ذکر رفع بیکاری

ذکر رفع بیکاری و دعای شاغل شدن

کد مطلب : 25006تعداد نظرات : 39 نظرزمان مطالعه : 6 دقیقه
پاسخ هر سوال و نیازی در میان آیات قرآن و احادیث ائمه اطهار جای گرفته است که در این بین برای دعا و ذکر رفع بیکاری و نیز دعای پیداکردن شغل مناسب پیشوایان توصیه های زیبا و موثری دارند.

ذکر رفع بیکاری و شاغل شدن

دعا و ذکر رفع بیکاری برای نجات از مشکلات اقتصادی خانواده راهی است برای رهایی از فقر و گرسنگی. حقیقتی که در تمام جوامع وجود دارد که می توان برای رفع ان دست به دامان پروردگار شد با آیات و ذکرهای توصیه شده.

شخصی از آیة الله بهجت (ره) پرسید:دست به هر شغلی می زنم، ناکام می شوم؛ برای بهبودی درآمد و زیاد شدن روزی چه کنم؟

بهترین ذکر رفع بیکاری استغفار و حقیقت توبه است

توبه و استغفار همان طلب آمرزش است؛ به هر ترتیب ما انسان هستیم و در معرض گناه، خطا و اشتباه هستیم و خداوند راه بازگشت را در هر لحظه ای برای ما باز کرده است و همواره امید به رحمت و بخشش خدا هست.

ذکر رفع بیکاری

استغفار و بهترین ذکر رفع بیکاری و شاغل شده

خدای تبارک و تعالی از استغفار به عنوان یک خصیصه مثبت یاد می کند و می فرماید:«وَ الَّذینَ إِذا فَعَلُوا

فاحِشَةً أَوْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ ذَکرُوا اللَّهَ فَاسْتَغْفَرُوا لِذُنُوبِهِمْ وَ مَنْ یغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ اللَّهُ وَ لَمْ یصِرُّوا عَلی ما فَعَلُوا

وَ هُمْ یعْلَمُونَ»؛ «و آنان که چون کار زشتی کنند، یا بر خود ستم روا دارند، خدا را به یاد می آورند و برای گناهانشان آمرزش می خواهند و چه کسی جز خدا گناهان را می آمرزد؟ و بر آنچه مرتکب شده اند، با آن که می دانند [که گناه است ]، پافشاری نمی کنند.»

و در سوره نساء می فرماید:«وَ مَنْ یعْمَلْ سُوءاً أَوْ یظْلِمْ نَفْسَهُ ثُمَّ یسْتَغْفِرِ اللَّهَ یجِدِ اللَّهَ غَفُوراً رَحیما» ؛ «و هر کس کار بدی کند، یا بر خویشتن ستم ورزد، سپس از خدا آمرزش بخواهد، خدا را آمرزنده مهربان خواهد یافت.»

در روایات فرموده اند که استغفار بهترین و برترین دعا است و تا می توانید استغفار کنید. امام علی (علیه السلام) می فرماید:«عجبت لمن یقنط ومعه الاستغفار» ؛ «من تعجب می کنم از کسی که ناامید می گردد و حال آن که می تواند آمرزش بخواهد.

در روایتی رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در سخن زیبایی می فرمایند:من کثر همومه فلیکثر من الاستغفار:هر کس غم و غصه اش زیاد است، باید زیاد استغفار کند. (بحارالانوار، ج 90، ص 283)

و نیز در عبارت دیگری میدان تاثیر استغفار را گسترده تر معرفی کرده و فرموده اند:علیک بالاستغفار فانه المنجاه.(بحارالانوار، ج 90، ص 283) بر تو باد به استغفار و عذرخواهی از خداوند که استغفار نجات دهنده (انسان از مشکلات و سختی ها) است.


احساس نیاز به استغفار نداریم

متاسفانه امروزه در فرد و جامعه این احساس مهم معنوی بسیار کم رنگ است. هم محافل دعا آنچنان که باید رونق ندارند هم در فرهنگ و زندگی روزمر ما احساس استغفار پر رنگ نیست.

اکثر گرفتاری هایی که انسان به آن مبتلا می شود، به واسطه گناه است، زیرا به کار نگرفتن نعمت های خداوند در مسیری که او می پسندد و صرف کردن آن ها در معصیت خداوند نشانه کفران نعمت ها است.

"بعضی از ما آدم ها به دلیل برداشت سطحی ای که از استغفار داریم، احساس نیاز چندانی به استغفار در خود نمی بینیم و تصور می کنیم استغفار فقط برای وضعیتی است که انسان گناهان سنگینی انجام داده و بسیار آلوده شده است، در حالی که پیامبر اکرم (صلی الله و علیه و آله) در مورد خودشان می فرمایند:«هر روز بر روی قلبم غبار می نشیند، تا اینکه روزی صد مرتبه استغفار می کنم؛ اِنّه لَیُغَانُ عَلَی قَلْبِی حَتَّی أَسْتَغْفِرُ فِی الْیَوْمِ مِائَةَ مَرَّه» (مستدرک الوسائل/5/320/ح5978) تازه این غبار ناشی از غفلت یا گناه نیست بلکه محاسباتی است که پیامبر (صلی الله و علیه و آله) در مراتب بالای خود دارند.

کسی که احساس استغفار نداشته باشد، بوی تکبر از او به مشام می رسد
هر کس احساس نیاز به استغفار در وجودش جاری نبود قطعاً بداند که یک مشکلی دارد؛ چنین فردی اگر آدم خوبی است، دچار عُجب است و اگر آدمِ بدی است دچار قساوت قلب است، به حدی که خدا به او غضب کرده است.
در واقع کسی که احساس نیاز به استغفار نداشته باشد، بوی تکبر از او به مشام می رسد."(به نقل از بیانات حجت الاسلام پناهیان)


خداوند در مورد برخی از اینها که وضعشان خیلی خراب تر است چنین می فرماید:«و چون به آنان گویند:بیایید تا پیامبر خدا برای شما آمرزش بخواهد [از روی کبر و غرور] سرهای خود را بر می گردانند، و آنان را می بینی که متکبرانه [از حق ] روی می گردانند؛ وَ إِذا قیلَ لَهُمْ تَعالَوْا یَسْتَغْفِرْ لَکُمْ رَسُولُ اللَّهِ لَوَّوْا رُؤُسَهُمْ وَ رَأَیْتَهُمْ یَصُدُّونَ وَ هُمْ مُسْتَکْبِرُون»(منافقون/5)

با ذکر رفع بیکاری چگونه احساس نیاز به استغفار را در خود زنده کنیم؟

"باید استغفار را همیشه یک امر جاری بدانیم و به هر وسیله ای احساس استغفار را در خودمان زنده کنیم. برخی از عناصری که احساس نیاز به استغفار را در وجود انسان ایجاد می کنند از این قرارند:

استغفار و طلب بخشش گناهان

استغفار و طلب بخشش گناهان دعا و ذکر رفع بیکاری و یافتن شغل است

1. احساس پشیمانی از گناه و یا از فاصله ای که با خدا داریم. 2. احساس تنفر از گناه و یا وضع بدی که داریم. 3. مذمت کردن خود به خاطر وضعیتی که در آن هستیم 4. تمنای وضع بهتر داشتن. 5. غمِ تنهایی و مهجوری از خدا و اولیاء الله" (به نقل از بیانات حجت الاسلام پناهیان)

و این ها در حالی است که خداوند متعال دو پناهگاه محکم در این امّت گذاشته است، یکی وجود پیامبر خود (صلی الله و علیه و آله) که رحمه للعالمین است و هم اکنون در دل مؤمنین وجود دارد. دیگری استغفار است.
مادامی که امّت توبه و استغفار دارد، بلای عمومی که بر امت های گذشته نازل می شد، در این امت نازل نمی شود.

استغفار درمان بسیاری از مشکلات است

گشایش در زندگی با کمک گرفتن از آیات قرآنی و احادیث و ذکرهای توصیه شده از جانب ائمه و پیشوایان مطمئنا راهی موثر است. بهره گیری از این آیات و احادیث همچون هر امر دیگری نکته هایی برای تسریع در اجابت و رفع مشکل دارد که بخشی از انها را برایتان جمع آوری کرده ایم که به شرح زیر است.
اکثر گرفتاری هایی که انسان به آن مبتلا می شود، به واسطه گناه است، زیرا به کار نگرفتن نعمت های خداوند در مسیری که او می پسندد و صرف کردن آن ها در معصیت خداوند نشانه کفران نعمت ها است.

کسی که زیاد استغفار گوید و از خدا عذرخواهی کند، خداوند از هر غصه ای برایش گشایشی قرار دهد و از هر تنگنایی راه فراری پیش پایش گذارد و او را از جایی که گمان ندارد روزی می دهد

خداوند راه توبه و استغفار را برای همه باز گذاشته است و می فرماید:«وَ تُوبُوا اِلَی اللهِ جَمیعاً اَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ»، ای مؤمنان! همگی با هم به سوی خدا توبه کنید و باز گردید شاید رستگار شوید.( نور/31)

با این وجود در آیاتی دیگر به اثرات استغفار در دنیا اشاره شده است مانند:«اسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ إِنَّهُ کانَ غَفّاراً/یُرْسِلِ السَّماءَ عَلَیْکُمْ مِدْراراً/وَ یُمْدِدْکُمْ بِأَمْوال وَ بَنینَ وَ یَجْعَلْ لَکُمْ جَنّات وَ یَجْعَلْ لَکُمْ أَنْهاراً»؛ از پروردگار خویش آمرزش طلبید که او بسیار آمرزنده است (اگر چنین کنید) او (باران) آسمان را پی درپی بر شما فرو می فرستد و شما را با اموال و فرزندان بسیار کمک می کند و باغ های سرسبز و نهرهای جاری در اختیارتان قرار می دهد.( نوح/10 تا 14)
بنابراین دستور به استغفار از خود قرآن گرفته شده و در روایات نیز تأکید شده است.

چنانچه رسول خدا صلی الله و علیه و آله فرموده اند:مَنْ أَکْثَرَ الإِسْتِغْفارَ جَعَلَ اللهُ لَهُ مِنْ کُلِّ هَمّ فَرَجاً وَ مِنْ کُلِّ ضیق مَخْرَجاً وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لایَحْتَسِبُ»؛ کسی که زیاد استغفار گوید و از خدا عذرخواهی کند، خداوند از هر غصه ای برایش گشایشی قرار دهد و از هر تنگنایی راه فراری پیش پایش گذارد و او را از جایی که گمان ندارد روزی می دهد. ( وسائل الشیعه،ج 7، ص 176)


رفع گرفتاری ها با استغفار و بهترین ذکر رفع بیکاری و شاغل شدن

آیة الله محمدتقی بهجت (ره) آن عارف بالله در پاسخ به سؤال فردی که در امور مختلف از جمله اشتغال و ازدواج دچار گرفتاری شده بود، این چنین بیان کردند:زیاد از روی اعتقاد کامل بگویید:«أستغفر الله»، هیچ چیز شما را منصرف نکند غیر از ضروریات و واجبات تا کلیه ابتلائات رفع شود، بلکه بعد از رفع آن ها هم بگویید، برای اینکه امثال آن ها پیش نیاید و اگر دیدید رفع نشد، بدانید یا ادامه نداده اید، یا آنکه با اعتقاد کامل نگفته اید.

در روایات با هر سه لفظ آمده است که اگر کسی ملازم استغفار باشد یا پیوسته استغفار کرد یا زیاد استغفار نمود، خداوند او را از هر همّ و غمی رها می کند و از هر تنگنایی راه برون رفت برای وی قرار می دهد و از جایی که گمان نمی برد روزی اش می دهد. (به نقل از کتاب نفس مطمئنه، ص 54 و سایت مرکز تنظیم و نشر آثار حضرت آیة الله بهجت ره)
ان شاء الله که بهره گیری از این ذکر ، از مشکلات خارج شده و زندگی سعادتمندی را داشته باشید.

