آمی تریپتیلین
آمی تریپتیلین دارویی است که برای درمان افسردگی و تسکین دردهای مزمن عصبی استفاده می شود.خانم ها در دوران بارداری یا شیردهی نباید از این دارو استفاده کنند.

موارد مصرف آمی تریپتیلین و اطلاعاتی در مورد این دارو

آمی تریپتیلین دارویی است که برای از بین بردن درد استفاده می شود . مخصوصاً برای دردهای عصبی مثل کمردرد مناسب است . همچنین می تواند در جلوگیری از حملات میگرنی مناسب باشد. آمی تریپتیلین با نسخه در دسترس قرار خواهد گرفت. همچنین به صورت قرص یا شربت موجود است. آمی تریپتیلین همچنین برای درمان افسردگی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

حقایق کلیدی

آمی تریپتیلین به طور گسترده برای درمان افسردگی استفاده می شود اما برای دوزهای پایین تر می تواند در درمان درد نیز موثر باشد و می تواند به فرد احساس خواب آلودگی بدهد.

بنابراین بهتر است آن را عصر ها یا قبل از خواب استفاده کنید. اگر بعد از یک یا دو هفته متوجه تغییرات در خود شدید ، می توانید تا 6 هفته آن را به عنوان مسکن استفاده کنید.

در صورتی که استفاده از داروی آمی تریپتیلین را بطور ناگهانی قطع کنید می تواند باعث ایجاد عوارض جانبی شود . پس در مورد قطع مصرف آمی تریپتیلین حتماً با پزشک مشورت کنید.

چه کسانی می توانند و چه کسانی نمی توانند از داروی آمی تریپتیلین استفاده کنند؟

آمی تریپتیلین معمولاً ، توسط افراد جوان مورد استفاده قرار می گیرد . همچنین کودکان بین 2 تا 17 سال نیز برای بعضی از دردهای عصبی ، مجاز به استفاده از آن می باشند.

آمی تریپتیلین برای بعضی از افراد مناسب نیست . پس حتما در صورت دارا بودن شرایط زیر، پزشک خود را مطلع کنید :

 1. سابقه ابتلا به واکنش های آلرژیک به آمی تریپتیلین یا هر گونه دارویی در گذشته
 2. ابتلا به مشکلات قلبی_ در این شرایط آمی تریپتیلین می تواند مشکلات قلبی را بدتر کند.
 3. ابتلا به بیماری های نادر
 4. ابتلا به مشکلات کلیوی یا کبدی
 5. ابتلا به بیماری صرع که در آن آمی تریپتیلین باعث افزایش تشنج می شود . استفاده از داروهای افسردگی در گذشته زیرا ممکن است که آمی تریپتیلین با داروهای ضد افسردگی تداخل پیدا کند که البته در موارد نادری این اتفاق خواهد افتاد.
 6. چنانچه در بخش سلامت نمناک اشاره کرده ایم اگر قصد اقدام به بارداری دارید یا هم اکنون باردار هستید یا شیرده می باشید، در چنین مواردی آمی تریپتیلین هرگز توصیه نمی شود.
 7. در صورت ابتلا به مشکلات بینایی و هر بیماری مربوط به چشم، زیرا آمی تریپتیلین فشار روی چشم ها را افزایش می دهد.
 8. دارا بودن افکاری مثل صدمه زدن به خود یا خودکشی
 9. اگر به دیابت مبتلا باشید ، آمی تریپتیلین ممکن است که سطح قند خون شما را تغییر دهد ، پس همیشه برای چند هفته اول درمان با آمی تریپتیلین ، قند خون خود را چک کنید . در صورت ابتلا به دیابت حتماً به پزشک اطلاع رسانی کنید.

آمی تریپتیلین

چگونه و چه زمانی از این دارو استفاده کنیم؟

 • معمولاً رایج است که داروی آمی تریپتیلین را یک بار در روز قبل از خواب استفاده می کنند زیرا احساس خواب آلودگی به فرد می دهد.
 • اگر احساس می کنید که این خواب آلودگی صبح ها هم وجود دارد، بهتر است که عصرها زودتر از این دارو استفاده کنید.
 • این دارو معمولا وضعیت معده و شکم شما را به هم نمی ریزد و می توانید آن را همراه با غذا یا بدون غذا استفاده کنید.
 • حتما قرص آمی تریپتیلین را با آب ببلعید زیرا اگر این قرص را بجوید، تلخی آن ، شما را اذیت خواهد کرد.

