افتادگی پلک پتوز
افتادگی پلک پتوز در کودکان مادرزادی است و در افراد بزرگسال به علت آسیب یا پیری رخ می دهد و متاسفانه جلوی دیدشان را می گیرد که معمولا چشم پزشکان جراحی را برای درمان انتخاب می کنند.

افتادگی پلک پتوز چیست و چطور درمان می شود؟

پتوز زمانی اتفاق می دهد که پلک بالایی به روی چشم بیفتد. پلک می تواند فقط کمی یا خیلی زیاد کل مردمک چشم را بپوشاند. پتوز می تواند دید را محدود یا حتی به طور کامل مسدودش کند؛ کودکان و بزرگسالان می توانند پتوز داشته باشند که خوشبختانه این وضعیت را می توان برای بهبود بینایی و ظاهر درمان کرد ؛ در رابطه با افتادگی پلک پتوز در کودکان و بزرگسالان توضیحات بیشتری در این بخش از سلامت نمناک بیان شده است.

پتوز چشمی

افتادگی پلک پتوز چیست و چه علائمی دارد؟

نشانه ها و علائم افتادگی پلک پتوز در کودکان:

مشکل کودکان متولد شده با پتوز، پتوز مادرزادی نامیده می شود که می تواند به علت مشکلات عضله ای باشد که پلک را به وجود می آورد (به نام عضله بالابر). واضح ترین نشانه پتوز، پلک افتاده است.

یکی دیگر از نشانه ها این است که پلک های بالایی با یکدیگر هماهنگ نمی شوند ؛ کودک مبتلا به پتوز ممکن است سر خود را به عقب برگرداند، چانه خود را بالا ببرند یا ابروهایشان را بلند کنند تا سعی کنند بتوانند بهتر ببینند با گذشت زمان، این حرکات می توانند مشکلات سر و گردن را ایجاد کنند.

پتوز چیست

افتادگی پلک پتوز در کودکان به چه شکل است؟

گاهی اوقات یک کودک متولد شده با پتوز می تواند مشکلات دیگر مرتبط با چشم نیز داشته باشد ؛آنها می توانند مسائل جنبش چشم، بیماری عضلانی چشمی، تومورها (در پلک ها یا جاهای دیگر) و سایر مشکلات را شامل شوند.

داشتن یک کودک مبتلا به پتوز، او را در معرض خطر مشکلات بینایی قرار می دهد چراکه اگر پلک کودک خیلی زیاد افتاده باشد که دیدش را مسدود کند، آمبلیوپی (همچنین به نام "تنبلی چشم") می تواند پیشرفت کند.

یک چشم دید بهتری از دیگری خواهد داشت.

یک کودک مبتلا به پتوز همچنین می تواند آستیگماتیسم داشته باشد، یعنی تصاویر را تار می بینند.

کودک همچنین ممکن است چشمهای لوچ (متقاطع یا چپ) داشته باشد.

افتادگی پلک یک چشم

افتادگی پلک پتوز مادرزادی کودکان خردسال و نوزادان

پتوز در بزرگسالان و علائم آن :

پتوز در بزرگسالان زمانی که عضله بالابرنده کش پیدا کند یا از پلک جدا شود، ایجاد می شود این می تواند ناشی از پیری یا آسیب چشم باشد. گاهی اوقات پتوز به عنوان یک عارضه پس از جراحی خاص چشم اتفاق می افتد و به ندرت، بیماری یا تومورها می توانند عضله پلک را تحت تاثیر قرار دهند و باعث پتوز شوند.

چشم پزشک شما علت پتوز شما را به منظور توصیه درمان پیدا خواهد کرد آنها تستی کامل از چشم را انجام می دهند و همچنین از شما آزمایش خون و آزمایش های تصویربرداری خواهند خواست. چشم پزشک احتمالا عمل جراحی را توصیه می کند تا کار عضله پلک را بهتر کند.

پتوز بزرگسالان

نشانه های افتادگی پلک پتوز در بزرگسالان

درمان پتوز برای کودکان:

چشم پزشک در هنگام تصمیم گیری بهترین راه برای درمان پتوز در کودکان این عوامل را در کودکان در نظر می گیرد:

  • سن کودک
  • یک یا دو چشم این مشکل را دارند
  • ارتفاع پلک
  • قدرت عضله پلک ها
  • حرکات چشم

در اکثر موارد، چشم پزشک ها جراحی را برای درمان پتوز به کودکان توصیه می کنند و این است که یا عضله بالا برنده را سفت می کنند و یا پلک را به دیگر عضلات وصل کنند که پلک بالا بماند.

هدف بهبود دید است که اگر کودک دارای آمبلیوپی نیز باشد، این وضعیت نیز باید درمان شود. با استفاده از پچ چشم یا عینک های ویژه و یا استفاده از قطره های خاص برای تقویت چشم های ضعیف، می توان آمبلیوپی را درمان کرد.

همه کودکان مبتلا به پتوز - جراحی کنند یا خیر - باید چشم پزشک خود را به طور منظم برای امتحانات چشم ببینید ؛ از متخصص چشم پزشکی اطفال بپرسید که چه آزمایشاتی مورد نیاز است. چرا که چشم های بچه ها رشد می کنند و تغییر شکل می دهند، آنها باید برای آمبلیوپی، اختلالات انکساری و سایر مشکلات چشم بررسی شوند.

جراحی پتوز مادرزادی

روش درمان برای افتادگی پلک پتوز کودکان

جراحی پتوز در افراد بالغ:

جراحی پتوز به عنوان یک روش سرپایی در مطب چشم پزشکان انجام می شود ؛ بیهوشی موضعی برای بی حس کردن چشم و ناحیه اطراف آن استفاده می شود.گاهی اوقات جراح ممکن است نیاز به تنظیم کوچکی از انقباض عضلات داشته باشد ؛

برای پتوز شدید تر، ممکن است نیاز به تقویت عضله بالابرنده و پیوند مجددش با پلک باشد. همانطور که هر نوع جراحی، خطرات و عوارض احتمالی خود را دارد، جراحی مربوط اصلاح پتوز نیز همین گونه است. چشم پزشک شما در مورد این با شما بحث خواهد کرد.

افتادگی پلک در بزرگسالان

جراحی افتادگی پلک پتوز برای افراد بزرگسال

قبل از جراحی پلک، اطمینان حاصل کنید که چشم پزشک شما را در مورد تمام داروهایی که می خورید مطلع ساخته است که شامل تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و مکمل ها. مهم است که جراح چشم شما بداند آسپرین مصرف می کنید یا خیر (یا داروهای حاوی آسپیرین) یا رقیق کننده های خون، یا اگر مشکل خونریزی دارید.

علائم و نشانه های نقص افتادگی پلک پتوز + درمان و جراحی

4.212
این مطلب مفید بود ؟102
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
وبگردی