از رفتن به رخت خواب یک استکان عرق اسطوخودوس بنوشید و مقداری هم روی بالش خود بریزید.
5- بجای چای و قهوه روزی یکی دوبار گل گاوزبان و سنبل طیب بنوشید. در بعضی مقالات خارجی سنبل طیب (valerian root) را داروی این بیماری میدانند.
6- بجای نوشابه از شربت سکنجبین و تخم شربتی استفاده شود.
7- ورزش های هوازی و سبک در حدی که به بدن فشار نیاید. (پیاده روی، دوچرخه سواری، یوگا و ...)

سندروم پای بیقرار از دیدگاه یوگا
ریشه این بیماری عصبی است مثلا میتواند به علت غم از دست دادن کسی در گذشته باشد که امروز به این صورت بروز کرده است. منشاء این بیماری از چاکراه ریشه (مقعد) است و تمرینات مربوط به چاکراه ریشه مثل ویرا بادرا یک و ویرا بادرا دو و غیره توصیه میشود.
حضور در طبیعت سرسبز و خوش آب و هوا علائم این بیماری را کاهش میدهد.
همچنین خوردن میوه های قرمز رنگ نیز توصیه میشود. (که البته در طب سنتی هم اکثر میوه های قرمز را خونساز میدانند.)
میبخشید متنم طولانی شد. امیدوارم برای شما هم مفید باشه.

پاسخ دادن 18 0
مهدی

مهدی

سلام دوستان .منم بعد از 11 سال پاکی از هرگونه ماده مخدری با این مشکل مواجه هستم .فقط به دوستانی که بعد از قطع مصرف این مشکل رو دارن بگم بازگشت به مواد یا مصرف ترامادول یعنی خودکشی و مصرف قرصهای خواب اور هم بیشتر بی قرارتون میکنه .با ورزش و رعایت رژیم غذایی و دوری از استرس میشه با این مشکل کنار اومد اگر چه گاهی واقعا غیر قابل تحمله اما مصرف ترامادول واقعا احمقانه است.

پاسخ دادن 1 0
نسرین

نسرین

سلام دوستان من هم بیماری پای بیقرار دارم اونم از نوع شدیدش که زیر شکم تا پاهام درگیر هستش قرص سیفروئیکس ۱۸درصد میخورم خیلی خوبه اگه اونو نخورم اصلا نمیتونم بخوابم وهمینطور آب و هوای سرد برام خیلی مضر هستش امیدوارم همگی با خوردن این قرص خوب بشین من از دکترم خیلی تشکر میکنم بابت دارویی که برام تجویز کردن

پاسخ دادن 1 0
مهناز

مهناز

سلام. من هم الان ده سالی هست که به این بیماری مبتلا هستم و مدت کوتاهیه که فهمیدم ای حالت یک بیماریه. واقعا دیوانه کنندس. من خیلی تندتند پاهام خواب میرن موقع نشستن شبها هم به شدت اذیت میشم بطوریکه میخوام پاهامو قطع کنم اما درد ندارم فقط انگار ی چیزی زیر پوستم راه میره. من هم فکر میکنم بخاطر استرس و ناراحتیه چون بعد ی دوره ناراحتی شدید به این وضع دچار شدم. خواهش میکنم اگر درمان قطعی داره اطلاع رسانی کنید چون واقعا این بیماری زجر اور و نابود کنندس. ممنون

پاسخ دادن 2 0
اکرم

اکرم

من حدود 12 ساله به این درد مبتلا هستم و هر چی سنم بالا میره دارم بدتر میشم .واقعا دارم دیوونه میشم .شبا بلند میشم واز ناچاری یه قرص آهن میخورم .ولی خداییش بهتر میشم و خوابم میبره.حالا میخوام بدونم زیادی قرص آهن برام بد نیست ؟ضمنا از امشب میخوام صابون روهم امتحان کنم چون یکی از دوستان گفت خیلی موثره.انشاالله هممون خوب میشیم.

پاسخ دادن 1 1
تدي

تدي

باسلام ، دوستان من از موقعي كه يك عمل انجام دادم و بيحسي از كمرم تزريق شد به اين بيماري مبتلا شدم . اوايل ساعت ٤صبح از خواب از درد و ضعف رفتن پاهام بيدار ميشدم ، اما الان درد ميچرخه گاهي استخوان ران گاهي ارنج دست گاهي كمر گاهي تخت پشتم گاهي كتف ،،، واقعاً ديوانه كننده است و حتماً از رختخواب بايد بيام بيرون راه برم و كاملاً خوابم بپره دوباره از بيخوابي بيهوش بشم . قرص آهن و كلسيم هم ميخورم بي جوابه فقط ادويل كمي تا صبح آرومم ميكنه و اينكه تابستان بيشتر درد دارم .

پاسخ دادن 0 0
مینا

مینا

صبحا با استرس بیدار میشم و انگار یه دلشوره تو دلم هست خیلی حس بدیه ادم خواب شبشو بیدار شدن صبحش که بد باشه تو طول روز هم حال خوشی نداره خواهش میکنم راه های درمانی تونو بنویسین که ماهم بفهمیم خدا خیرتون بده

پاسخ دادن 3 0
Ali

Ali

سلام 26 ساله هستم از وقتی ک یادم میاد این عادت رو داشتم و دارم ک در حین خواب حتما چیزی سنگین مثل بالشت رو روی ساق و مچ پاهام بذارم تا خوابم ببره!(هرچه سنگین تر ارامش بخش تر!) تا حدی ک این قضیه زمان کودکی برای اطرافیانم ک کنارم میخوابیدند مشکلساز بود و ناخواسته پامو زیر کمرشون میبردم!

پاسخ دادن 0 0
مونا

مونا

سلام دوستان .همسر من مدتیه به این بیماری مبتلا شده یکی از عواملش افسردگیه.واقعا بیماری بدیه.همه داروهایی که برای بیقراری هست رومیخوره چندتا قرص خواب باز فایده نداره.اصلا وضعیت وحشتناکیه.منم پابه پای اون بیدارم.واقعا بده خیلی روزا سر درد وبدن درد دارم.خدا خودش همه مریضا روشفا بده

پاسخ دادن 0 0
مسیح

مسیح

سلام. منم چند سالیه درگیرم. دقیقا لحظه ای که میخوای به آرامش خواب برسی یه درد شدید تو عضله پشت ران دارم. دوس دارم اون لحظه با یه چکش محکم بزنم رو عضله پاهام.خیلی اذیت میکنه. ولی اگه کسی رو پام لگد کنه یا چیز سنگینی روی پاهام بزارم یکم آروومش میکنه. بعضی وقتها هم با دست فشار میدم عضله رو یا حرکت کششی میکنم که برای چند دقیقه ای اروومش میکنه. واقعا آرزو دارم یه درمان قطعی برای این درد دیوانه کننده پیدا بشه

پاسخ دادن 0 0
شیما

شیما

منم از وقتی یادم میاد آدم استرسی بودم والان که مادرم فوت شده بعد از شش ماه دچار این بیماری شدم.وقتی که بهش فکر میکنم بدتر میشه و شب و روز نداره

پاسخ دادن 1 0
امیر

امیر

منم دوساله بعدازفوت مادرم اینجورشدم

پاسخ دادن 0 1
حسن

حسن

خوردن مقداری عسل وزنجبیل حل شده در اب گرم وگرم نگه داشتن پاها در رفع این عارضه تجربه شده.

پاسخ دادن 1 0
مسعود

مسعود

با سلام خدمت تمامی بازدیدکنندگان گرامی.بایدبه عرض برسانم بنده حدود ده سالی هست که سندرم پای بیقراردارم ولی نام بیماریم رانمی دونستم ومرتب به دکتر مراجعه میکرم .باورکنیدبرای معالجه به چندین شهربزرگ وانواع متخصصین رفته ومراجعه نمدم تا اینکه سال گذشته یک پزشک به من گفت سندرم پای بیقراردارم کپسوال گاپاپتین برام تجویزکردفایده نداشت .اینو بگم که تواین مدت ده سال تمام شب دوپسرم وهمسرم نوبتی روی پاهایم راه می رفتن بازهم فایده نداشت .حدود بیست روزپیش ی دوست پیداکردن که اونم مشکل منوداشت گفت که قرص پرامی پوکسل۰/۱۷استفاده میکنم خوب هستم من که استفاده کرده تاثیری نداشت مطالعه کردم دیدم قرص پرامی ۰/۷ داروخانه هادا رند تهیه کردند بازبی تاثیر بودی آزمایش برای چیز دیگه گرفتم ی مقدارکم خونی داشتم دکترقرص اسیدفولیک برام تجویزکردفایده اتفاقی متوجه شدم اگه ی قرص پرامی وی قرص اسید فولیک باهم شب بخورم .شب اروم وبی درد می خوابم .امید وارم بامطابم توانسته باشم دردی راازهم نوع خودم کم کنم ..امین

پاسخ دادن 2 5
جواد

جواد

دوستان بنده هم حدود40 سال است که دچاراین بیماری هستم وراه های مختلف را هم امتحان کردم هرکدام مزایا ومعایب خودش از لحاظ اجرایی را دارد.اما بنده فقط یک روش ساده وخیلی مثمر از میان آنهارا پیشنهادمیکنم بشرط اینکه تنبلی را کنار بگذاریدوآن اینکه هرروز عصرهاسه چهارساعت قبل ازخواب بمدت سی الی چهل دقیقه پیاده روی سریع ویا دوی آرام انجام بدهیدوالسلام.امتحان کنیدومعجزه 80تا90درصدی آنرا ببینید.

پاسخ دادن 2 0
پرستو

پرستو

منم سه سالی میشه دچار این سندروم شدم و فقط شبا اینجوری میشم. همون لحظه ده دقیقه راه میرم اروم میشه و زود میگیرم میخوابم . تو سایتای دگه هم خوندم قرص آهن میتونه تاثیر کنه

پاسخ دادن 10 3
محمد

محمد

حجامت پا هم موثره

پاسخ دادن 2 0
مهدیه

مهدیه

سلام ... وای دیگه خسته شدم من هنوز 20 سالمه و شب ها تا از شر این درد راحت نشم خواب نمیرم ...خیلی بده ... هنوز دکتری نرفتم ...شب ک میشه پاهام داغ میشههههه انگار داره اتیش میگیره هی باید بزنمش ب زمین تا بلکه ی کم اروم شه ...گاهی وقتام دوست دارم از زیر زانوم قطعش کنم پاهامو ...اخ خیلی بده چیکار کنم؟؟؟

پاسخ دادن 1 0
امیر حافظ

امیر حافظ

دوستان قربونتون برم فقط استرس تون کنترل کنید با تغذیه مناسب و ورزش و دوش ابگرم یا سرد بستگی به خودتون داره دارو ها فقط اعتیاد اور و مسکن هستن

پاسخ دادن 1 0
محمد

محمد

پدرم در اومد

پاسخ دادن 1 0
محسن

محسن

سلام به همه دوستان من هم از سن چهارده سالگي مبتلا هستم تنها راهي كه خيلي خيلي نافذ غذا ها با تب گرم هست و خوردن چيزهاي سرد به ويژه موقع خواب اين بيماري رو تشديد ميكنه سعي كنيد موقع خواب زنجبيل با عسل يا خرما ميل كنيد تا بتونيم كنترل كنيد و خواب راحتي داشته باشيد و ابدا دوغ و ماست و مواد غذايي كه تب سرد دارن شب ميل نكنيد

پاسخ دادن 0 0
نزهت

نزهت

سلام منم حدود پونزده سالی این درد رو داشتم و دافون بودم تا اینکه قرص «رستین معجزه »کرد نصف قرص از دوز هیجده اون

پاسخ دادن 0 0
حسین

حسین

عزیزان قبل از خواب و شروع درد مقدار کمی نمک طعام مصرف کنین... و اصلا اصلا قبل از خواب برای وعده شام نوشابه مصرف نکنید

پاسخ دادن 0 0
حمید

حمید

سلام اقا منم خیلی شبا اینجوری میشم خیلی حس بدیه ولی تا اونجا که میتونم منم باهاش لج میکنم میرم از پام کار میکشم میرم بیرون قدم میزنم شب گردی میکنم حتی شده با شال عضلات پامو مهکم میبندم تا بتونم یکم بخوابم ولی وقتی میخوابم دیگه بیدار نمیشم یکی گفت خون بدی درست میشه میخواستم ببینم تاسیر داره ؟

پاسخ دادن 0 0
Arman

Arman

خون دادن تاثیر مستقیمی نمیتونه روی کنترل درد و گرمی کف پا داشته باشه

پاسخ دادن 0 0
آرمان

آرمان

مصرف غذاهای سرد شبیه ماست و دوغ ... خستگی عضلات کف پا .....استرس....عامل بی قراری و داغ شدن کف پاهاست

پاسخ دادن 0 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف