بهترین منبع کلسیم برای کودکان
کلسیم یکی از مهم ترین ویتامین ها برای رشد استخوان کودکان است، از اینرو با قرار دادن مواد غذایی مناسب در رژیم غذایی کودکتان از ریسک پوکی استخوان در آینده جلوگیری کنید.

بهترین منبع کلسیم برای کودکان

کلسیم، یکی از مواد مغذی و ضروری برای محکم تر شدن دندان ها و استخوان های کودک شما می باشد. اگر شما مادر یک کودک هستید که کمی ضعیف و بی حال به نظر می رسد و این ضعف و خستگی او را از بازی های شاد کودکانه دور نگه می دارد، به گونه ای که او با داشتن سرگرمی های متنوع، در تمام روز بی حال و مریض به نظر می رسد، باید به خاطر داشته باشید که در طول این مرحله حیاتی از رشد، باید مراقب رژیم غذایی کودکتان باشید.

با قرار دادن مواد غذایی مناسب در رژیم غذایی کودک خود در این مرحله، اطمینان حاصل خواهید کرد که او سالم بوده و بدنش آمادگی لازم برای فعالیت و یادگیری در مراحل بعدی زندگی را هم خواهد داشت.

ماهی برای کودکان

 

معرفی خوراکی های سرشار از کلسیم 
 

غذاهای غنی از کلسیم برای کودکان و نوجوانان:

بدن انسان به ویژه کودکان، نیاز به یک منبع مناسب از مواد مغذی ضروری دارد، تا به خوبی به وظایف خود عمل کند. اگر این ویتامین ها، مواد معدنی و عناصر دیگر به مقدار کافی به بدن نرسد، عملکرد بدن متوقف شده و به آرامی شروع به ضعیف شدن کرده و به زبان ساده تر از کار می افتد. در این بخش از نمناک ، لیستی از 10 ماده غذایی غنی از کلسیم برای کودکان شما آماده شده است، تا با قرار دادن این مواد غذایی در رژیم غذای کودکان خود، به سلامتی و پرانرژی بودن آن ها کمک کنید. در واقع، با داشتن رژیم غذایی مناسب در طول دوران کودکی، کودک شما شانس داشتن یک زندگی سالم در تمام طول عمر را به دست خواهد آورد.
 
تقویت حافظه با بادام
مواد غذاهایی سرشار از کلسیم برای کودکان
 

1. فراورده های لبنی منابع طبیعی کلسیم:

اعتقاد بر این است که یکی از بهترین منابع طبیعی کلسیم برای کودکان، محصولات لبنی هستند، که شامل ماست، پنیر، شیر و کره می باشد. در حالی که اکثر کودکان ممکن است برای خوردن شیر بهانه گیری کنند، ولی شما به عنوان یک پدر و مادر باید در مورد شیر که برای رشد بدن در هر سنی لازم و ضروری است، اطلاعات بیشتری به دست آورده و راه های موثر برای مصرف بالای شیر را در کودک خود بررسی نمایید. قطعا تعداد زیادی از کودکان عاشق پنیر معمولی، یا پنیر خامه ای و پنیرهای دیگر که در پخت و پز غذاهای گوناگون به کار می روند، هستند. بنابراین، باید مطمئن شوید که شما فراورده های لبنی را به غذاهای کودک خود اضافه کرده و از این راه کلسیم مورد نیاز بدن او را تامین نمایید.
 
منبع کلسیم برای کودکان
فواید بینظیر خوردن شیر برای رشد استخوان های کودک
 
 

2. سویا مواد غذایی سرشار از کلسیم:

سویا و شیر آن ،یکی دیگر از مواد غذایی غنی از کلسیم برای کودکان است. شما به عنوان یک پدر و مادر باید مطمئن شوید که کودکتان در رژیم غذایی خود از این ماده مقوی و سرشار از کلسیم استفاده می کند.می توانید از دانه های سویا در غذاهای خود و خانوادتان هم برای ایجاد تنوع و بهتر شدن طعم آن ها و هم به دلیل سالم بودن این ماده غذایی استفاده کنید. به دلیل پیشرفت های علمی اخیر در دنیا و تنوع در تولید محصولات، همچنین ممکن است ماست سویا و پنیرهای مختلفی که با سویا مخلوط شده اند، را در فروشگاه های مختلف پیدا کرده، و برای تنوع و بهره مندی از خواص این ماده ی مقوی و سرشار از کلسیم، آن را در وعده های غذای کودک خود قرار دهید.
 
دانه های سویا
 
کلسیم مورد نیاز کودک خود را با این مواد غذایی تامین کنید
 

3. پرتقال یک منبع عالی کلسیم :

دلیل دیگری که برای قرار دادن یک لیوان آب پرتقال تازه در صبحانه کودکان وجود دارد، غنی بودن این میوه از کلسیم می باشد. هر پرتقال تقریبا 50 میلی گرم کلسیم در خود دارد. شما همچنین، می تواند آب پرتقال غنی شده از کلسیم را در فروشگاه ها انتخاب کنید، اما به آب پرتغال های پاستوریزه حاوی مواد افزودنی و طعم دهنده اضافه کرده اند که می تواند برای کودک مضر باشد، پس سعی کنید همیشه خودتان در منزل برای کودکانتان آب میوه های طبیعی را درست کنید.
 
 خوردن شیر برای کودکان
پرتقال منبع غنی کلسیم برای کودک
 
 

4. تقویت حافظه با بادام:

علاوه بر اثر تقویت حافظه و بالا بردن قدرت مغز، بادام غنی از کلسیم بوده و حدود 110 میلی گرم کلسیم فقط در 3/1 فنجان بادام وجود دارد. با استفاده از کره بادام معمولی به عنوان جایگزینی برای کره بادام زمینی که یک ایده ی عالی است، می توان سلامت مغز و بدن کودک خود را ضمانت کرد.
 
منابع غنی کلسیم برای کودکان
تاثیر بادام برای سلامت مغز و بدن کودک
 
 

5-دانه های لوبیا سرشار از کلسیم:

به غیر از نخود و لوبیای سفید کنسرو شده، گزینه های بسیاری زیاد دیگری در لیست غذاهای غنی از کلسیم برای کودکان وجود دارند که قرار دادن آن ها در رژیم غذای کودکان، کار بزرگ و بسیار مهمی است. در زمان فرآوری کردن این دانه ها در کارخانه، در ترکیب آ ها برخی از مواد مغذی، بعضی ویتامین ها و افزودنی ها را برای تغییر دادن طعم آن ها اضافه می کنند، که باعث جذب سریع ویتامین های موجود در این دانه ها شده، و از طرف دیگر، کودکان هم طعم آن ها را دوست خواهند داشت. شما می توانید با خرید این محصولات از کلسیم بیشتری بهره ببرید.
 
بهترین منبع کلسیم برای کودکان
فواید دانه های لوبیا برای رشد استخوان های کودک
 
 

6. کلم بروکلی بهترین غذا برای رشد کودک:

بیشتر کودکان تمایل کمتری به خوردن این گیاه سرشار از کلسیم، دارند. اما واقعیت این است که یکی از بهترین مواد غذایی برای رشد کودکان شما، کلم بروکلی است.
کلم بروکلی شامل کلسیم و بسیاری دیگر از مواد مغذی مهم می باشد. بنابراین، سعی کنید این گیاه را به پاستا و سس پیتزای کودکتان، به گونه ای اضافه کنید که او متوجه ظعم آن نشود. درست است که اکثر کودکان نمی خواهند طعم متفاوتی را در غذای خودشان تجربه کنند، ولی شما به عنوان یک مادر، اگر مایل باشید می توانید این کار را به با دقت انجام دهید، طوری که کودک متوجه وجود کلم بروکلی در غذا نشود.
 
 منابع غذایی کلسیم
کلم بروکلی سرشار از کلسیم برای پیشگیری از پوکی استخوان کودکان
 

7. نخود سبز از پوکی استخوان جلوگیری میکند ؛

یک فنجان نخود سبز حاوی حدود 45 میلی-گرم کلسیم بوده و با اضافه کردن آن به وعده های غذای کودکان می توانید از رشد مناسب استخوان ها و بالا رفتن سطح رشد کل بدن او اطمینان حاصل کنید. از طرف دیگر، نخود سبز دارای ویتامین K بوده، و به حفظ تراکم مواد معدنی دراستخوان ها کمک کرده و از پوکی استخوان در کودک شما جلو گیری می کند.
 
منابع کلسیم در طب سنتی
رشد مناسب استخوان های کودکان با نخود سبز
 
 

8. ماهی منبع مهم کلسیم برای کودکان :

بیشتر ماهیان کنسرو شده ،مانند؛ ماهی آزاد، ساردین و ماهی تن منابع خوبی از کلسیم برای کودکان هستند. پس به عنوان یک مادر، کودکان خود را از دریافت یک وعده از این غذاها در هر روز محروم نکنید. همچنین، می توانید ماهی مورد استفاده در وعده های غذای کودکان خود را با مقداری پنیر طعم دار کنید. در این صورت، کودکانی شما علاوه بر لیسیدن انگشتان خود، بشقاب را هم تمیز و خالی می کنند، چون ترکیب ماهی های گوناگون با انواع پنیرها بسیار خوشمزه خواهد شد.
 
فواید ماهی برای کودک
ماهی منابع خوبی از کلسیم برای کودکان
 

9. گوشت گاو منبع غنی کلسیم برای کودک :

گوشت گاو ،یکی دیگر از منابع غنی از کلسیم برای کودکان است. با این حال، ممکن است در مورد مصرف کودک خود از گوشت گاو دچار نگرانی شوید و نیاز به مشاوره با یک پزشک داشته باشید.

قبل از مشاوره، ما به شما اطمینان می دهیم که اگر گوشت گاو به خوبی پخته شود، خطر ابتلا به عفونت سالمونلا به طور کامل از بین خواهد رفت و می توانید یک وعده غذایی سالم و سرشار از کلسیم برای کودکان خود تهیه کنید.

کلسیم

گوشت یکی از بهترین منابع سرشار از کلسیم برای کودک

 

10. سبزیجات سبز منبع غنی از کلسیم برای کودکان :

به غیر از کلم بروکلی، سبزیجات دارای برگ سبز دیگر هم، مانند شاهی منبع بزرگی از کلسیم برای کودکان هستند. بله، بسیاری از کودکان برگ های سبز سبزیجات را به عنوان یک غذا دوست ندارند، اما شما به عنوان یک مادر می توانید آن ها را به خوردن سبزی ها عادت دهید.
اندازه ی کمی از این سبزی ها را در سس پاستا و بسیاری از غذاهای دیگر مثل آش ها و سوپ های مورد استفاده کودکان خود اضافه کنید و یا با مخلوط کردن پنهانی این سبزیجات در مواد لازن برای پر کردن سیب زمینی و یا با جاسازی کردن آن ها در درون یک همبرگر می توانید کلسیم این ماده ی حیاتی را به بدن کودک خود برسانید.

کلسیم کودکان ، مواد غذایی سرشار از کلسیم برای کودکان

4.628
این مطلب مفید بود ؟262
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن /ک
وبگردی