بابا آدم
بابا آدم یکی از گیاهان زینتی است که علاوه بر زیبا کردن محیط، خواص دارویی فوق العاده ای دارد و تاثیر بسزایی بر سلامت شما میگذارد.

مراحل کاشت و تکثیر گیاه “بابا آدم

یکی از گیاهان زینتی که علاوه بر جذابیت و زیبایی که دارد در طب سنتی و دارویی کاربرد بسیار فراوانی دارد گیاه بابا آدم می باشد که از خواص بسیار بالایی برخوردار است. این گیاه یک گیاه ریزوم دار و غده ای است به همین خاطر معمولاً از آن قلمه تهیه نمی شود و نحوه تکثیر آن از قلمه زدن ریزوم های آن است.

بسیاری از افرادی که به این گیاه علاقه‌مند هستند آن را در خانه خود نگهداری می کنند اما تمایل بیشتری به این دارند که تعداد بیشتری از آن داشته باشند، ولی به خاطر اینکه فکر می کنند تکثیر آن کمی سخت است به همین دلیل دیگر به فکر تکثیر آن نمی باشند در صورتی که این باور یک باور کاملا اشتباه است و شما به راحتی می توانید با به کارگیری چند روش مختلف این گیاه را به‌ خوبی تکثیر نمایید، به همین منظور ما در این بخش از نمناک سیر تا پیاز کاشت، پرورش، برداشت و همچنین خواص بی نظیر گیاه بابا آدم را در اختیار شما کاربران خوش ذوق قرار داده ایم امید است که مورد پسندتان واقع شود.

راه های تکثیر بابا آدم

تقسیم ریزوم، جدا کردن پاجوش ها و کاشت بذر از جمله روش های تکثیر گیاه بابا آدم به شمار می رود که در ادامه مطلب خلاصه ای از آنها را خواهید خواند.

تکثیر بابا آدم با تقسیم ریزوم:

رشد گیاه بابا آدم در واقع از طریق ریزوم های زیرزمین اتفاق می‌افتد بنابراین بهترین روش تکثیر گیاه بابا آدم، این است که همین ریزوم ها را تقسیم و جداسازی کرد‌.

به عبارت دیگر این گیاه از طریق ریشه اش قلمه زده می شود. بابا آدم زمانیکه در فصل سرما از خواب زمستانی بیدار می شود بهترین زمان برای تکثیرش می باشد پس مناسب ترین فصل برای تکثیر این گیاه فصل بهار و فصل تابستان می باشد.

برای این که گیاه بابا آدم را با روش تقسیم ریزوم تکثیر کرد ابتدا باید در پیرامون گیاه یک حفره ایجاد کرد و این حفره بایستی با گیاه شما حداقل 30 سانتیمتر فاصله داشته باشد تا آسیبی به آن نرساند.

برای این کار می‌توانید از یک بیلچه کوچک کمک بگیرید و پس از ایجاد این حفره گیاه را از خاک خارج کنید بایستی توجه داشته باشید که حفره به گونه ای باشد که وقتی گیاه را از خاک جدا می کنید ریشه های آن آسیب نبیند پس از این که گیاه را از دل خاک بیرون آوردید به راحتی می توانید ریزوم ها یا غده های زیر زمینی گیاه بابا آدم را در ریشه آن ببینید.

برای تکثیر گیاه بابا آدم باید ریزوم های زیرزمینی آن را از ریشه جدا کنید و آنها را در خاک گلدان های مناسب بکارید فاصله بین ریزوم ها در خاک بایستی به گونه‌ای باشد که گیاهان جدید فضای کافی برای رشد و بیرون آمدن از خاک داشته باشند. بنابراین نباید فاصله کمی بین ریزوم ها باشد.

گیاه بابا آدم

تکثیر بابا آدم با پاجوش ها:

تکثیر با پاجوش ها شبیه به تقسیم ریزوم ها می باشد در حقیقت بابا آدم به طور دسته ای رشد کرده و اگر شما گیاه را از گلدان خارج کنید مشاهده خواهید کرد که یک گیاه متشکل از چند دسته می باشد.

در نسخه کوچکی از گیاه اصلی پاجوش های بابا آدم وجود دارند که هر کدام از این پاجوش ها به طور جداگانه می تواند یک گیاه را رشد داده و بسازد.

در ابتدا باید توجه داشته باشید که هر دسته حداقل چند غده سیب زمینی داشته باشد و بعد اقدام به جدا کردن پاجوش ها از گیاه مادر با یک چاقوی تیز و ضدعفونی شده بکنید. اکثر پاجوش ها خودشان دارای ریشه هستند و به راحتی می توان آنها را در خاک کاشت اما اگر یک درصد فاقد ریشه باشند شما میتوانید به راحتی آنها را در آب گذاشته تا ریشه بدهند.

تکثیر باباآدم با کاشت بذر:

در این روش ابتدا باید اقدام به انتخاب خاک مناسب جهت کاشت بذر کرده و سپس برای شروع خاک را مرطوب نمایید. فراموش نکنید که تقریباً 8 سانتیمتر فاصله بین بذرها باید ایجاد کنید.

بعد از این که بذرها را کاشتید مجددا اقدام به آبیاری کنید. باید بدانید تا وقتی که بذرها ریشه دهند و جوانه بزنند باید به طور منظم خاک را آبیاری کرده و رطوبت رسانی انجام دهید. درکل نباید اجازه دهید که خاک خشک شود در غیر این صورت بذرها جوانه نخواهند زد. البته مهمترین چیزی هم که باید در نظر بگیرید این است که به هیچ عنوان خاک را غرق آب نکنید چراکه برای بذر ها مضر است. 4 الی 7 روز زمان نیاز است که بذرها جوانه بزنند پس از اینکه جوانه زنی اتفاق افتاد آنها را در گلدان های جداگانه و مناسب بکارید.

گیاه جوان در مقایسه با گیاه بالغ به مراقبت و نگهداری بیشتری نیاز دارد پس بهترین کار این است که در رساندن نور خورشید، آب و تقویت آن با کود شیمیایی دقت زیادی به کار ببرید.

مناسب ترین محیط برای کاشت و تکثیر گیاه بابا آدم

مهیا کردن شرایط مناسب برای کاشت و پرورش و تکثیر گیاه بابا آدم یکی از ضروری ترین کارها است تا گیاه بستر مناسبی برای رشد خود داشته باشد. در این بخش از نمناک مواردی از شرایط مناسب برای پرورش و تکثیر گیاه بابا آدم را ملاحظه خواهید کرد:

آبیاری:

چنانچه خاک همیشه مرطوب باشد گیاه آبدوست میشود. در هفته بسته به دمای اتاق دو تا سه بار آبیاری این گیاه کافی است در موقع خواب گیاه که در فصل زمستان و پاییز است آبیاری را کمتر کنید.

رطوبت:

اگر می خواهید این گیاه را تکثیر کنید باید گیاه را مرطوب نگه دارید و هر هفته غبار پاشی کنید تا مانع خشک شدن خاک گیاه شوید چرا که خشک شدن خاک سبب سوخته شدن برگهای گیاه می گردد.

نور:

این گیاه به نور غیر مستقیم یعنی آفتاب پشت پنجره علاقه دارد. اما ناگفته نماند که این ویژگی نسبت شرایط متغیر است.

محیط مناسب بابا آدم

هرس:

اگر در حال پرورش این گیاه هستید باید برگهای بیمار و مرده را از پایین ساقه جدا کنید تا به بخشهای دیگر گیاه صدمه ای وارد نشود.

خاک:

خاک مناسب این گیاه باید یک زهکشی خوب داشته باشد و مخلوطی از پرلیت و پیت ماس باشد.

دما:

گیاه بابا آدم در برابر دمای پایین و سرما بسیار شکننده است و اگر دمای هوا به منفی ١5 درجه سانتی گراد برسد گیاه لطمه می بیند برای رویش بهتر گیاه دمای مناسب بین ١6 الی ٣٠ درجه سانتی گراد است.

تکثیر:

روش تکثیر این گیاه به شکل قلمه زدن است که مناسبترین زمان برای این کار فصل پاییز و بهار است.

خاک مناسب گیاه بابا آدم

اگر خاک مناسب باشد گیاه بابا آدم را در منازل مسکونی و آپارتمان هم میتوان پرورش داد. خاک مناسب باید دارای مواد مغذی و سبک باشد و مواد آلی نیز در خود داشته باشد. برای داشتن خاک مناسب باید مخلوطی از پرلایت و پیت ماس تهیه کرده و گیاه بابا آدم را در آن کاشت.

باید توجه کرد گلدانی که گیاه بابا آدم در آن کاشته میشود باید زهکشی شده باشد تا تخیله آب به راحتی درون آن انجام پذیرد و اگر زهکشی مناسب نباشد و تخلیه انجام نگردد ریشه ی گیاه پوسیده شده از بین میرود.

آفات و بیماریهای گیاه بابا آدم

این گیاه به تار عنکبوت و کنه حساسیت بالایی دارد و اگر خاک سنگین باشد و آب را در خود نگه دارد یا آبیاری انجام شده بیش از حد باشد ریشه ی گیاه پوسیده شده از بین خواهد رفت.

آفات بابا آدم

چگونگی برداشت گیاه بابا آدم

اگر گیاه هجده ماهه باشد می توان ریشه ی گیاه را از درون خاک در آورد. در فصل بهار میتوانید ریشه ی گیاه را از زمین خارج کنید و اگر زمان مناسب بگذرد ریشه ها سخت و محکم خواهند شد.

برای در آوردن ریشه می توان از چنگالهای فلزی که قابلیت فرو رفتن در زمین را دارند استفاده کرد. بعد از خارج کردن ریشه بهتر است برای مدتی آن را کنار گذاشته تا گل های چسبیده به ریشه، خشک شده و از ریشه جدا شوند.

بعد از جدا شدن گل ها حالا قسمت هوایی گیاه را قطع کرده و ریشه ها را شسته به قسمتهای کوچک تبدیل کنید و با دستگاه خشک کن یا نور آفتاب خشک نمایید.

اگر می خواهید از برگ های گیاه استفاده کنید زمانی که ریشه ی گیاه را جهت استفاده از زمین خارج می کنید باید برگ ها را بچینید.

خواص درمانی گیاه بابا آدم

اکثر گیاهان خواص دارویی بسیار بالایی دارند که گیاه بابا آدم نیز از این امر مستثنی نیست. با ما همراه باشید تا گزیده ای از خواص بی نظیر این گیاه را ملاحظه نمایید.

تاثیرات مفید بابا آدم بر پوست

جالب است بدانید برای برطرف کردن جوش می توان از این گیاه استفاده کرد. همچنین این گیاه برای امراض پوستی همچون اگزما، آبسه، کهیر، کچلی، پسوریازیس، کورک، دمل، گل مژه، زخم ها و دیگر آسیب های پوستی کاربرد دارد.

ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه مانند پلی استلین خاصیت آنتی باکتریال و ضد قارچی دارد. این گیاه موجب تسریع فرایند پوست اندازی می گردد سموم روی پوست را بر روی لایه اپیدرم از بین می برد و باکتری ها را نابود می کند، در واقع نوعی آب رسانی و لایه برداری طبیعی را بر روی پوست انجام می دهد و به پوست شادابی خاصی می بخشد.

تصفیه خون با گیاه بابا آدم

ریشه ی این گیاه خون و لنف را با دو مکانیسم تصفیه می کند:

  • بر طرف کردن گرفتگی های موجود در سیستم تنفسی و کمک به دفع دی اکسید کربن. کمک به گرفتگی دفع ادرار که در واقع نوعی ضد سنگ کلیه نیز محسوب می شود.
  • کمک به کبد برای دفع مواد زائد در خون از طریق کلیه ها.

خاصیت ضد نقرس بابا آدم

گیاه بابا آدم به دفع اسید اوریک از بدن کمک می کند و برای درمان نقرس بسیار مفید است.

خواص بابا آدم

جدال با دیابت با استفاده از گیاه بابا آدم

گیاه بابا آدم خاصیت ضد دیابتی دارد و موجب پایین آمدن قند خون می شود. (با مصرف ٣ فنجان جوشانده ی برگ گیاه در روز قند خون کاهش می یابد). همچنین افرادی که علاقه به شیرینی و شکر دارند اگر این گیاه را به صورت ناشتا مصرف کنند تمایلشان به شیرینی کم می شود.

بابا آدم در بهبودی سیستم گوارشی نیز موثر است و در ضد عفونی کردن دستگاه گوارش، هضم سریع تر غذا و رفع یبوست نقش به سزایی دارد.

رفع کم خونی با گیاه بابا آدم

گیاه بابا آدم در درمان کم خونی و رنگ پریدگی نیز موثر است چرا که دارای مقادیر زیادی آهن می باشد.

تقویت سیستم ایمنی بدن با گیاه بابا آدم

همچنین موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود بیماری ایدز می گردد. برای درمان روماتیسم، سرخک، کمر درد، عفونت ها، تب، درمان سرماخوردگی و ذات الریه نیز می توان از گیاه بابا آدم استفاده کرد.

عصاره گیاه بابا آدم بهترین داروی ضد التهاب

پماد تهیه شده از گیاه بابا آدم همچون داروی ضد التهاب هیدروکورتیزون در بهبود سریع التیام و زخم بسیار نافع می باشد.

در طب امروز گیاه بابا آدم در درمان قند خون، درمان سرطان، درمان روماتیسم، عفونت، پایین آورنده ی کلسترول و چربی و پایین آوردن تب جایگاه خاصی پیدا کرده است.

طرز تهیه دمنوش بابا آدم

با استفاده از دمنوش بابا آدم میتوانید از خواص این گیاه بهره مند شوید، در ادامه به طرز تهیه این دمنوش میپردازیم.

دم کرده ریشه بابا آدم

ریشه ی بابا آدم را به مقدار 5٠ گرم در یک لیتر آب جوش ریخته و اجازه دهید ٢٠ دقیقه دم بکشد و سپس میل کنید.

دمنوش بابا آدم

تنطور بابا آدم

این تنطور را از داروخانه ها یا فروشگاه های گیاهان دارویی می توان تهیه کرد.

دم کرده ریشه بابا آدم و شیرین بیان

٣٠ گرم شیرین بیان را با ٣٠ گرم ریشه ی بابا آدم در یک لیتر آب جوش ریخته و نیم ساعت اجازه دهید تا دم بکشد. سپس از این دم کرده سه فنجان در روز میل کنید. این دم کرده به عنوان تصفیه کننده خون عمل می کند.

مضرات گیاه بابا آدم

البته مصرف بابا آدم مضراتی نیز دارد که در این بخش به بررسی مضرات این گیه می پردازیم.

گیاه بابا آدم عوارضی از قبیل اسهال و تهوع داشته و مصرف این گیاه با دوزهای بالا سبب کاهش پتاسیم موجود در بدن شده و چون ادرار آور است موجب می گردد بدن به میزان زیاد و قابل توجهی از آب خود را از دست بدهد.

زنان باردار و شیرده، بیماران دیابتی و بیمارانی که تحت درمان شیمیایی هستند نمی توانند از گیاه بابا آدم استفاده کنند.

نگهداری و مراقبت از بابا آدم

  1. در خانه در مکانی نیمه روشن با دما بالا نگهداری شود.
  2. نیاز آبی متوسطی دارد.
  3. خاک این گیاه باید سرشار از مواد مغذی باشد و ترکیبی از درصد بیشتری از مواد آلی گیاهی و حیوانی باشد.
  4. رطوبت محیط و آبپاشی برگ ها نیز بسیار مهم است رطوبت محیط باعث رشد و درشت تر شدن برگهای این گیاه می شود.
  5. بابا آدم برای گلخانه های گرم و مرطوب ایده آل است.
  6. در زمستان برگ های این گیاه ریخته و در بهار مجدد رشد می کند.

ممکن است لکه های مختلف زردی روی برگ های گیاه ایجاد شود که عوامل مختلفی سبب آن می شود. حتی چکه آب سرد از سقف گلخانه هم می تواند سبب این لکه ها شوند. یعنی هم عوامل شیمیایی و هم فیزیکی می توانند در به وجود آوردن لکه ها دخیل باشند. محل به وجود آمدن لکه ها مهم است که برگ های جوان یا پیر اینگونه شده اند. کمبود عناصر غذایی هم می تواند در به وجود آمدن لکه ها نقش داشته باشد.

مراحل کاشت و تکثیر گیاه بابا آدم+ خواص

4.520
این مطلب مفید بود ؟182
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ ک.ک/ش
وبگردی