تاثیر آلزایمر بر مغز
معمولا دیده ایم که بیماران آلزایمری همیشه خسته اند و خواب های آشفته ای دارند این مشکلات به دلیل آسیب رسیدن به نورون های مغزی می باشد.

سلول های هدف در بیماری آلزایمر باعث آشفتگی در خواب فرد می شود

در ساقه مغزی انسان یک سلول عصبی سالم به رنگ قرمز و در سمت چپ وجود دارد و باعث می شود که پیام های شیمیایی آزاد شوند و در نتیجه باعث بیدار نگه داشتن فرد می شوند و در نزدیک این سلول عصبی، در سلول دیگری که به رنگ قهوه ای و در سمت راست نشان داده شده است یک پروتئینی قرار دارد که در بیماری آلزایمر به شدت آسیب دیده است.

بیماری آلزایمر قسمت های فرماندهی مغز که باعث هوشیار بودن بدن فرد می شود را تخریب می کند و در نتیجه موجب بروز حس خواب آلودگی در فرد می شود؛ در این بخش خبری نمناک به توضیح دلایلی پرداختیم که به شما نشان دهیم چرا این بیماری باعث چنین حالتی می شود.

عوارض آلزایمر

آلزایمر چه تاثیری روی مغز می گذارد؟

بی خوابی و آشفتگی در خواب را نمی توان تنها نتیجه آلزایمر دانست، مشکلات خوابیدن در افراد گاهی حتی ممکن است باعث ایجاد جنون شود که معمولا آلزایمر این اتفاق را رقم می زند، پس همانطور که می بینید این بیماری می تواند به مشکلات شدیدتر نیز منجر شود.

دانشمندان روی ساقه های مغزی و ساختار بالایی مغز که به آن هیپوتالاموس می گویند، مطالعه کردند.

این قسمت از سیستم عصبی نقش بسیار مهمی را در کارهایی مثل بیدار نگه داشتن فرد و توجه کردن به مسائل را انجام می دهد و وجود مشکل در ساقه مغز می تواند بزرگ ترین عامل بی خوابی در فرد باشد و دانشمندان همچنین پروتئینی را در مغز پیدا کرده اند که در سلول های عصبی وجود دارند که هنگام بیماری الزایمر می میرند و آسیب میبینند.

علائم آلزایمر خواب

تاثیر آلزایمر بر روی خواب و مغز

سه ناحیه کوچک در هیپوتالاموس و ساقه مغزی وجود دارد که تمام این سه قسمت مسئول بیدار نگه داشتن فرد در طول روز می باشد و در بیماری الزایمر دو قسمت از این سه ناحیه به انداره 70 درصد در عملکرد خود دچار مشکل می شوند و به همین دلیل است که افراد در بیماری آلزایمر همیشه احساس خستگی دارند، حتی اگر شب قبل به اندازه کافی خوابیده باشند.

هنگام مطالعه روی بیماری آلزایمری به هیچ وجه نمی توان چگونگی کار کردن مغز برای عملکرد مناسب خواب و پیشرفت آن را نادیده بگیریم و اگر از طریق این راه وارد شویم و بفهمیم که آلزایمر در وهله اول چگونه به مغز حمله می کند و باعث تخریب چه قسمت هایی می شود، راحت تر می توانیم جلوی آسیب به آن را بگیریم.

آلزایمر در سالمندان

تاثیر آلزایمر بر مغز

در نمونه مورد مطالعه روی افراد سالم و افرادی که آلزایمر دارند، این خستگی و آشفتگی در خواب به دلیل آسیب به دو قسمت نورونی مغز می باشد که هر دو وظیفه نگه داری اطلاعات را دارند و گاهی اوقات بعضی از این نورون ها در صورت آسیب شدید خواهند مرد اما سوالی که اینجا مطرح است، این است که چرا نورون ها در آلزایمر بیش از بیماری های دیگر می میرند؟

مطالعات اخیر فقط روی افرادی انجام شده است که در مراحل نهایی بیماری آلزایمر هستند و این مطالعات به دنبال یافتن این جواب است که کدام قسمت های مغز در این بیماری با چه آسیبی روبرو می شوند که در خواب فرد اختلال ایجاد می کنند.

تاثیر بیماری آلزایمر روی بخش مهمی از مغز کشف شد

4.511
این مطلب مفید بود ؟101
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : sciencenews / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ/م.ح
وبگردی