چقدر از این دارو استفاده کنم؟

 • قرص های آمی تریپتیلین در سه دوز متفاوت 10 میلی گرم ، 25 میلی گرم و 50 میلی گرم در دسترس هستند.
 • شربت آمی تریپتیلین نیز حاوی شربت های 10 میلی گرمی ، 25 میلی گرمی و 50 میلی گرمی می باشند.
 • اگر می خواهید استفاده از این دارو را برای نوجوانان و کودکان بین 12 تا 17 سال شروع کنید ، باید در روز از انواع 10 میلی گرمی استفاده کنید.
 • در صورت نیاز پزشک می تواند دوز این دارو را افزایش دهد.
 • شروع استفاده از این دارو برای کودکان در سنین پایین تر بستگی به وزن و مشکلات آن ها دارد.
 • حداکثر دوز پیشنهادی آمی تریپتیلین برای درمان درد ، 75 میلی گرم در روز می باشد . البته ممکن است برای جلوگیری از حملات میگرنی مقدار بیشتری از این دارو تجویز شود.

اگر استفاده از این دارو را فراموش کردم ، چه؟

 • اگر استفاده از این دارو را فراموش کردید و در سریع ترین زمان ممکن به یادتان آمد ، آن را مصرف کنید؛ مگر این که زمان استفاده از وعده بعدی نزدیک باشد.
 • در چنین مواردی باید بیخیال دوزفراموش شده شوید و منتظر باشید تا زمان بعدی فرا برسد.
 • هرگز نباید دو عدد از آن را یکجا مصرف کنید . اگر قرار است که پشت فرمان بنشینید و یا کارهایی انجام دهید که نیاز به هوشیاری دارد، از این دارو استفاده نکنید.
 • هرگز به بهانه این که وعده ای از مصرف این دارو را فراموش کرده اید، آن را دو برابر استفاده نکنید.
 • بهتر است که آلارم گوشی خود را تنظیم کنید تا مصرف این دارو را فراموش نکنید.

اگر از این دارو زیاد استفاده کردم ، چه؟

حتما با پزشک خود مشورت کنید. اوردوز این دارو ممکن است علائمی شبیه به مواردی که در ادامه ی این بخش از سلامت نمناک گفته ایم را داشته باشد:

 • لرزش بدن
 • استفراغ
 • خواب آلودگی
 • تغییر ضربان قلب
 • تشنج

استفراغ

عوارض جانبی آمی تریپتیلین

آمی تریپتیلین مانند همه داروها می تواند باعث ایجاد عوارض جانبی شود . البته ممکن است بعضی از افراد که هیچ عوارض جانبی از خود نشان ندهند و بعضی دیگر علائم بسیار خفیف داشته باشند.

بعضی از عوارض جانبی رایج آمی تریپتیلین به تدریج باعث می شود که بدن شما به آن عادت کند.

عوارض جانبی رایج آمی تریپتیلین

از آن جا که دوز استفاده از داروی آمی تریپتیلین برای از بین بردن درد ، کم تر از زمان هایی است که این دارو برای افسردگی به کار می رود، در نتیجه عوارض جانبی در چنین شرایطی خفیف تر خواهد بود و بعد از چند روز از بین خواهد رفت . پس استفاده از این دارو را ادامه دهید اما اگر عوارض جانبی شما را آزار دادند و یا شدیدتر شدند، حتما با پزشک تماس داشته باشید :

عوارض جانبی جدی آمی تریپتیلین

این عوارض در موارد نادری اتفاق می افتند اما بعضی از افراد ممکن است که بعد از استفاده از آن با عوارض جانبی جدی روبرو شوند . در صورت دارا بودن این علایم شدید ، با پزشک خود تماس بگیرید:

 • ضربان قلب تند یا نامنظم
 • زرد شدن پوست یا تبدیل شدن سفیدی زیر چشم به رنگ زرد که می تواند نشان دهنده مشکلات کبدی باشد.
 • سردرد ، احساس سرگیجه ، انقباض عضلانی و تشنج که همگی علائم کاهش سدیم در خون هستند.
 • افکاری مثل آسیب زدن به خود یا خودکشی
 • چشم درد یا تغییر در بینایی
 • ورم و قرمزی اطراف چشم و پوسته پوسته شدن پوست
 • ناتوانی در مدفوع کردن که عاملی برای دل درد می باشد.
 • ضعف در یک طرف بدن
 • مشکل تکلم یا تفکر
 • از دست دادن تعادل یا تاری دید که همگی عاملی برای سکته هستند.
 • اگر حس می کنید که احتمال سکته بالاست، حتما با اورژانس تماس بگیرید.

واکنش های جدی آلرژیک

در موارد نادری ممکن است واکنش های آلرژیک جدی بروز کنند . در چنین شرایطی ممکن است پوست شما دچار حساسیت ، خارش ، قرمزی ، ورم، جوش و یا پوسته پوسته شدن شود . احساس وزوز کردن در گوش افزایش پیدا می کند، سفتی در قفسه سینه و گلو احساس می شود ، صحبت کردن و نفس کشیدن به سختی انجام می شود . دهان، صورت، لب ها، زبان یا گلو شروع به ورم کردن می کنند.

خارش و قرمزی پوست

چگونه با عوارض جانبی برخورد کنیم؟

یبوست:

از غذاهایی با فیبر بالا مثل میوه ها و سبزیجات تازه استفاده کنید . چند لیوان بیشتر آب بنوشید . مصرف الکل را ترک کنید. کمی ورزش کنید . از ویدیو های موجود در اینترنت برای از بین بردن یبوست استفاده کنید.

سرگیجه :

احتمالاً به دلیل کاهش فشارخون ایجاد می شود . به اندازه کافی آب بنوشید و از نوشیدنی های الکلی استفاده نکنید . سریع از جای خود بعد از نشستن در مدت زمان طولانی یا دراز کشیدن بلند نشوید.

خشکی دهان :

آدامس بدون قند بجوید.

احساس خواب آلودگی و خستگی :

سعی کنید که داروی آمی تریپتیلین را بعد از ظهر ها استفاده کنید و الکل را ترک کنید . هرگز بعد از استفاده از این دارو رانندگی نکنید.

سختی در مدفوع کردن :

هنگامی که قرار است مدفوع کنید، بدن خود را ریلکس کنید . بیش از حد به خودتان فشار وارد نکنید. اگر موفق نشدید . به خودتان زمان داده و دوباره این کار را امتحان کنید.

سردرد :

به اندازه کافی استراحت کنید و مایعات بنوشید . الکل را ترک کنید. اگر سردرد شما بیشتر از یک هفته طول کشید و یا شدیدتر شد، حتما به پزشک اطلاع رسانی کنید.

بارداری و شیردهی

عموماً این دارو برای خانم های باردار یا شیرده تجویز نمی شود.

پزشک فقط آمی تریپتیلین را برای از بین بردن درد برای خانم های باردار یا شیرده تجویز می کند که البته با خطراتی همراه خواهد بود که می تواند مشکلاتی برای جنین به وجود بیاورد؛ مخصوصا اگر در اوایل و اواخر بارداری استفاده کنید.

بهتر است با پزشک خود صحبت کنید و یک مسکن جایگزین انتخاب کنید.

برای خانم های باردار یا شیرده مصرف مسکنی مثل پاراکتامول مناسب ترین است.

داروی آمی تریپتیلین همچنین می تواند وارد شیر مادر شود و به کودک برسد و مشکلاتی را برای او ایجاد کند . پس هرگز در دوران شیردهی از این دارو استفاده نکنید.

هشدار

بسیاری از داروها هستند که ممکن است با آمی تریپتیلین تداخل داشته باشند و عوارض جانبی را تشدید کنند . پس اگر از این دارو برای افسردگی استفاده می کنید، در صورت مشاهده هر گونه عوارض جانبی به پزشک اطلاع رسانی کنید.

همچنین در صورت مصرف هرگونه داروی ضد افسردگی پزشک خود را مطلع کنید، زیرا تداخل دارویی با آمی تریپتیلین می تواند باعث افزایش فشار خون و گاهی اوقات مشکلات جدی تر گردد.

پزشک باید از تمام دارو های مصرفی شما از جمله داروهای گیاهی ، مکمل ها و ویتامین ها نیز خبر داشته باشد.

کاربرد قرص آمی تریپتیلین + عوارض ، بارداری و شیردهی ، تداخل

3.88
این مطلب مفید بود ؟62
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : nhs / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی