نوشیدنی های انرژی زا
نوشیدنی های انرژی زا حاوی مواد گوناگونی هستند که برای انرژی دادن به بدن مصرف کننده است،یک قوطی نوشابه ی انرژی زا معمولاً 80 میلی گرم کافئین دارد که این برای مصرف کنندگان بشدت خطرناک است.

نوشیدنی های انرژی زا به بدن صدمه می زند

نوشابه های انرژی زا نوشیدنی هایی حاوی مواد گوناگونی مانند کربوهیدرات ها (قندها)، ویتامین ها ، مواد معدنی و مواد محرکی مانند کافئین ، تورین (یک اسید آمینه ، پیش ساز پروتئین ) و گلوکورونولاکتون (یک ماده طبیعی که در بدن از تجزیه قند ساده گلوکز ایجاد می شود) هستند.یک قوطی نوشابهٔ انرژی زا معمولاً 80 میلی گرم کافئین دارد که این برای مصرف کنندگان عادی بشدت خطرناک است. خطر سکته قلبی دارد.

«مفهوم استفاده از نوشیدنی های انرژی زا در ظاهر بی ضرر به نظر می رسد. دریافت مقدار زیادی انرژی با نوشیدن مایعی که در قوطی هایی شبیه به دیگر نوشیدنی های گازدار ذخیره شده است اما نوشیدنی های انرژی زا بر خلاف ظاهر رنگارنگ و جذاب خود می توانند از باطنی مضر برخوردار باشند.
در ادامه نگاهی به مواد تشکیل دهنده بالقوه مضر و برخی از مشکلات سلامت مرتبط با مصرف بیش از اندازه نوشیدنی های انرژی زا خواهیم داشت.
کافئین
بخش قابل توجهی از انرژی که نوشیدنی های انرژی زا ارائه می کنند، با کافئین در ارتباط است. میزان کافئین موجود در نوشیدنی های انرژی زا می تواند متغیر باشد. (از 84 میلی گرم تا 357 میلی گرم با توجه به اندازه و شرکت تولید کننده)
بنا بر گزارش کلینیک مایو، مصرف روزانه 400 میلی گرم کافئین برای بزرگسالان مشکلی ایجاد نمی کند اما زمانی که موضوع نوجوانان مطرح می شود، میزان توصیه شده دریافت کافئین روزانه در محدوده 100 میلی گرم قرار دارد. ممکن است یک فرد روزانه چند نوشیدنی انرژی زا را جدا از نوشیدنی های کافئین دار دیگر مصرف کند و بر همین اساس خیلی راحت می توان از مرز توصیه شده برای مصرف کافئین در روز عبور کرد.

 

نوشیدنی های انرژی زا

آسیب رساندن به بدن با مصرف نوشیدنی های انرژی زا


مصرف بیش از اندازه کافئین می تواند به افزایش ضربان قلب و فشار خون بالا منجر شود.

عوارض جانبی مصرف بیش از حد کافئین

مشکلات خواب
عصبانیت
بی قراری
کج خلقی
ناراحتی معده
لرزش های عضلانی
کافئین برای افرادی که از مشکلات قلبی رنج می برند یا افرادی که داروهای خاص مصرف می کنند، می تواند مشکلات جدی به همراه داشته باشد.


قند
نوشیدنی های انرژی زا می توانند بین 21 تا 34 گرم قند داشته باشند. گاهی اوقات قند در قالب شربت ذرت فروکتوز بالا وجود دارد. افرادی که دو یا سه نوشیدنی انرژی زا در روز مصرف می کنند، می توانند چهار تا شش برابر حداکثر میزان توصیه شده برای یک روز قند دریافت کنند. افراد جوانی که به طور مرتب نوشیدنی انرژی زا مصرف می کنند، احتمال بیشتری دارد با چاقی و مشکلات دندان مواجه شوند.
با گذشت زمان، مصرف زیاد نوشیدنی های انرژی زا می تواند ابتلا به دیابت نوع 2 را نیز موجب شود.


فشار خون و بیماری قلبی
مصرف تنها یک قوطی نوشیدنی انرژی زا می تواند فشار خون و سطوح هورمون استرس را افزایش دهد. اگر چه این تغییرات کوتاه مدت هستند اما می توانند خطر بلندمدت ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهند.


مشکلات کبد
نوشیدنی های انرژی زا می توانند اثری چشمگیر بر سلامت کبد داشته باشند. مطالعه ای که در سال 2016 انجام شد، نشان داد که مصرف چهار تا پنج نوشیدنی انرژی زا در روز طی یک بازه زمانی سه هفته ای می تواند به تجمع نیاسین در کبد منجر شود و ابتلا به هپاتیت را به همراه داشته باشد. میزان بیش از اندازه نیاسین برای بدن خوب نیست. افزون بر هپاتیت، میزان بیش از اندازه نیاسین می تواند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد.
در ژوئن 2016، پزشکان با زنی در دوون، انگلیس مواجه شدند که اندازه کبدش به لطف مصرف 20 قوطی نوشیدنی انرژی زا در روز دو برابر اندازه عادی این اندام شده بود. هنگامی که پزشکان تصاویر MRI این زن را مشاهده کردند، به واسطه آسیب های وارده به کبد در ابتدا فکر کردند، به الکل اعتیاد داشته است.
با توجه به روند افزایشی محبوبیت نوشیدنی های انرژی زا طی سال های گذشته، مواد تشکیل دهنده آنها با دقت بیشتری زیر نظر و آزمایش قرار گرفته اند که بسیاری از این مواد از شرایط ایمنی خوبی برخوردار نیستند؛ در شرایطی که مصرف متعادل این نوشیدنی ها نسبتا بی خطر محسوب می شود اما مصرف مکرر طی بازه های زمانی طولانی می تواند با آسیب کبد مرتبط باشد.

 

نوشیدنی های انرژی زا

آسیب رساندن به بدن با مصرف نوشیدنی های انرژی زا

تائورین

تائورین اسید آمینه ای است که در نوشیدنی های انرژی زا یافت می شود. برخی مطالعات پیشنهاد کرده اند که این اسید آمینه ممکن است به عملکرد ورزشکاران کمک کند. برخی مطالعات دیگر به این نکته اشاره داشته اند که تائورین در ترکیب با کافئین می تواند توانایی ذهنی را افزایش دهد. از آن جایی که این دو ماده آثار یکدیگر را تشدید می کنند، این امکان وجود دارد که مشکلات قلبی را به همراه داشته باشند.

جینسنگ

جینسنگ از جمله مکمل های گیاهی محبوب محسوب می شود زیرا باور بر این است که می تواند در درمان یا پیشگیری از بسیاری بیماری ها نقش داشته باشد. از این ماده برای کمک به کاهش استرس و خستگی و افزایش حافظه، انرژی و عملکرد ورزشی استفاده می شود. از جمله عوارض جانبی احتمالی مصرف بیش از اندازه جینسنگ می توان به ضربان قلب سریع، سردرد، مسائل مربوط به اشتها، تب، سرگیجه و بی خوابی اشاره کرد.
با این وجود برخی مطالعات نشان داده اند که میزان جینسنگ موجود در نوشیدنی های انرژی زا احتمالا نه برای ایجاد مشکل و نه این که فایده ای به همراه داشته باشد، کافی نیست.»

نوشیدنی های انرژی زا و عوارض مخرب آن

4.122
این مطلب مفید بود ؟184
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از عصر ایران/ی
برچسب :
وبگردی