بابا آدم
“بابا آدم” گیاهی است که به اندازه یک متر و نیم تا دو متر ارتفاع رشد می کند. با برگهای درشت و خشن و سبز رنگ با گلهای توب مانند و به اندازه فندق یا بزرگتر از آن در باغچه و کنار آبها و یونجه زارها مراتع و مزارع می روید.

گیاه بابا آدم

  ریشه گیاه دراز دوکی شکل و مانند هویج به ضخامت انگشت دست بوده ودارای مقدار زیادی کربنات پتاسیم و نیترات پتاسیم است. پوست ریشه بابا آدم قهوه ای، مغز آن سفید و طعم آن کمی شیرین است ولی بوی تهوع آوری دارد. ساقه آن که شبیه پوست مار است پوشیده از کرکهای خشن و زبر است. برگهای آن بسیار بزرگ و پهن بحالت افتاده بر روی ساقه قرار دارد. رنگ برگ ها در قسمت چسبیده به ساقه سبز کم رنگ و هر چه بطرف انتهای برگ نزدیک تر می شویم تیره تر می شود.میوه آن پس از رسیدن به صورت فندقی با 3 یا 4 سطح به رنگ زرد حنایی ظاهر می شود.در انتهای میوه تارهای زرد رنگی وجود دارد که در موقع عبور گوسفندان و جانوران به پشم های آنها می چسبد و موجب پخش تخم این گیاه به مناطق دیگر می شود .بابا آدم در بعضی از نقاط ایران به حالت وحشی می روید. از ریشه این گیاه استفاده طبی به عمل می آید پس از خارج کردن ریشه بابا آدم از خاک آنرا بخوبی شسته و به قطعات کوچک سه سانتیمتری تقسیم کرده و در اثر حرارت خورشید یا در کوره های مخصوصی خشک می کنند.

کاشت گیاه باباآدم

گیاه باباآدم از طریق بذر رشد می کند. کاشت و پرورش گیاه باباآدم بسیار آسان است و به صورت خودرو و بدون کمک انسان نیز در طبیعت رشد می کند. گیاه باباآدم آفتاب کامل را ترجیح می دهد ولی می تواند سایه جزیی را هم تحمل کند. خاکی که گیاه باباآدم در آن کاشته می شود باید غنی باشد و زهکشی خوبی داشته باشد. یک ویژگی مهم که خاک باید داشته باشد این است که شل باشد و تا عمق 1 مترعاری از سنگ و کلوخ ها باشد. در این صورت ریشه گیاه باباآدم رشد طولانی و مستقیمی خواهد داشت. بذرهای گیاه باباآدم را می توان به صورت مستقیم در زمین کاشت. بذرهای گیاه باباآدم را بعد از گذشت آخرین سرما می کارند. فاصله بین بذرها باید 8 سانتی متر باشد و فاصله بین ردیف های کاشت را باید 60 سانتی متر در نظر گرفت. عمق کاشت بذرها 1 تا 2 سانتی متر است. در صورتی که خاک خشک باشد، بعد از کاشت به آرامی به بذرهای کاشته شده آب بدهید. خاک را مرطوب نگه دارید ولی از خیس شدن آن اجتناب کنید زیرا در صورتی که خاک خیس شود باعث آسیب دیدن بذر می شود و از جوانه زنی بذر نیز جلوگیری می کند. بذرهای گیاه باباآدم به سرعت جوانه می زنند. جوانه زنی در عرض 4 تا 7 روز صورت می گیرد.
 
علف های هرز را کنترل کنید به خصوص زمانی که نهال های باباآدم جوان هستند. خاک را مرطوب نگه دارید و هر ماه یک بار به خاک یک کود کلی بدهید.بذرهای گیاه باباآدم را می توان 4 هفته قبل از آخرین سرما در خانه نشا کرد و بعد از گذشت سرما آن ها را به خارج از منتقل کرد.ریشه برخی از گیاهان باباآدم می توانند تا 120 سانتی متر هم رشد کند. حتی ریشه برخی از گونه ها می توانند تا 2/5 متر هم رشد کنند. گل های گیاه باباآدم را برای ترویج رشد گیاه و ریشه حفظ کنید.
نکته:هرچه برگ های گیاه کمتر باشند، گیاه عملکرد بهتری داشته و بازده آن بالاتر می رود. اگر شما گیاه باباآدم را برای ریشه آن می کارید، برخی از برگ های آن را هرس کنید تا ریشه گیاه رشد بهتری داشته باشد.
 
 
 

نیازها

آبیاری: خاک همیشه مرطوب باشد گیاه آبدوست میباشد 2 تا 3 بار آبیاری در هقته بسته به دمای اتاق کافیست در موقع خواب گیاه در پاییز و زمستان آبیاری را کاهش دهید
رطوبت :بابا آدم به شدت رطوبت دوست میباشد و غبارپاشی هفتگی برای آن کافیست.اگه رطوبتش کم باشه برگهای جوان آن میسوزند.
خاک: خاک با زه کشی خوب مثل یک قسمت پیت ماس و یک قسمت پرلیت
تغذیه: در طول فصل رشد با کودهای مایع یا کودهای گرانول تغذیه کنید
هرس :فقط ساقه ها و برگهای مریض و مرده گیاه را سریعا واز پایین ساقه هرس کنید
نور :در واریته های مختلف فرق دارد و از سایه تا نور کامل متغیر است بیشر نور غیر مستقیم کنار پنجره را دوست دارد
دما :این گیاه به سرما و یخبندان حساس است و دمای زیر 15 درجه به آن آسیب میزند بین 16 الی 30 درجه مناسب است
تکثیر : گیاه ساقه ی کوتاهی ددارد ولی میتوان با قلمه آنرا تکثیر کرد ولی بهترین راه تکثیر ریزوم در بهار و پاییز

آفات وبیماریها

از بین آفات به کنه تار عنکبوتی حساس است .
در مورد بیماری ها نیز اگر بافت خاک سنگین باشد وآب را در خود نگه دارد یا آبیاری بیش از اندازه انجام شود به طوری که خاک غرقاب شود،پوسیدگی ریشه شیوع می یابد در نتیجه گیاه از بین خواهد رفت.

برداشت

برداشت محصول یعنی خارج کردن ریشه گیاه از زمین معمولاً هنگامی صورت می گیرد که گیاه 18 ماهه باشد. برای اینکار در بهار قبل از ظاهر شدن دستگاه زایای گیاه، ریشه ها را از زمین خارج می کنند زیرا اگر این عمل به تاخیر افتد ریشه سخت می شود. خارج کردن ریشه ها از زمین به وسیله چنگالهای فلزی قوی که بتوانند در عمق نسبتاً زیاد فرو رود باید در نهایت دقت صورت گیرد تا ریشه ها به وضع سالم از زمین کنده شوند. پس از خارج نمودن ریشه ها از زمین نیز باید آنها را مدتی به حال خود گذاشت تا گل مرطوب اطراف ریشه که بدان چسبیده است خشک گردیده به سهولت از آن جدا شود. پس از انجام این کار قسمت هوائی گیاه را قطع می کنند و ریشه ها را پس از شستن به صورت قطعات کوچک در آورده در معرض گرمای خورشید قرار می دهند و یا بوسیله دستگاه خشک کن مخصوص ریشه گیاه را خشک می کنند. در صورت استفاده از برگ های گیاه چیدن برگها باید موقعی انجام گیرد. که گیاه را جهت استفاده از ریشه آن از زمین خارج می کنند.
 
 

کاربردهای درمانی بابا آدم

اثرات مفید بابا آدم بر پوست

این گیاه بیشتر با عنوان برطرف کننده جوش معروف می باشد. از اثرات این گیاه بهبود بیماری های پوستی مانند کچلی، کهیر، آبسه، آکنه، پسوریازیس، دمل، کورک، اگزما، گل مژه، زخم ها و دیگر جراحات پوستی است. ترکیبات شیمیایی موجود در این گیاه مانند پلی استیلن خاصیت آنتی باکتریال و ضد قارچی دارد. ترکیبات موثر موجود در این گیاه به علت اینکه روند پوست اندازی را تسریع می کند، سموم سطحی بر روی لایه اپیدرم پوست را می زداید و باکتری زدایی می کند. در حقیقت نوعی لایه برداری طبیعی و سالم و نیز آب رسانی به لایه های سطحی پوست را انجام می دهد؛ در نتیجه شادابی را برای پوست به ارمغان می آورد.

بابا آدم و تصفیه خون

ریشه این گیاه تصفیه کننده خون و لنف بدن می باشد و این عمل را با دو مکانیسم انجام می دهد:
1. گرفتگی های موجود در سیستم تنفسی را برطرف می کند و به دفع دی اکسیدکربن کمک می نماید. همچنین گرفتگی در سیستم دفع ادرار را برطرف می کند و به نوعی ضد سنگ کلیه نیز می باشد.
2. این گیاه همچنین به کبد کمک می کند تا مواد زائد موجود در خون را تصفیه کند و به کمک کلیه ها آن را از بدن دفع نماید.

مدر بودن باباآدم

ریشه گیاه بابا آدم ادرارآور است و تعریق را افزایش می دهد. در حقیقت دفع آب را از بدن می افزاید و از احتباس آن در بدن جلوگیری می کند.

خاصیت ضد نقرس باباآدم

گیاه باباآدم دفع کننده اسید اوریک از بدن می باشد، به بیانی دیگر بهبودی بیماران مبتلا به نقرس را تسریع می کند.

جدال باباآدم با دیابت

از اثرات ثابت شده این گیاه، خاصیت ضددیابتی آن می باشد؛ که اولاً باعث کاهش قند خون (با مصرف 3 فنجان جوشانده برگ گیاه در روز) می شود؛ و ثانیاً افرادی که میل زیادی به شکر و شیرینی دارند، با مصرف این گیاه به صورت ناشتا، این تمایلشان کاهش می یابد.
بابا آدم باعث بهبود سیستم گوارشی می شود.
اثر این گیاه بر دستگاه گوارش، به علت ضدعفونی کردن دستگاه گوارش، برطرف کردن یبوست و تسریع در امر هضم غذا می باشد.

باباآدم و کم خونی

این گیاه به علت دارا بودن مقادیر بالایی از آهن باعث درمان کم خونی و رنگ پریدگی ناشی از آن می شود.
ترکیبات موثر موجود در این گیاه به علت اینکه روند پوست اندازی را تسریع می کند، سموم سطحی بر روی لایه اپیدرم پوست را می زداید و باکتری زدایی می کند.
در حقیقت نوعی لایه برداری طبیعی و سالم و نیز آب رسانی به لایه های سطحی پوست را انجام می دهد؛ در نتیجه شادابی را برای پوست به ارمغان می آورد

تقویت سیستم ایمنی و سایر خواص باباآدم

تحقیقات نشان داده که این گیاه باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود ایدز می شود. همچنین این گیاه در درمان سرماخوردگی، روماتیسم، سرخک، التهاب، آرتریت، تسکین کمردرد، تب، عفونت ها، التهاب و ذات الریه نیز موثر است.

عصاره بابا آدم، به عنوان جایگزین یک دارو

بر اساس تحقیقات به عمل آمده، استفاده از پماد تهیه شده از گیاه بابا آدم قادر است، همانند داروی ضد التهاب ساختگی هیدروکورتیزون، دارای اثرات بهبوددهندگی و تسریع کنندگی روند التیام زخم باشد. طب امروزی، گیاه بابا آدم را به عنوان پایین آورنده قند خون، ضدسرطان، ضدتب، ضدروماتیسم، ضدنفخ، ضدعفونی کننده، مسهل، کاهش دهنده کلسترول و چربی خون، محرک ایمنی بدن و دارای خاصیت پروبیوتیک پذیرفته است.

خواص داروئی از نظر طب سنتی

از نظر طب قدیم ایران ریشه بابا آدم سرد و خشک است 
1) بهترین تصفیه کننده خون است و خون را تمیز کرده و سموم را از بدن خارج می کند .
2)جوشهای صورت و کورک را برطرف می کند .
3)ادرار آور و معرق است .
4)سیستم لنف بدن را تمیز می کند .
5)بیماریهای پوستی نظیر اگزما ، گل مژه و زخم ها را برطرف می کند .
6)تورم را از بین میبرد .
7) تقویت کننده بدن است .
8)جوشانده برگهای بابا آدم را در معالجه سرگیجه و رماتیسم بکار می برند .
9)برای تنظیم قند خون و معالجه بیماری قند از جوشانده برگهای بابا آدم بمقدر سه فنجان در روز استفاده کنید
10)برای معالجه سرخک ، برگهای بابا آدم را با کمی شکر بجوشانید و به مریض بدهید .
11)جوشانده تخم بابا آدم ضد عفونی کننده است .
12)تخم بابا آدم ضد کرم معده و روده است .
13)در ناراحتی های ریوی و گلو درد از جوشانده تخم بابا آدم استفاده کنید .
14)در معالجه ذات الریه بکار می رود .
15)ریشه بابا آدم در برطرف کردن سرمخوردگی موثر است .
16)تب حاصل از بیماری مخملک را برطرف می کند.
17)در معالجه یبوست موثر است .
18)بعنوان ضد سم در هنگام نیش زدن جانوران سمی استفاده می شود.
19) برای معالجه کچلی برگ بابا آدم را دم کرده و روی پوست سر بمالید .
20)برای معالجه زخم ها و التیام جراحات ، جوشانده برگ بابا آدم را با مقدر مساوی روغن زیتون مخلوط کرده و روی زخم ها و جراحات بمالید .
21) ریشه بابا آدم علاج کم خونی و رنگ پریدگی است زیرا دارای مقدر زیادی آهن است .
22)برای معالجه رماتیسم و آرتروز مفید است .
23) نقرس را برطرف می کند .
24)در معالجه بیماریهای عفونی موثر است .
25)درد سیاتیک را آرام می کند .
26)در برطرف کردن کمر درد موثر است .
27)آب آوردن بدن را درمان می کند .
28) هضم غذا را تسریع می کند .
29)ورم کلیه را دفع می کند .
30)آنهائیکه میل زیادی بخوردن شیرینی و شکر دارند اگر صبح ناشتا از دم کرده این گیاه بنوشید بزودی این عادت رفع خواهد شد .
31)کسانیکه میخواهند قهوه را ترک کنند می توانند ریشه بابا آدم را با مقدر این مخلوط را حتی می توان از فروشگاههای گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها ابتیاع کرد.
32)کهیر را برطرف می کند.
33)ریشه بابا آدم را له کرده و یا بجوشانید و آنرا روی کورک و یا اگزما بمالید تا آنرا برطرف کند .
34) برای جلوگیری از ریزش مو و تقویت آن جوشانده غلیظ ریشه بابا آدم را به سر مالید .
35)برای برطرف کردن سوزش و درد گزیدگی زنبور با حشرات برگ بابا آدم را له کرده و به محل گزیدگی بمالید .

گیاه بابا آدم

گیاه بابا آدم و فواید آن

 طرز استفاده

▪️ دم کرده ریشه بابا آدم:مقدار 50 گرم ریشه بابا آدم را در یک لیتر آب جوش ریخته و بمدت 20 دقیقه دم کنید.
 
▪️ جوشانده ریشه بابا آدم :مقدار 80 گرم ریشه بابا آدم را در یک لیتر آب جوش ریخته و بگذارید بمدت 10 دقیقه به آرامی بجوشد.
 
▪️ تنطور بابا آدم:این تنتور را می توان از فروشگاه های گیاهان دارویی یا برخی از داروخانه ها Store خریداری کنید.
 
▪️ دم کرده ریشه بابا آدم و شیرین بیان:30 گرم ریشه باباآدم را با مقدار مساوی آن شیرین بیان در یک لیتر آب جوش ریخته و بمدت نیم ساعت دم کنید . این دم کرده تصفیه کننده خون است . برای این منظور از این دم کرده به مقدار سه فنجان در روز بنوشید.

مضرات

- مصرف ریشه باباآدم می تواند عوارضی مانند تهوع و اسهال را در بر داشته باشد.
 
- استفاده از این گیاه در دوزهای بالا می تواند باعث کاهش میزان زیاد پتاسیم بدن شده و به دلیل خاصیت ادارد آور بودن آن، بدن میزان زیادی از آب مورد نیاز خود را از دست بدهد.
 
- مصرف گیاه ریشه باباآدم به بیماران دیابتی، زنان باردار و شیرده، بیماران تحت شیمی درمانی و کسانی که از داروهای دیورتیک مصرف می کنند توصیه نمی شود.

بابا آدم ، مراحل کاشت و تکثیر گیاه بابا آدم

510
این مطلب مفید بود ؟100
منبع : نمناک - / ک.ک
وبگردی