سوء تغذیه در کودکان
سوء تغذیه در کودکان نوعی بیماری است که امروزه در حال افزایش می باشد و علت اصلی آن کمبود مواد مغذی و رژیم غذایی ضعیف کودکان است.

سوء تغذیه در کودکان - علل، نشانه ها و درمان آن

آیا فرشته کوچک تان وزن خود را از دست می دهد و روز به روز ضعیف تر می شود؟آیا او اغلب از عفونت و دیگر مشکلات سلامتی رنج می برد و شما نگران این هستید که مشکلش ممکن است به خاطر سوء تغذیه باشد؟ اگر اضطراب دارید، وقت آن است که با پزشک مشورت کنید اما قبل از این که این کار را بکنید، متن این بخش از سلامت نمناک را بخوانید تا همه چیز را در مورد سوء تغذیه و چگونگی تاثیر آن بر کودکانتان یاد بگیرید.

کمبود کافی مواد مغذی حیاتی و مواد معدنی می تواند منجر به سوء تغذیه در بدن کودک شما شود.با دریافت کافی مواد مغذی، کودک شما می تواند سلامت خوب خود را بازیابد و یک زندگی عاری از بیماری را داشته باشد. در اینجا ما در مورد سوء تغذیه کودکان صحبت می کنیم و اینکه چگونه می توانید به کودک خود کمک کنید تا بر این اختلال غلبه کند!

سوء تغذیه در کودکان

علت و اثرات سوء تغذیه در کودکان را بدانید

سوء تغذیه در کودکان چیست؟

کودک شما وقتی از سوء تغذیه رنج می برد که بدن او مقدار کافی از مواد مغذی، کالری و مواد معدنی کافی را دریافت نمی کند. تمام این اجزای ضروری به روند رشد او کمک می کنند.

علاوه بر این، دریافت مواد مغذی ضروری ایمنی بدن را افزایش می دهد و او را نسبت به عفونت های مضر محافظت می کند. یک نوع از سوء تغذیه هم چنین می تواند زمانی رخ دهد که کودک شما مقدار زیادی کالری (بالای مواد غذایی) دریافت کند.

عدم تغذیه، منجر به چند اختلال سلامتی در بدن کودک می شود. فقر مواد مغذی بر سلامت جسمی، رفتار، خلق و خو، فرآیندهای رشد و دیگر وظایف بدن تاثیر می گذارد.

غذا نخوردن کودکان

فقر مواد مغذی و سوء تغذیه در کودکان

انواع سوء تغذیه در کودکان:

شایع ترین انواع سوء تغذیه، عبارتند از:

1. سوء تغذیه انرژی پروتیینی (PEM):

به خاطر کمبود پروتئین و گلوکز در غذاها، کودک این نوع خاص از سو تغذیه را تجربه می کند.

سه نوع زیرمجموعه از PEM وجود دارد:

سوء تغذیه حاد، سوء تغذیه مزمن، و سومی هم شامل هر دوی آن ها است. سوء تغذیه حاد باعث می شود که کودک لاغر شود و وزن بدنش کم شود. در سوء تغذیه مزمن، کودک از رشد کم رنج می برد. زمانی که کودک شما از سوء تغذیه حاد و مزمن رنج می برد، وزنش کم می شود و مشکلات سلامتی متعددی را تجربه می کند.

2. کمبود ریز مغذی ها (ویتامین و منابع معدنی):

کمبود ریز مغذی ها می تواند منجر به کمبود مواد مغذی در کودک شما شود. ریز مغذی ها چیزی جزهای ویتامینی و مواد معدنی نیستند. کودک شما به این مواد مغذی برای کارکردهای مناسب بدن و فرآیندهای رشد نیاز دارد.

انواع سوء تغذیه در کودکان

شایع ترین نوع سوء تغذیه کودکان چیست؟

علل سوء تغذیه در کودکان:

به طور معمول، فقدان مواد مغذی ضروری و مواد معدنی، شرایط سوء تغذیه ای را در کودک ایجاد می کند. به شدت بر شرایط زندگی یک کودک در حال رشد تاثیر می گذارد و ممکن است با اختلالات سلامتی متعددی روبرو شود.

برخی از دلایل رایج برای شروع مشکل سوء تغذیه عبارتند از:

1. رژیم غذایی ضعیف:

زمانی که کودک شما مقدار کافی مواد غذایی را از طریق غذا دریافت نمی کند، با شرایط سوء تغذیه ای مواجه می شود. رژیم غذایی ضعیف باعث می شود که کودک از کمبود مواد مغذی رنج ببرد. در نتیجه، او ممکن است بیماری های بد سلامتی را تجربه کند و با مشکلاتی در زندگی اش مواجه شود. مبتلا بودن به دیسفاژی (مشکل در بلع) نیز می تواند منجر به سوء تغذیه شود. در چنین شرایطی کودک شما مشکلی در هضم غذا دارد و نمی تواند مواد مغذی ضروری را دریافت کند.

رژیم غذایی کودکان

کمبود مواد مغذی و رژیم غذایی ضعیف از علل سوء تغذیه کودکان

علت سوء تغذیه در کودکان چیست؟

2. مشکلات سلامت روانی:

یک کودک عقب مانده ذهنی، امکان بیشتری برای داشتن سوء تغذیه دارد. در چنین شرایط حاد ذهنی، او نمی تواند یک عادت غذایی مناسب را دنبال کند. کودکان مبتلا به بیماری های روانی، بی اشتهایی عصبی یا پرخوری مقدار کمی از غذا می تواند باعث سوء تغذیه شود.

3- اختلالات دستگاه گوارشی و معده:

به خاطر اختلالات گوارشی، بدن کودک نمی تواند مواد مغذی موجود در غذا را جذب کند. بدن از مواد غذایی حیاتی محروم می شود و کودک شما سوء تغذیه را تجربه می کند. اگر کودک مبتلا به بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو است، احتمال سوء تغذیه او بالا می رود.

در چنین شرایطی، پزشک ممکن است پیشنهاد کند که بخش کوچکی از روده کوچک را بردارد (ایلئواستومی). اگر کودک عدم تحمل گلوتن را دارد و از بیماری سلیاک رنج می برد، آستر روده کوچک او ممکن است آسیب ببیند. بدن او نمی تواند مواد مغذی غذا را جذب کند و بنابراین از کمبود مواد مغذی رنج می برد.

اختلالات گوارشی کودکان

سوء تغذیه در کودکان به دلیل اختلالات گوارشی

دلایل سوء تغذیه در کودکان را بدانید

4. دیابت:

به دلیل افزایش سطح قند خون، بدن کودک دیابتی شما نمی تواند مواد مغذی حیاتی را جذب کند. پانکراس او به خاطر سطح بالای قند خون، آسیب می بیند. این به توانایی بدن برای هضم غذا و جذب مواد مغذی برای فرآیندهای رشد بدنش آسیب می رساند. در نتیجه کودک دیابتی شما از سوء تغذیه رنج می برد.

5. فقدان شیردهی:

دادن شیر خودتان به نوزادانتان کمک می کند که سالم و عاری از بیماری بماند. گاهی اوقات مادران، فرزند خود را از شیردهی به دلایل متعددی محروم می کنند که ممکن است توسط پزشک توصیه شود. با این حال، فقدان شیردهی کافی می تواند کودک شما را ناسالم و دچار سوء تغذیه کند.

فقدان شیردهی به کودک

عدم شیردهی به کودک از دلایل سوء تغذیه در کودکان

علل سوء تغذیه کودکان در کشورهای توسعه نیافته:

در برخی کشورهای توسعه نیافته، شرایط سوء تغذیه می تواند بالا برود و به یک اپیدمی تبدیل شود. کودکان خانواده های محروم غذای کافی نمی خورند تا زندگی سالمی داشته باشند.

برخی از علل سوء تغذیه در کشورهای فقیر عبارتند از:

1. کمبود مواد غذایی:

در کشورهای در حال توسعه ضعیف، سوء تغذیه به دلیل کمبود عرضه مواد غذایی رخ می دهد. این کشورها نمی تواند مقدار کافی از منابع غذایی برای مردمش را فراهم کند. آن ها فاقد منابع کشاورزی، فن آوری، کود و چیزهای حیاتی دیگر هستند. در نتیجه، خانواده های محروم و کودکان سوء تغذیه را تجربه می کنند.

2. قیمت های بالای غذا:

اکثر کودکان مبتلا به سوء تغذیه به خانواده های فقیر تعلق دارند. حتی در کشورهای در حال توسعه، برخی خانواده ها به دلیل قیمت بالای مواد غذایی به اندازه کافی غذاهای خوب نمی خورند. آن ها توان مالی زندگی پر هزینه را ندارند و بچه هایشان از نیازهای غذایی محروم می مانند.

