ضربه مغزی
ضربه مغزی باعث می شود که مغز به عقب و جلوی جمجه حرکت کند، اما علائم و نشانه های ضربه مغزی چیست و چگونه می توان ضربه مغزی را تشخیص داد.

ضربه مغزی چیست و چه علائم و نشانه هایی دارد

ضربه مغزی از آسیب مغزی ناشی از ضربه است، که بر عملکرد مغز شما تاثیر می گذارد، عوارض معمولاً موقتی هستند اما می توانند شامل سردرد و مشکلات با تمرکز، حافظه، تعادل و هماهنگی باشند. معمولاً ضربه مغزی ناشی از ضربه ای به سر است، تکان شدید سر و بدن ممکن است منجر به ضربات مغزی شود. برخی ضربات مغزی باعث می شود که شما هوشیاری خود را از دست بدهید، اما بیشتر آن ها این کار را نمی کنند ، ممکن است دچار ضربه مغزی شده و آن را درک نکرده باشد و اغلب افراد پس از ضربه مغزی به طور کامل التیام می یابند.

علائم ضربه مغزی:

علائم ضربه مغزی می تواند خفیف باشد و ممکن است فوراً ظاهر نشود، نشانه ها می توانند روزها، هفته ها یا حتی بیشتر ادامه داشته باشند. علائم رایج بعد از آسیب مغزی ناشی از ضربه، سردرد، از دست دادن حافظه (فراموشی) و گیجی هستند، فراموشی معمولاً شامل فراموش کردن رویدادی است که باعث ضربه مغزی شده است.

علائم کلی ضربه مغزی می تواند شامل موارد زیر باشد:

-سردرد و یا احساس فشار در مغز
-از دست دادن موقتی آگاهی
-گیجی و گنگی
-فراموشی در اطراف رویداد ضربه
-سرگیجه و یا دیدن ستاره ها "
-درد در گوش ها
-استفراغ
-مبهم صحبت کردن
-تاخیر در پاسخ به سوالات
-گیج و مبهوت بودن
-خستگی
شما ممکن است علائم ضربات مغزی را بلافاصله به دست آورید، برخی دیگر ممکن است برای ساعت ها و یا چند روز پس از جراحت به تاخیر افتاده باشند، مانند:
-رسیدگی به شکایات و مشکلات حافظه
-حساسیت و دیگر تغییرات شخصیت
-حساسیت به نور و صدا
-اختلالات خواب
-مشکلات تنظیم روانی و افسردگی
-نفهمیدن مزه و بو
ضربه مغزی خفیف

علائم کلی ضربه مغزی

علائم ضربه مغزی در کودکان:

آسیب سر در کودکان بسیار رایج است، اما تشخیص ضربات مغزی در کودکان نوپا می تواند مشکل باشد، زیرا می توانند نحوه احساس آن ها را توصیف کنند.ضربه های شدید در کودکان ممکن است شامل مواردی باشد که در بخش سلامت نمناک به آنها کامل اشاره کرده ایم و این موارد شامل:
-گیج و مبهوت به نظر می رسند.
-بی قراری و راحت خسته شدن
-تحریک پذیری و سختی
-از دست دادن تعادل و پیاده روی ناپایدار
-مدام گریه کردن
-تغییر در خوردن و یا الگوهای خواب
-عدم علاقه به اسباب بازی های مورد علاقه

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در این موارد در عرض 1 تا 2 روز باید به پزشک مراجعه کنید:
شما یا فرزندتان یک آسیب سر را تجربه می کنید، حتی اگر مراقبت های اورژانسی مورد نیاز باشد. آکادمی پزشکان اطفال آمریکا توصیه می کند که شما پزشک کودک را به خاطر چیزی بیش از یک ضربه سبک بر روی سرتان صدا بزنید.
اگر کودک شما علائم آسیب جدی را نشان دهد، به حالت آماده باش باقی می ماند، به طور عادی حرکت می کند و به شما پاسخ می دهد، آسیب احتمالاً خفیف است و معمولاً نیاز به آزمایش بیشتر دارد.در این حالت، اگر کودک شما می خواهد چرت بزند، به او اجازه دهید تا بخوابد. اگر علائم نگران کننده ای پس از این وجود داشته باشند، به دنبال مراقبت های اورژانسی باشید.

