پس از مسواک زدن
برخی کارهای رایج هستند که اغلب افراد عادت به انجام آن ها پس از مسواک زدن دارند، در حالی که این کارها پس از مسواک زدن دندان ها اشتباه است!

بلافاصله بعد مسواک این اشتباهات رو انجام ندهید

بعد از این که دندان هایتان را مسواک می زنید، ممکن است احساس کنید که هنوز بهداشت دهان را به خوبی رعایت نکرده اید و فکر می کنید که بقایای مواد غذایی هنوز داخل دندانتان باقی مانده است. پس دست به اقدامات مختلف می زنید و در نتیجه برای خودتان راهکارهایی را در پیش می گیرید؛ اما جالب است بدانید که برخی از اقدامات هستند که بعد از زدن مسواک، نباید آن را انجام دهید که در این قسمت از بهداشت و سلامت دهان و دندان نمناک با آن ها آشنا خواهید شد.

استفاده از شوینده دهان بعد از مسواک

بعضی از افراد عادت دارند که بعد از مسواک زدن سریع از شوینده استفاده کنند و سال هاست این عادت را در خودشان پرورش داده اند اما شما هرگز نباید بعد از مسواک از شوینده استفاده کنید. شستن دندان به هر طریقی، باید بعد از غذا خوردن و قبل از مسواک باشد. استفاده از شوینده ای که حاوی فلوراید است، به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند اما نه بعد از این که مسواک زده اید. زیرا نتیجه مسواک شما را از بین می برد.

استفاده از دهانشویه بعد از مسواک فلوراید موجود در آن را از بین می برد. اگر عادت دارید بعد از تمیز کردن دندان ها با مسواک، از دهانشویه استفاده کنید، باید بدانید که فلوراید موجود در خمیر دندان اثر خود را از دست می دهد و به جایی که غلظت فلوراید بیشتر شود، از غلظتش کاسته می شود.

در نتیجه مواد قندی روی دندان شما باقی می ماند و پاکسازی نخواهند شد بنابراین وقتی که مسواک می زنید و بعد از آن از دهانشویه استفاده می کنید، تمام غلظت فلوراید را از بین می برید.

فلوراید یک ماده ضروری برای سلامت و زیبایی دندان ها است و نباید آن را بشویید. فلوراید باعث محکم شدن ریشه های ضعیف دندان می شود، مواد معدنی از دست رفته را جبران می کند، علائم پوسیدگی دندان را بهبود می بخشد و از رشد باکتری های مضر هم جلوگیری می کند.

دهانشویه بعد مسواک

دهانشویه برای همه ضروری نیست

مطالعات انجام شده نشان می دهد که همه افراد نیاز به دهانشویه ندارند. استفاده از آن در زمان درست آسیب زننده نیست و استفاده منظم از دهانشویه می تواند به جلوگیری از بیماری های دهانی دندانی، جلوگیری از پوسیدگی و خوشبو کردن تنفس کمک کند. بعضی از افراد از فواید زیاد دهانشویه بهره مند می شوند اما استفاده بیش از حد از آن ممکن است باعث مشکلات دندانی، خشکی دهان و حساسیت دندان شود.

نبایدهای بعد مسواک

نخوردن و ننوشیدن 30 دقیقه بعد از دهان شویه

شما تا نیم ساعت بعد از استفاده از دهانشویه حاوی فلوراید، نباید چیزی بخورید یا بنوشید. متخصصان هشدار می دهند که 30 دقیقه بعد از غذا خوردن نباید مسواک بزنید و از طرفی این نکته را برای بعد از دهانشویه هم باید در نظر بگیرید زیرا گوارش در دهان آغاز می شود، محیط اسیدی می سازد و زمان خوبی برای مسواک زدن نیست.

اشتباهات بعد مسواک

از طرفی وقتی که بعد از دهانشویه غذا می خورید، مواد غذایی حاوی قند و نشاسته و باکتری آن ها روی دهان و دندان باقی می مانند و اسید تولید می کنند و محیط بیش از حد اسیدی می شود و همین باعث ضعف ریشه های دندان می گردد و مواد معدنی آن را از بین خواهد برد.

بدترین اشتباه پس از مسواک زدن دندان ها

513
این مطلب مفید بود ؟130
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
برچسب : مسواک زدن
وبگردی