تولد
نسخه سرماخوردگی
سرماخوردگی بیشترین ابتلا را در فصل سرما دارد و به دلیل شایع بودن این بیماری نسخه و داروهای رایجی هم وجود دارند که برخی بی فایده و برخی موثر هستند.

دارو و نسخه های مفید و بی فایده سرما خوردگی

داروهای سرماخوردگی تقریباً به اندازه سرماخوردگی رایج هستند اما، آیا همه آنها در درمان بیماری مؤثر هستند؟ هر نسخه ای نمی تواند سرماخوردگی را درمان کند فقط برخی از درمان ها ممکن است به کاهش علائم کمک کنند و شما را از داشتن احساس بد دور نگه دارد. در این بخش از بهداشت و سلامت علاوه بر معرفی برخی از داروهای رایج سرماخوردگی، نسخه و درمانی را به شما خواهیم گفت که برخلاف مصرف بالای آن در دوران سرماخوردگی، هیچ تاثیری ندارد.

داروهای سرماخوردگی که موثر نیستند

به گزارش cdc.gov دارویی که در درمان سرماخوردگی بی اثر است، داروی پر مصرفی است به نام:

آنتی بیوتیک ها

اگرچه آنتی بیوتیک ها به باکتری ها حمله می کنند اما، نمی توانند در برابر ویروس های سرماخوردگی کمکی کنند.ازمصرف آنتی بیوتیک های قدیمی یا درخواست تجویز آن از پزشک خودداری کنید زیرا اینگونه خوب نخواهید شد و با استفاده نامناسب ازاین دارو به مشکل جدی تری روبرو می شوید.

سرماخوردگی

در واقع برای کنترل هیچ یک از علائم سرماخوردگی در شما، توصیه به مصرف آنتی بیوتیک ها بخصوص بدون مشورت پزشک نمیشود چرا که نه تنها تاثیر مثبت نخواهد داشت بلکه اثرات منفی در بدن شما برجای خواهد گذاشت.

مصرف داروهای بدون نسخه

مصرف داروهای سرماخوردگی و سرفه بدون نسخه در کودکان خردسال ممکن است عوارض جانبی جدی و حتی تهدید کننده در کودکان ایجاد کند پس باید قبل از دادن هر دارویی با پزشک کودک صحبت کنید.

خطر مصرف داروهای بدون نسخه

برای بزرگسالان و کودکان 5 ساله و بالاتر، داروهای ضدگرفتگی، آنتی هیستامین ها و مسکن ها ممکن است برخی علائم را تسکین دهند اما، از سرماخوردگی جلوگیری نمی‌کنند یا مدت آن را کوتاه نمی‌کنند و اکثرا عوارض جانبی دارند.
کارشناسان موافقند که اینها نباید به کودکان کوچکتر داده شود زیرا استفاده بیش از حد و سوء استفاده از این داروها می تواند آسیب جدی ایجاد کند. قبل از دادن هر دارویی با پزشک صحبت کنید.
داروها را طبق دستور مصرف کنید. برخی از داروهای سرماخوردگی حاوی ترکیبات متعددی هستند، بنابراین برچسب داروهای سرماخوردگی را بخوانید تا مطمئن شوید هیچ دارویی را بیش از حد مصرف نمی‌کنید.

مصرف دارو

نسخه های موثر برای بهبود سرماخوردگی

اگر سرما خورده اید، ممکن است یک تا دو هفته زمان ببرد تا بهبود یابید. این نسخه ها به احساس بهترتان کمک می کند:

هیدراته بمانید

آب، آب میوه، آبگوشت یا آب لیمو گرم با عسل به رفع احتقان و جلوگیری از کم آبی بدن کمک می کند. از نوشیدن قهوه و نوشابه های کافئین دار خودداری کنید زیرا می توانند کم آبی بدن را تشدید کنند.

استراحت کنید

بدن برای بهبود به استراحت نیاز دارد پس در هنگام ابتلا به سرما خوردگی حتما استراحت لازم را داشته باشید.

سرماخوردگی

گلو درد را تسکین دهید

غرغره آب نمک با 1/4 تا 1/2 قاشق چایخوری نمک حل شده در یک لیوان آب گرم می تواند به طور موقت گلو درد را تسکین دهد. کودکان زیر6 سال بعید است که بتوانند به درستی غرغره را انجام دهند همچنین می توانید اسپری های گلودرد، قرص های مکیدنی یا آب نبات های سفت را امتحان کنید. هنگام دادن آب نبات سفت به کودکان احتیاط کنید زیرا ممکن است آنها را خفه کنند. به کودکان کمتر از 6 سال پاستیل یا آب نبات سفت ندهید.

مبارزه با گرفتگی بینی

قطره ها و اسپری های بینی نمکی بدون نسخه می توانند به رفع گرفتگی و احتقان کمک کنند.
متخصصان توصیه می کنند چند قطره سالین را در یک سوراخ بینی نوزاد بریزید، سپس با یک سرنگ به آرامی از سوراخ بینی مکش کنید برای انجام این کار، حباب را فشار دهید،به این ترتیب که نوک سرنگ را حدود 6 تا 12 میلی متر به آرامی در سوراخ بینی قرار دهید و حباب را رها کنید. اسپری بینی سالین ممکن است برای کودکان بزرگتر استفاده شود.

اسپری بینی

تسکین درد

به کودکان 6 ماهه یا کمتر فقط استامینوفن و به بزرگتر از 6 ماه استامینوفن یا ایبوپروفن بدهید. از پزشک کودک خود بخواهید که دوز مناسب را با توجه به سن و وزن کودکتان تعیین کند.
بزرگسالان می توانند استامینوفن (تیلنول، سایرین)، ایبوپروفن (ادویل، موترین آی بی، دیگران) یا آسپرین مصرف کنند.
هنگام دادن آسپرین به کودکان یا نوجوانان احتیاط کنید. اگرچه آسپرین برای استفاده در کودکان بزرگتر از 3 سال تایید شده است اما، کودکان و نوجوانانی که از آبله مرغان یا علائم مشابه آنفولانزا بهبود می یابند هرگز نباید آسپرین مصرف کنند به این دلیل که آسپرین با سندرم ری مرتبط است.

مایعات گرم را جرعه جرعه بنوشید

یک نسخه سرماخوردگی که در بسیاری از فرهنگ ها استفاده می شود، مصرف مایعات گرم، مانند سوپ مرغ، چای یا آب سیب گرم است که با افزایش جریان مخاط، احتقان را کاهش می دهد.

سرماخوردگی

عسل را امتحان کنید

عسل ممکن است موجب سرفه در بزرگسالان و کودکان بزرگتر از 1 سال شود به همین دلیل بهتر است آن را در آب گرم حل کنید.

هوا را مرطوب کنید

یک دستگاه بخور سرد یا مرطوب کننده می تواند فضای منزل را مرطوب و به رفع گرفتگی کمک کند. برای استفاده از دستگاه بخور باید آب را روزانه عوض و دستگاه را طبق دستورالعمل سازنده تمیز کنید.

دستگاه بخور

ویتامین ث مصرف کنید

به نظر می رسد مصرف ویتامین ث به افراد عادی کمک نمی کند تا از سرماخوردگی پیشگیری کنند.با این حال، برخی از مطالعات نشان داده که مصرف ویتامین ث قبل از شروع علائم سرماخوردگی ممکن است مدت زمان بروز علائم را کوتاه کند. ویتامین ث ممکن است برای افرادی که در معرض خطر بالای سرماخوردگی قرار دارند مفید باشد.

روی

مصرف مکمل‌های روی ممکن است دوره نقاهت سرماخوردگی را کاهش دهند.مطالعات نشان می‌دهند مصرف قرص‌ها یا شربت روی می توانند طول سرماخوردگی را تقریباً یک روز کاهش ‌دهند، به‌ویژه زمانی که ظرف 24 تا 48 ساعت پس از اولین علائم و نشانه‌های سرماخوردگی مصرف شوند.اگرچه روی عوارض جانبی هم دارد که قبل از استفاده از آن باید به منظور پیشگیری یا کاهش طول مدت سرماخوردگی با پزشک مشورت کنید.

کدوم نسخه های سرما خوردگی هیچ اثری ندارن؟

54
این مطلب مفید بود ؟40
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
برچسب : سرماخوردگی
وبگردی