ذکر رفع بیکاری و دعای شاغل شدن

3674
این مطلب مفید بود ؟399275
برگرفته از سایت پرسمان - بیانات حجت الاسلام پناهیان - سایت حوزه - تبیان /ن
39 نظر به ثبت رسیده است
حسین1396-01-31
انشالله تمام بندهای خدا مشکلاتشون حل بشه ومن هم مشکل بیکاریم.
16610
فرشته1396-04-27
ان شاء الله برای منم دعا کنید
9510
علیرضا1396-04-31
انشاالله هر کی هر مشکلی داره به امید خدا مشکلش حل بشه .منم دعا کنید مشکلم حل بشه دیگه از غربت کشیدن خسته شدم برم پیش خانوادم ممنون از همتون
1146
Maniya1396-05-20
امیدوارم کار همه راه بیفته لطفا واسه منم دعا کنید
634
زهره 1396-05-27
ایشالله همه جوونا که دنبال کارن یه شغل عالی واسشون پیدا بشه
1035
ناشناس1396-06-16
انشاالله یکیشون من هستم که شدیدا به یه کار خوب نیاز دارم
7010
حسین 1396-06-09
سلام به همتون برا ما هم دعا کنید ممنون
387
اجمد1396-06-09
بیاین برای رفع گرفتاری همه مشکل دارها چه اونهایی که زنده ان چه دار فانی رو وداع گفتن دعا کنیم
524
خدا یعنی میشه منم باکار؟؟؟1396-06-09
خدا یعنی میشه منهم با دوتا پسر بچه که دارم برم سر کار؟؟؟
714
علی1396-06-14
خدایا به حق اين شبهاي عزیز به حق چهارده معصوم قسمت ميدم که هرکسی که تا حالا گناهی مرتکب شده خواسته یا ناخواسته ببخشیش و درهای رزق و روزی رو به روی همه ی این عزیزان باز کنی خدایا ما جز تو.کسی رو نداریم که به دادمون برسه. من خودم رو سیاه روسياهم به بزرگیت قسم که جز کار خیر و ثواب پا نذارم خدایا هر کار بدی کردم من و ببخش و بيامرز. الهی نااميدم. دردمندم. گرفتارم خدایا خودت کمکم کن تا از این گرفتاری در بیام ای خدااااااااا
1195
[email protected] . com1396-06-23
دوستان لطفا برای کسانی که بیکار هستن و مشکل دارن دعا کنید. یا حق
591
رضا1396-06-26
خدایا به حق چهارده معصوم قسمت میدهم ای خدا هرکسی که گرفتاری ومریضی داره مشکلش حل بشه ان شاالله مشکل بیکاری وبی پولی منم حل بشه یاارحم الراحمین
464
غزل جون1396-06-30
توروخدا واسه مامانم دعا کنین توی شهر غریب با مدرک بالا بیکار داره زجر میکشه خواهش میکنم دعا کنی انشالله که مشکل هرکسی که واسه مامانم دعا کنه حل بشه الهی امین
456
مهلا1396-07-01
انشاءالله ک بزودی مشکلتون حل بشه عزیزم واسه منم دعاکنید
243
سعید1396-07-11
انشاا... هرکسی هرمشکلی داره برطرف شه مشکل ماهم که بیکاریه رفع بشه!!!ا
264
jafar1396-07-22
انشاالله مشکل همه تون حل بشه وواسه منم کار پیدا شه ،الهی آمین
212
خسرو1396-07-22
باسلام خدمت دوستان گلم التماس دعا دارم.جایی خوندم هرکسی بیکار باشد سوره حضرت یوسف ع رو بنویسه وشب ازخانه خارج شود ودرشکافی پنهان کند وموقع برگشتن اصلا پشت سرت را نگاه نکنید.بعدازسه روز مشکل بیکاری حل میشود.انشالله.برای مادر غزل جون دعاکردم انشالله خدای مهربون لطفش شامل حال ایشون بفرمایند.آمین
283
دلخسته1396-09-08
سلام.ت روخدابراشوهرمنم دعاکنیدتاکارپیداکنه.هرجامیره براکار یه گرهی میوفته وکارپیدانمیکنه.دیگه خسته شدیم.عقدیم وچن وقت دیگه عروسیمونه وشدیدا نیازمالی داریم.التماس دعا دارم ازهمتون...
413
ترنم1396-08-25
دوستان واسه مشکل منم دعا کنید یا حق
220
مهرداد1396-09-19
سلام تورو خدا برام دعا کنید هرجا میرم برای کار به بن بست میخورم بدجور گره افتاده به کارم خدایا خودت به همه کمک کن بعدش به من
292
fk1397-01-03
برای همتون دعا کردم برای منم دعا کنین
282
علی 1397-01-24
سربازم برام دعا کنید دوری از خانواده اذیتم میکنه
364
س م1397-02-09
سلام عزیزان مطالب شماهاروخوندم الهی هرکس هرگرفتاری داره به حقه پنج تن مشکلش حل بشه برای منم دعاکنین شوهرم یع کارخوب پیدابشه
201
a.s1397-02-13
سلام.خدایا پاکم کن...بعد خاکم کن...توبه توبه توبه...خدایان همه ورنون آخرت بخیر کنه. ...وسلام
181
عاطفه1397-02-16
دوستان برای منم دعا کنید یه کار خوب پیدا کنم سراغ هرکاری میرم یه اتفاقی میفته گره تو کارم افتاده. ایشالا مشکل همه حل بشه.
201
سید عباس 1397-03-08
اللهم صلی علی محمد وال محمد خدا همه رو ببخشه انشاالله خدا کمک کنه یک کار خوب نصیب ما هم بشه بحق امام زمان علیه السلام
180
رویا1397-07-02
برا منم دعا کنید یه شغل خوب داشته باشم. ممنونم
141
زهره1397-03-13
سلام دوستان عزیز دعا میکنم در این روز وشب قدر که در پیشه هر کس هر مشکلی داره خدا گره از کارش باز کنه ان شاالله به خیر وسلامتی
141
سعيد 1397-03-30
سلام دوستان شديدا محتاج دعا و كار هستم دو تا بچه دارم و بيكار شدم متاسفانه
243
محمرضا1397-04-13
سلام برای من هم دعا کنید خیلی گرفتارم انشااالله خدا مشکل همه راحل کند محتاج دعای فراوانم امین یارب العالمین
200
امیر جون1397-07-09
خدا به همه کمک کنه انشاالله
140
آرزو1397-07-10
سلام خواهشا برای کارمنم دعا کنید معلم بشم خواهشا
133
نفس1397-07-27
انشاالله خداوند عنایتی بکنه و تمام مشکلاتمون حل بشه... استغفرالله الربی واتوب الیه....
150
فاطمه1397-07-29
انشا.. همه دوستان حاجت روا بشن ،بین دعاهاتون من حقیر روهم یادی کنید ،محتاجم به دعا
110
قاسمی 1397-08-05
خدا یا هر که هر مشکلی داره حل کن بخصوص هر کی مشکل کار داره ....یاعلی
140
زهره 1397-08-07
من برای همه دعا میکنم شما هم برای من دعا کنید خودم و دو تا برادرم بیکار هستیم و شدیدا دنبال کار ، میگن دعا در حق همدیگه زودتر اجابت میشه
212
فاطمه1397-08-19
بچه ها انشالله مشکل همتون حل بشه برا منم دعا کنید
182
زهرا1398-01-15
سلام دوستان الهى كه همينطوركه ازصميميم قلب دعاميكنيم واستغفارخداوندبزرگ هم گوشه ى چشمى به مابنده هاى گناهكارش بندازه اميدوارم همه ى شماعزيزان اول شاغل بشيدبعدبنده حقير التماس دعا
214
خاطره1398-05-04
سلام الهی که خدا به زندگی همه نظر خیر رو رحمت بندازه ما هم با بقیه برا منم دعا کنید و بیاد با هم بگیم استغفرالله بابت تمام گناهان
180
وبگردی