درمان گیاهی بیماری ام اس
ام اس یا مولتیپل اسکلروزیس یکی از بیماری های سیستم عصبی است که هیچ درمان قطعی برای آن وجود ندارد و تنها می توان با برخی گیاهان دارویی علائم این بیماری را کنترل و درمان کرد.

ویتامین ها و مکمل های مناسب برای درمان مولتیپل اسکلروزیس یا همان بیماری ام اس

مولتیپل اسکلروز (MS) یک بیماری مزمن است که بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد، علائم آن از خفیف و متناوب تا شدید و دائمی می تواند خسته یا ناتوان کننده باشد در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای MS نیست، اما بسیاری از داروها و درمان های جایگزین در دسترس هستند.

درمان MS معمولا علائم بیماری را هدف قرار می دهد، زیرا علت آن شناخته شده نیست و علائم MS ناشی از فروپاشی ارتباط بین مغز و اعصاب است برای همین درمان کامل این بیماری فعلا غیرممکن است و تنها تحقیقات و مطالعات انجام شده توانسته راههای برای کنترل و درمان علائم بیماری ام اس نتیجه بخش باشد پس با این اوصاف نسخه های پیشنهادی این بخش از سلامت نمناک روش ها و گیاهانی را معرفی می کند که برای درمان و کنترل علائم بیماری مولتیپل اسکلروزیس مفید خواهد بود.

درمان گیاهی ام اس

درمان ms با طب سنتی

 

علائم بیماری ام اس یا  مولتیپل اسکلروزیس

علائم متعدد مولتیپل اسکلروزیس وجود دارد هنگامی که علائم بیماری در حال پیشرفته شدن هستند ولی نشانه های رایج MS عبارتند از؛

  • مشکلات بینایی
  • ضعف
  • مشکلات حافظه
  • مشکلات تعادل و هماهنگی و انواع مختلف احساسات در اندام (مانند خستگی، سوزن شدن یا بی حسی بودن).

درمان ام اس با کندر

درمانهای گیاهی برای بیماری مولتیپل اسکلروزیس

 

درمان های گیاهی و روش های پیشنهادی متخصصان طب سنتی برای کنترل ام اس

برخی از درمان ها می توانند در کاهش و حتی اجتناب از مواجهه با علائم ناخوشایند MS مفید باشند ولی در هر صورت قبل از استفاده از هر گونه گیاه دارویی، مکمل ها، و یا درمان های جایگزین برای درمان MS، در مورد مزایا و خطرات هر یک با پزشک متخصص صحبت کنید و هرگز بدون اجازه متخصص این نسخه ها را برای درمان یا بهتر بگوییم کنترل و کاهش بیماری ام اس مصرف نکنید.

  درمان بیماری ام اس در طب سنتی

درمان بیماری ام اس با بهترین روش

گیاهان و مکمل ها:آیا می توانند شما را در مبارزه با MS کمک کنند؟!

اگرچه هیچ دارو یا مکملی نمیتواند MS را درمان کند، برخی از درمانها ممکن است کمک کند تا پیشرفت بیماری را تسکین دهند. درمان های دیگر می تواند به طور قابل توجهی کاهش علائم و یا دوره های طولانی مدت بهبودی را سبب شوند ، استفاده از طب مکمل و جایگزین در میان افراد مبتلا به MS در سراسر جهان در بر داشته باشد.

گیاهان و مکمل های مناسب برای MS (و آنچه که آنها ارائه می دهند):

لیستی که در ادامه بخش سلامت نمناک می خوانید چندین گزینه گیاهی یا مکمل موجود برای درمان علائم MS را پوشش می دهد، این فهرست خلاصه ای از اطلاعات مهم در مورد هر یک از رایج ترین گیاهان و مکمل های مورد استفاده افراد مبتلا به MS را ارائه می دهد.

کنترل بیماری ام اس

کنترل و درمان بیماری ام اس

 

بهترین درمان های گیاهی برای کنترل و درمان علائم بیماری ام اس یا مولتیپل اسکلروزیس

1. گیاه غافث کنفی:

استفاده فعلی از این گیاه بر اساس قرن ها استفاده از آن در درمان انواع مشکلات سلامتی است اگر چه خواص دارویی مختلف به بسیاری از گونه های مختلف زراعت نسبت داده می شود، تحقیقات اخیر ضد ویروس، آنتی اکسید کننده، ضد التهابی و خواص تقویت متابولیسم را کشف کرده است.

2.زعفران

براساس نتایج منتشر شده از تحقیقات محققان آمریکایی در زمینه کنترل علائم بیماری ام اس ثابت شد که مصرف یک قاشق مربا خوری زعفران در هفته می تواند به درمان ام اس کمک زیادی کند این، دانشمندان موفق به کشف ماده ای در زعفران شده اند که در درمان بیماریها، به خصوص درمان ام اس و تصلب شرایین موثر است و این به دلیل وجود ماده ای به نام کروسین است.

 بیماری ام اس درمان دارد

درمان بیماری ام اس یا مولتیپل اسکلروزیس با زعفران

 

3. آشواگاندا:

این گیاه تحت عنوان بسیاری نام ها شناخته شده است، از جمله جینسنگ هندی، ریشه ها و عصاره آن گاهی برای تسکین درد مزمن، خستگی، التهاب، تسکین استرس و اضطراب استفاده می شود.

4. گیاه آمریت کالاش گیاهی هندی

Maharishi Amrit Kalash مکمل غذایی آئورودیک است که برای تقویت سلامت سیستم ایمنی بدن مناسب بوده و تضعیف سیستم عصبی مرکزی را کاهش می دهد.

 

 

5. گرده زنبور عسل یا زهر آن برای درمان ام اس:

زهر زنبور عسل یک مایع روشن است ، بر خلاف بسیاری از گیاهان و مکمل های دیگر که برای درمان MS و علائم آن استفاده می شود، زهر زنبور عسل به طور خاص برای اثرات آن بر MS در چندین آزمایش بالینی مورد مطالعه قرار گرفته است.

علائم مولتیپل اسکلروزیس

درمان بیماری ام اس با گرده زنبور عسل

6. برگ های زغال اخته:

زغال اخته اگر چه اغلب در غذاها و سالادها استفاده می شود، می توان از توت ها و برگ های آن برای استخراج عصاره های گیاهی برای مکمل ها و سایر استفاده های دارویی استفاده کرد.

7. ریشه بابا آدم:

بابا آدم، طی قرن ها در پزشکی سنتی چینی (TCM) و پزشکی اروپا مورد استفاده قرار گرفته است. این گیاه به دلیل توانایی اش برای بهبود گردش خون و کاهش التهاب مشهور است. برگها دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی و تاثیر بالقوه آن بر سرطان، دیابت، وضعیت پوست و سیستم گوارش مورد مطالعه قرار گرفته است. و تنها ممکن است باعث حساسیت شدید شود.

 

 

8.درمان ام اس با کلسیم:

 کلسیم ،یک ماده معدنی حیاتی برای سلامت بدن و موجب عملکرد مناسب تر است ، یک مکمل رایج بسیاری از رژیم های غذایی است و تحقیقات نشان می دهد که کلسیم نقش مهمی در سلامت استخوان، سلامت قلبی عروقی و کاهش خطر ابتلا به سرطان دارد. سطح مناسب کلسیم برای همه افراد مهم است، اما افراد مبتلا به MS که همچنین از ویتامین D استفاده می کنند، یا داروهایی با یکی از این ترکیبات را دارند، باید قبل از افزودن یکی از این مکمل ها به روال تغذیه خود، با پزشک مشورت کنند.

نکته :ویتامین D ، کلسیم را افزایش می دهد و مصرف بیش از حد کلسیم می تواند سمی باشد.

 مولتیپل اسکلروزیس

درمان های طبیعی برای بیماری ام اس

9. علف گربه:

ظاهرا علف گربه فقط برای بچه گربه ها نیست برخی از افراد از این گیاه برای کنترل درد MS استفاده می کنند ، این گیاه دارای اثرات آرام بخش است که در واقع می تواند باعث کاهش خستگی یا تشدید تاثیر داروهای آرام بخش دیگر شود.

