کاهش عرق
با روش های بسیار ساده و طبیعی می توانید در مدت بسیار کم با کاهش عرق بدن خود از مشکلات و بوی بد ناشی از آن خلاص شوید.

راه های طبیعی برای کاهش عرق بدن

آیا عرق کردن بیش از حد در زندگی شما تاثیر گذاشته؟ آیا شما جزء افرادی هستید که نمی توانید خشک بمانید؟آیا از بوی بد عرق بدن خود و لکه جا مانده بر لباس خود خجالت میکشید؟ اساساً آیا احساس میکنید که بیش از حد عرق میکنید ؟ اگر پاسخ تان مثبت است در این بخش از سلامت نمناک یک لیست از روش های ساده و کم هزینه برای شما ارائه میکنیم که می توانید این مشکل را کنترل کرده و یا آن را کاهش دهید. همه ی این روش ها می توانند در خانه انجام شوند و هیچ نیازی به درمان درمراکز خاص درمانی نمیباشد.

بوی بد عرق

چگونه عرق زیر بغل را درمان کنیم؟

 با عرق زیر بغل چه کنیم؟

عرق کردن بیش از حد بدن ممکن است منجر به کاهش عزت نفس و اعتماد به نفس شود. قسمت بدتر ماجرا اینجاست که ممکن است بسیاری از افراد جهت جلوگیری از احساس خجالت و شرم ، از حضور دراجتماع خودداری کنند بسیاری از افراد ممکن است فکر کنند که شما بهداشت فردی را رعایت نمیکنید . این وضعیت به عنوان هیپرهیدروز شناخته شده است و در حدود 1٪ از جمعیت کل مردم را تحت تاثیر قرار می دهد که عمدتا کف دست یا کف پا را هدف قرار می دهد این اتفاق زمانی می افتد که سیستم عصبی سمپاتیک می شود و بیش از حد فعال شده و ایجاد تعریق بیشتر دربدن میکند اگر فکر می کنید مشکل بسیار جدی است، بهتر است با یک متخصص مشورت کنید. برای حالات معمولی ، چند راه حل ساده و نانوشته را درزیر برای شما توضیح می دهیم .
 
 عرق زیر بغل

راه حل ساده برای متوقف کردن عرق زیر بغل

نکاتی برای کاهش عرق کردن بدن

استرس تان را رفع کنید:
آرامش خود را حفظ کنید استرس و عصبانیت بلافاصله غده های تعریق را تحریک میکنند .
 
.مصرف کافئین خود را کاهش دهید ؛
کافئین ،ایجاد اضطراب کرده که به نوبه خود تمایل بدن برای تعریق بیش از حد را افزایش می دهد . همچنین ، خود کافئین ، یکی از عوامل تعریق بحساب می آید .
این حاصل تجربیات شخصی و جزئی از دست نوشته های من است . من واقعا آب گوجه فرنگی دوست دارم و این معجون درکاهش تعریق ، کمک بسزائی بمن کرده است . تمام مواد مغذی و ویتامین های موجود در گوجه فرنگی همگی در اختیارشماست . برخی منابع گفته اند که روزی یک لیوان از آن رابنوشید تا معجزه ی آن را ببینید .
آب گوجه
با خوردن آب گوجه فرنگی کمتر عرق کنید
 
به رغم، ترس از دوش سرد، واقعا نتیجه این کار شگفت انگیز خواهد بود . در حالی که شما در حال گرفتن یک دوش سرد هستید ، با یک صابون ضد باکتری بدن خود را استحمام کنید . از دوش گرم اجتناب کنید در حالی دوش آب گرم ممکن است باافزایش دمای بدن ، در ازبین بردن سموم بدن ، مفید باشد ، اما قطعا عوارض این کار بیشتر از منافع آن خواهد بود .
 
آب زیاد بنوشید:
هیدراتاسیون دمای بدن را پایین نگه می دارد و مانع از تعریق بیش از حد می شود. آب برای حیات ، ضروریست . این کار به طور موثری مواد معدنی بیش از حد را ازبدن خارج کرده و سموم و مواد زائد را از بین می برد. کارشناسان توصیه می کنند که شش تا هشت لیوان آب در روز مصرف کنید .
 

طب سوزنی برای درمان تعریق

طب سوزنی :
ممکن است دردناک به نظر برسد ، اما اینطور نیست. طب سوزنی برخی از اجزای بدن را هدف قرار می دهد تا انرژی را متعادل کنند و همچنین با کنترل هیپوتالاموس، منجر به کاهش تعرق می شود. این روش ممکن است برای شما سودمند باشد .
 
 طب سوزنی
 با طب سوزنی دیگر عرق نکنید
 
از غذاهای شیرین، تند، و مواد شیمیایی وصنعتی اجتناب کنید :
تو چیزی هستی که می خوری. غذاهای تند ممکن است لذت بخش، خوشمزه و حتی سالم باشند، اما آنها باعث می شوند بدن شما بعد از خوردن آنها تعریق بیشتری داشته باشد. مصرف زیاد سموم شیمیایی عرق کردن را تشدید می کند. همین مساله درباره شیرین کننده های صنعتی که با فروکتوز تولید میشوند ، صادق است .این مساله برای افراد دارای اضافه وزن ، به مراتب بدتر است .
 
دور فست فودها را خط قرمز بکشید:
به هر نوع از غذاهای فست فود ، آماده ، فریزشده ، بسته بندی شده ، آماده ی مصرف و ازقبیل غذا ها فقط بگویید "" نه ، نه ""
 
غذای سالم بخورید :
کمبود ویتامین های خانواده ی B در بدن شما بدین معناست که مواد مغذی دربدن شما به طور موثر جذب نمیشود و به همین دلیل تجزیه مناسبی از سموم و زباله های بدن صورت نمیپذیرد. این بدان معنی است که بدن خسته شده است که منجر به تعریق بیش از حد خواهد شد .
 طب سوزنی برای درمان تعریق

مواد غذایی حاوی ویتامین ب برای جلوگیری از عرق کردن

درمان عرق کردن با روش خانگی

 برای کاهش تعریق بدن چه غذاهایی باید بخورید؟

 دانه های کامل :

دانه ها منابع عالی از ویتامین B و فیبر هستند.
 
میوه های تازه:
بسته به سلیقه و ذائقه خود ، میوه های تازه باید یک جزء حیاتی در رژیم غذایی و روزانه شما باشد. هر میوه ای که شد، از جمله گیلاس، هلو، هندوانه، سیب، پرتقال و آلو. محدودیتی وجود ندارد . شما می توانید یک سالاد میوه برای صبحانه ی خود داشته باشید یا آن را به عنوان یک میان وعده درطول روز میل کنید .
 
سبزیجات:
اگر سالادها را دوست ندارید ، سبزیجات نیز عالی هستند زیرا غنی از ویتامینهای B میباشند .
 
پروتئین ها :
توصیه ی ما ماهی، تخم مرغ و مقادیر متوسط گوشت قرمز. همانطور که برای گیاهخواران، لوبیا، توفو، و تخم مرغ نیز گزینه های خوبی بشمار میروند . از مواد غذایی سرخ شده اجتناب کنید که مانند طاعون برای بدن ضرر دارند .
 
جوش شیرین و آبلیمو:
با استفاده از پد پنبه خیس خورده در جوش شیرین و آب لیمو، زیر بغل خود را بشویید، این مخلوط خنک کننده بوده و به کنترل بوی بد عرق کمک میکند .
 
آب خنک بنوشید:
هیچ نوشیدنی بهتر از آب خنک ، مخصوصا در یک هوای گرم نیست . آب سرد برای کاهش استرس ضروری است، دمای بدن را تنظیم می کند و غدد عرق را تحت کنترل نگه می دارد. اطمینان حاصل کنید که همیشه یک بطری یا ظرف آب همیشه بهمراه داشته باشید، مخصوصا در هنگام حرکت کردن یا در مسافرت ها .
 
نوشیدن آب
آب بنوشید تا کمتر عرق کنید 

 روش های کاهش عرق زیر بغل 

از الکل، سیگار و مواد مخدر به شدت اجتناب کنید :
این یک دستور مطلق است . این مواد شیمیایی کنترل تعریق را برای بدن سخت تر میکنند زیرا باعث ایجاد تاخیر در گردش خون می شود.
 
یوگا :
یوگا یکی از بهترین روش های طبیعی برای کنترل تعریق بیش از حد است. این کار می تواند از طریق مراقبه، آرام کردن اعصاب منجر به کاهش تعریق شود . از آنجا که یوگا تنفس صحیح را آموزش می دهد، به ویژه هنگامی که تنش یا ناراحتی ایجاد شده باشد، به خوبی در این زمینه میتواند به شما کمک کند .
 
از مصرف نوشیدنی های گرم اجتناب کنید :
هنگامی که به تعریق به بالاترین میزان خود میرسند ، نوشیدنی های گرم (به ویژه قهوه) بدترین دشمن شما هستند. تصور کنید ، چه تاثیری برشما خواهند داشت اگر شما یه جلسه ی مهم و یا یک سخنرانی درپیش رو دارید ! برای تنظیم درجه حرارت بدن ، از آب خنک ، لیموناد و یا نوشیدنی های خنک طبیعیه دیگر استفاده کنید
 
ازلباس های نایلونی و پلی استری دوری کنید :
الیاف طبیعی را بپوشید ، پنبه و پشم برای کمک به "تنفس" پوست بسیار مناسب خواهند بود . آنها فضای زیادی در اطراف ناحیه زیر بغل خواهند داشت که باعث تبخیر راحت و جریان آزاد هوا می شوند.
  
لباس زیر بپوشید :
لباس زیرهایی با کیفیت بالا و ساخته شده از پنبه و کتان و یا فقط یک تی شرت به جذب عرق بدن و خشک شدن سریع لباس کمک شایانی خواهد کرد .
 
لباس های گشاد و راحت بپوشید:
اگر لباس شما بیش از حد تنگ و چسب باشد، پوست شما را از دریافت هوای کافی ، که در اطراف آن گردش کندمحروم می کند . این باعث عرق کردن زیاد و ایجاد غده های عرقی بیشتر برای تعری می شود. در طول روز و مخصوصا در آب و هوای گرم ، بهتر است که یقه خود را باز کنید و یا لباس های سبک، مانند تی شرت و شلوار کتانی بپوشید. پیراهن اضافی همراه خود داشته باشیدتا در صورت امکان، به خصوص در طول روزهای گرم، بتوانید لباس های خودرا تعویض کنید .
 
کاهش عرق زیر بغل
برای جلوگیری از عرق کردن لباس های نخی راحت بپوشید

کاهش عرق بدن با روش طبیعی

لباس های خود را آهار بزنید :
آهار زدن مانع از چسبیدن پیراهن به بدن شما می شود، که به نوبه خود بدن را خنک نگه می دارد، زیرا فضای کافی برای گردش هوا در داخل لباس شما وجود خواهد داشت .
  
سر خود را خنک نگه دارید :
هنگامی که برای مدت زمان طولانی در معرض نور خورشید قرار دارید ، کلاه و سایه بان ها متوانند به راحتی به کمک شما بیایند . عینک آفتابی به محافظت از چشم شما از فضای بسیار روشن و اشعه ماوراء بنفش مضر کمک می کند. عینک آفتابی با لنزهای طبی و پولاریزه و پوشش بازتابنده را انتخاب کنید. کلاه ، سر را از سوختگی و گرمازدگی محافظت می کند.
  
جوراب بپوشید :
جوراب باعث خنک تر شدن پا شده و با جذب عرق به خود تبخیر سریع آن باعث ایجاد حس بهتری درشما میشود .
 
 زیربغل و بین پاهای خود را اصلاح کنید :
اصلاح کردن مو ، یکی از موثرترین روش های طبیعی برای غلبه بر عرق کردن بیش از حد است. دلیل ساده این است که انباشت توده ی عرق در موها رخ می دهد. در نتیجه، باکتری ها سریعا شروع به تغذیه از آن توده های عرق میکنند . بوی بد عرق ، به سرعت در هوا منتشر میشود که این بوی ناخوشایند از فعالیت باکتریها به دلیل ایجاد سموم توسط آن ها به وجود می آید .  کاهش میزان مو باعث می شود هوا به این مکان ها رسیده و آنها را خنک تر کند.
 
 از بوی بد عرق خلاص شوید
 از بوی بد عرق خلاص شوید
 ناامید نشوید:
تعریق یک فرایند طبیعی است، اما اگر از کنترل خارج شود ، می تواند ناراحت کننده باشد. بدانید که برای حل این مشکل تنها نیستید . اگرچه درمان های بسیاری برای این مشکل وجود دارد ، راه های طبیعی و ارزان دیگری نیز برای بهبود این مشکل وجود دارد . حالا میتوانید آزادی خود را بدست آورده و از زندگیه فوق العاده ی خود بدون هیچ ترس و احساس خجالتی از عرق و بوی بد لذت ببرید و تمام نگرانی ها و اضطراب های خود را بسرعت و کاملا نرمال نسبت به لکه های به جا مانده از عرق برروی لباس خود ازبین ببرید . با کمی برنامه ریزی و تلاش ، دیگر نیازی به ترس و احساس شرمساری نخواهد بود .
 
وزن خود را کاهش دهید :
این یک واقعیت است که 90 درصد از افرادی که از تعریق بیش از حد رنج می برند دارای اضافه وزن هستند. کاهش وزن به طرز چشمگیری باعث افزایش شانس مبارزه با تعریق بیش از حد در بدن میشود .
 حمام کنید. حمام محل خوبی برای آماده سازی در آخرین دقایق از وقت است. شما می توانید لباس ها خود را عوض کرده و از دئودورانت استفاده کنید ، یا به راحتی با استفاده از دوش آب سرد، از تعریق بیش از حد نجات بیابید .
  در صورتی که تعریق شما بیش از حد است با پزشک خود در مورد صحبت کنید. هیپریدروزی عموما ناشی از مدیریت و درمان نادرست وضعیت اساسی لایه های زیر پوستی به وجود می آید . اگر بیش از حد هیپریدروزی دارید یا از تعریق بالا رنج میبرید ، شما تنها نیستید. هرچه سریعتر به درمان خود پرداخته تا بتوانید زندگیه عادی و با تعریق مناسب خود را دنبال کنید .
 
کاهش عرق بدن
وزن خود را کم کنید تا کمتر عرق کنید
 
قبل از رویدادهای مهم، ورزش نکنید :
ورزش برای بدن ضروری بوده و روشی مهم برای داشتن زندگی سالم است. با این حال، تمرین شدید باعث افزایش دمای بدن می شود و به این معنی تعریق بیشتر خواهد بود . اگر شما واقعا باید ورزش کنید، سطح استرس خود را پایین نگه دارید تا تعریق بیش از حد رخ ندهد . همچنین ، هنگامی که ورزش شما تمام شد نکات گفته شده در مورد دوش سرد را حتما به خاطر داشته باشید.
 
 در مکان هایی که تهویه مطبوع دارند خود را خنک کنید :
هنگامی که در حال سفر یا پیاده روی هستید ، در چند مرحله و مکان مناسب با هوای خوب ، توقف کرده و دمای بدن خود را پایین نگه دارید .
  
قبل از زمان قرارتان در مقصد مورد نظر حضور داشته باشید:
از عجله برای کار، قرار ملاقات های مهم، جلسات و یا حتی قرار شام اجتناب کنید . عادت کنید که همیشه زودتر از موعد سرار قرار حاضر شوید . با زودتر رسیدن به محل قرار ، میزان استرس ونگرانیه شما کمتر خواهد بود . و همینطور شما مجبور به عجله و دویدن برای سروقت بودن نخواهید شد و این زمان اضافه ای که دراختیار میگیرید باعث خونسردیه شما خواهد بود . حتی میتوانید دراین زمان آب خنک بنوشید .
  
از اسپر های ضد تعریق و بدون نیاز به نسخه ی پزشکی استفاده کنید :
به یک داروخانه مراجعه کرده و یک محصول با کلرید آلومینیوم فعال تهیه کنید . این محصول کمک می کند تا با مسدود کردن منافذ عرق باعث کاهش بیش از حد تعریق در شما شود . محصول مورد نظر را یک بار در شب و یک بار دیگر در صبح مصرف کنید. شما همچنین می توانید از آن برای کمر، پا و دستان خود استفاده کنید .
  
از پد های عرق گیر استفاده کنید :
اگر نمیخواهید لکه های عرق به لباس شما نفوذ کرده و باعث کثیفیه آنها شوند ، از این پد ها در داخل لباس استفاده کنید. درست است که آن ها واقعا تعریق را متوقف نمی کند، اما میزان آن را به مقدار قابل توجهی کنترل میکنند .
 راه های کاهش عرق بدن
راه های طبیعی برای کاهش عرق بدن
 
 زمانی که تعریق برای شما بعنوان یک بیماری بروز پیدا میکند :
اکثر مردم فقط زمانی که خودشان را تحریک می کنند، عرق می کنند، زیرا تعریق یکی از راه های بدن برای محافظت از خودش است . با این حال، برخی از مردم، تعریق را بخشی از زندگی میدانند. اما برای بسیاری دیگر ، این یک مشکل بحساب می آید که سعی بر مقابله با آن را دارند ، و برای برخی دیگر می تواند یک وضعیت پزشکی جدی باشد. اگر هنگامی که هوا گرم است و یا هنگامی که شما مشغول ورزش مردن هستید و بیشتر از دیگران عرق می کنید، این یک مشکل بحساب نمی آید بلکه یک فرایند طبیعی برای بدن انسان بشمار میرود ، این اتفاق زمانی میتواند بعنوان چیزی فراتر از حد نرمال به چشم آید که شما بدون هیچ دلیل خاصی شروع به تعریق بیش از حد کنید .
 
 هیپرهیدروز یا تعریق بیش از حد چیست؟ و انواع آن کدام است؟
عرق بیش از حد هیپرهیدروز نامیده می شود. دو نوع تعریق وجود دارد که باعث می شود فقط در مناطق خاصی مانند دست ها یا پاها (hyperhidrosis focal focal) و یا یکی از آن ها وهمینطور در تمام بدن شود. اگر دارای سابقه هستید ، به احتمال خیلی زیاد این یک مساله ی پزشکی نخواهد بود ، درحالی که این مساله واقعا می تواند آزار دهنده باشد.
 اگر شما بیش از حد عرق می کنید (hyperhidrosis عمومی ثانویه)، این نشانه ای است که می تواندبیانگر یک مسئله ی عمیق تری باشد. یکی از علائم قابل تشخیص آن تعریق به هنگام خواب است . علت های دیگر و بسیاری از جمله حاملگی، یائسگی و دیابت نیز میتواند از علائم این نوع بیماری بشمار رود . برخی از داروها نیز می توانند این مشکل را ایجاد کنند.
 
علت عرق کردن
چگونه عرق بدن را از بن ببریم؟

 علت عرق کردن

باتوجه به مطالب عنوان شده ، درصورتی که این علائم را دیدید به پزشک مراجعه کنید .
 1.  عرق شبانه

 2. عرق کردن در تمام طول روز

 3. تعریق نامتقارن

 4. مانند عرق کردن فقط در یک دست و نه در دیگری

 5. تغییرات ناگهانی در تعریق

 6. اگر به مرور زمان دچار تعریق شدید گشتید.

 7. هیپرهیدروزمعمولا در دوره ی کودکی رشد می کند پس این را به خاطر بسپارید.

 8. علائم بعد از تغییر دارو

 9. عرق کردن همراه با نشانه های دیگری مانند سرفه، خستگی، بی خوابی، افزایش تشنگی یا ادرار

 10. اگر شما واقعا تحت تاثیر عرق بیش از حد قرار گرفته اید، حتی اگر نشانه های بالا را نداشته باشید، باید پزشک خود را ببینید.

 11. درمان های پزشکی برای هیپرهیدروز

 12. هیچ درمان ای برای هیپرهیدروز موضعی وجود ندارد، اما برخی از راه حل های پزشکی وجود دارد که ممکن است مفید باشند. این درمان ها"طبیعی" نیست، اما از نظر پزشکی اثبات شده که به کنترل تعریق کمک می کند.

راه های معمول و رایج برای استفاده ی این روش های درمانی :

 • ضد عرق و ضدعفونی کننده با کلرید آلومینیوم
 • ضد عرق با هگزا هیدرات کلرید آلومینیوم
 • داروهای خوراکی
 • بوتاکس
 • عمل جراحی البته در شرایط حاد

 

کاهش عرق تمام بدن با ضد عرق های طبیعی

3.821
این مطلب مفید بود ؟165
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن /ک
برچسب : تعریق
وبگردی