اسپوندیلوز گردن
اسپوندیلوز گردنی بیماری رایجی است که بر روی مفاصل و دیسک ها در ستون فقرات گردن تاثیر می گذارد و به نام های استئوآرتریت گردن و آرتروز گردن شناخته می شود.

اسپوندیلوز گردنی چیست؟ چه علائمی دارد و چطور درمان می شود؟

اسپوندیلوز گردنی یک بیماری رایج و مرتبط با سن است که بر روی مفاصل و دیسک ها در ستون فقرات گردن، که در گردن قرار دارد، تاثیر می گذارد و همچنین به عنوان استئوآرتریت گردن و آرتروز گردن شناخته می شود.

از علت تا درمان اسپوندیلوز گردن

اسپوندیلوز گردن

اسپوندیلوز گردن چیست و دارای چه علائمی است

این مشکل دردناک از سایش و پارگی غضروف و استخوانها بوجود می آید و پیشرفت می کند در حالی که عمدتا نتیجه سن است، اما می تواند به علت عوامل دیگری نیز ایجاد شود. چنانچه در ادامه این بخش از سلامت نمناک گفته شده است اسپوندیلوز یک بیماری مزمن است یک نوع آرتریت که موجب التهاب در مفصل ستون فقرات می شود. مفاصلی از ستون فقرات مطابق که با لگن بیشتر وصل هستند، بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد. این وضعیت همچنین ممکن است در مناطقی که تاندون ها و رباط ها به استخوان وصل می شوند، نیز تاثیر بگذارد و ممکن است باعث التهاب در ناحیه های دیگر بدن شود،که عبارتند از:

 • شانه ها
 • دنده ها
 • لگن
 • زانو
 • پاها
 • چشم ها
 • فک
 • قلب (نادر)
 • ریه (نادر)

علائم اسپوندیلوز انکیلوسینگ چیست؟

علائم اسپوندیلوز گردن

علائم اسپوندیلوز گردن 

بسیاری از افرادی که دچار AS هستند، تجربه سفتی و درد در پایین کمر را تجربه می کنند و این درد ممکن است پراکنده و شدید باشد ،این علائم می تواند به ستون فقرات بالا نیز برسد. علائم دیگر از فردی به فرد دیگر متفاوت است و این علائم شامل موارد زیر می باشد:

 • از دست دادن انعطاف پذیری
 • همجوشی ستون فقرات
 • تاری دید
 • حساسیت به نور
 • قرمزی، اشک چشم
 • چشم درد
 • کاهش ظرفیت ریه
 • دشواری تنفس
 • سندرم کادو اکینا
 • احساس ناخوشایند عمومی
 • مشکلات معده یا روده

علت های اسپوندیلوز گردنی:

علت اسپوندیلوز گردن

اسپوندیلوز گردن چه علت هایی دارد

استخوان ها و غضروف های محافظ گردن شما مستعد به سایش و پاره شدن هستند که می تواند منجر به اسپوندیلوز گردنی شود.

علل احتمالی این بیماری عبارتند از:

اسپور استخوان :

این ،رشد بیش از حد استخوان نتیجه تلاش بدن برای رشد دادن استخوان های اضافی است تا ستون فقرات قوی تری بسازد با این حال، استخوان اضافی می تواند در مناطق ظریف ستون فقرات، مانند نخاع و اعصاب، فشار ایجاد کند و باعث درد شود.

دیسک های ستون فقرات خشک شده :

استخوانهای ستون فقرات دارای دیسکهایی بینشان هستند که کوسنهای ضخیمی هستند که باعث جذب شوک بلند کردن اجسام، چرخیدن و سایر فعالیتها است.مواد ژل مانند داخل این دیسک ها می توانند در طول زمان خشک شوند. این اتفاق باعث می شود که استخوان های شما (مهره های ستون فقرات) با هم بیشتر درگیر بشوند، که می تواند دردناک باشد.این روند می تواند در دهه 30 سالگی شما اتفاق بیفتد.

علت اسپوندیلوز گردن

علت های شایع اسپوندیلوز گردن 

دیسک های فتق:

دیسک های نخاعی می توانند ترک هایی را ایجاد کنند که اجازه می دهد نشتی از مواد آستین داخلی ایجاد شود.این ماده می تواند بر طناب نخاعی و اعصاب فشار بیاورد و منجر به نشانه هایی از جمله سوزش و درد دست شود و به یک بازو انتقال یابد.

صدمه دیدن :

اگر به عنوان مثال در هنگام افتادن یا تصادف با ماشین) گردنتات آسیب ببیند، می تواند روند پیری را تسریع کند.

سختی رباط ؛

طنابهایی سخت که استخوانهای ستون فقرات شما را به هم متصل می کنند، در طول زمان سفت تر می شوند و بر روی حرکت گردنتان تاثیر می گذارد و گردن را سفت و خشک می کند.

علل و علائم اسپوندیلوز گردن

علل و علائم اسپوندیلوز گردن 

افراط :

برخی از مشاغل یا سرگرمی ها شامل حرکات تکراری و یا بلند کردن وسایل سنگین هستند (مانند کار ساخت و ساز). این کار می تواند فشار بیشتری بر ستون فقرات ایجاد کند، که منجر به سایش و پاره شدن اولیه می شود.

عوامل خطر و تشدید کننده اسپوندیلوز گردنی :

بزرگترین عامل خطر برای اسپوندیلوز گردنی، پیری است. اسپوندیلوز گردنی اغلب نتیجه تغییرات مفاصل گردن با افزایش سن است. فتق دیسک، کم آبی بدن و اسپورهای استخوانی، اینها تماما نتایج پیری هستند. عوامل دیگر از جمله پیری می تواند خطر اسپوندیلوز گردنی را افزایش دهند که این موارد عبارتند از:

 • آسیب گردن
 • فعالیت های مربوط به کاری که فشار سنگینی را با بلند کردن اشیا سنگین بر گردن وارد میکند.
 • نگه داشتن گردنتان در یک موقعیت ناراحت کننده برای مدت زمان طولانی و یا تکرار حرکات گردن در طول روز (استرس تکراری) .
 • عوامل ژنتیکی (سابقه خانوادگی اسپوندیلوز گردنی).
 • سیگار کشیدن .
 • داشتن اضافه وزن و غیر فعال بودن.

علت های خطرناک اسپوندیلوز گردن

علت های خطرناک اسپوندیلوز گردن چیست

علائم اسپوندیلوز گردنی :

بیشتر افراد مبتلا به اسپوندیلوز گردنی علائم قابل توجهی ندارند ؛ اگر علائم رخ می دهند، می توانند از خفیف تا شدید باشند و ممکن است به تدریج یا به طور ناگهانی ایجاد شوند.یکی از علائم رایج، درد در اطراف تیغه شانه است که البته برخی افراد از درد در ناحیه دست و در انگشتان شکایت می کنند. درد ممکن است در این صورت ها افزایش یابد:

 • ایستادن
 • نشستن
 • عطسه کردن
 • سرفه کردن
 • به عقب چرخاندن گردن
 • یکی دیگر از نشانه های رایج، ضعف عضلانی است.ضعف عضلانی باعث می شود که بالا بردن بازو یا گرفتن اشیا سخت شود.

علل اسپوندیلوز گردن

علت و علائم بیماری اسپوندیلوز گردن چیست

سایر علائم رایج عبارتند از:

 • سفتی گردن که سردرد را بدتر می کند وبیشتر در پشت سر رخ می دهد.
 • سوزن شدن یا بی حسی که عمدتا بر روی شانه ها و دست ها تاثیر می گذارد، اگرچه می تواند در پاها نیز رخ دهد.
 • نشانه هایی که کمتر اتفاق می افتند عبارتند از، از دست دادن تعادل و از دست دادن کنترل مثانه یا روده.

این علائم به مراقبت پزشکی فوری نیاز دارند.

چه هنگامی باید به پزشک مراجعه کرد :

اگر ناحیه های شانه، بازوها یا پاها ناگهان شروع به بی حسی یا سوزن شدن می کنند، یا اگر کنترل روده یا مثانه را از دست داده اید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.این یک مسئله اورژانسی پزشکی است پس اگر درد و ناراحتی شما شروع به تداخل با فعالیت های روزانه تان را کرد، می توانید به پزشک مراجعه کنید. اگر چه این شرایط اغلب نتیجه پیری است، اما درمان هایی وجود دارد که می توانند درد و سفتی را کاهش دهند.

