تولد
اختراعات چین باستان
یکی از کشورهایی که در دوران باستان تمدن بزرگی داشته بدون شک کشور چین است که با آشنایی با اختراعات چین باستان می توان به عظمت آن پی برد.

اختراعات مهم چینی های باستان 

تمدن غنی مردم چین باستان شاید به اندازه ایران و یونان و رم معروف نشده باشد اما چینی ها هم در دوران باستان، تمدن بسیار قوی داشته اند و بسیاری از اختراعات به نام آن ها ثبت شده است. به همین دلیل در این قسمت از نمناک قصد داریم که اختراعات مهم مردم چین را در طول تاریخ به شما معرفی کنیم. 

دیوار چین

چرخ آبی 

قبل از وجود رشته ای به نام مهندسی بخار و حتی وجود باکتری های الکتریکی و یا مکانیک، اختراعی در کشور چین ثبت شد که به محیط زیست، حیوانات و انسان ها کمک زیادی کرد. چرخ آبی نیز یکی از همین اختراعات بود که به صورت افقی و عمودی استفاده می شد و در صنعت و تکنولوژی یک اختراع بسیار مهم محسوب می شود. این چرخ ها کم‌کم جایگزین پدال های دستی برای افزایش قدرت در لوله های زنجیره ای شدند و در کشاورزی آبیاری مورد استفاده وسیع قرار گرفتند. 

لرزه‌نگار یا سیسموگراف 

چین یک کشور نسبتا زلزله خیز می باشد. تعدادی گسل داخل زمین آن وجود دارد. بعد از این که قرن های مختلفی گذشت و مردم چین زلزله هایی را تجربه کردند، به این نتیجه رسیدند که یک لرزه‌نگار اختراع کنند. به همین دلیل سیسموگراف یا لرزه‌نگار اول از همه از کشور چین آمده است که تقریباً به 91 سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد. بلایای طبیعی برای دولت های مختلف بسیار مهم بود بنابراین همیشه آن ها به دنبال راهی برای پیش بینی یا ثبت این وقایع بودند که چینی ها کار بسیاری از مردم دنیا را راحت کردند. 

لرزه نگار

برنز با گچ قالبی 

گچ قالبی تکنیکی منحصر به فرد برای صنعت برنز در کشور چین است. اولین مس ها و برنز ها تقریباً سه هزار قبل از میلاد مسیح ایجاد شدند. معمولاً از آن ها در صنعت قالب سازی هم یافت می شد. تکنیک قالب گیری این چنینی شامل درست کردن قالب هایی از سفال بود که برای دکوراسیون مورد استفاده قرار می گرفت. سپس برنز ذوب شده را داخل این سفال می ریختند. 

دست نوشته های قابل خواندن در دیوار های چین باستان 

دست نوشته های مختلفی وجود دارد که هنوز هم قابل خواندن است. این دست نوشته های ادبی بی شمار هستند و از کشورهای دیگر هم وجود دارند اما معمولاً دست نوشته های چینی خانه های بیشتری دارند ، زیرا ویژگی های حروف الفبای در آن ها بیشتر رعایت شده است که افراد می توانند آن ها را ببینند و بخوانند. معمولاً این دست نوشته ها روی اجسام بسیار سخت مانند استخوان یا برنز به ثبت رسیده است. شاید جزء اولین نوشته های به ثبت رسیده در طول تاریخ محسوب می شود.

دست نوشته های چین باستان

اتو فشرده 

اختراعات تکنولوژی مربوط به اتو، یک اختراع بسیار مهم محسوب می شود و از آن به عنوان اسلحه و ابزار های اینترنتی هم استفاده می کردند. این اتو ها به دمای بسیار بالایی نیاز دارند و اولین بار در چندین سال قبل از میلاد مسیح ساخته شدند و هزاران سال هم در چین مورد استفاده قرار می گرفتند. نیروی هیالورونیک در چرخ های آبی هم به ساخت این اتو ها کمک کرد. نقطه ذوب کنندگی این اتو 1535 درجه سلسیوس است. 

مکانیک و چرخ دنده 

چرخ دنده یک دستگاه مکانیکی است که تقریباً وضعیت چرخش آن همیشه به سمت جنوب است و یکی از پیچیده‌ترین دستگاه های اختراع شده در چین باستان محسوب می شود. چرخ دنده یک حمل کننده بزرگ است. این ترفند ها در هر شرایط آب و هوایی می توانند کار خودشان را انجام دهند و یک ابزار بسیار مهم محسوب می شوند. گاهی اوقات شبیه یک ماشین هم برای افراد کاربرد داشته اند. زمانی که چرخ های این دستگاه می چرخد ، هر کدام از آن ها در جهت مخالف می تواند سرعت های متفاوتی داشته باشند. 

مکانیک و چرخ دنده

قطب نما 

چینی ها برای جهت یابی قطب نما را اختراع کردند. این قطب نما سمت جنوب را نشان می داد و به آن قطب نمای جنوبی گفته می شد. در واقع یک نوع آهنربای ساخته شده از مواد معدنی بود. قطب نما اساساً برای تعیین جهت روی خاک استفاده می شد و بعد ها مسافران می توانستند با استفاده از آن، جهت های مختلف را پیدا کنند. استفاده از این قطب نما ها برای جهت یابی بین قرن نهم و یازدهم بود. 

ظروف چینی 

ظروف چینی یک اختراع ناگهانی نبود. ظروف چینی مربوط به مردم چین باستان است که 1600 سال قبل از میلاد مسیح آن را ساخته اند. این ظروف چینی بعد از چین به شرق میانه آمدند. کارخانه تولید ظروف چینی کم‌کم به اختراعات بیشتر رسیدند. سپس این ظرف ها را از طریق جاده های ابریشمی به اروپا، آفریقا و آسیا صادر کردند.

ظروف چینی

چای 

چای 2737 سال قبل از میلاد مسیح در چین باستان کشف شد. شنونگ فردی مبارز بود و عاشق این بود که آب داغ بخورد. یک روز در طول مبارزه ، ارتش خود را متوقف کرد تا استراحت کند. سپس خدمتکاران برای او آب جوش فراهم کردند و یک برگ قهوه ای داخل آب انداختند. رنگ آب هم به رنگ قهوه ای تبدیل شد. او این آب را نوشید و از طعم آن احساس رضایت کرد و از آن به بعد چای به عنوان یک دارو و یک نوشیدنی آرام بخش استفاده می شد.

البته نوع آماده‌سازی چای در چین باستان با امروز متفاوت است. آن ها برگ های چای را تحت فرآیند های مختلف قرار می دادند و آن ها را پرس می کردند. سپس پودر آن ها را مانند امروز داخل آب داغ دم می کردند. 

کمان پولادی 

کمان پولادی یکی از اسلحه ها و تجهیزات جنگی محسوب می شود که در چین باستان اختراع شده است و از آن ها در جنگ های مختلف استفاده می کنند. اگرچه برنز های گچی و قالبی هم در ساخت این اثر نقش داشتند. این کمان های پولادین کوچک هستند اما پروژه ساخت آن ها به عنوان اثر بسیار پیچیده است و مشکلات رایج بسیاری از جنگ ها را برطرف می کند. اگر بتوانند تیر مخصوص این کمان را برای جنگ ها پیدا کنند  قطعاً قدرت بسیار بیشتری نسبت به طرف مقابل جنگ خواهند داشت. 

کمان پولادی

ابریشم 

اختراع ابریشم به چهار میلیون سال قبل از میلاد مسیح یعنی به دوره نئولیتیک برمی گردد. ابریشم به غیر از استفاده برای لباس ، به طور گسترده ای در بخش نوشتاری ، ماهیگیری و موسیقی استفاده می شده است. ابریشم معمولاً توسط جامعه مرفه مورد استفاده قرار می گرفت و کم‌کم بین مردم در سراسر جهان محبوب شد که معمولاً از آن برای هدایای رسمی دولتی هم استفاده می کردند. 

ابریشم بخش مهمی از اقتصاد مردم چین محسوب می شد. مفهوم تولید ابریشم مربوط به جنوب اروپا است اما به روزترین بازار های ابریشم متعلق به کشور چین است. 

پرواز بادبادک ها برای جنگ 

بادبادک ها یک نوع کار علمی و ورزشی مشهور در گذشته محسوب می شود. اختراع چینی ها در مورد پرواز بادبادک ها مربوط به هزار سال پیش است. شاید که پرواز بادبادک ها یک اختراع جذاب به نظر نرسد اما صنایع بسیار مختلفی بعد از آن پیشرفت کردند. اگر بخواهیم به 5000 سال قبل از میلاد مسیح بر گردیم، با بادبادک های شبیه پرنده مواجه می شویم که می توانستند تا چند روز هم پرواز کنند. فردی به نام موزی (Mozi) تقریباً سه سال برای ساختن بادبادک ، زمان صرف کرده بود. قدرت ابریشم و سبکی بامبو در این بادبادک ها ویژگی منحصر به فردی را به آن ها بخشیده است. 

پرواز بادبادک ها

کاغذ 

قبل از اختراع کاغذ ، مردم از مواد مختلفی مثل چوب ، سنگ و استخوان برای نوشتن روی آن ها استفاده می کردند. تقریباً 2200 سال قبل از میلاد مسیح ، مصری ها یک نوع نی به نام پاپیروس را یافتند که آن را داخل آب خیس می کردند. کلمه کاغذ یا papar از پاپیروس گرفته شده است. در مطلب" تاریخچه جالب و خواندنی اختراع کاغذ و مخترع آن" در بخش سرگرمی نمناک خواندید که کاغذ در چین باستان اختراع شد و آن را برای اسناد رسمی مورد استفاده قرار می دادند. البته بعضی از مطالعات نشان می دهد که 200 سال قبل از اختراع کاغذ در کشور چین افراد از چنین مواد مشابهی برای نوشتن استفاده می کردند. آن ها به این نتیجه رسیدند که با تور های قدیمی ماهی می توانند کیفیت این کاغذ ها را افزایش دهند. کم‌کم کاغذ به یک ابزار نوشتاری جدید تبدیل شد ؛ به طوری که آن را در کل چین مورد استفاده قرار دادند. 

دریل 

مردم چین تکنولوژی دریل را کشف کردند تا آب شور را از زیر زمین بیرون بیاورند. اختراع دریل تقریباً در فاصله 1200 مایل از دریا انجام می شد تا نمک ها را از زیر زمین بیرون بیاورند. این تکنولوژی به تدریج پیشرفت کرد و آن ها در نهایت توانستند گاز طبیعی را از این منافذ بیرون بکشند. این گازها با لوله های بامبو در فواصل زیاد وصل می شدند و از آن ها به عنوان سوخت استفاده می شد. 

دستگاه موسیقی چینی 

این دستگاه موسیقی مخصوص خود چینی ها است که در آن زنگوله های برنزی به کار رفته است که روکش چوبی دارند. کل این دستگاه تقریبا با محاسبات فیزیک و ریاضی ساخته شده اند.  اولین بار 2300 سال قبل از میلاد مسیح با سایز های مختلف از 9 تا 153 سانتی‌متر از لحاظ ارتفاع در دسترس قرار گرفتند. مجموعه کامل این دستگاه موسیقی دارای 65 عدد از این زنگوله ها می باشد. این دستگاه موسیقی به نوبه خودش اختراع بسیار بزرگ محسوب می شود؛ تا آن جا که هنوز هم می توان از آن استفاده کرد.

دستگاه موسیقی چینی

پلاستیک طبیعی با قابلیت شکل پذیری 

این پلاستیک ها جزء اختراعات مردم چین هستند. ویژگی های منحصر به فردی دارند و در ترکیب با مواد دیگر می توانند یک پلاستیک ارزان ، با ارزش و مقاوم نسبت به محیط اسیدی یا قلیایی، گرما، آب یا باکتری باشد. همچنین می توانند وسایل چوبی را پوشش دهند. قدیمی ترین نوع این پلاستیک ها مربوط به قرن 17 می شود که در سال 1980 یافت شد. 

فرغون

شواهد تاریخی نشان می دهد که اختراع فرغون مربوط به چین باستان است. اختراع فرغون تقریباً به 181 الی 234 سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد که از آن برای حمل اسلحه های ارتش استفاده می کردند. همچنین با استفاده از آن، افراد آسیب دیده و سربازان مرده را به جای مخصوص انتقال می دادند. معمولاً در آن زمان دو نوع فرغون استفاده می شد؛ اختراع این فرغون ها باعث شده بود که افراد مجبور نباشند برای حمل چیز های سنگین نیروی بسیار زیادی را اعمال کنند.

طب سوزنی 

شواهد نشان می دهد که طب سوزنی مربوط به چین باستان است. مواد مختلفی مانند نوک سنگ های تیز و بامبو و حتی سوزن های استخوانی برای طب سوزنی مورد استفاده قرار می گرفت و یک درمان مؤثر محسوب می شد که هنوز هم در این کشور رواج دارد. 

طب سوزنی

جاده ابریشم 

جاده ابریشم یک مسیر تجاری باستانی است که تاجران برای مسیر ارتباطی آسیا به مدیترانه از آن استفاده می کردند. تاریخچه مربوط به جاده ابریشمی خودش را در چین نشان داده است. نام جاده ابریشمی به دلیل وجود صنعت ابریشم و صادر شدن ابریشم به کل دنیا انتخاب شده است. جاده ابریشمی یکی از مهم ترین پیشرفت های آن زمان محسوب می شود.  

باروت 

اولین ماده شیمیایی منفجره به نام باروت یا پودر سیاه تشکیل شده از سولفور، زغال و پتاسیم نیترات توسط مردم چین اختراع شد. باروت یک اختراع ناگهانی نبود. چینی ها در آن زمان از پتاسیم نیترات استفاده می کردند اما باروت در قرن نهم اختراع شد. البته بعضی از اسناد تاریخی نشان می دهد که تا قرن 11 همچنان از آن استفاده نشده بود. 

چاپ سربی 

چاپ سربی قابل حرکت توسط مردم چین اختراع شد. البته قبل از آن روش های مختلف چاپ وجود داشت اما این روش آسان تر و سریع تر عمل می کرد. روش این چاپ ها این گونه بود که اول، کاراکترهایی را روی قطعاتی از کلوخ ها حکاکی و یا تایپ می کردند. سپس آن را در معرض  آتش می گرفتند تا سفت شود. این قطعات قابل حرکت بودند و آن ها را به صفحه آهنی می چسباندند تا یک صفحه را چاپ کند. بعد از این که چاپ صفحه انجام می شد، این قطعات جدا می شدند تا چاپ بعدی را انجام دهند.

21 چیز مهمی که جزو اختراعات چین باستان بوده

4.715
این مطلب مفید بود ؟141
منبع : بخش سرگرمی نمناک /ن/س
وبگردی