کولر گازی
برای پیداکردن نصاب کولر گازی می توانید از بازار خدمات سنجاق کمک بگیرید و یک سفارش ثبت کنید هزینه نصب کولر گازی توسط متخصصین مختلف را با هم مقایسه کنید و کار را پیش ببرید.

تخمین ظرفیت مورد نیاز برای نصب کولر گازی

برای پیداکردن نصاب کولر گازی می توانید از بازار خدمات سنجاق کمک بگیرید و یک سفارش ثبت کنید هزینه نصب کولر گازی توسط متخصصین مختلف را با هم مقایسه کنید و کار را پیش ببرید. اما اگر نیاز به راهنمایی در زمینه انتخاب سایز مناسب دارید به خواندن این مطلب ادامه دهید.

ظرفیت خنک کنندگی کولر گازی با واحد حرارتی انگلیسی BTU محاسبه می شود. ممکن است سایز کولر را به واحد «تن» هم شنیده باشید، که برابر 12000BTUاست. لازم نیست فرمول های علمی پشت این اعداد و ارقام را بدانید، همین قدر بدانید که ظرفیت کولر با متراژ فضایی که باید خنک شود ارتباط دارد که چون واحد انگلیسی است با فوت مربع سنجیده می شود.

محاسبه 

ترموستات هوشمند

لازم است که محاسبات خود را بر اساس فوت انجام دهید. برای این کار می توانید به راحتی با استفاده از گوگل متر را به فوت تبدیل کنید.اول مساحت اتاق را بر حسب فوت با ضرب کردن طول در عرض آن محاسبه کنید. اگر اتاق شکل قناسی دارد از درس هندسه که سالها قبل در مدرسه خوانده اید کمک بگیرید. در آخر مساحت خانه یا قسمتی از خانه که می خواهید خنک شود را در 25BTU ضرب کنید.
 
مثلا برای اتاق 15 در 20 فوت که می شود 300 فوت مربع، 300 را در 25 BTU ضرب می کنیم و کولر 7500 برای این فضا لازم است. این موضوع را با نصاب کولر گازی مطرح کرده تا مطمئن شوید که اشتباه نمی کنید.
 
اما یادتان باشد این یک حساب سر انگشتی و خیلی تقریبی است. این برای تعیین سایز کولر یک اتاق کافیست، اما عوامل دیگری هم در تعیین سایز کولر نقش دارد.
برای اینکه ظرفیت کولر گازی دقیق تر انتخاب شود:
 
  • برای اتاق هایی که خیلی در سایه قرار دارد، شاخص BTU را 10 درصد کمتر در نظر بگیرید و برای اتاق های آفتاب گیر 10 درصد بیشتر. برای این منظور درخت های خزان دار بیرون اتاق را مد نظر داشته باشید، که در تابستان برگ و سایه دارند.
  • برای اتاق هایی که بیش از دو نفر از آن استفاده می کنند، به ازای نفر سوم و هر نفر اضافه تر600 واحد BTU به ظرفیت سرمایش کولر اضافه کنید. مثلا برای یک اتاق نشیمن خانوادگی که شلوغ می شود باید این مورد را در نظر بگیرید.
  • آشپزخانه حرارت زیادی تولید می کند، پس 4000BTU به مجموع اضافه کنید.

چه عوامل دیگری را در انتخاب کولر گازی مناسب در نظر بگیریم

 
وقتی یک کولر گازی می خرید حتما با یک متخصص HVAC یا همان سیستم کنترل حرارت مرکزی مشورت کنید. حرفه ای های این کار روش های علمی و دقیق مثل روش manual J را برای محاسبه بکار می برند. اما باز هم آشنا بودن با معیار های انتخاب کولرگازی مناسب کمکتان می کند. ابعاد ساختمان مهمترین فاکتور در انتخاب سایز مناسب است، اما فاکتور های دیگری که اغلب نادیده گرفته می شود هم به همان اندازه مهم است. مانند:
  • جهت قرار گیری ساختمان نسبت به تابش نور خورشید در طول شبانه روز عامل موثری در میزان مصرف انرژی است.
  • مقدار سایه دار بودن خانه که قبلا هم گفته شد. البته این موضوع به نوع درختان اطراف ساختمان هم بستگی دارد. مثلا درختان همیشه سبز در تمام طول سال سایه فراهم می کند.
  • تعداد، ابعاد و جهت قرار گیری پنجره ها
  • کیفیت عایق بندی دیوار ها و دریچه های تهویه خانه. اگر عایق بندی نکرده اید، آیا در آینده نزدیک قصد انجام این کار را دارید یا نه؟
  • هر گونه تغییر اساسی که می خواهید در خانه انجام بدهید را لحاظ کنید. مثلا ساخت یک اتاق یا فضای اضافی، اضافه کردن پنجره های قدی و بزرگ، نورگیر های سقفی و یا تیغه کشیدن و اضافه کردن یک اتاق به خانه. همه این موارد بطور قابل توجهی ظرفیت سرمایشی مورد نیازتان را افزایش خواهد داد.

 

خلاصه کلام اینکه انتخاب کولر با ظرفیت سرمایشی مناسب، یک امر مهم و اساسی است که باید یک بار و آن هم قبل از خرید کولر انجام شود و بعد از خرید دیگر برای تغییر دادن آن دیر است. از طرفی قبض برق در ماه های فصل تابستان به لطف کولر گازی پر مصرف به بیشترین مبلغ خود می رسد و اگر می خواهید در این هزینه کمر شکن صرفه جویی کنید و بعدها زیر باد خنک کولر از این صرفه جویی لذت ببرید، با دقت و محاسبه کامل و صحیح، یک کولر گازی با سایز و ظرفیت مناسب انتخاب کنید. 

چطور سایز مناسب کولر گازی انتخاب کنیم؟

51
این مطلب مفید بود ؟10
برچسب : کولر رپورتاژ
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی