خرید لباس ورزشی
برای انتخاب و خرید لباس های ورزشی باید به نکاتی مانند جنس لباس و فرم بدن خود توجه کنید تا هنگام انجام حرکات ورزشی راحت تر باشید.

راهنمای خرید لباس ورزشی برای سنین مختلف

انتخاب لباس ورزشی اهمیت بسیار زیادی دارد. انتخاب یک لباس ورزشی مناسب به بهبود حرکات ورزشی تان کمک می کند ، همچنین جنس مناسب لباس ورزشی از عرق سوز شدن و ابتلا به بیماری های قارچی پوستی پیشگیری می کند.

هنگام انتخاب لباس ورزشی بهتر است به غیر از زیبایی به ویژگی های دیگر آن نیز توجه نمایید . پیشنهاد می کنیم این بخش از دنیای مد نمناک را مطالعه نمایید تا اطلاعات خوبی درباره لباس ورزشی به دست آورید .

ویژگی های لباس ورزشی مناسب

اگر می خواهید ورزش کردن را شروع کنید بدانید که مهم ترین و اولین قدم انتخاب لباس ورزشی مناسب است.

لباس راحت بپوشید

برای افزایش کارایی شما درحین انجام ورزش باید لباس ورزشی شما راحت باشد.

خرید لباس ورزشی

راهنمای انتخاب و خرید لباس ورزشی

خرید لباس ورزشی با رعایت این نکات

سایز مناسب بپوشید

لباس ورزشی که شما در حین ورزش می پوشید نباید خیلی تنگ و یا خیلی گشاد باشد زیرا در اینصورت نمی توانید روی ورزش تمرکزکنید.تنگ بودن لباس ورزشی اجازه حرکات آزادانه شما را می گیرد و گشاد و یا بلند بودن آن سبب می شود که لباس به دست و پای شما بپیچد و یا از تن در بیاید و باعث اختلال در تمرین ورزشی شما شود.

لباس با کیفیت بخرید

هنگام خرید لباس ورزشی به کیفیت آن توجه نمایید زیرا لباس های بی کیفیت بر اثر شستشو تغییر رنگ و سایز می دهند اما لباس های با کیفیت که از مواد مناسب تهیه شده اند عرق را به خود جذب می کنند و شما با پوشیدن این گونه لباس ها احساس راحتی خواهید کرد. سعی کنید لوازم جانبی مانند حوله، زانوبند، آرنج بند و غیره نیز با کیفیت باشد.

لباس ورزشی متناسب با فصل

لباس ورزشی که شما خریداری می کنید باید برای برای همان فصل مناسب باشد و بهتر است برای هر فصل لباس های ورزشی مناسب آن فصل را خریداری کنید.

سایز لباس ورزشی

خرید لباس ورزشی مناسب با فصل

نکاتی برای انتخاب و خرید لباس ورزشی مناسب

لباس مناسب با درجه حرارت محیط

  • برای انجام فعالیت ورزشی در درجه حرارت 16 تا 27 درجه سانتی گراد پیراهن نازک و شورت ورزشی بپوشید.
  • پیراهن ورزشی آستین دار و شلوار ورزشی برای ورزش در محیط های با درجه حرارت 6 تا 16 درجه سانتی گراد مناسب است.
  • درمحیط هایی با درجه حرارت زیر 6 درجه سانتی گراد لباس گرم ورزشی بپوشید.
  • در دمای زیر 11 درجه سانتی گراد از کلاه و دستکش استفاده کنید

چند دست لباس ورزشی بخرید

چند دست لباس ورزشی متنوع خریداری کنید تا انگیزه بیشتری برای فعالیت پیدا کنید. دنیای مد نمناک اشاره میکند که در میان این لباس ها، لباسی را انتخاب کنید که بیشتر دوست دارید و در آن احساس راحتی می کنید، زیرا راحتی لباس به زیبا بودن آن ارجحیت دارد.

رنگ لباس ورزشی

رنگ لباس و کفش ورزشی شما بسیار در روحیه و انگیزه شما تاثیر گذار است؛ بنابراین از رنگ های شاد و روشن استفاده کنید.

رنگ لباس ورزشی

خرید لباس ورزشی با رنگ های شاد

بهترین جنس برای لباس ورزشی چیست؟

لباس پنبه ای

یکی از جنس های مناسب برای لباس های ورزشی ، پنبه است زیرا لباس های پنبه ای رطوبت را به خود جذب می کنند . برای اینکه لباس های ورزشی با چند بار شستشو شکل خود را از دست ندهند ، معمولا پنبه رابا الیاف پلی استر ترکیب می کنند.

مردان بهتر است از لباس های پنبه ای برای ورزش کردن استفاده نمایند چرا که حین فعالیت بدنی شدید بخش زیادی از عرق بدن را به خود جذب می کنند. ورزشکاران در حین انجام ورزش هایی مانند بسکتبال بدنسازی و وزنه برداری که در آن تعریق بالا است باید لباس مناسب به تن کنند.

مشکل لباس پنبه ای چیست؟

پنبه رطوبت را به خود جذب می کند ، اما اجازه تبخیر به آن نمی د هد وسبب می شود هنگام ورزش عرق بد ن، جذب پارچه شد ه، آن را سنگین کرد ه و باعث بو گرفتن می شود . لباس های پنبه ای به مرور زمان بر اثر شستشو شکل خود را از دست می دهد و بعد از هر بار شست وشو شل تر می شود . محیط مرطوب لباس برای رشد باکتری ها و قارچ ها محیطی خوب فراهم می کند بنابراین بعد از هر بار ورزش کرد ن لباستان را بشویید و به طور کامل خشک کنید .

لباس های تمام نخ

لباس های تمام نخ بهترین جنس برای لباس های ورزشی هستند چرا که عرق را به خود جذب می کنند و جلوی عرق سوز و قرمز شدن بدن را به خصوص در ناحیه زیر بغل و کشاله ران می گیرند.

نکات خرید لباس ورزشی

توجه به جنس در خرید لباس ورزشی

انواع لباس ورزشی

پیراهن ورزشی

پیراهن ورزشی را انتخاب کنید که گشاد نباشد و به جای جذب، رطوبت را از بین بافت های خود خارج کند.

تاپ ورزشی

تاپ ورزشی بخرید که از الیاف مخصوص تهیه و تهویه مناسب داشته باشد.

شورت ورزشی

شورت ورزشی شما باید ساختار شبکه ای داشته و رطوبت از آن خارج گردد . هم چنین کمر آن دارای خاصیت کششی باشد تا حین تمرین اذیت نشوید.

جوراب

اندازه جوراب شما باید بلند تا روی قوزک پا باشد تا از قوزک پا محافظت کند و الیاف آن نیز باید قابل شست و شو باشد و مقاومت بالایی داشته باشد . سعی کنید از جوراب های کتانی استفاده کنید که از حساسیت جلوگیری شود.

انواع لباس ورزشی

ویژگی لباس ورزشی مناسب و خوب

ویژگی کفش ورزشی مناسب

پا قلب دوم انسان است بنابراین پوشیدن کفش ورزشی مناسب، اهمیت زیادی دارد . ورزش کفش نامناسب به زانو ها و مفاصل فشار وارد می کند. کفش ورزشی شما باید اندازه مناسب و انعطاف پذیری بالایی داشته باشد تا قوزک پا به هیچ عنوان نچرخد.

زیره¬ کفش نیز از پای ما به هنگام فرود آن بر روی زمین در هنگام دویدن و یا پریدن محافظت خواهد کرد بنابراین از کفش های استاندارد استفاده کنید. کفش های ورزشی مناسب هم بعد از گذشت مدتی فرسوده می شوند و دیگر کارایی مورد نظر را نخواهند داشت و باید تعویض شوند. برای انتخاب کفش دقت کنید که برایتان تنگ یا گشاد نباشد زیرا اندازه نبودن کفش باعث گرفتگی عضلات پا و یا لیز خوردن می گردد.

کفش ورزشی

سلامت پاها با خرید کفش ورزشی مناسب

چه جنسی برای چه ورزشی؟

لباس شما علاوه بر زیبایی و راحتی باید با رشته¬ ورزشی شما نیز متناسب باشد و برای هر نوع ورزشی باید لباسی با جنس مناسب انتخاب گردد . دنیای مد نمناک توضیح داده است که پارچه هایی که برای فعالیت های پر جنب و جوش و با تحرک بالا طراحی می شوند باید قابلیت جذب عرق ، قابلیت انتقال هوای گرم از داخل به خارج از پیراهن ، خاصیت کشسانی مناسب داشته باشند.

لباس مناسب فعالیت بدنی داخل خانه

یک تی شرت جاذب رطوبت و یک شلوار راحتی برای فعالیت بدنی د اخل خانه مناسب است.

لباس مناسب پیلاتس ، یوگا و ایروبیک

اگر شما پیلاتس ، یوگا و ایروبیک کار می کنید باید به گونه ای لباسی بپوشید که حین خم شدن و انجام حرکات کششی به خوبی از خود انعطاف نشان دهند ، اسپند کس بهترین جنس برای انجام این ورزش ها است. لباس های دوند گان هم معمولا از این نوع پارچه تهیه می شود .

جنس لباس ورزشی

خرید لباس ورزشی با جنس و پارچه مناسب

لباس مناسب بدنسازی

لباس های پنبه ای که با الیاف پلی استر ترکیب شده اند به علت جذب عرق و رطوبت برای ورزش هایی مانند بسکتبال، بدنسازی و وزنه برداری که تعریق بالایی دارند ، مناسب هستند.

لباس مناسب تمرین های کششی

الیافی مانند پلی استر، پلی پروپیلن، گرافیت و پارچه های ترکیبی انعطاف بالایی د ارند و هنگام حرکات کششی پاره نمی شوند و بر اثر شست وشو آسیب نمی بینند و شکل خود را حفظ می کنند . این لباس ها برای بسیاری از رشته های ورزشی مناسب هستند. ساختار شبکه ای این نوع لباس ها طوری است که جریان هوا درون بافت پارچه نفود کرده و عرق بدن را به سرعت دفع می کند .

لباس ورزشی مناسب هر اندام

اندام سیبی شکل

افراد دارای اندام سیبی شکل باید لباس های ورزشی انتخاب کنند که بالاتنه شان کمی گشادباشد.

اندام ساعت شنی

بهترین انتخاب برای افراد دارای اندام ساعت شنی ، تاپ ها و شلوار های تنگ است تا بدن را چاق تر نشان ندهد.

خرید انواع لباس ورزشی

انتخاب و خرید لباس ورزشی بر اساس فرم بدن

اندام مستطیلی

برای اینکه فرم بدن از حالت مستطیلی خارج شود ، این افراد باید لباس هایی دارای یقه باز و شلوار یا تاپ با رنگ متفاوت انتخاب کنند.

اندام گلابی شکل

افراد دارای اندام گلابی شکل باید برای بالاتنه لباس های رنگ روشن و برای پایین تنه لباس های رنگ تیره بپوشند تا اندازه ران ها کوچک تر به نظر برسد و تعادل بالاتنه و پایین تنه حفظ شود.

نحوه شستن لباس ورزشی

  • لباس های ورزشی خود را با کمی مایع لباس شویی و نرم کننده لباس با دست بشویید تا دیرتر خراب شوند.
  • لباس ها را پس از شستشو در فضای باز و زیر نور آفتاب آویزان کنید.
  • پس از آمدن از ورزشگاه وقتی حوصله شستن لباس هایتان را نداشتید، لباس ها را به هیچ وجه از ساک خود خارج نکنید و داخل کمد لباس آویزان نکنید.

 

خرید لباس ورزشی به روش حرفه ای ها + نکات

410
این مطلب مفید بود ؟82
منبع : بخش دنیای مد نمناک/ن/ز.ت
برچسب : لباس ورزشی
وبگردی