سوء تغذیه در کشورهای فقیر

سوء تغذیه کودکان در خانواده های فقیر

نشانه های سوء تغذیه در کودکان:

برخی از علائم متداول سوء تغذیه عبارتند از:

 • مشکلات تنفسی
 • از دست دادن ناگهانی وزن
 • حساسیت
 • خستگی شدید
 • افسردگی روانی
 • فقدان چربی (بافت چربی)
 • خطر بزرگ هیپوترمی - دمای پایین غیر عادی بدن
 • سیستم ایمنی ضعیف
 • کاهش جرم ماهیچه ای
 • کاهش جرم بافت
 • خستگی
 • حساسیت بالا برای احساس سرما
 • زمان التیام بالا برای بریدگی ها، زخم ها و عفونت ها
 • زمان طولانی بهبودی از بیماری ها
 • سطح تمرکز ضعیف
 • غیر فعال بودن

در موارد حاد، کودک شما ممکن است برخی از این علائم سوء تغذیه را تجربه کند:

 • پوست خشک، رنگ پریده، خشن و سرد.
 • موهای زبر و خشک
 • افزایش ریزش مو
 • به خاطر افت شدید وزن، گونه ها خالی می شود
 • تیرگی زیر چشم
 • به خاطر کمبود کالری، کودک شما ممکن است مشکلات قلبی، تنفسی یا کبد را تجربه می کند.

خستگی کودکان

خستگی و تیرگی زیر چشم از علائم سوء تغذیه در کودکان

اثرات سوء تغذیه بر روی کودکان:

سیستم ایمنی:

سوء تغذیه سیستم ایمنی کودک شما را ضعیف و مستعد بیماری های عفونی می کند. چنانچه در این بخش از نمناک می خوانید اگر کودک شما از روش های غیر بهداشتی پیروی کند، بیشتر در معرض بیماری های مسری قرار می گیرد.

کمبود روی، آهن و ویتامین ها، شرایط سوء تغذیه را تحریک می کند و سیستم ایمنی را در کودکان تضعیف می کند. سوء تغذیه بر عملکرد سیستم ایمنی کودک شما تاثیر می گذارد و می تواند در برابر بسیاری از بیماری ها ضعیف عمل کند.

پیامدهای رشد:

کمبود مواد مغذی و عفونت های گوارشی عموما در کودکان نوپا و کودکان ایجاد می شود. دریافت ضعیف غذای مغذی می تواند منجر به سوء تغذیه در کودکان شما شود. با عفونت دستگاه گوارش، بدن کودک شما نمی تواند مواد مغذی موجود در مواد غذایی را جذب کند. در نتیجه، کمبود مواد مغذی همراه با عفونت فرآیند رشد را به طور کامل به تاخیر می اندازد.

رشد وزن کودک

کاهش رشد با سوء تغذیه در کودکان

تاثیر سوء تغذیه بر سلامت کودکان

کمبود مواد مغذی خاص:

نقص برخی از مواد مغذی خاصی می تواند باعث ایجاد پیچیدگی های سلامتی در کودک شما شود. برای مثال فقر آهن، روی و منیزیم شرایط سوء تغذیه را تقویت می کند. جذب چربی کم، بدن کودک شما را از کسب مقدار مفید ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین D و ویتامین A محروم می کند. اینها مانع توانایی بصری در کودکان شما می شود. فقر و کمبود روی هم رشد بدنی و هم رشد استخوان را به تعویق می اندازد و کودک شما را در مشکلات سلامتی بلند مدتی قرار می دهد.

نارسایی اندام ها:

سوء تغذیه شدید، اندام های کودکان را ناکارآمد می سازد. برخی از اندام ها به شدت تحت تاثیر کمبود مواد غذایی، کبد، قلب و کلیه ها قرار می گیرند.

شروع بیماریهای مضر:

سوء تغذیه طولانی مدت باعث ایجاد اختلالات سلامتی متعددی در کودک کوچک شما می شود. برخی از بیماری های شایع عبارتند از:اسهال، عفونت دستگاه ادراری و ذات الریه.

عفونت های گوارشی

اسهال و عفونت های گوارشی با سوء تغذیه در کودکان

سوء تغذیه هم می تواند منجر به عوارض جانبی دیگری نظیر این موارد شود:

 • رشد آهسته رفتاری
 • عقب ماندگی ذهنی
 • از دست دادن وزن
 • ناتوانی های یادگیری
 • رشد کم
 • کاهش توانایی های حل مساله
 • کاهش مهارت های اجتماع
 • کاهش سطح IQ
 • اختلال کمبود توجه
 • رشد کند بدن
 • کمبود حافظه
 • اختلالات دستگاه گوارشی
 • کاهش پیشرفت زبان
 • بهبود ضعیف زخم ها
 • کاهش وزن شدید
 • اختلال در عملکرد ذهنی

کمبود حافظه کودکان

اختلال در یادگیری و کمبود حافظه از عوارض سوء تغذیه در کودکان

تشخیص سوء تغذیه در کودکان:

پزشک وزن و قد کودک شما را بررسی می کند و آن را با جدکل مشخص شده مقایسه می کند.داشتن وزن بسیار کم، نشان می دهد که کودک شما از نقص های غذایی رنج می برد.

برخی از روش های تشخیصی که به طور معمول اتخاذ می شوند، عبارتند از:

اندازه گیری قطر بازو

پزشک قطر بازو کودک را اندازه گیری می کند. اگر زیر 110 میلی متر باشد، به وضوح وضعیت سوء تغذیه را نشان می دهد.

تست های خونی

تست های خون معمولی، سوء تغذیه در کودک خود را تشخیص می دهند. برخی از تست های خونی خاص، شمارش گلبول های خون، گلوکز ، پروتئین خون یا پروتئین آلبومین است، همچنین این تست عفونت های دیگر و اچ آی وی را تشخیص می دهد.

آزمایش های پزشکی دیگر

پزشکان توصیه می کنند که برخی از تست های پزشکی اضافی را انجام دید تا سوء تغذیه در کودک را تشخیص دهند. برخی از این تست ها، تست های عملکرد تیروئید، سطوح کلسیم، روی، و ویتامین هستند.

تشخیض سوء تغذیه در کودکان

چگونه سوء تغذیه کودکان تشخیص داده می شود؟

درمان سوء تغذیه در کودکان:

1. درمان سوء تغذیه کودکان در خانه:

در مرحله اولیه سوء تغذیه، کودک شما می تواند با اتخاذ روش های درمانی خاص در خانه بهبودی را بدست آورد:

متخصص سوء تغذیه به نمودار غذایی کودک شما توجه می کند و تغییرات مناسب را ایجاد می کند. هدف اصلی این کار بهبود مصرف تغذیه ای کودک در حال رشد است. این کار به تقویت سیستم ایمنی بدن و دو شدن از وضعیت سو تغذیه کمک می کند.

زمانی که کودک کوچک شما از سنین حیاتی عبور می کند، بدن او به مقدار مناسبی از کلسیم، کالری و پروتیین نیاز دارد. شما باید غذاهای غنی از مواد مغذی را در منوی غذای کودک خود بگنجانید. برای غلبه بر شرایط سوء تغذیه، کودک نیز می تواند ویتامین و مکمل های معدنی نیز به دست آورد. اما بهتر است اول با پزشک خود مشورت کنید.

اگر فرزند شما رشد کوتاه و کمکی را به خاطر کمبود پروتئین تجربه می کند، باید از مکمل های پروتیینی استفاده کنند. سعی کنید یک مسیر نزدیک از شاخص متابولیک پایه کودک خود را داشته باشید. شما می توانید یک نمودار هفتگی را از او بسازید و BMI را برای کنترل بهبود کنترل کنید.

اگر کودک در بلعیدن غذا دچار مشکل است، باید توجه ویژه ای به غذاهای او داشته باشید. غذای نرم و پوره ای به او بدهید. او می تواند این غذاها را به راحتی بخورد و همه مواد مغذی حیاتی را دریافت کند. در طول دوره رشد، کودکتان، او را یک بار در ماه به پزشک اطفال ببرید.

مشکل بلع در کودکان

برای درمان سوء تغذیه در کودکان چه باید کرد؟

2. درمان سوء تغذیه کودکان در بیمارستان:

متخصص اختلال سلامتی خاص کودک مبتلا به سوء تغذیه کودک شما را درمان می کند. اگر کودکتان اختلالات گوارشی داشته باشد، پزشک داروهای موثری را تجویز می کند.

تغذیه از لوله 

این روش خاص به بیماران دچار سوء تغذیه شدید کمک می کند که مواد غذایی حیاتی را دریافت کنند. اگر کودک شما از شرایط بسیار شدید سوء تغذیه رنج می برد، پزشک این روش درمانی را پیشنهاد می کند.

اگر کودکتان سوء تغذیه مزمن را تجربه می کند، پزشک درمان بالینی منظمی را به عنوان یک معیار پیشگیری پیشنهاد می کند. علاوه بر این، باید مواد غذایی، ویتامین ها و مکمل های معدنی را به طور منظم مصرف کند.

پزشک تغذیه کودک

بهبود سوء تغذیه در کودکان با دارو

پیش گیری از سوء تغذیه در کودکان:

در اینجا چند نکته موثر برای کمک به کودکان مبتلا به سوء تغذیه در سنین حساس آورده شده است:

راهنمای حرفه ای پزشک اطفالتان را در نظر بگیرید

اگر فرشته کوچک شما به طور مداوم وزنش را از دست بدهد، سریعا با پزشک مشورت کنید. پزشک کودک شما را معاینه می کند و در مورد هر دقیقه تغییر و یا مشکل سلامتی تحقیق می کند.

سوء تغذیه می تواند به دلیل عوامل متعددی بوجود آید. این بیماری می تواند به خاطر داروها، بیماری های خاص و یا مواد مغذی ناکافی باشد. پزشک اطفال برای هر یک از این عوامل، روش های درمانی مناسب را پیشنهاد می دهد. در برخی شرایط، کودک باید به مدت معینی مکمل های غذایی یا ویتامین مصرف کند.

کودک خود را تشویق کنید تا غذاهایی که غنی از مواد مغذی ضروری هستند را بخورد

کودک رو به رشد باید یک رژیم غذایی متعادل داشته باشد. چنین غذاهایی شامل مواد مغذی ضروری، مواد معدنی و کالری است. اینها فرآیندهای رشد او را بهبود می بخشد و سیستم ایمنی را تقویت می کند.

تشویق کودک به خوردن غذا

تشویق کودکان برای خوردن غذاهای مقوی

بهترین روش های جلوگیری از سوء تغذیه در کودکان

کودک خود را از خوردن رژیم غذایی ناسالم دور کنید

کودک را از داشتن غذاهای چرب و تند تغذیه نکنید. چنین غذاهایی شرایط سلامتی کودک رو به رشد شما را کاهش می دهند و همچنین او را چاق و بی حال می کنند.

در فواصل زمانی منظمی غذا بخورید

این یکی از بهترین عادات غذایی است که کودک خود را به خوبی تغذیه می کند. بگذارید که کودک شما هر 3 تا 4 ساعت مقدار کمی غذا بخورد و همانطور که در بخش نکات مراقبت از کودک در نمناک گفته می شود این کار می تواند اشتها را کامل نگه دارد و از رسوبات چربی غیر ضروری روی بدن جلوگیری کند.

انجام ورزش منظم جسمانی

جدا از خوردن غذای سالم و مغذی، کودک شما باید ورزش منظمی داشته باشد. ورزش کردن، فعالیت متابولیک او را نرمال نگه می دارد و سموم را از بدن دفع می کند.اگر کودک نسبت به انجام تمرین های بدنی علاقه مند نیست، می توانید یک فعالیت روزانه پر از سرگرمی را به او بدهید. می توانید یک دوچرخه بخرید یا او را به کلاس های شنا ببرید.

شنا برای کودکان

جلوگیری از سوء تغذیه در کودکان با ورزش و شنا

مواد مغذی مهم که از سوء تغذیه در کودکان جلوگیری می کند:

با دریافت مواد مغذی ضروری، کودکان می توانند بر شرایط استرس زای سوء تغذیه غلبه کنند و زندگی سالمی داشته باشند. مواد مغذی مهم برای جلوگیری از سوء تغذیه در کودک شما عبارتند از:

1. کربوهیدرات ها:

کربوهیدرات ها انرژی کودک را تامین می کنند. مغز کودک شما از کربو هیدرات ها برای تولید انرژی استفاده می کند. لازم است که کودک روزانه 50 تا 100 گرم کربوهیدرات دریافت کند.

2. پروتئین:

پروتیین، pH و تعادل اسید - پایه خونی را تنظیم می کند و به ترکیب و تحریک ترشح بسیاری از هورمون ها و آنزیم ها کمک می کند. از همه مهم تر، پروتیین نقش حیاتی در شکل گیری سلول ها دارد و همچنین به بهبود سیستم ایمنی کودک شما کمک می کند.