10. چایوان پرش:

تونیک چایوانپرش،گیاهی است که معمولا در نوعی پزشکی هندی استفاده می شود. مطالعات اولیه برروی حیوانات نشان می دهد که با کمک حافظه، از عملکرد شناختی محافظت می کند. همچنین دارای مواد تشکیل دهنده ای است که سلامت سیستم ایمنی را ارتقاء می دهد . مطالعات رسمی در مورد انسان دارای نتایج کمیاب است و شواهد کافی برای تعیین اینکه آیا این گیاه در مدیریت علائم MS موثر یا مفید است وجود ندارد و این یکی از روش های پیشنهادی متخصصان طب سنتی در هند است.

 

11.درمان ام اس با بابونه:

بابونه برای قرن ها در هر دو روش درمان موضعی و خوراکی برای مراقبتهای پوستی، بی خوابی یا اضطراب، ناراحتی معده و نفخ یا اسهال استفاده شده است. بابونه ،خواص آنتی اکسیدان و ضد باکتریایی داشته و همچنین بخاطر توانایی آن برای جلوگیری از زخم های بدخیم و زخم دهان در بیماران سرطانی مورد استفاده قرار می گیرد.

  درمان گیاهی بیماری ام اس

درمان بیماری ام اس با بابونه

12. بداغ جنگلی:

گیاهی است که برای درمان زخم و اسپاسم استفاده می شود ، اگر چه در تحقیقات انسانی این گیاه در دوران پس از زایمان مفید به نظر می رسد، آنتی اکسیدان ها و اثرات ضد سرطانی است که می تواند رشد تومورها یا ضایعات عصبی را مهار کند.

13. قره قاط:

اگر چه آب قره قاط(کرنبری) (100 درصد آب نوشیدنی، نوشیدنی کوکتل یا مخلوط) و قرصهای کرانبری برای درمان عفونت های دستگاه ادراری به مدت طولانی مورد استفاده قرار گرفته اند، اما تحقیقات نشان می دهد که ممکن است مزایای آن کمتر از میزان پیش بینی شده باشد با این حال، مقدار کمی آب کرنبری (که دارای آنتی اکسیدان های بالایی است) و یا مکمل این گیاه می تواند راهی آسان برای پایان دادن به اختلالات مثانه در MS باشد ، عوارض با این درمان نادر است.

 

 

14. کوآنزیم Q10  برای تسکین درد بیماری ام اس:

 کوآنزیم Q10، یا CoQ10، یک آنتی اکسیدان قوی است و بخاطر توان بالقوه آن برای تسریع دردهای بیماریهای عصبی استفاده می شود.تحقیقات در مورد اثربخشی آن پیچیده است، اما مطالعات خاصی نشان داده اند که اثر مثبت کمی CoQ10 در بیماران مبتلا به اختلالات عصبی مختلف وجود دارد.

 بیماری ام اس چیست

درمان و کنترل بیماری ام اس

15. اکیناسه؛

اکیناسه در بسیاری از فرم ها موجود است و برای درمان سرماخوردگی و عفونت های تنفسی به مدت طولانی مورد استفاده قرار گرفته است. شواهد بر قابلیت این گیاه در جلوگیری و درمان سرماخوردگی دلالت دارد. برای بیماران MS، تحقیق به طور کلی از پتانسیل ضد التهابی گیاه برای سیستم عصبی مرکزی و توانایی آن برای افزایش سلامت سلول های ایمنی حمایت می کند ، برخی از افراد ممکن است به اکیناسه حساسیت داشته باشند و باید در استفاده از آن احتیاط زیادی داشته باشند، اما این گیاه به عنوان یک مکمل موقت به طور معمول ایمن است.

17.دی اچ ای- DHA:

یک نوع اسید چرب امگا 3 است که اسید داکوزاکسانوئیک می باشد که می تواند با مصرف روغن های گیاهی، روغن ماهی و یا مکمل های غذایی امگا 3 حاصل شود.خواص ضد التهابی و توانایی آن برای بهبود سلامت مغز و سیستم عصبی ممکن است، مفید باشد.عوارض جانبی برای مکمل های DHA ،به طور معمول خفیف است، گرچه می تواند موجب کم خونی و لخته شدن باشد.اکثر افراد مبتلا به MS ،ممکن است با هدایت پزشک از DHA مکمل مصرف کنند.

 

17.ریشه و برگ قاصدک برای درمان بیماری ام اس:

در درمان های گیاهی برای بهبود انرژی و سلامت عمومی از این گیاه استفاده می کند، در حالی که پزشکی بومی آمریکا و عرب برای محافظت در برابر بیماری های گوارشی و پوست از قاصدک استفاده می کنند.

 بیماری ام اس علائم

درمان بیماری ام اس با گل قاصدک

 

18. گُل انگور کولی:

گُل انگور کولی با نام های بسیاری شناخته شده است، از جمله، Sambucus nigra، به طور سنتی برای التهابات پوستی، عفونت، سرماخوردگی، تب، درد و تورم استفاده می شود. گُل انگور کولی سمی است و استفاده نامناسب از گیاه می تواند باعث اسهال و استفراغ شود. تحقیقات محدود ار استفاده از این گیاه در درمان آنفولانزا، و همچنین برای شرایط التهابی مزمن، حمایت می کند.

19. روغن ماهی :

روغن ماهی مانند یک روغن ساده نیست بلکه بسیاری، از آنها بخاطر اسید چرب امگا 3 استفاده می کنند. روغن کبد ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 و همچنین ویتامین A و D می باشد ،که می تواند اثرات بیش از حد دارو را در مقادیر زیادی تشدید کند.

 

20.درمان ام اس یا زنجبیل:

زنجبیل برای عطر و طعم قابل توجه و اهداف دارویی آن مدتهای طولانی مورد استفاده قرار گرفته است ، در درمان بیماریهای قارچی و همچنین برای کمک به مشکلات معده، تهوع، درد مفصلی و عضلانی و اسهال استفاده می شود. تحقیقات شروع به کشف پتانسیل ضد التهابی و عصبی در زنجبیل در مقایسه با ادویه جات دیگر می کند ؛ نقش بالقوه زنجبیل در جلوگیری از مشکلات التهابی، زنجبیل را به انتخاب خوبی برای استفاده در آشپزی یا بعنوان مکمل تبدیل می کند. اکثر مردم می توانند استفاده معقول از زنجبیل را با عوارض جانبی کم یا بدون نیاز به تحمل چیزی تجربه کنند.

 بیماری ام اس و درمان آن

درمان بیماری ام اس یا مولتیپل اسکلروزیس با زنجبیل

21. گیاه کهن دار یا جینکو؛

کهن دار به خاطر توانایی آن در بهبود حافظه و وضوح ذهنی مشهور است که در طول قرن ها برای بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین برای بهبود مشکلات تمرکز و حافظه، کاهش درد پا و پاسخ های عصبی بیش از حد، تاثیر بر روی سلامت چشم ها و مشکلات بینایی و حتی کاهش سرگیجه و موثر است. در افراد مبتلا به MS ،چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

22. جینسنگ:

انواع مختلفی از جینسینگ برای اهداف دارویی وجود دارد. اکثر اشکال جینسنگ دارای خواص سلامتی زیادی هستند برای مثال، جینسنگ پاناکس برای بهبود تفکر و حافظه و تسکین اختلال نعوظ مفید است، هرچند خاصیت بهبود سیستم ایمنی این گیاه کمتر شناخته شده است. جینسنگ آمریکایی ممکن است به جلوگیری از عفونت های تنفسی کمک کند و جینسنگ سیبری ممکن است دارای خواص ضد ویروسی باشد، که می تواند به مبارزه با سرماخوردگی کمک کند. اکثر اشکال جینسنگ نیز برای بیماران دیابتی مفید هستند، اما همه اشکال خطر ابتلا به آلرژی می دهند.

قبل از اضافه کردن جینسنگ به رژیم غذایی، همیشه با یک پزشک مشورت کنید.

 

23. درمان گیاهی ام اس با گیاه آب قاشقی:

آب قاشقی یک گیاه در درمانهای سنتی محبوب در تاریخ چینی و آیورودا است. این گیاه بخاطر اینکه باعث افزایش طول عمر و بهبود علائم بیماری های چشمی، تورم، التهاب، بیماری پوست و خستگی می شود، محبوب است.

 

بیماری ام اس

گیاه آب قاشقی برای درمان ام اس

24.بالنگ بو:

بالنگ بو یک گیاه به طور گسترده شناخته شده در آروماتراپی و پخت و پز آسیایی، به خاطر خواص ضد میکروبی است. همچنین ممکن است خواصی داشته باشد که باعث خواب و جلوگیری از تشنج می شود.

25. بذر شاهدانه چینی:

اعتقاد بر این است که این گیاه در طب سنتی چینی که برای خواص آرام بخش آن برای انواع بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد، و مشکلات عصبی را تسکین می دهد.عصاره گیاهان خانواده کانابیس برای نقش آنها در کاهش اسپاسم، ضعف عصبی و التهاب بررسی شده است. بعضی از متخصصان معتقدند که استفاده دقیق از اعضای خاص این خانواده گیاهی می تواند برای درمان علائم مولتیپل اسکلروزیس بسیار موثر باشد، اما استفاده از آن در زمینه بالینی، بحث برانگیز است.

 

26.زالزالک یک درمان گیاهی برای بیماری ام اس؛

گیاه زالزالک به مدت طولانی در درمان های پزشکی برای درمان بیماری های قلبی، مانند نارسایی قلب یا ضربان قلب نامنظم استفاده می شود ، اخیرا، این اثر (به ویژه در حیوانات) برای اثر آن بر گردش خون مورد مطالعه قرار گرفته است تحقیقات اخیر نیز نشان می دهد که دارای خواص ضد التهابی است که می تواند در مبارزه با بیماری های دیگر نقش داشته باشد

 زالزالک

درمان مولتیپل اسکلروزیس با زالزالک

27. شیرین بیان:

ریشه شیرین بیان و عصاره آن به مدت طولانی برای درمان بیماری های ویروسی، زخم معده و مشکلات گلودرد استفاده می شود ، تحقیقات بسیار محدود نشان می دهد که شیرین بیان ممکن است التهاب را کاهش دهد و برخی اثرات ضد عفونی نیز داشته باشد.

28. منیزیم:

منیزیم برای طیف گسترده ای از توابع بدن ضروری است و کمبود این ماده معدنی می تواند موجب ضعف، خستگی، سوزن شدن، گرفتگی، تشنج، انقباض ماهیچه ای، بی حسی و تغییرات خلق و خو شود. برخی تحقیقات نشان می دهد که کمبود منیزیم ممکن است با برخی از علائم بیماری آلزایمر، مولتیپل اسکلروز و تعدادی دیگر از بیماری های مزمن و پیشرفته همراه باشد.

 

29. خار مریم برای درمان علائم بیماری ام اس:

به طور سنتی به عنوان یک تونیک بهبود دهنده فعالیت کبد، در عصر مدرن برای تاثیر آن بر التهاب و سلامت کبد مورد مطالعه و استفاده قرار گرفته است. این گیاه در فرم های مختلف در دسترس است، اما دوز مناسب برای درمان شرایط در انسان ناشناخته است. قبل از اینکه این گیاه بتواند به طور رسمی برای درمان علائم MS توصیه شود، باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

 خار مریم

درمان ام اس با گیاهان دارویی

30. روغن معدنی:

اغلب برای درمان یبوست و مراقبت از پوست، روغن معدنی به طور معمول در لوازم آرایشی و مسهل ها یافت می شود. استفاده از روغن معدنی برای درمان خفیف بوده و نباید برای تسکین درازمدت انجام شود. مواد معدنی و ویتامین های آن می توانند تا حدی باعث انتشار سم در بدن شوند این روغن همچنین می تواند مشکلات دیگر دستگاه گوارش را در برخی افراد تشدید کند.

31.گیاه میراث:

میرث به لحاظ تاریخی برای عطر و طعم وهمچنین خواص دارویی آن در مراسم مذهبی مورد استفاده قرار میگرفته است. توانایی های ضد عفونی کننده و همچنین قدرت مبارزه با دیابت، مشکلات گردش خون و روماتیسم را دارد و در برخی از کشورها برای کنترل علائم بیماری ام اس توسط متخصصان طب سنتی تجویز می شود.

 

32. مکمل ها و مولتی ویتامین  برای درمان بیماری ام اس:

بسیاری از مکمل ها ،ویتامین ها و مواد معدنی زیادی را در یک قرص یا پودر یکسان ترکیب می کنند ؛ در اکثر موارد، بهتر است که مقدار زیادی مواد مغذی را از یک رژیم سالم و متعادل به دست آورید,در صورت لزوم از مکمل ها استفاده کنید. بعضی از شواهد نشان می دهد که انواع خاصی از مکمل ها و مولتی ویتامین ها ممکن است به پیشگیری از مشکلات چشم، التهاب مغزی، مشکلات تولید عصبی، خستگی و مشکلات شناختی و سایر مشکلات سلامتی کمک کند.

مکمل ها و مولتی ویتامین

درمان بیماری ام اس با این روشهای خانگی

33. دانه جو یا جو دوسر:

از جو اغلب برای کاهش کلسترول و بهبود سلامت قلبی عروقی استفاده می شود برای بهبود سلامت قلب مفید است، اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد.جو دوسر برای مولتیپل اسکلروز، اسپاسم، افسردگی و بیماری های دژنراتیو مفید هستند.

34.اسیدهای چرب ضروری امگا 3 و امگا 6:

امگا 3 و امگا 6 اسید های چرب ضروری (EFAs) یا اسیدهای چرب اشباع نشده (PUFAs) هستند که پتانسیل تقویت سیستم قلبی عروقی و مغز را دارا هستند. انتظار می رود که اثرات ضد التهابی و ایمنی بدن از این چربی ها گزینه امیدوار کننده ای برای مکمل در درمان MS باشد.

 

35. درمان ام اس با نعناع تند:

نعنا تند به مدت طولانی به شکل موضعی و چای یا کپسول برای افزایش سلامت گوارشی، مبارزه با درد عضلات و درد عصبی، از بین بردن سردرد و کاهش تهوع یا استرس استفاده شده است.

نعناع

گیاهان مخصوص برای درمان بیماری ام اس

36. اسیدهای چرب اشباع نشده (PUFAs)

اسیدهای چرب اشباع نشده (PUFAs) به طور طبیعی در رژیم غذایی و همچنین مکمل ها یافت می شود. اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 ممکن است برای کاهش التهاب و ارتقای سلامت به روش های مختلف مفید باشند. برخی تحقیقات نشان می دهد که مکمل های PUFA ممکن است عوارض MS را کاهش دهند.

37. پروبیوتیک ها:

پروبیوتیک ها باکتری هایی هستند که برای بدن مفید می باشند ؛ آنها اغلب "باکتری های خوب" نامیده می شوند و شبیه به میکروارگانیسم هایی هستند که در بدن انسان یافت می شوند. پروبیوتیکها به صورت مکمل و ماست موجود هستند. تحقیقات محدود نشان می دهد که پروبیوتیک ها در جلوگیری از جذب مواد مغذی در افراد مبتلا به MS مفید هستند و به طور کلی، پروبیوتیک ها ممکن است دارای خواص ضد التهابی باشند، که می توانند سلامتی ایمنی و عصبی را افزایش دهند.

 

 

38.درمان گیاهی ام اس با شبدر قرمز:

 شبدر قرمز یک نوع لوبیا است، که از لحاظ تاریخی برای درمان مشکلات تنفسی، سرطان ها و علائم یائسگی مورد استفاده قرار گرفته است ؛ این گیاه به جلوگیری از بیماری قلبی و عروقی کمک میکند، اما استفاده طولانی مدت از شبدر قرمز ممکن است خطرناک باشد .

 شبدر قرمز

درمان ام اس با شبدر قرمز

39. گیاه خرفه :

گیاه خرفه به دلیل داشتن منیزیم به تنهایی بیماری MS را درمان می کند به این دلیل که مقدار منیزیم آن بسیار بالا است که 375 میلی گرم منیزیم دارد.

40. زیتون؛

برای پیشگیری از ابتلا به ام اس زیتون و روغن این میوه ی پرخاصیت بسیار توصیه شده است ، هفت عدد زیتون صبح ناشتا و هفت عدد زیتون شب دو ساعت بعد از شام البته زیتون شور غیر کارخانه ای می تواند تاثیر فوق العاده ای داشته باشد.

41. سلنیوم:

سلنیوم ماده معدنی است که برای کمک به سلامت انسان کاملا مفید است ، برای جلوگیری از مشکلات قلب و تعدادی از سرطان های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. تحقیقات نشان می دهد که نقش چشمگیری در سلامت چشم، سلامت سیستم ایمنی و انواع بیماری های مزمن دارد.

 

42. درمان ام اس با کندر

 براساس آخرین تحقیقات انجام شده برروی گیاه کندر مشخص شد که بیماری ام اس با کندر قابل درمان است ، برای این هدف گفته می شود روزی 5 عدد از این گیاه قابلیت درمان بیماری ناعلاج ام اس را دارد.

 کندر

 درمان گیاهی بیماری ام اس با کندر

43. ویتامین A:

این ویتامین نقش حیاتی در دید، سلامت باروری و سیستم ایمنی دارد ، ویتامین A نیز برای عملکرد مناسب قلب و سایر اعضا مهم است. ویتامین A می تواند به طور طبیعی در انواع غذاها (مانند سبزی ، گوشت ، میوه ها و محصولات لبنی) و یا از طریق مکمل به دست آید. آنتی اکسیدان ها در ویتامین A ممکن است برای افرادی که مبتلا به MS هستند، مفید باشد، اما این ارتباط به خوبی مورد بررسی قرار نگرفته است.

44. ویتامین B-1 (تیامین):

ویتامین B-1، همچنین به عنوان تیامین شناخته شده است، برای عملکرد مناسب مغز حیاتی است. تیامین نیز برای متابولیسم سالم و عصب، عضلات و عملکرد قلب ضروری است. نقص در تیامین با انواع بیماریهای نورولوژیک، از جمله مولتیپل اسکلروزیس همراه است. مصرف بیش از حد ویتامین B-1 نیز می تواند موجب ضعف و خستگی شود ، تیامین در آجیل، دانه، حبوبات، تخم مرغ و گوشت بدون چربی یافت می شود.

 

 

45. ویتامین B-6:

ویتامین B-6 یک ماده ضروری برای متابولیسم است که در غذاهای خاص (مانند گوشت ، ماهی و سبزیجات) و مکمل ها یافت می شود.کمبود ویتامین B-6 می تواند با عملکرد غیرطبیعی مغز، افسردگی، سردرد و مشکلات کلیوی همراه باشد.تحقیقات کمی وجود دارد که نشان می دهد مکمل های ویتامین B6 می توانند از علائم MS جلوگیری کنند.

 ماهی

درمان بیماری ام اس با گیاهان دارویی

 

46. ویتامین B-12:

ویتامین B-12 برای عملکرد مناسب سلول های عصبی، گلبول های قرمز، مغز و بسیاری دیگر از اعضای بدن مهم است.کمبود ان منجر به ضعف، کاهش وزن، بی حسی و سوزن شدن در دست و پا، مشکلات تعادل، سردرگمی، مشکلات حافظه و حتی آسیب عصبی می شود. افرادی که مبتلا به MS هستند بیشتر احتمال دارد که کمبود ویتامین B12 داشته باشند.

47. ویتامین C:

ویتامین C، یا اسید اسکوربیک، نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی بدن دارد ، این یک آنتی اکسیدان است که ممکن است توسط افرادی که دارای MS نیز هستند جذب شوند. اگرچه کمبود ویتامین C نادر است، اما می تواند باعث مشکلات جدی (افسردگی، از دست رفتن دندان، خستگی، درد مفاصل و حتی مرگ) شود. برخی تحقیقات نشان می دهد که اسید اسکوربیک برای سلامتی چشم و پیشگیری از دژنراسیون ماکولا و آب مروارید ضروری است. بعضی از شواهد نشان می دهد که آنتی اکسیدان های ویتامین C می تواند به محافظت از افراد مبتلا به MS منجر شود.

 

 

48. ویتامین D برای درمان MS:

ویتامین D برای سلامت استخوان، عضلات، عصب و سیستم ایمنی ضروری است. اکثر مردم ویتامین D را از طریق قرار گرفتن در معرض آفتاب، ماهی های چرب، و غذاهای غنی شده و نوشیدنی به دست می آورند.تحقیقات نشان می دهد که ارتباط قوی بین سطح ویتامین D و پیشرفت MS وجود دارد.

 ویتامین D

 درمان بیماری ام اس با ویتامین D

49. ویتامین E:

ویتامین E، یکی از مهمترین مواد مغذی و آنتی اکسیدان محلول در چربی است و برای سلامت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از لخته شدن خون ضروری است. روغن های گیاهی، آجیل و سبزیجات بهترین مواد غذایی ویتامین E هستند. توانایی های آنتی اکسیدانی ویتامین E نقش محافظتی بالقوه در MS ایفا میکند ، افراد مبتلا به MS ،ممکن است سطح ویتامین E کمتری داشته باشند.

50 . گیاه شاهدانه :

شاهدانه موجب کاهش لرزش های ناشی از بیماری ام اس می شود و اثرات درمانی نسبتا مفیدی دارد . اغلب به مبتلایان به ام اس توصیه می شود یک قاشق چایخوری از این گیاه را بو نداده با آب مخلوط و میل کنند شاهدانه میتواند برای کاهش لرزش های ناشی از این بیماری بسیار مفید باشد .

 

51. درمان بیماری ام اس با یوگا:

این گیاه ممکن است دارای خواص ضدالتهابی باشد. یوکا همچنین دارای اثرات ضد پلاکت و توانایی آنتی اکسیدانی است.

 

یوگا

 فواید یوگا برای درمان MS

52.زینک:

زینک بر روی سلامتی بدن تاثیر مثبت دارد و سیستم دفاعی بدن، قدرت بینایی، شرایط پوستی را تقویت می کند. کمبود آن با MS مرتبط است اما نیاز به تحقیق بیشتر دارد.

53. انجیر؛

شبی هفت عدد انجیر خیس خورده دریک لیوان آب که آب انجیر هم خورده شود این روش تاثیرات مثبتی در بدن ایجاد کرده و تا حد قابل توجهی از عوارض این بیماری می کاهد.

 

54. درمان MS با زردچوبه:

 

زردچوبه

زردچوبه یک درمان گیاهی برای بیماری  ولتیپل اسکلروزیس

 

 گیاهان و مکمل ها برای MS dh  مولتیپل اسکلروزیس

در کل، تحقیقات در مورد داروهای طبیعی برای مولتیپل اسکلروزیس (مانند بسیاری از بیماریهای دیگر) محدود است. آزمایشات انسانی باید بر اساس یافته های تحقیقاتی قابل توجه آزمایشگاه و حیوانات باشد؛ فرایند علمی می تواند طولانی باشد در عین حال، افرادی که علاقه مند به استفاده از داروهای گیاهی و مکمل هستند، باید احتیاط زیادی داشته باشند.پیش از هر گونه تغییر در یک رژیم درمان، باید همه برنامه های مربوط به استفاده از روش های جایگزین یا مکمل را با یک پزشک چک کنید.

بسیاری از گیاهان و مکمل ها خواص دارویی قوی دارند به همین دلیل، آنها ممکن است با داروهای تجویزی، سایر گیاهان و مکمل ها و حتی رژیم غذایی ارتباط برقرار کنند ،درمان های مؤثر MS، ممکن است از فرد به فرد دیگر متفاوت باشد.

  درمان ام اس

علائم بیماری ام اس تا درمان آن با گیاهان مخصوص

 

باید ها و نبایدهای تغذیه بیماران مبتلا به ام اس

آنچه بیماران مبتلا به ام اس نباید بخورند:

محصولات لبنی، تخم مرغ ها، سوسیس، کالباس، بستنی، تمر هندی، ماهی، فلفل، دارچین، زنجفیل، زیره، زنجفیل، سرکه، چای، قهوه، ترشی، نسکافه، کاکائو، بادمجان، فست فود، مواد غذایی کنسرو شده، برنج سفید، گوشت گاو و شتر، غذاهای سرخ کرده و تمام غذاهای مزاج سرد برای افراد مبتلا و مشکوک به ام اس ممنوع است.

آنچه بیماران مبتلا به ام اس باید بخورند:

انجیر، زیتون، مصرف آلو خشک، آب زرشک، تمشک، انگور، کشمش آفتابی، به، بادام، کنجد، گردو، پسته، فندق،غذاهای آب پز و دیگر گیاهان دارای منیزیم چون دانه خشخاش، اسفناج، عسل، سبزی های تازه، لوبیا چشم بلبلی، نخود، چغندر، پاچه گوسفند و حبوبات برای این افراد توصیه می شود و تاکیید برا گنجاندن آن در برنامه غذایی برای کنترل و درمان علائم جدی است.

درمان علائم بیماری ام اس با 58 پیشنهاد گیاهی و طب سنتی

4.4136
این مطلب مفید بود ؟11917
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن /ک
1 نظر به ثبت رسیده است
وبگردی