روش های کاهش استرس و اضطراب
برای کاهش استرس و اضطراب بهتر است به جای استفاده از داروهای شیمیایی از این روش های بسیار ساده و فوق العاده موثر استفاده نمایید.

کاهش استرس با ساده ترین روش های موثر بدون دارو

ما همه استرس را به طور منظم تجربه می کنیم، نوع و شدت استرس می تواند از چالش های جزئی تا بحران های بزرگ متفاوت باشد. زمانی که استرس بیش از حد فشرده، مزمن و مدیریت نشده باشد، می تواند بر سلامت و حال خوب ما تاثیر بگذارد به همین دلیل است که در احیای آرامش درونی و سلامت جسمی، رهایی استرس ضروری است.

هر یک از موارد لیست زیر آرامش روان در نمناک با اطلاعات بیشتری مرتبط هستند تا این فهرست را برای ما مجدد تکرار کند.

50 راهکار و روش عالی برای کاهش استرس و اضطراب

تمرین با استفاده از تصاویر راهنما:

استفاده از تصاویر راهنما یک روش سرگرم کننده و ساده برای جدا کردن استرس است و روشن کردن آنچه شما می خواهید است و باعث ایجاد خوش بینی می شود.این یک مسیر نسبتا سریع برای آرامش ذهنی است.

استفاده از خود هیپنوتیزم:

خود هیپنوتیزمی یک مسیر ساده و راحت برای تغییر عادات، رها کردن بدن، تغییر الگوهای فکری و چیزهای دیگر است. تمام اینها می توانند تسکین دهنده باشد.

خودتان بیاموزید:

خودآموزی به شما این امکان را می دهد که فیزیولوژی خود را با ذهنتان تغییر دهید و واکنش استرس را به راحتی معکوس کنید.یاد بگیرید که چگونه می توان با استرس مبارزه کرد و این یک ابزار عالی برای مبارزه با استرس خواهد بود.

نوشتن:

نوشتن می تواند به روش های مختلفی استفاده شود، که همه آن ها می توانند استرس را کاهش دهند.از آنجا که نوشتن توسط تحقیقات انجام شده فواید سلامتی متعددی علاوه بر امدادرسانی استرس نیز دارد، پس این مسکن استرس به شدت توصیه می شود.

 راه های سریع کاهش استرس

کاهش سریع استرس با چند روش ساده 

راهکارهای کاهش استرس و اضطراب

انجام مدیتیشن:

مدیتیشن تسکین دهنده کوتاه مدت استرس است و مزایای مدیریت استرسی ماندگاری را نیز به همراه می آورد.اشکال مختلفی از مدیتیشن برای امتحان کردن وجود دارد - هر یک منحصر به فرد است و جذابیت خود را به ارمغان می آورد.

ا PMR بیاموزید:

استراحت ماهیچه ها، تکنیکی است که به شما این امکان را می دهد تا تمام ماهیچه های بدن خود را رها و آرام کنید، گروه به گروه.جلسات ابتدایی چند دقیقه طول می کشد و به شما اجازه می دهد تا زمانی که این کار را انجام دهید، احساس راحتی و آرامش داشته باشید. با تمرین می توانید آرامش کامل بدنتان را در عرض چند ثانیه بدست بیاورید.

تمرین یوگا :

یوگا از تمرینات تنفسی، مدیتیشن و ورزش سبک استفاده می کند.کار یک جلسه یوگا اولیه می تواند استرس را تسکین دهد و ادامه دادنش انعطاف پذیری بیشتری برای استرس به ارمغان می آورد.

تمرینات تنفسی:

تمرینات تنفسی راحت تر و ساده تر هستند و می تواند در هر زمانی و هر جایی مورد استفاده قرار گیرد و به سرعت کار می کنند.

بازی کردن:

لذت بردن از بازی های خوب با گروهی از دوستان، یا حتی چیزی آرامش بخش، می تواند ذهن شما را از استرس دور کند و می تواند منجر به وضعیت آرام تری شود.در این میان بازی ها می تواند به خوبی جواب دهند، چون مردم آن قدر لذت می برند که به طور مرتب از آن ها استفاده می کنند.

راه های خانگی درمان استرس

روش های ساده و موثر برای کاهش استرس

سریع ترین راههای کاهش استرس

رابطه جنسی:

در یک رابطه سالم، رابطه جنسی می تواند تسکین دهنده استرس باشد- تنفس، لمس، ارتباط چشمی، و چند مورد دیگر - باعث تولید اندورفین و دیگر مواد شیمیایی مفید با ارگاسم می شود. این یک نوع سرگرم کننده مسکن استرس است که می تواند کاملا موثر باشد.

در زندگی خود خنده بیشتری داشته باشید:

عمل فیزیکی خندیدن، تنش را آزاد می کند و تغییرات فیزیولوژیکی مثبتی ایجاد می کند. پیدا کردن راه هایی برای خنده بیشتر در روز شما می تواند یک مسیر موثر برای کاهش استرس باشد.

به بازخوردها نگاه کنید:

در حالی که بازخوردها به برخی تجهیزات ویژه نیاز دارد، اما این تکنیک به شما این امکان را می دهد که آگاهی بیشتری از تغییرات فیزیولوژیکی که همراه با استرس هستند را تغییر دهید. با استفاده از ذهن خود برای آرام کردن بدن، می توانید ذهن را بهتر کنید و یک حلقه بازخورد مثبت ایجاد کنید.

استفاده از موسیقی درمانی:

موسیقی می تواند فیزیولوژی شما را به روش هایی تغییر دهد که به شما کمک می کنند استرس را کاهش دهید. برای تسکین استرس، یک مسیر لذت بخش را تعریف کنید. جلسات موسیقی درمانی رسمی می توانند به انواع مسائل مربوط به استرس کمک کنند.

پیاده روی کنید:

ورزش کردن برای استرس فوق العاده است و می تواند در عرض چند دقیقه جواب دهد. پیاده روی به شما این امکان را می دهد که از مناظر لذت ببرید، این می تواند شما را به یک قالب ذهنی متفاوت تبدیل کند، و مزایای ورزش را نیز به ارمغان می آورد.

سریعترین راه برای کاهش استرس

روش هایی برای کاهش سریع استرس

راههای کاهش استرس و اضطراب

باغبانی کنید:

بیرون رفتن و لذت بردن از مناظر تنها یکی از راه هایی است که می تواند به استرس کمک کند. درباره فواید دیگر مسکن در کاشت یک باغ مطالعه کنید.

مدیریت کردن زمان را تمرین کنید:

اولویت بندی توانایی های مدیریت زمانتان به شما این امکان را می دهد که عوامل استرس زا را به حداقل برسانید و برای اجتناب ازآن مدیریت بهتری داشته باشید. زمانی که قادر به کامل کردن همه چیز خود هستید، بدون استرس یا فراموش کردن تمام زندگی تان احساس راحتی می کنید.

رژیم غذایی متعادل داشته باشید:

یک رژیم غذایی ضعیف می تواند واکنش پذیری بیشتری از استرس را به ارمغان بیاورد. رژیم غذایی سالم می تواند فواید فیزیکی و عاطفی را به همراه داشته باشد. برخی غذاها و وعده های ساده را پیدا کنید که با آنها احساس استرس کمتری داشته باشید.

مهارت های ارتباطی شجاعانه را یاد بگیرید:

روابط می تواند به شدت استرس زا باشند. دانستن این که چگونه روابط خود را از طریق ارتباط موثر حفظ کنید، یکی از بهترین سرمایه گذاری ها در زمان و انرژی برای رهایی از استرس است.

در صورت نیاز به موسیقی گوش دهید:

پیدا کردن یک درمانگر موسیقی به عنوان تنها شیوه موسیقی می تواند به کاهش استرس کمک کند. یک پلی لیست برای حالات مختلفتان تهیه کنید، به طوری که در هر حالی حس مثبت به شما بدهد و اینکار می تواند به شما کمک کند استرس انفعالی خود را تسکین دهید، لذت ببرید و راحت باشید.

درمان فوری استرس

کاهش استرس با روشهای خانگی

درمان فوری استرس

لذت بردن از عطر درمانی:

عطر درمانی مزایای واقعی برای تسکین استرس را دارد، این می تواند به شما کمک کند انرژی داشته باشید و آرام تر بمانید.

کاهش مصرف کافئین:

مصرف کافئین خیلی دیر وقت در روز می تواند بر کیفیت خواب تاثیر بگذارد که بر سطح استرس تاثیر می گذارد. مصرف بیش از حد کافیین باعث می شود که شما از نظر احساسی نسبت به استرس واکنش احساسی بیشتری داشته باشید. بدانید که چه میزان کافئین زیاد است.

به تعویق نیندازید:

داشتن یک پروژه پر استرس یا کاری فشرده، می تواند استرس را افزایش دهد. یاد بگیرید که چگونه چیزی را به تعویق نیندازید و این می تواند به شما اجازه دهد کاری را که نیاز دارید انجام دهید، بدون این که استرس اضافی برای رسیدن به ضرب العجل اضافه شود.

موسیقی پخش کنید و خانه را تمیز کنید:

این جالب تر از آن است که به نظر می رسد. موسیقی می تواند روحیه و انرژی شما را تقویت کند، فعالیت فیزیکی تمیز کاری می تواند به شما مزایای اضافی بدهد، و درنهایت به شما یک محیط آرام تر خواهد داد. این یک استراتژی رهایی از استرس سه مرحله ای است!

نوشیدن چای سبز:

همراه یک لیوان چای سبز بنشینید و برنامه ریزی روز پیش رویتان و یا فردایتان را انجام دهید. این کار می تواند یک استراحت خوب و آرام را به شما هدیه کند و فواید سلامتی چای سبز را نیز تجربه خواهید کرد.

راه های خانگی درمان استرس

چای سبز استرس را از بین میبرد

برای درمان استرس چه کنیم؟

تماشای ماهی های آکواریوم:

تماشای یک ماهی که دور یک کاسه شنا می کند، می تواند به شما کمک کند تا آرام شوید، روی چیزی غیر از استرس خود تمرکز کنید، و برای چند دقیقه آرام بگیرید.

راه رفتن به همراه یک دوست:

حمایت اجتماعی یکی از موثرترین مسکن ها در اطراف شما است. صرف وقت برای پرورش روابط خود زمانی که استرس دارید، می تواند شما را به یک شخص بهتر تبدیل کند و هم می تواند برای دوستانتان خوب باشد.

آواز خواندن همراه با موسیقی:

موسیقی توانایی برای رها کردن استرس را به چند روش دارد و با خواندن یک آهنگ می توانید یک تجربه همه جانبه باشید. علاوه بر این، خواندن می تواند احساس خاصی از استرس در زمان فشار را به همراه داشته باشد. (اگر در مورد توانایی های خواندن خود خجالت می کشید، همیشه می توانید در حمام یا خودروی خود آواز بخوانید.)

آبگرم خانگی:

تجربه آبگرم در منزل می تواند بسیار آرامش بخش باشد. داشتن یک حمام با برخی صداهای آرامش بخش می تواند باعث شود که شما احساس رهایی و راحتی بکنید. استفاده از عطردرمانی می تواند کاهش استرس را افزایش دهد.

کاهش دادن برخی از تعهدات خود:

داشتن یک زندگی کامل، عالی است، اما وقتی خسته و درمانده هستید، احتمالا از همه کم تر از آن لذت می برید. گاهی اوقات کم کردن برخی از تعهداتتان یا حداقل کاهش فعالیت هایتان می تواند برای کاهش استرس شما شگفتی ایجاد کند.

یک مدیتیشن 5 دقیقه ای را امتحان کنید:

یکی از دلایلی که برخی افراد مدیتیشن انجام نمی دهند، این است که آن ها می توانند هر جلسه روزانه 20 دقیقه برایش وقت بگذارند. تقریبا همه ما می توانیم پنج دقیقه مدیتیشن انجام دهیم، مهم نیست که چقدر سرمان شلوغ است، و خوشبختانه این کار به اندازه کافی برای ایجاد تفاوت کفایت می کند.

از مزایای شکلات استفاده کنید:

خوردن مقدار زیاد شکلات می تواند باعث مریضی و پشیمانی شود. اما خوردن میزان کم از چیزهای خوب می تواند طعم فوق العاده ای به شما بدهد. شکلات تلخ مزایای بیشتری به همراه می آورد!

 برای درمان استرس چه کنیم

روش های ساده برای کاهش استرس

روش های خانگی برای درمان استرس

حیوان خانگیتات را بیرون ببرید :

بیرون رفتن در نور خورشید (یا بارانی) با سگتان می تواند هم ورزش باشد و هم زمان برقراری اتصالی که شایستگی آن را دارید و می توانید استرس خود را در این فرآیند کاهش دهید.

نقاشی بکشید:

لذت بردن از خلاقیتتان می تواند یک روش عالی برای تسکین استرس باشد و این فقط یک فعالیت برای هنرمندان نیست. ثابت شده است که نقاشی و رنگ کردن می تواند به طور موثری استرس را کاهش دهد.

با موسیقی مورد علاقه خود برقصید:

اگر از خواندن به همراه موسیقی خوشتان می آید، بهتر است این را هم انجام دهید.

روی خوش بینی خود کار کنید:

افراد خوش بین تمایل دارند زندگی شادتر و سالم تری داشته باشند، که احتمالا به این معنی است که آن ها استرس کمتری دارند. خوشبختانه، شما می توانید تمایل خود نسبت به خوش بینی و توجه به چیزهای خوب در زندگی را بیشتر کنید.

به یک مسافرت کوتاه بروید:

بسیاری از روزهای تعطیل توسط افرادی که فکر می کنند زمان یا پول سفر بزرگ تر را ندارند، بی استفاده می گذرد. خوشبختانه، تعطیلاتی کوتاه می تواند لذت بخش باشد!

تمرین های تنفسی را امتحان کنید:

این مسکن ها فوق العاده هستند، چون شما می توانید از آن ها در هر جایی و هر زمانی استفاده کنید!

 درمان فوری استرس

کاهش استرس و اضطراب بدون دارو

روشهای سریع کاهش استرس

یاد بگیرید که چطور باید بیشتر آن ها را داشته باشید.

سپاسگذاری:

برای همه چیز سپاسگزار باشید؛ آن را به یک طرز فکر تبدیل می کند که بیشتر اوقات از مسایل ممنون باشید. همچنین یاد همه منابعی که باید با استرس مقابله کنید را به یاد شما می اندازد.

پخش موسیقی و انجام آشپزی:

بله، موسیقی برای استرس بسیار مفید است و من باید دوباره آن را بیان کنم. بوی خوب و رضایت بخش از پختن چیزی خوش مزه، به علاوه بر موسیقی می تواند استرس شما را به حالت کمتری برساند.

خود را با انرژی مثبت احاطه کنید:

این ممکن است غیر ممکن به نظر برسد که بگوید اگر استرس دارید، باید خودتان را از این شرایط پر استرس زا دور کنید. با این حال، اطراف خود را با افراد حامی و یک محیط آرامش بخش احاطه کنید تا شما را از استرس دور کند و به آرامش درونی نزدیک تر شوید.

دعا:

بسیاری از مردم برای تسکین استرسشان به معنویت متسول می شوند و مطالعات نشان می دهد که این کار می کند. دعا می تواند به طور فیزیکی باعث استراحت شود و احساسی آرامش بخش و روحی برای فرد دارد. دفعه بعد که احساس کردید استرس دارید، قدرت دعا را فراموش نکنید.

 راههای کاهش استرس و اضطراب

با دعا کردن استرس خود را از بین ببرید

از بین بردن استرس و اضطراب با روشهای موثر

یاد بگیرید که در زمان هایی به تقاضاهایتان نه بگویید :

تعیین مرزها و رد کردن تقاضاهای خودتان می تواند ساده تر از انجام آن باشد، اما کل چیزهای استرس زا را حذف می کند که باید در غیر این صورت مدیریت کنید.

چرت بزنید:

محرومیت از خواب می تواند ما را استرسی می کند. خوشبختانه، چرت زدن می تواند به نیازهای خواب کلی کمک کند و می تواند به شما کمک کند استرس کمتری داشته باشید. در اینجا مزایای قدرتمند چرت زدن وجود دارد.

نکات مربوط به استرس و توصیه های بهداشت روانی را دریافت کنید:

داشتن دسترسی به یک جریان ثابت از استراتژی های عملی می تواند مدیریت استرس را در خط مقدم ذهنتان نگه دارد، بنابراین حتی اگر آماده نیستید که برخی از این استراتژی های را انجام دهید، آنها فرار نخواهند کرد.

استرس در کارتان را کاهش دهید:

انواع خاصی از استرس شغلی می تواند باعث شود که شما از رفتن به محل کار وحشت داشته باشید. در اینجا به شما کمک می کنیم.

یک عادت جدید برای تسکین استرس پیدا کنید و به آن بچسبید:

گاهی اوقات پیدا کردن راه جدید برای تسکین استرس و گنجاندن آن در برنامه روتین می تواند روشی را که در مورد زندگی و نحوه مدیریت استرستان را تغییر دهد. فقط به این فکر کنید که برخی از اینها را امتحان کنید.

ماساژ بگیرید:

ماساژ می تواند راهی خوب برای تسکین تنش موجود در بدن شما باشد. ماساژ دادن خودتان راه ارزانی است.در مورد اینها و دیگر انواع و وسایل آسایش استرس بیشتر مطالعه کنید.

 

50 بهترین و سریع ترین روش های بدون دارو برای کاهش استرس

4.3404
این مطلب مفید بود ؟35153
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن/ک
برچسب : استرس
وبگردی