بیماری اسپوندیلوز گردن

علل ، علائم و درمان بیماری اسپوندیلوز گردن 

آزمایش و تشخیص وضعیت اسپوندیلوز گردنی :

تشخیص اسپوندیلوز گردنی شامل جلوگیری از شرایط بالقوه دیگری مانند فیبرومیالژیا می شود.تشخیص آن نیز شامل آزمایش های حرکت و تعیین اعصاب، استخوان ها و عضلات آسیب دیده است.پزشک شما ممکن است وضعیت شما را درمان کند یا شما را برای آزمایش بیشتر به یک متخصص ارتوپد، متخصص مغز و اعصاب یا جراحی مغز و اعصاب ارجاع دهد.

معاینه بدنی :

پزشک شما چند سوال در مورد علائمتان خواهد پرسید سپس، آنها از طریق مجموعه ای از آزمون ها کنار هم می گذارند.آزمون های معمول شامل تست رفلکس ها، بررسی ضعف عضلانی یا نقص های حسی و تست دامنه حرکت گردن است. پزشک همچنین می خواهد بررسی کند که چگونه راه می روید ؛همه اینها به پزشک شما کمک می کند که تشخیص دهد آیا اعصاب و نخاع شما تحت فشار بیش از حد قرار دارند یا خیر. اگر پزشک به اسپوندیلوز گردنی مشکوک شود، سپس دستور آزمایشات تصویربرداری و تست های عصبی می دهید تا تشخیصش را تایید کنند.

 تشخیص بیماری اسپوندیلوز گردن

راه های تشخیص بیماری اسپوندیلوز گردن 

آزمایشات تصویربرداری:

اشعه ایکس می تواند برای بررسی اسپور های استخوانی و سایر اختلالات استفاده می شود.سی تی اسکن می تواند تصاویر دقیق تری از گردن خود را ارائه دهد.اسکن mri، که تصاویر را با استفاده از امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی تولید می کند، به پزشک کمک می کند تا اعصاب تنگ شده را پیدا کنید.در میلوگرام، تزریق رنگ برای برجسته کردن مناطق خاصی از ستون فقرات استفاده می شود. سی تی اسکن یا اشعه ایکس برای ارائه تصاویر دقیق تر از این مناطق استفاده می شود.

الکترومیوگرافی (EMG) برای بررسی اینکه اعصاب شما در هنگام ارسال سیگنال به عضلات شما به طور درست عمل می کنند، استفاده می شود ، این آزمایش فعالیت های الکتریکی اعصاب شما را اندازه گیری می کند. یک مطالعه هدایت عصبی، سرعت و قدرت سیگنالهای عصبی را می سنجد. این کار با قرار دادن الکترود روی پوست شما که در جایی که عصب واقع شده، انجام می شود.

درمان اسپوندیلوز گردنی:

درمان اسپوندیلوز گردنی بر روی تسکین درد، کاهش خطر آسیب دائمی و کمک به زندگی عادی تمرکز دارد ، روش های غیر جراحی معمولا بسیار موثر هستند.

درمان بیماری اسپوندیلوز گردن

درمان بیماری اسپوندیلوز گردن  با فیزیوتراپی

درمان فیزیوتراپی :

پزشک شما ممکن است شما را به فیزیوتراپ ارجاع دهد.درمان فیزیوتراپی به شما کمک می کند که گردن و عضلات شانه خود را کش دهید این کار باعث می شود که آنها قوی تر شوند و در نهایت به کاهش درد کمک می کنند. شما همچنین ممکن است کشش و انقباض گردن داشته باشید این شامل استفاده از سنگینی برای افزایش فاصله بین مفاصل گردن و کاهش فشار روی دیسک های گردنی و ریشه های عصبی است.

داروها :

اگر داروهای غیر تجویزی (otc) کار نکنند پزشکتان ممکن است داروهای خاصی را تجویز کند.

کدام پزشکان اسپوندیلوز را درمان می کنند؟

درمان بیماری اسپوندیلوز گردن

راه های درمان بیماری اسپوندیلوز گردن 

بسیاری از تخصصهای مختلف، اسپوندیلوز را درمان می کنند، از جمله متخصصان داخلی، پزشکان خانواده، پزشکان عمومی، روماتولوژیست ها، متخصصان اعصاب، جراحان اعصاب، متخصصان ارتوپدی و متخصصان مدیریت درد. درمانگرات مراقبت های بهداشتی غیر پزشک که اغلب دستیار پزشک و پرستار، و همچنین درمانگر فیزیوتراپی و ماساژور هستن، این مشکل را نیز می توانند درمان کنند.

چه کسی باید به دنبال مراقبت پزشکی برای اسپوندیلوز باشد؟

چون تشخیص اسپوندیلوز با تصاویری با اشعه ایکس، CT scan یا mri است، اکثر افراد مبتلا به این مشکل، قبلا به پزشک مراجعه کرده اند.

دلایل برای ارزیابی مجدد توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی عبارتند از:

 • اگر درد شما با درمان تجویز نشدنی باشد.
 • برای پیشرفت اختلال عصبی حاد، این ضعف در یک یا چند عضو (به عنوان مثال، اگر پاهاتان ضعیف است و شما نمیتوانید پا را روی مچ پای خود قرار دهید یا روی انگشتان پا یا پاشنه خود راه بروید، به پزشک خود مراجعه کنید).
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده، در تنظیم درد حاد کمر یا گردن، مانند عدم توانایی شروع یا توقف ادرار، این می تواند یک اختلال عصبی جدی را نشان دهد و باید بلافاصله در بخش اورژانس مورد ارزیابی قرار گیرید.
 • بی حسی در ناحیه کشاله ران، یا بی حسی زانو، می تواند یک اختلال عصبی جدی را نشان دهد و باید بلافاصله در بخش اورژانس مورد ارزیابی قرار گیرد.
 • اگر درد کمر و گردن با کاهش وزن یا تب بالای بیش از 100 فوت همراه باشد.

بیماری اسپوندیلوز گردن

بیماری اسپوندیلوز گردن چگونه درمان کنیم

درمان های طبیعی برای اسپوندیلوز آنکلیسینگ :

درمانی طبیعی برای AS وجود ندارد این یک مشکل مادام العمر است، اما درمان موثر در دسترس است.اهداف درمان برای به حداقل رساندن درد و سفتی و کاهش عوارض است. درمان های طبیعی ممکن است به تنهایی یا همراه با عنوان درمان های سنتی AS استفاده شوند.

10 درمان طبیعی که ممکن است به کاهش علائم کمک کند:

درمان طبیعی بیماری اسپوندیلوز گردن

روش های درمان طبیعی بیماری اسپوندیلوز گردن 

1. درمان اسپوندیلوز گردن با کشش

کشش کمک می کند تا انعطاف پذیری ایجاد شود و درد را کاهش دهد در نظر بگیرید کشش ستون فقرات یا کشش چرخش کم کمر روزانه می تواند موثر باشد.

2. گرما درمانی راهی برای درمان طبیعی اسپوندیلوز گردن

برای کاهش سفتی و درد، یک بطری آب گرم یا پد گرم را روی منطقه تحت تاثیر قرار دهید. شما همچنین می توانید از حرارت مرطوب یا خشک استفاده کنید.حمام گرم نیز ممکن است به خصوص قبل از ورزش کمک کند.در صورت داشتن دیابت، ترومبوز ورید عمقی، بیماری عروق، زخم باز یا وضعیت پوستی مانند درماتیت، گرما درمانی را بدون مشاوره با پزشک خود انجام ندهید.

درمان طبیعی اسپوندیلوز گردن با کمپرس

درمان طبیعی اسپوندیلوز گردن با کمپرس سرد و گرم

3. اسپوندیلوز گردن با سرما درمانی:

استفاده از یک بسته یخ، بسته ژل سرد یا یک کیسه سبزیجات یخ زده روی مفاصل دردناک می تواند به کاهش تورم کمک کند. پس از ورزش، سرد درمانی ممکن است به کاهش التهاب کمک کند.یخ را بیش از 20 دقیقه در یک زمان استفاده نکنید و در صورتی که مشکلات گردش خون دارید، از پزشک خود مشورت بگیرید.

4. طب سوزنی بهترین درمان اسپوندیلوز گردن

طب سوزنی یک درمان باستانی برای درد است. این کار شامل قرار دادن سوزن های نازک در نقاط خاصی در پوست شماست. اعتقاد بر این است که هورمون های تسکین دهنده درد بدن را فعال می شوند. برخی افراد گزارش می دهند که طب سوزنی درد AS را کاهش می دهد.

5. ماساژ درمانی موثر برای اسپوندیلوز گردن

درمان اسپوندیلوز گردن با ماساژ

درمان طبیعی اسپوندیلوز گردن با ماساژ

ماساژ شما را آرام می کند. ممکن است به شما کمک کند که احساس انعطاف پذیری بیشتری داشته باشید و یا به راحتی ورزش کنید یا کشش انجام دهید. ماساژ ممکن است باعث درد در نقاط منفی اطراف ستون فقرات شما شود. اگر این اتفاق افتاد، از ماساژ این مناطق جلوگیری کنید و فقط از تکنیک های ماساژ سبک استفاده کنید تا درد بهبود یابد.

6. درمان طبیعی اسپوندیلوز گردن با حرکت:

هرچه بیشتر بنشینید، سفت تر می شوید. بلند شوید، حرکت کنید و به طور منظم کشش انجام دهی . اگر شما یک میز کار دارید، هر ساعت یک بار بلند شوید و حرکت کنید.

7. ورزش بهترین راه درمان اسپوندیلوز گردن

درمان اسپوندیلوز گردن با ورزش

درمان طبیعی اسپوندیلوز گردن با ورزش پیلاتس

برنامه های ورزشی سبکی مانند یوگا و پیلاتس برای این کار بسیار مناسب است زیرا آنها حرکات کشش دارند. شنا همچنین می تواند مفید باشد زیرا برای مفاصل راحت هستند.تقویت ورزش با وزنه می تواند به ایجاد عضله سازی کمک کند، که از مفاصل آسیب دیده محافظت می کند. برای تعیین بهترین برنامه ورزشی برای شما با پزشک یا متخصص فیزیوتراپی خود صحبت کنید.

8. درمان طبیعی اسپوندیلوز گردن با تکنیک الکساندرا:

ا AS اغلب شما را ترک می کند. تمرین وضعیت خوب است مهم است. تکنیک الکساندرا شما را در طول روز، از موقعیتتان آگاه می سازد. همچنین به شما می آموزد که چطور وضعیت ضعیفتان را اصلاح کنید و برای این افراد مفید است. برای پیدا کردن یک معلم واجد شرایط، به وب سایت رسمی مراجعه کنید.

9. درمان تنس:

ا TENS نشانه تحریک الکتریکی عصبی پوستی است. این درمان با استفاده از جریان الکتریکی برای تحریک اعصاب از طریق بدن برای کنترل درد انجام می شود. الکترود معمولا در محل درد و به دستگاه TENS متصل می شود. ایده اش این است که وقتی TENS عصب را تحریک می کنند، سیگنال های درد را از بین می برد. تکنیک TENS معمولا توسط یک درمانگر فیزیکی آموزش داده می شود و ممکن است در خانه ادامه یابد.

10. ترک سیگار راهی برای درمان اسپوندیلوز گردن

درمان طبیعی اسپوندیلوز گردن

درمان طبیعی اسپوندیلوز گردن با ترک سیگار

سیگاری ها، به ویژه مردان، در معرض آسیب های ستون فقرات بیشتری نسبت به افراد غیر سیگاری قرار دارند. ترک سیگار نه تنها به کاهش آسیب کمک می کند، بلکه باعث بهبود سلامت کلی شما می شود.

راه های طبیعی برای بهبود خواب علی رقم داشتن اسپوندیلوز :

 • یک خواب شبانه خوب اغلب می تواند یک هدف فریبنده باشد اگر شما AS دارید.
 • درد در شب بدتر می شود پس تشک شما باید مستقیما ستون فقرات شما را نگه دارد در زمانی که به طرفین دراز کشیده اید.
 • تشک شما باید این اجازه را دهد که ستون فقرات شما شکل منحنی "S" را هنگامی که شما به کمر دراز کشیده اید، به خود بگیرد.

اسپوندیلوز گردن

توصیه هایی برای بیماران مبتلا به اسپوندیلوز گردن 

این نکات را برای خواب های شبانه خوب امتحان کنید:

 • از یک تشک با سفتی معمولی استفاده کنید که می تواند به ستون فقرات شما شکل بدهد.
 • از بالش به اندازه خوبی استفاده کنید تا به حفظ تراز گردن شما کمک کند.
 • استفاده از گرما درمانی قبل از خواب برای کاهش درد کمک می کند.

اسپوندیلوز گردن چیست و چه علائم و علتی دارد؟+ درمان طب سنتی

4.212
این مطلب مفید بود ؟102
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن / ف
برچسب : گردن درد
وبگردی