علت زانو درد
زانو درد در افراد مختلف به دلایل متفاوتی بروز می کند ، نشانه ها و علائم این درد را بشناسید و با شناخت انواع آن از روش های درمانی خانگی و گیاهی مناسب استفاده کنید.

همه چیز درباره زانو درد از علت تا راههای درمان و جلوگیری

زانو درد زمانی که آغاز می شود به سرعت حرکت طبیعی را مختل کرده و فرد را دچار مشکل می کند ، اما

این درد چرا ایجاد می شود ؟

علائم و نشانه هایی که خبر از زانو درد می دهند کدامند ؟

چطور می توان در خانه و با نسخه های گیاهی درد زانو را تسکین داد ؟

بهترین راه جلوگیری از زانو درد چیست ؟

زانو درد بسته به سن افراد علل مختلفی دارد. به طور کلی زانودردها به دو دسته تقسیم می شوند که شامل :زانو درد اولیه و زانو درد ثانویه می شود.

زانو درد ثانویه علل ثانویه دارند، مثلا فردی که دچار شکستگی زانو شده است.

زانو درد در یکسری افراد هم زانودرد علت اولیه دارد، مانند افرادی که التهاب مفصل (آرتریت) زانو شده اند و غضروف مفصل زانوی آنها تخریب شده است.

حس درد به وسیله اعصاب منتقل می شود. اعصابی که حس درد زانو را منتقل می کنند به اعصابی که حس درد ناحیه لگن و مچ پا را منتقل می کنند، نزدیک است، پس درد مفصل زانو ممکن است در لگن یا در مچ پا حس شود یا برعکس ممکن است منشا درد در ناحیه لگن یا مچ پا باشد ولی به صورت درد زانو حس شود. دردهای مفصل زانو را می توان به دو دسته دردهای حاد و دردهای مزمن تقسیم بندی کرد.

زانو درد

آنچه باید در مورد علت و انواع زانو درد بدانید

علائمی که خبر از زانو درد می دهند

  • قرمزی و احساس داغی زانو
  • دشواری در راه رفتن به دلیل ناپایداری زانو
  • لنگ زدن به دلیل تحمل درد و ناراحتی
  • ناتوانی در دراز کردن زانو
  • قفل شدن زانو (ناتوانی در خم کردن زانو)
  • تورم و خشکی
  • تق تق یا صدا دادن زانو
  • حساسیت به لمس کردن زانو

علل دردهای مزمن زانو و انواع زانو دردها

زانو درد وابسته به علت ایجاد آن به چند دسته تقسیم می شود که شامل :

زانو درد

علت و نشانه های زانو درد در زنان و مردان

زانو درد آرتروز یا استئوآرتریت

به این بیماری ساییدگی زانو هم می گویند. آرتروز زانو به علت از بین رفتن غضروف مفصل ایجاد شده و در حالات شدید مینیسک هم از بین می رود. علائم آن به صورت درد زانو و محدودیت حرکت و تورم زانو است. تشخیص ساییدگی زانو با معاینه و رادیوگرافی ساده امکان پذیر است و درمان آن درمان های عمومی دردهای زانو است. در حالات شدید، مفصل زانو با مفصل مصنوعی تعویض می شود.

زانو درد ایجاد شده به علت ازگود اشلاتر

ازگود اشلاتر در نوجوانان ورزشکار و به علت مستقیم شدن مکرر زانو ایجاد می شود. در این بیماری برجستگی زیر کشکک دردناک و متورم می شود. درمان آن همان درمان های عمومی زانو درد و مدتی استفاده از بریس و کاهش فعالیت های ورزشی است.

زانو درد و کندرومالاسی کشکک

به طور کلی کندرومالاسی کشکک در کسانی که زیاد می دوند و در خانم ها بیشتر دیده می شود، در این بیماری استخوان کشکک به درستی در جای خود قرار نگرفته و در اثر حرکات مکرر در جلوی زانو غضروف آن آسیب می بیند. علائم کندرومالاسی یا نرمی غضروف کشکک درد زانو به خصوص بعد از نشستن به مدت طولانی است. حرکات زانو ممکن است با صدا همراه باشد. درمان این بیماری همان درمان های عمومی درد زانو و تقویت عضلات چهارسر ران است.

زانو درد

زانو درد کندرومالاسی کشکک چیست و چه علائمی دارد؟

زانو درد به دلیل روماتیسم

روماتیسم معمولا تمام بدن را درگیر می کند. البته مفاصل از محل های عمده درگیری در روماتیسم است. مفصل زانو هم ممکن است درگیر شود. علامت عمده درگیری روماتیسمی زانو، درد و تورم آن است. در مراحل پیشرفته، مفصل زانو تغییر شکل می دهد. درمان روماتیسم زانو به صورت مصرف دارو و انجام نرمش هایی جهت افزایش دامنه حرکات زانو و تقویت عضلات اطراف مفصل است. در موارد شدید بیماری از تعویض مفصل برای درمان کمک گرفته می شود.

زانو درد به دلیل بورسیت زانو

در اطراف مفصل زانو کیسه هایی وجود دارد که به آنها بورس می گویند. این کیسه ها به علل متفاوتی مانند عفونت یا وارد شدن ضربه می توانند ملتهب و دردناک شوند. به این عارضه بورسیت می گویند. علائم بورسیت های زانو معمولا بصورت درد زانو و تورم موضعشی در قسمتی از زانو است. درمان بورسیت های زانو همان درمان های کلی درد زانو است. بر حسب مورد و در موارد مقاوم به درمان، ممکن است بتوان از درمان های جراحی هم استفاده کرد.

عفونت و زانو درد 

عفونت مفصل زانو از اورژانس های پزشکی است. علائم عفونت زانو بصورت درد و تورم زانو و تب است. درمان آن در اکثر اوقات عمل جراحی و استفاده از آنتی بیوتیک است. گاهی عفونت زانو مزمن می شود. در این صورت ممکن است موجب آسیب استخوان های اطراف مفصل هم بشود. در موارد مزمن هم درمان استفاده همزمان از عمل جراحی و مصرف آنتی بیوتیک است.

زانوی جهندگان و  زانو درد

منظور از جهندگان یا Jumpers ورزشکارانی هستند که حرکات جهشی را زیاد انجام می دهند. ورزش هایی مانند والیبال و بسکتبال جزو این ورزش ها هستند. در این ورزشکاران تاندون کشکک که در زیر کشکک قرار دارد ملتهب و دردناک می شود. علامت این بیماری ها درد زانو در محل تاندون است که در حین ورزش بیشتر می شود. درمان بیماری همان درمان های عمومی زانو درد و تقویت عضلات اطراف زانو با انجام نرمش های خاص است.

زانو درد

نوع زانو درد در ورزشکاران

سندرم ایلیوتیبیال باند و  زانو درد

ایلیوتیبیال باند iliotibia- band یک نوار محکم بافتی است که از لگن تا زیر زانو کشیده شده است. این باند در قسمت خارجی زانو قرار دارد. با حرکت زانو، این باند به طور مکرر به برجستگی که در سطح خارجی مفصل زانو قرار دارد ساییده شده و موجب درد زانو و تورم می شود. این بیماری بیشتر در کسانی دیده می شود که ایلیوتیبیال باند سفت و کوتاهی دارند. علامت این بیماری درد در سطح خارجی مفصل ران است که بیشتر در دوندگان دوهای طولانی دیده می شود. درد معمولا بعد از 15-10 دقیقه از آغاز به دویدن شروع شده و بعد از استراحت بهبود می یابد. درمان این بیماری انجام دادن نرمش هایی برای کشش ایلیوتیبیال باند است تا این نوار، شل شود.

درمان های خانگی زانو درد

علاوه بر درمان ها دارویی و حرکتی که توسط پزشک متخصص بایستی انجام شود یک سری درمان های ساده و راحت وجود دارند که در غالب درمان خانگی و طبیعی زانو درد به شما خواهیم گفت.

درمان زانو درد با کمپرس سرد :

بهترین و ساده ترین روش برای کاهش درد و تورم زانو است.سرما باعث تنگ شدن رگ های خون، کاهش جریان خون در ناحیه ی درد و در نتیجه، کاهش تورم می شود.

به این منظور چند قطعه یخ را در یک حوله ی نازک بپیچید و به مدت 10 تا 20 دقیقه بر محل درد قراردهید. این کار را دو تا سه بار در روز تا بهبودی درد انجام دهید. می توانید از کمپرس سرد و گرم به طور متوالی نیز برای کاهش دردهای مزمنِ زانو استفاده کنید.

فلفل قرمز داروی گیاهی و طبیعی زانو درد:

فلفل قرمز حاوی ماده ای به نام کاپسسین است که در بدن شبیه به مسکن عمل می کند. کاپسسین حس گرما ایجاد می کند و درد را کاهش می دهد. به این منظور دو قاشق غذاخوری پودر فلفل قرمز را با نصف فنجان روغن زیتون مخلوط کنید. از این مخلوط روزی دو بار و به مدت دو هفته در محل درد زانو بمالید. همچنین می توانید یک چهارم یا نصف فنجان پودر فلفل قرمز را به یک فنجان سرکه سیب بیافزاید و به مدت 20 دقیقه بر محل درد قراردهید. این کار را دو بار در روز انجام دهید تا تورم کاهش یابد. 

درمان زانو درد

درمان گیاهی زانو درد با فلفل قرمز

درمان و تسکین زانو درد سرکه سیب :

به دلیل خاصیت قلیایی که دارد به حل کردن رسوبات و مواد سمی که در زانو انباشته شده اند کمک می کند. علاوه بر این، به بازگشت لغزندگی مفاصل کمک می کند و در نتیجه درد کاهش می یابد و تحرک بیشتر می شود. به این منظور دو قاشق چایخوری سرکه سیب را با دو فنجان آب تصفیه شده مخلوط کنید. این محلول را در طی روز بنوشید و این کار را تا بهبودی کامل انجام دهید. می توانید دو فنجان از سرکه سیب را به وان آب داغ بیافزایید و زانوها را هر روز به مدت 30 دقیقه در آن قرار دهید. همچنین می توانید یک قاشق غذاخوری سرکه سیب و همان مقدار روغن زیتون را با هم مخلوط کنید و با استفاده از آن روزی دوبار زانو را ماساژ دهید، این کار را باید تا رفع درد تکرار کنید.

درمان زانو درد

روش استفاده از سرکه سیب برای درمان زانو درد

زنجبیل هم زانو درد را درمان می کند:

اگر درد زانو در اثر آتروز، کشیدگی عضلانی یا جراحت باشد، زنجبیل درمان خوبی برای رفع درد است. اثربخشی زنجبیل در این مورد، مربوط به وجود یک ماده ضد التهابی در آن است. تکه ی کوچکی از زنجبیل را در یک فنجان آب بگذارید و به مدت 10 دقیقه بجوشانید. محلول را صاف کنید و مقدار کمی عسل و آب لیمو به آن بیافزایید. دو تا سه فنجان از این محلول را روزانه تا بهبودی درد میل کنید. همچنین می توانید محل درد را با روغن زنجبیل ماساژ دهید.

درمان زانو درد

روش درمان زانو درد با نسخه طب سنتی و استفاده از زنجبیل

زردچوبه ادویه ای پرخاصیت این بار برای درمان زانو درد:

اثر ضددرد دارد. زردچوبه حاوی ماده ای به نام کورکومین است که اثر ضدالتهاب دارد و آنتی اکسیدانی قوی است که به کاهش درد کمک می کند. علاوه بر این مرکز ملی داروهای تکمیلی و جایگزین (NCCAM) گزارش می دهد که زردچوبه ممکن است روند پیشرفت روماتیسم مفصلی که خود یکی از دلایل درد زانوست را کند سازد. به این منظور نصف قاشق غذاخوری زنجبیل و همان مقدار زردچوبه را در یک فنجان آب بریزید و به مدت ده دقیقه بجوشانید. محلول را صاف کنید و مقدار کمی عسل به آن بیافزایید و دوبار در روز میل کنید. یا یک قاشق زردچوبه را در یک لیوان شیر بجوشانید و با کمی عسل شیرین کنید و روزی یکبار میل کنید. راه دیگر استفاده از کپسول های 200 یا 250 میلیگرم زردچوبه به میزان سه بار در روز است. این درمان ها را تا بهبود درد ادامه دهید.

درمان زانو درد

طرز استفاده از زردچوبه برای درمان زانو درد در خانه

توجه: زردچوبه ممکن خون را رقیق کند. در واقع این درمان برای کسانی که داروهای رقیق کننده مصرف می کنند مناسب نیست.

چطور با لیمو زانو درد را درمان کنیم؟

برای کاهش دردهای آرتروزی مفید است. اسید سیتریک موجود در لیمو به حل کردن بلورهای اسید اوریک در بعضی از انواع آرتروز کمک می کند. به این منظور یک لیمو را به قطعات کوچک برش دهید و آنها را در یک دستمال نخی بپیچید و آن را در روغن کنجد گرم بغلطانید، سپس آن را به مدت 10 دقیقه بر روی محل درد زانو قراردهید. این کار را هر روز تا بهبودی درد انجام دهید. نوشیدن آب لیمو رقیق شده با آب نیز صبح پیش از صبحانه مفید است.

درمان زانو درد

لیمو برای درمان خانگی زانو درد

روغن خردل روغن گیاهی مخصوص درمان زانو درد:

ماساژ با روغن خردل گرم می تواند به رفع درد و بهبود گردش خون در ناحیه درد کمک کند. به این منظور دو قاشق غذاخوری روغن خردل را داغ کنید. یک حبه سیر را خورد کرده و در آن تف دهید تا برشته شود. بگذارید سرد شود و روغن را صاف کنید. با استفاده از این روغن به طور دورانی محل درد را ماساژ دهید. زانو را با یک دستمال ببندید و با حوله ی گرم به مدت چند دقیقه کمپرس کنید. این کار را دوبار در روز به مدت دوهفته انجام دهید.

درمان زانو درد

روغن گیاهی خردل و درمان زانو درد بدون دارو

روش درمان زانو درد با تخم شنبلیله :

طبیعت گرم دارد و برای بهبود درد زانو ناشی از آرتروز بسیار مفید است. به این منظور یک قاشق چایخوری از تخم شنبلیله را در آب تصفیه شده به مدت یک شب بخیسانید. صبح روز بعد آب را خالی کنید و دانه ها را بجوید. همچنین می توانید به اندازه ی یک مشت دانه را برشته کنید، سپس آسیا کنید. پودر را در یک شیشه دربسته نگه دارید و هر بار یک قاشق چایخوری از آن را با مقداری آب مخلوط کنید، طوریکه به شکل خمیری درآید. به مدت 30 دقیقه روی محل درد قراردهید. سپس با آب گرم بشویید. این درمان را به مدت یک هفته، دوبار در روز انجام دهید.

درمان زانو درد

روغن اکالیپتوس و تسکین زانو درد :

خاصیت تسکین دهندگی دارد و به بهبود درد کمک می کند. 5 تا 7 قطره روغن اکالیپتوس را با همین مقدار روغن نعناع مخلوط کنید. سپس دو قاشق غذاخوری روغن زیتون به آن بیافزایید. این مخلوط را در بطری سربسته و تیره ، و دور از نورخورشید نگه دارید. هر زمان که در زانو احساس درد می کنید، محل درد را با این روغن ماساژ دهید. آنقدر ماساژ دهید تا مطمئن شوید روغن کاملاً جذب پوست شده است.

درمان زانو درد

استفاده از روغن اکالیپتوس برای درمان زانو درد

راه های جلوگیری از زانو درد

حفظ وزن متعادل بدن برای جلوگیری از درد زانو : چاقی سبب بیماری آرتروز, بیماری مفصل می شود که برای جلوگیری از درد زانو لاغری بهترین ورزش است.

استفاده از کفش تخت:کفش پاشنه بلند باعث مشکلات پاشنه پا می شود ما به شما توصیه میکنیم که کفش تخت بپوشید از درد زانو جلوگیری میشود.

انجام حرکات ورزشی منظم :ورزش به زانو قدرت میدهد و از درد جلوگیری میشود ؛ تمرینات زانو با کمک مربی ورزش انجام دهید تا در آینده اززانو درد پیشگیری کنید. 

خودداری از عدم تحرک مداوم پاها :یک باور اشتباه درباره درد زانو که بعلت ورزش کردن بیش از حد است. اگر شما در محل کار برای مدت طولانی نشسته اید این بی تحرکی باعث میشود که عضلات خشک شوند و باعث ایجاد درد زانو میشود.

مصرف منظم مواد غذایی غنی از کلسیم :برا ی جلوگیری ازدرد زانو باید یک رژیم غذایی غنی از کلسیم بخورید ما به خانمها توصیه میکنیم که تخم مرع؛ ماهی؛پنیر, ماست بخورند که استخوانهایشان قوی شود و از زانو درد پیش گیری کنند.

علت و علائم زانو درد و درمان سریع زانو درد با روش گیاهی

4.4290
این مطلب مفید بود ؟25535
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن - ح
برچسب : درد زانو
وبگردی