پروتئین ها

پیشگیری از سوء تغذیه در کودکان با استفاده از پروتئین ها

چیزهایی که برای جلوگیری از سوء تغذیه در کودکان مفید است

3. چربی ها:

با اینکه مصرف بیش از حد چربی ها موجب اثرات مضر بر وضعیت سلامتی کودک شما می شود، اما دریافت مقدار کمی از چربی سالم ضروری است. چربی ها به سلامت پوست و موی کودک شما کمک می کنند. دمای بدن را حفظ می کند و عملکرد سلولی سالم را ارتقا می دهد. علاوه بر این، ویتامین های حیاتی حلال در چربی، مانند ویتامین های A، D، E و K به به چریب نیاز دارند.

4. ویتامین ها و مواد معدنی:

مواد مغذی به حفظ وظایف مهم بدن در بدن کودک کمک می کنند. سلامت کلی را ارتقا می دهد و از کودک شما در برابر بیماری های مضر و بیماری ها محافظت می کنند. پزشکان پیشنهاد می کند که به طور مرتب میوه ها و سبزیجات تازه بخورید. آن ها می توانند مقدار لازم ویتامین ها را فراهم کنند.

ویتامین های موردنیاز بدن

مصرف میوه و سبزیجات برای جلوگیری از سوء تغذیه کودکان

غذاهایی که به سوء تغذیه در کودکان کمک می کنند:

کودک شما باید رژیم غذایی سالمی را داشته باشد که شامل تمام مواد مغذی حیاتی است.

برخی از غذاهای سالمی که کودکتان برای بهبود سوء تغذیه باید مصرف کنند، شامل این موارد می شود:

 • میوه ها و سبزیجات تازه
 • کربوهیدرات برنج سفید، ماکارونی، گندم، جو، سیب زمینی، ریشه و غده، قند و سرلاک.
 • پروتئین تخم مرغ، آجیل، آرد جو، آرد جو، حبوبات، کره بادام زمینی و گوشت لخم.
 • چربی - روغن ها، آجیل و دانه ها.
 • شیر و محصولات لبنی از جمله پنیر و ماست.

تغذیه مناسب کودکان

تغذیه و رژیم غذایی مناسب برای بهبود سوء تغذیه در کودکان

مواد مغذی لازم برای کودکان:

در اینجا ما نیازهای غذایی مورد نیاز کودکان را لیست کرده ایم. این غذاها را در رژیم غذایی کودکان تان بگنجانید:

1. میوه ها و سبزیجات:

دو وعده در روز. میوه ها و سبزیجات تازه را به شکل میان وعده سرو کنید. همچنین می توانید سبزیجات سبز را به سوپ اضافه کنید.

2. مواد غذایی سبوس دار:

چهار وعده روزانه. شما می توانید نان گندم، ساندویچ نان سفید، برنج قهوه ای و یا کیک گندم سیاه را سرو کنید.

 مواد غذایی سبوس دار

مصرف مواد غذایی سبوس دار مفید برای کودکان

مواد ضروری و مفید برای بدن کودکان

3. شیر و محصولات لبنی:

سه وعده یا یک لیوان شیر در روز. ماست، پنیر و پودینگ شیر می تواند مفید باشد.

4. پروتئین:

دو وعده در روز. به کودک خود انواع مختلفی از پروتئین ها مانند تخم مرغ، ماهی، گوشت لاغر، لوبیا پخته و عدس بدهید.

5. ویتامین ها و مواد معدنی:

همانطور که توسط مشاور پزشکی پیشنهاد می شود، کودک می تواند مکمل های ویتامینی بگیرد.

ویتامین های ضروری برای کودکان

مواد مغذی و ویتامین های ضروری برای سلامت کودکان

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر نگران این هستید که کودک شما از سوء تغذیه رنج می برد، باید فورا به متخصص رژیم غذایی مراجعه کنید. برخی از علائم هشدار دهنده شامل موارد زیر هستند:

 • رشد کم و کند کودک
 • زیاد غش کردن کودک
 • ریزش شدید موهای کودک
 • کاهش چشمگیر وزن کودک

شما می توانید به کودک خود برای غلبه بر شرایط سوء تغذیه، از طریق مداخله رژیم غذایی مناسب و سبک زندگی سالم کمک کنید.

 

علل و علائم سوء تغذیه در کودکان + عوارض، درمان و پیشگیری

467
این مطلب مفید بود ؟5314
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : momjunction / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی