تاثیر رنگها
رنگ ها تاثیر روانشناسی زیادی بر روند کاری کارمندان در محل کار دارند.آشنایی بیشتر با طیف رنگ ها و نوع تاثیر آنها می تواند در نحوه عملکرد کارمندان تاثیر بسیاری داشته باشد

تاثیرات رنگ محیط و محل کار روی خلاقیت و بهره وری کارکنان

اکثر مردم براین باور هستند که وضعیت محیط کار آن ها می تواند آن ها را مشتاق یا خسته کند با این حال، ممکن است متوجه نشوند که تاثیر رنگ مورد استفاده در کار می تواند بر احساسات آن ها به روش های دیگر تاثیر بگذارد. برخی از رنگ های خاص ممکن است آن ها را به چیزی سوق دهند، در حالی که برخی دیگر می توانند به آن ها کمک کنند احساس انرژی، آرامش، یا خلاقیت داشته باشند.

رنگ یک تجربه بصری است که به طور ناخودآگاه بر مغز و در نتیجه چگونگی کارکرد آن تاثیر می گذارد تصمیم گیری در مورد این که چه الگوی رنگی برای گنجاندن در فضای کاری شما نیاز است به برنامه ریزی دقیق نیاز دارد تا نوع مناسب بهره وری را از کارمندان ایجاد کند در این بخش از دنیای مد نمناک ما به تاثیرات متفاوتی که رنگ بر روی محیط کار دارد و نیز توصیه هایی در مورد نحوه استفاده مناسب از رنگ های جداگانه می پردازیم.

رنگ محل کار

 

طیف رنگهای گرم و سرد در محل کار

تصمیم گیری در مورد این که چه رنگی برای طراحی فضای کاری شما مناسب است می تواند به اندازه استخدام کارکنان مهم باشد. هدف از طراحی، ایجاد محیط کاری زیبا برای تحریک و ایجاد انگیزه و هم چنین آرامش در کارمندان است. رنگ های روشن صورتی مانند قرمز و پرتقالی، به ترکیب پویایی در دفتر کمک می کنند و انرژی کلی تیم را بالا می برد. در حالی که رنگ های سرد مانند آبی و سبز به عنوان رنگ های آرامش بخش شناخته می شوند که به حفظ آرامش کارکنان کمک می کند.

ضروری است که یک طرح رنگ داخلی را قبلا تحلیل و طراحی کرده تا اطمینان حاصل شود که یک تعادل بهینه رنگ وجود دارد.

رنگ های گرم:

رنگ های گرم در محیط کار باعث تحریک می شوند که عبارتند از :

رنگ قرمز

قرمز یک رنگ پررنگ است که می تواند برای افزایش انرژی اتاق و نشان دادن حس فوریت مورد استفاده قرار گیرد. در حالی که قرمز هیجان انگیز است و می تواند به کارمندان شما انگیزه دهد، در واقع ممکن است بیش از حد تحریک شود. بنابراین توصیه می شود که به عنوان یک تن رنگ برای افزودن عمق به فضای کاری استفاده شود.

رنگ نارنجی

نارنجی رنگی دیگر است که می تواند برای طراحی محیط کار به کار رود. نارنجی مربوط به فعالیت است و مکالمه را به جریان می اندازد. باید در محل کار برای جلب توجه کارکنان به حوزه ای که می خواهید آن ها به آن نگاه کنند، مورد استفاده قرار گیرد.

رنگ زرد

زرد باید به طور متوسط مورد استفاده قرار گیرد در حالی که خوش بینی و نوآوری را ترویج می کند، به دلیل ارتباط آن با احساسات، باید استفاده بیش از حد آن اجتناب کرد چون می تواند اضطراب ناخواسته را تحریک کند.

زرد و نارنجی - این رنگ ها، مرتبط با خورشید، باعث می شود فرد احساس گرما و شادی کند. با این حال، وقتی آن ها خیلی روشن هستند، می توانند با گرسنگی، عصبانیت و ناامیدی در ارتباط باشند.

رنگ صورتی

صورتی - رنگ بسیار زنانه، صورتی می تواند تاثیر آرامش بخش روی کارکنان داشته باشد. با این حال برای یک محیط کار حرفه ای واقعا مناسب نیست.

رنگ قهوه ای

رنگ قهوه ای نمادی از نظم و وفاداری است . این رنگ گرم و تیره سبب می شود افراد آرامش بیشتری داشته باشند و هارمونی و ثبات بیشتری را حس کنند. رنگ قهوه ای هماهنگی زیادی میان افراد ایجاد می کند و سبب افزایش حس تعلق در افراد و ایجاد وابستگی بیشتر می شود.

رنگ محل کار

 رنگ بنفش

رنگ سلطنت، تجمل و جاه طلبی است .بنفش به ایجاد یک محیط صلح آمیز کمک می کند و ممکن است با شفا و تمرین عصر جدید از جمله رشد معنوی و درمان مرتبط باشد. فروشگاه های جدید، مراکز بهداشتی، فروشگاه های مواد غذایی، مراکز درمان و سالن های ورزشی می توانند با استفاده از رنگ بنفش سود ببرند.

استفاده از رنگ ها با توجه به علم روان شناسی چنانچه پیش از این هم در بخش های دیگر نمناک گفتیم می تواند کسب وکار و حالت عاطفی شما را بهبود بخشد. این امر نه تنها می تواند بر روحیه کارکنان و کارکنان مدیریتی تاثیر بگذارد، بلکه می تواند بر چگونگی احساس مشتریان تاثیر بگذارد. با انتخاب رنگ های مناسب برای برآورده کردن اهداف کسب وکار می توانید تجربه بودن در کار را لذت بخش تر کنید.

رنگ آبی

رنگ های آرام بخش (آبی و سبز) یک طرح رنگ اداری معمول هستند. آبی به عنوان رنگ فکری در نظر گرفته می شود و در نتیجه تفکر، خلاقیت و عملکرد را ترویج می دهد. آیا می دانستید که آبی رنگ مورد علاقه جهان است؟ تعجبی ندارد که بسیاری از طرح های دفتر، آبی را در طرح های خود برای دست یابی رضایت کارمندان به کار می گیرند.

علاوه بر بهبود عملکرد تحصیلی کارمندان خود، رنگ آبی به طور جهانی به عنوان یک رنگ پایدار و آرامش بخش شناخته می شود که به کارمندان شما کمک می کند تا در طول روز کاری متمرکز بمانند توصیه می کنیم آبی در اتاق های کنفرانس به کار رود. این نه تنها الهام بخش کارمندان شما برای رسیدن به راه حل های هوشمندانه است، بلکه به ایجاد محیط آرام در سراسر دشوارترین جلسات کمک خواهد کرد و فشارخون ،ضربان قلب را کاهش می دهد.

رنگ سبز

رنگ آرامش بخش دیگر، رنگ محبوب برای طراحی فضای کاری سبز است. ما توصیه می کنیم که سبز باید در رنگ های مختلف در سراسر دفتر استفاده شود. سبز با طبیعت مرتبط و پس از آن آرامش، جوان شدن و تمدد اعصاب است. رنگ سبز رنگی مفید است که در فضای کاری به کار می رود و به کاهش خستگی چشم از صفحه های نمایشگر کامپیوترو هم چنین به کاهش اضطراب کمک می کند.

رنگ های خنثی :

رنگ های سفید، کرم، خاکستری و قهوه ای در محل کار برای تعریف رنگ های دیگر مورد استفاده قرار می گیرند در حالی که آن ها یک حس راحتی برای فضای کاری ایجاد می کنند، به تنهایی به طور خاص تحریک نمی شوند. قهوه ای مد و برای ایجاد یک تن جالب استفاده می شوند.

رنگ سفید :

رنگ سفید شدیدا منعکس کننده است می تواند فشار چشم ایجاد کند با این حال، این رنگ احساسات و تمیزی را منتقل می کند، اگرچه این یک رنگ تحریک کننده نیست.

رنگ سیاه :

انتشار احساسات حاکم و کنترل، اما هم چنین می تواند نور طبیعی را جذب کند، پس مراقب باشید! آن می تواند به عنوان یک رنگ نسبتا مرموز عمل کند، اما از طرف دیگر، می تواند یک فضای زیبای لوکس را هنگامی که به عنوان تن مکمل استفاده می شود، ایجاد کند .

کف پوش چوبی:

کف پوش چوبی و مبل ها برای استفاده عمومی از رنگ در طراحی های داخلی امروزی هستند. طراحان باید مراقب باشند که بیش از حد رنگ تیره را در طراحی استفاده نکنند چون ممکن است احساسات ناراحت کننده برای کارمندان ایجاد کنند.

در اینجا در طراحی فضای کاری و ساخت اهمیت طرح های رنگی را درک می کنیم ما می دانیم هر رنگ تاثیر متفاوتی بر افراد مختلف براساس سن، فرهنگ و دیگر عوامل بیولوژیکی دارد که باید در نظر گرفته شوند.

بنابراین قبل از تصمیم گیری در مورد طرح رنگ نهایی، درک فرهنگ سازمان مهم است. طراحی فضای کاری و طرح رنگ در ایجاد محیط مناسب در سبک فرهنگ شرکت بسیار مهم است و می تواند داستانی را تعریف کند.

راز انتخاب رنگ محل کار برای افزایش علاقه و خلاقیت

45
این مطلب مفید بود ؟41
منبع : بخش دنیای مد نمناک /ن/ف
برچسب : رنگ درمانی
وبگردی