آب روی یخ
هنگامی که روی یخ آب میریزیم یخ شروع به ترک خوردن می کند این واکنش برای بسیاری از افراد جالب است و میخواهند بدانند که علت این ترک خوردگی چیست؟

 چرا وقتی روی یخ آب میریزیم ترک میخوره ؟ 

شاید تا به حال قبلا این مورد به گوشتان خورده باشد زمانی که روی یخ آب می ریزید، شروع به ترک خوردن می کند. حتی ممکن است که یخ در دستتان از وسط نصف شود اما آیا واقعاً علتش چیست ؟ چرا آب باعث ترک برداشتن یک چیز سفت مانند یخ می شود ؟ با دقت این بخش از سرگرمی و گوناگون نمناک را بخوانید تا به پاسخ سوالتان برسید.

یخ

علل ترک خوردن یخ با آب

مهم ترین ماده در زمین آب است و به نسبت دیگر مواد وضعیت های متفاوت دارد و نمی توان آن را به چیز دیگری تشبیه کرد. آب مزه و بو ندارد و می تواند اسیدی و قلیایی باشد و یک حلال در کل جهان محسوب می شود. آب را می توان به صورت جامد، مایع و گاز در آورد.

در حالت مایع قرار گرفتن اتم های هیدروژن و اکسیژن در هر مولکول آب را مشاهده خواهیم کرد. 

یخ خشک تشکیل شده از آب، یک ساختار بلوری سفت دارد و دمای آن زیر صفر درجه سلسیوس می رسد و به شکل گرد در می آید اما زمانی که آب را با دمای بالاتر روی یخ بریزید، یک اتفاق غیر طبیعی رخ می دهد که برای همه آزمایش ها صحت خواهد داشت. این آب کم کم گرم شده و ذوب می شود و دمای آن بالا می رود. گوشه خارجی سطح یخ اولین قسمتی است که با تغییر دما روبرو می شود و اگر گرما به آن اعمال شود، صدای ترک خوردنی می شنوید که به دلیل پدیده توسعه تفاوت دمایی است و در نتیجه پیوند های سفت و محکم کم کم از بین می روند و یخ شروع به ذوب شدن می کند.

یخ ترک خورده

اما داخل یخ دما هنوز صفر درجه سانتیگراد باقی می ماند و هیچ تغییری در ساختار پیوند های داخل یخ رخ نمی دهد اما یخ مانند خانه ای که پایه هایش بریزد، نمی تواند سالم باقی بماند و کم کم قسمت سطحی یخ به قسمت مرکزی آن فشار وارد کرده و این ترک روی آن ایجاد خواهد شد.

چرا روی یخ آب می ریزیم ترک میخوره ؟

3.84
این مطلب مفید بود ؟31
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/م.ح
وبگردی