در صورتی که فرد بزرگسالی علائم زیر را داشت، حتما به اورژانس مراجعه کنید:

-استفراغ مداوم
-از دست دادن هوشیاری طولانی تر از 30 ثانیه
-سردرد که در طول زمان بدتر می شود
-تغییر در رفتار او، مانند عصبانیت
-تغییرات در هماهنگی فیزیکی، مانند سکندری خوردن یا ناشیگری
-آشفتگی، از جمله دشواری تشخیص افراد و یا مکان
-مبهم حرف زدن و یا دیگر تغییرات در گفتار

علائم دیگر عبارتند از:

-ضعف شدید بینایی یا اختلال چشم، مانند مردمک چشم که بزرگ تر از مردمک طبیعی (مردمک گشاد شده) و یا دانش آموزان دارای اندازه های نابرابر هستند.
-گیجی متناوب
-دشواری در ارتباط با عملکرد ذهنی یا هماهنگی فیزیکی
-علائمی که در طول زمان بدتر می شوند
علت ضربه مغزی

علائم ضربه مغزی در کودکان چیست ؟

ضربه مغزی در ورزشکاران:

در حالی که علائم وجود دارند، هرگز به تمرین و فعالیت ورزشی نروید.یک ورزش کار با ضربه مغزی مشکوک نباید به بازی باز گردد تا زمانی که او از نظر پزشکی توسط یک متخصص بهداشت و درمان در مدیریت ضربات مغزی مورد ارزیابی قرار گیرد.
کودکان و نوجوانان باید توسط یک متخصص بهداشت و درمان و مدیریت ضربات مغزی کودکان مورد ارزیابی قرار گیرند .بزرگسالان، کودکان و نوجوانان مبتلا به ضربه مغزی نیز نباید در همان روز وارد بازی شوند.

علل ضربه مغزی:

مغز شما ثبات ژلاتین را دارد، مایع مغزی ناشی از تکان های شدید مایع مغزی - نخاعی در داخل جمجمه شما. ضربه شدید به سر و گردن و یا بالاتنه تان می تواند باعث شود که مغز به شدت به دیواره ای داخلی جمجمه شما برگردد.
شتاب ناگهانی و یا کاهش ناگهانی سر، ناشی از رویدادهایی مانند سقوط خودرو و یا به شدت تکان دادن، می تواند باعث آسیب مغزی شود. این آسیب ها بر عملکرد مغز معمولاً برای مدت کوتاهی تاثیر می گذارند و منجر به علائم ضربه مغزی می شوند.
این نوع آسیب مغزی ممکن است منجر به خونریزی در اطراف مغز شما شود و باعث ایجاد علائمی نظیر خواب آلودگی و گیجی طولانی مدت شود، این نشانه ها ممکن است به سرعت و یا بعداً به مرور زمان رشد کنند.
چنین خونریزی مغزی می تواند مهلک باشد، به این دلیل است که هر کسی که آسیب مغزی را تجربه کند، در ساعات پس از آن نیاز به مراقبت دارد و در صورت بدتر شدن علائم، مراقبت های اورژانسی تشدید می شود.

عوامل افزایش خطر ضربه مغزی :

فعالیت ها و عواملی که ممکن است خطر ضربه مغزی را افزایش دهند، عبارتند از:
-زمین خوردن، به خصوص در کودکان و بزرگسالان مسن تر
-شرکت در یک ورزش با ریسک بالا مانند فوتبال، هاکی، فوتبال، راگبی، یا دیگر ورزش های برخوردی
-شرکت در ورزش های پرخطر بدون تجهیزات ایمنی مناسب و نظارت
-درگیر شدن در برخورد یک وسیله نقلیه موتوری
-دخیل بودن در تصادف عابر پیاده یا دوچرخه
-سرباز بودن در نبرد
-قربانی آزار فیزیکی

مشکلات و عوارض ضربه مغزی:

مشکلات بالقوه ضربه مغزی، عبارتند از:

-سردردهای بعد از حادثه:

برخی افراد در طی یک هفته تا چند ماه پس از آسیب مغزی دچار سردرد می شوند.

-سرگیجه ناشی از ضربه:

برخی افراد یک حس اسپین یا سرگیجه را برای روزها، هفته ها و یا ماه ها بعد از آسیب مغزی تجربه می کنند.
خطر ضربه مغزی

عواملی که ممکن است خطر ضربه مغزی را افزایش دهد 

-سندروم ضربه ای پس از ضربه:

برخی از مردم علایمی دارند - مانند سردرد، سرگیجه و مشکلات فکری - چند روز پس از ضربه مغزی. نشانه ها ممکن است هفته ها و یا ماه ها ادامه داشته باشند.

-مجموع اثرات ناشی از آسیب های مغزی متعدد:

احتمال این وجود دارد که برخی از افرادی که یک یا چند آسیب مغزی ناشی از ضربه مغزی داشته اند در معرض خطر توسعه پایدار، احتمالاً مترقی و احتمالاً تدریجی قرار دارند که عملکرد را محدود می سازند. این حوزه ای از تحقیقات فعال است.

-سندرم ضربه دوم:

به ندرت، تجربه ضربه دوم قبل از علایم و علائم ضربه اول ممکن است منجر به ورم سریع و معمولاً کشنده مغزی شود.
-ضربه مغزی سطح مواد شیمیایی مغز را تغییر می دهد:
معمولاً در حدود یک هفته طول می کشد تا این سطوح دوباره تثبیت شوند، اما زمان ریکاوری تغییر می کند.

پیش گیری از آسیب به سر :

نکاتی که ممکن است به شما در پیش گیری و یا به حداقل رساندن خطر آسیب سر کمک کند، عبارتند از:

_پوشیدن لباس های محافظ در طول ورزش و فعالیت های تفریحی دیگر:

دقت کنید که تجهیزات به درستی متناسب باشند، خوب نگهداری شده و به درستی فرسوده شده است. قوانین بازی را دنبال کنید و ورزش کردن خوب و حرفه ای را تمرین کنید.
_زمانی که دوچرخه سواری، موتورسواری، اسنوبورد و یا درگیر شدن در فعالیت های تفریحی که ممکن است منجر به آسیب سر شود، پوشش محافظ بپوشید.
لباس های محافظ برای ورزش

پوشیدن لباس های محافظ در طول ورزش

_ برای جلوگیری از آسب به سر کمربند ایمنی خود را ببندید:

پوشیدن کمربند ایمنی ممکن است از آسیب جدی، از جمله آسیب سر، در حین یک تصادف رانندگی جلوگیری کند.

_ برای جلوگیری از آسیب خانه خود را ایمن کنید:

خانه خود را روشن نگه دارید و کف اتاق تان را از هر چیزی که ممکن است باعث سفر و افتادن شما شود، آزاد کنید. افتادن در اطراف خانه علت اصلی آسیب سر است.

_محافظت از کودکان برای پیشگیری از کاهش خطر آسیب به سر:

برای کاهش خطر آسیب های سر به کودکان خود، پلکان ها را مسدود کرده و نگهبان های پنجره نصب کنید.

_آموزش افراد دیگر در مورد ضربات مغزی:

آموزش مربیان، ورزش کاران، والدین و افراد دیگر در مورد ضربات مغزی می تواند به گسترش آگاهی کمک کند. مربیان و والدین نیز می توانند به تشویق ورزش کردن خوب کمک کنند.

_ورزش کردن:

ورزش را به طور مرتب برای تقویت ماهیچه های پا و بهبود تعادل خود تمرین کنید.
ورزش کردن

ورزش کردن به طور مداوم 

تشخیص ضربه مغزی:

پزشکتان، علائم شما را ارزیابی خواهد کرد، تاریخچه پزشکیتان را بررسی کرده، و یک معاینه عصبی انجام خواهد داد. علائم ضربه مغزی ممکن است تا چند ساعت یا روز پس از آسیب ظاهر نشود.
آزمایش هایی که پزشک شما انجام می دهد و یا توصیه می کند شامل موارد زیر باشد:

معاینه عصبی:

بعد از اینکه پزشک شما سوالات مفصل درباره جراحت شما می پرسد، ممکن است یک معاینه عصبی انجام دهد. این ارزیابی شامل چک کردن موارد زیر است:
بینایی
شنوایی
نیرو و احساس
تعادل
هماهنگی
آرامش
تست شناختی:
پزشک شما ممکن است چندین آزمایش انجام دهد تا مهارت های تفکر شما (شناختی) را در طی یک بررسی عصبی ارزیابی کند. تست ممکن است چندین عامل از جمله شما را ارزیابی کند:
حافظه
غلظت
توانایی یادآوری اطلاعات

تست های تصویر برداری از مغز:

تصویرسازی مغز ممکن است برای برخی افراد مبتلا به علائمی نظیر سردردهای شدید، تشنج، استفراغ و یا علائمی که بدتر می شوند، توصیه شود. تصویربرداری مغز ممکن است مشخص کند که آیا آسیب جدی است و باعث خونریزی یا تورم در جمجمه شما شده است.
یک اسکن جمجمه کامپیوتری (CT) تست استاندارد برای ارزیابی صحیح مغز بعد از آسیب است. یک سی تی اسکن از یک سری اشعه ایکس برای به دست آوردن تصاویر مقطعی از جمجمه و مغز استفاده می کند.
تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) را می توان برای تشخیص تغییرات در مغز خود و یا تشخیص پیچیدگی هایی که ممکن است بعد از ضربه مغزی رخ دهد، به کار برد. MRI از اهن رباها قوی و امواج رادیویی برای تولید تصاویر دقیق از مغز خود استفاده می کند.

مشاهده و تحت نظر بودن پس از ضربه مغزی:

شاید لازم باشد که پس از ضربه مغزی، یک شب در بیمارستان بستری باشید. اگر پزشک شما موافق است که می توانید در منزل بمانید، یک نفر باید با شما بماند و حداقل 24 ساعت شما را چک کند تا مطمئن شوید که علائم شما در حال بدتر شدن هستند.
مراقبت کننده شما ممکن است لازم باشد که شما را به طور مرتب بیدار کند تا مطمئن شوید که به طور عادی از خواب بیدار می شوید.
 ضربه مغزی

هر آنچه باید درباره ضربه مغزی بدانید

درمان ضربه مغزی:

استراحت مهم ترین راه برای اجازه دادن به مغز برای بهبودی پس از ضربه مغزی است، پزشکتان توصیه می کند که از نظر فیزیکی و روانی استراحت کنید تا از ضربه مغزی نجات پیدا کنید.این به معنی اجتناب از فعالیت هایی مانند تلاش فیزیکی عمومی، ورزش و یا حرکات قوی است تا زمانی که این فعالیت ها دیگر علائم شما را تحریک نکنند. این استراحت همچنین شامل فعالیت های محدود کننده است که نیازمند تفکر و تمرکز ذهنی، مانند بازی کردن بازی های ویدیویی، تماشای تلویزیون، مدرسه، خواندن، فرستادن پیامک یا استفاده از یک کامپیوتر است، اگر این فعالیت ها علائم شما را تحریک کرده یا آن ها را بدتر کند.
ممکن است پزشک شما توصیه کند که روز یا روزهای کاری مدرسه را کوتاه کنید، در طول روز استراحت کنید، یا حجم کار مدرسه را کاهش داده و یا تکالیف کاری خود را به صورتی که از ضربه مغزی باز دارید را کم کنید. همانطور که نشانه ها بهبود می یابند، ممکن است به تدریج فعالیت هایی را که شامل فکر کردن، مانند انجام تکالیف مدرسه یا تکالیف مدرسه، یا افزایش زمان صرف وقت تان در مدرسه یا کار است، بیفزایید.
پزشکتان به شما خواهد گفت چه زمانی برای شما ایمن است تا فعالیت های فیزیکی سبک را ازسر بگیرید.گاهی اوقات، شما مجاز به انجام فعالیت های فیزیکی سبک مانند دوچرخه سواری ثابت و یا پیاده روی سبک باشید - قبل از اینکه علائم شما به طور کامل از بین برود، تا زمانی که علائم را بدتر کند. در نهایت، زمانی که همه نشانه ها و علائم ضربه مغزی حل شده اند، شما و پزشک تان می تواند در مورد گام هایی که برای انجام دوباره ورزش به آن ها نیاز خواهید داشت، بحث و تبادل نظر کنید. از سرگیری ورزش نیز به زودی خطر ضربه مغزی دوم و آسیب بالقوه مرگبار به مغز را افزایش می دهد.
برای سردرد، استفاده از مسکن را مانند استامینوفن امتحان کنید از مسکن ها مانند ایبوپروفن و آسپرین اجتناب کنید، چون این داروها ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهند.

 

چطور متوجه ضربه مغزی شویم؟ علل ، علائم ، پیشگیری و درمان

4.4138
این مطلب مفید بود ؟12216
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : cdc / aans / medicalnewstoday / traumaticbraininjury / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
وبگردی