خواب راحت
گوش دادن به موسیقی قبل از خواب و یا تماشای فیلم مورد علاقه، نوشیدن آب و مایعات و... از جمله راه هایی برای داشتن خواب راحت است.

چگونه می توان خواب راحت داشت؟

قبل از آماده شدن برای استراحت شبانگاهی باید ذهن خود را آرام کنید زیرا عصبانیت به خواب شما نیز منتقل می شود. بسیاری از افراد زمانی که روز بد سرشار از حادثه و نگرانی، دعوا و تنش را به پایان می برند شب نیز دچار کابوس می شوند، علت این امر ناتوانی در کنترل ذهن و ایجاد آرامش است و مسبب ابتلای فرد به بیماری های مختلف می شود.

دانشمندان دانشگاه ایالتی آیووا در آمریکا به تازگی با مطالعه برروی 436 داوطلب بزرگسال و اندازه گیری میزان خشم آن ها دریافتند هرچه میزان ناراحتی و استرس روحی بیشتر باشد به همان اندازه کیفیت خواب نیز کاهش می یابد. بی خوابی، بد خوابی، دیدن خواب های آشفته و کابوس، خواب سبک، خواب آلودگی و سردرد پس از بیدار شدن از خواب همگی در اثر کنترل نکردن خشم و عصبانیت قبل از خواب به وجود می آید.

براین اساس کارشناسان به افراد توصیه می کنند با انجام راهکارهایی، چون مکالمه با فردی که دچار عصبانیت نسبت به او شده اید، انجام ورزش هایی، چون یوگا و مدیتیشن، گوش دادن به موسیقی و یا تماشای فیلم مورد علاقه، نوشیدن آب و مایعات، کم کردن نور، صحبت با دوستان، نوشتن احساسات برروی کاغذ و روش هایی از این طریق خشم را کنترل و خود را آرام کنید تا خوابی راحت داشته باشید. 

بی خوابی

بد خوابی و بی خوابی چه عوارضی در پی دارد؟

 کارشناسان هشدار می دهند دیدن کابوس، بدخوابی و بی خوابی در دراز مدت می تواند سبب آسیب به سلامت جسمی و روحی و ابتلا به بیماری هایی، چون سرطان، دیابت، فشارخون بالا، آلزایمر، افسردگی و چاقی شود. برای داشتن خوابی راحت فضای اتاق خواب نیز بسیار مهم است، نظافت اتاق، استفاده از نور هایی ملایم در دکوراسیون، رنگ دیوار ها و پرده، استفاده از گل یا میوه سیب برای ایجاد رایحه خوش، درجه تاریکی و دمای اتاق همگی در کیفیت خواب اثر دارند. 
بارعایت موارد بالا می توانید حتی در پراسترس ترین زمان ها در زندگی، خوابی راحت با فراغ بال داشته باشید و با تمرکز و انگیزه بالا ازخواب بیدار شده به انجام کار های خود بپردازید.

چگونه میتوانیم خواب راحت داشته باشیم

3.67
این مطلب مفید بود ؟52
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از باشگاه خبرنگاران جوان/ی
برچسب : خواب راحت
وبگردی