مقابله با ترس از هواپیما
افرادی هستند که از سفر با هواپیما این تصور را دارند که آخرین سفر هوایی خواهد بود اما این طرز فکر اشتباه است، این افراد می توانند با چند راه حل ساده به ترس خود غلبه کنند.

مقابله با ترس از هواپیما

بسیاری از افراد از سوار شدن به هواپیما همواره هراس دارند و می پندارند که خطر سفر هوایی همواره از سفرهای زمینی بیشتر است اما باید بدانید که سفرهای هوایی 29 برابر از سفرهای زمینی ایمن تر هستند و روزانه بسیاری از مسافرین این پروازها سلامت به مقصد خود می رسند.

برخی از افرادی که از هواپیما می ترسند بدون اینکه سفر هوایی را تجربه کنند از آن اجتناب می کنند و ترس خود را ناشی از گزارش های مختلفی مربوط به سقوط هواپیما که هر چند وقت یکبار از رسانه های مختلف پخش می شود، می دانند.این افراد باید بدانند که بسیاری از پروازها به سلامت به مقصد می رسد و خلبانان پرواز ها بدون هیچ حادثه ای مسافران را به مقصد می رسانند.

اگر شما نیز مانند این دسته از افراد هستید و فوبیای پرواز دارید و می پندارید که اولین سفر با هواپیما ، آخرین سفر هوایی خواهد شد ،لازم است با ترس خود مواجه شوید و با آن مقابله بپردازید.

قبل از پرواز ابتدا بدانید که چه چیزی در انتظار شما است. علت بسیاری از ترس ها در پرواز این است که افراد موارد پایه ای را در هواپیما نمی دانند و هیچ اطلاعاتی برای تسکین اضطراب شان ندارند.

مثلا این که بدانیم چگونه یک هواپیما پرواز می کند و موتور آن چه زمان هایی خراب می شود و چه زمان هایی درست کارش را انجام می دهد، باعث می شود ترس های مان کمتر شود اما زمانی که هیچ اطلاعاتی در مورد موضوعی نداشته باشیم، ناخودآگاه اضطراب و استرس در ما به وجود می آید. 

ترس از هواپیما

ترس در سفرهای هوایی با هواپیما

ویژگی افرادی که از هواپیما می ترسند

 • این افراد ,پر هیجان و متظاهر هستند و همواره احساس خاص بودن می کنند.
 • همیشه در حال عجله کردن برای انجام کارها هستند زیرا انجام کارهایشان را به دقیقه 90 موکول می کنند.
 • شخصیت اجتماعی و برونگرایی دارند اما همواره از این می ترسند که خودشان را به دیگران بد معرفی کرده باشند و در ذهن دیگران بدجلوه پیدا کنند.
 • این افراد فوبیای گیر افتادن دارند و از جاهای بسته می ترسند و همواره سعی می کنند اگر این مکان ها رفتند در کنار در خروجی قرار گیرند. آنها از رفتن به سینما و دندانپزشکی مانند سوار شدن به هواپیما می ترسند.
 • این افراد در زمان تحصیل به رغم اینکه دانش آموز تنبلی نبوده اند از امتحان می ترسیدند و اینگونه فکر می کردند که برای امتحان دادن وقت کم می آورند.
 • این افراد لجباز و از قدرت حاکم بر زندگی خود مانند پدر و مادر همسر و ...نافرمانی می کنند زیرا دستور دادن احساس خفگی را در آنها به وجود می آورد بنابراین با نافرمانی سعی کنند از این وضعیت رها شوند.
 • این افراد هنگام دیدن ساختمان های بلند و چند طبقه فکر می کنند ،ممکن است ساختمان بر روی سرشان آوار شود زیرا با نگاه به ساختمان احساس خفگی ،له شدن ،فشردگی دارند و بعد از آن کلافه و بی قرار خواهند شد.

راه های مقابله با ترس از هواپیما

 • اگر فوبیای پرواز دارید ،از پنجره به بیرون نگاه نکنید و هنگام سفر کرکره ها را ببندید.
 • از مصرف نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنید زیرا این نوشیدنی ها موجب بالا رفتن ضربان قلب و اضطراب می شود.
 • قبل از پرواز فرد مضطرب باید وعده غذایی مصرف کند زیرا خوردن غذا به آرامش او در هنگام سفر و تامین انرژی کمک می کند ،مواد غذایی کربوهیدرات دار مانند شیر کنجد گوشت بوقلمون و کاهو از بهترین مواد غذایی برای مصرف قبل از پرواز هستند.
 • برای درمان ترس از پرواز می توانید به سراغ یک پزشک هو میوپات بروید تا برایتان دارویی مانند نیترات نقره رقیق شده تجویز کند.

داروی ترس از هواپیما

برای مقابله با ترس در پرواز از پنجره به بیرون نگاه نکنید

 راه حل های ترس از هواپیما

با هواپیما بیشتر آشنا شوید :

سعی کنید که از داخل هواپیما و بیرون آن تصویر هایی را مشاهده کنید تا کمتر بترسید و تجربه های دیگران را نیز در این مورد بشنوید. 

مسیر راهرو را انتخاب کنید :

بیشتر خطوط هوایی به شما اجازه می دهند که هر جا دوست دارید بشینید. می توانید محل نشیمن خود را در راهرو انتخاب کنید زیرا این کار باعث می شود که از بیرون اطلاعاتی نداشته باشید و ترس شما بریزد و هم چنین به راحتی می توانید در طول هواپیما حرکت کنید. 

ذهنتان را آماده کنید :

اگر فرد استرسی هستید، هرگز قبل از پرواز از فیلم هایی که در آن هواپیما دچار مشکل می شود و حادثه ایجاد می کند را تماشا نکنید زیرا یادآوری چنین فیلم هایی ترس شما را بسیار زیاد می کند. 

مثبت فکر کنید :

سعی کنید که فکر خودتان را مثبت کنید و بیشتر روی چیز های بامزه تمرکز کنید تا زمانی که به مقصد برسید. 

ترس از سفر هوایی

افرادی که فوبیای پرواز با هواپیما دارند

نکاتی که بهتر است در فرودگاه رعایت کنید

عجله نکنید :

سعی کنید زمان خود را طوری تنظیم کنید که به موقع داخل فرودگاه باشید. دیر رسیدن می تواند استرس های اضافی را به شما وارد کند. رد شدن از گیت نیز به طور ناخودآگاه برای افراد استرس دارد اما اگر کار های شما به موقع انجام شود از این اضطراب دوری خواهد شد. 

یک محل استراحت خلوت پیدا کنید :

بیشتر فرودگاه ها محل های استراحت خصوصی نیز دارند که می تواند شما را از شلوغی ها و رفت و آمد های فرودگاه دور کند. 

داخل هواپیما با خدمه صحبت کنید :

اگر قبل از پرواز زمان دارید، می توانید با خلبان ملاقات داشته باشید. این کار باعث می شود که با او صحبت کنید و ترس شما از پرواز بریزد و همچنین محیط دوستانه تری در داخل هواپیما بین شما و مسئولین ایجاد می شود. 

موزیک آرامی گوش کنید :

حتماً اطمینان حاصل کنید که در گوشی خود آهنگ های آرامش بخش دارید تا ذهن شما را آرام کند و همچنین اگر بیش از حد می ترسید، نمناک توصیه می کند که از آهنگ های مخصوص مدیتیشن استفاده کنید و داخل هواپیما گوش دهید. 

درمان ترس پرواز

راه حل ترس از هواپیما با موزیک

نکات مهم برای رفع ترس از هواپیما

نفس های عمیق بکشید :

برای کاهش استرس باید سعی کنید که چند نفس عمیق بکشید. نفس عمیق می تواند استرس شما را به سرعت از بین ببرد، پس نفسی عمیق بکشید و تا 10 بشمارید. 

مطلبی سرگرم کننده بخوانید یا فیلم سرگرم کننده ببینید :

می توانید از مجله هایی استفاده کنید که مطالب سرگرم کننده دارند و ذهن شما را از ترس ها و اضطراب هواپیما و پرواز دور می کند. 

نوشیدنی با خود همراه داشه باشید :

حتماً از این نوشیدنی آرام بخش در هواپیما استفاده کنید و همچنین بدانید که دارو های ضد اضطراب نیز قابل استفاده در این محیط می باشد. 

از مصرف کافئین دوری کنید :

کافئین می تواند محرکی برای استرس شما باشد و ترس شما را دو چندان کند.

ترس از هواپیما و ویژگی افرادی که از پرواز می ترسند

443
این مطلب مفید بود ؟349
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی