تاثیر دندان در جذابیت
مطالعات نشان داده اند که 47% جذابیت چهره از لبخند، 31% از چشم ها ، 11% از بوی خوش، 7% لباس و 4% موهای زیباست.

زیبایی دندان ها با لمینت سرامیکی دندان

این بار برای بررسی روش های جدید زیبایی دندان  از جمله لمینت سرامیکی دندان به سراغ یک متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی و عضو هیات علمی دانشگاه رفته ایم تا اطلاعات معتبر را از ایشان برایتان نقل کنیم:

همه ما این روزها تبلیغات زیادی را در سایتها و شبکه های اجتماعی مختلف در مورد درمان های زیبایی دندان می بینیم.

اما کدام درمان را باید به عنوان یک درمان خوب و طولانی مدت انتخاب کنیم؟ 

 لمینیت دندان
کامپوزیت های دندانی، جزو درمان هایی است که در ایران طرفدار زیادی پیدا کرده است. چراکه سریع و در عرض یک جلسه انجام می شود، قیمت نسبتا مناسبی دارد و نمونه های زیادی از این کار را در اطرافیان و صفحات اینستاگرامی می شود دید.

اما کامپوزیت دندان معایب مهمی هم دارد:

 اول اینکه بر خلاف لمینت دندان، درمان طولانی‎مدتی نیست و حدود 5 سال عمر دارد. کامپوزیت دندان، یک ماده پلیمری است که به مرور با مصرف مواد رنگی، مثل چای و قهوه و استفاده از دخانیات مثل سیگار، قلیان و .. رنگ می گیرد و نیاز به پالیش مداوم دارد.

دوم اینکه کامپوزیت دندان، به استحکام لمینت دندان نیست. به سادگی لب پر می شود و نیاز به ترمیم های متوالی دارد.

سوم اینکه اگرچه قیمت اولیه کامپوزیت دندان، کمتر از لمینت دندان است، اما به علت نیاز مداوم به پالیش و ترمیم، هزینه های بعدی به فرد تحمیل می کند. بنابراین باید در مورد فاکتور قیمت هم با احتیاط تصمیم گیری کرد.

علاوه بر این باید بدانیم که کامپوزیت های بسیار متفاوتی در بازار وجود دارند که قیمت و کیفیت بسیار متفاوتی دارند. و امان از روزی که یکی از انواع نامناسب و بی کیفیت آنها استفاده شود!

دندانپزشکی مدرن، برای حل این مشکلات انتخاب های متفاوتی را پیش روی مراجعین گذاشته است. یکی از آنها، طراحی لبخند دیجیتال با لمینت دندان سرامیکی است.

بازسازی فرم دندان

لمینت سرامیکی، در واقع یک لایه یا پوسته ای از مواد دندانپزشکی است که بر روی دندان ها قرار می گیرد و آنها را به فرم و شکل دلخواه بیمار تبدیل می کند. این روش درمان بیشتر جنبه زیبایی داشته و توسط دندانپزشک در مطب انجام می گیرد.

لایه ای که در لمینت بر روی دندان های شخص قرار می گیرد بسیار نازک است و رنگ آن نیز با توجه به سلیقه و انتخاب بیمار ساخته می شود. 

برخی علاقه مند به رنگ های بسیار سفید هستند و برخی تمایل دارند رنگ لمینت ها نزدیک به رنگ دندان هایشان بوده و جلوه ای طبیعی داشته باشند. البته روند انجام کار لمینت متفاوت بوده و هر شیوه مراحل و مواد مصرفی مختص به خود را خواهد داشت.

شاید درمان لمینت، برای همه مناسب نباشد و سبب مشکلات بسیار بیشتری برای فرد شود. بنابراین پیش از انجام لمینت لازم است تا به توصیه دندانپزشک خود توجه نموده و بهترین درمان را انتخاب نمایید. 

برخی مشکلات که با درمان لمینت قابل اصلاح است:

  • افرادی که مینای دندان کافی دارند و شکل و فرم و ساختار دندان هایشان نیاز به اصلاح دارد.
  • اصلاح چرخش دندان ها، نامنظمی مختصر در دندان ها
  • بستن فاصله بین دندان ها
  • تغییر رنگ دندان به رنگ های بسیار روشن
  • تغییر رنگ های مقاوم به بلیچینگ

مراحل انجام لمینت دندان در کلینیک: 

در جلسه اول، ابتدا لبخند شما ارزیابی خواهد شد. 
سپس مراجع تمام آنچه از درمان انتظار دارد مثل تغییر فرم، رنگ، بسته شدن فاصله های بین دندان ها یا اصلاح چرخش دندان ها را برای پزشک بازگو می کند.
سپس دندانپزشک با توجه به فرم و استخوان بندی صورت و روابط فکین، خواسته های بیمار را بررسی می کند و در مورد نیازهای درمانی و زیبایی با وی به توافق می رسد.
در این مرحله تصویر دندان های بیمار قبل از انجام کار گرفته و نگه داری خواهد شد تا پس از انجام کار تغییرات را بتوان به خوبی مشاهده کرد.
در همان جلسه پس از مشاوره با مراجعه کننده و بررسی فرم دندان ها، تراش مختصری بر روی دندان و در حد کمتر از 1 میلیمتر انجام می گیرد.
در مرحله سوم از دندان ها قالب تهیه شده و برای طراحی لبخند فرستاده می شوند. 
در جلسه بعد، نمونه مشابه پوسته های چینی ساخته شده روی دندان های شما تست می شود و پس از تایید فرم و رنگ آنها توسط شخص، برای ساخت به لابراتوار ارسال می شود.
پس از اتمام ساخت لمینت های مناسب، پوسته های سرامیکی در مرحله آخر بر روی دندان های شما چسبانده می شوند.
ساخت لمینت دندان حدود 2 تا 4 هفته طول می کشد.
امیدواریم این مقاله برای انتخاب درمان مناسب و مطمئنی مثل لمینت دندان و پرهیز از انجام درمان های غیرتخصصی کمک کرده باشد.

 

 

 

47% جذابیت چهره از دندانهای زیباست!

56
این مطلب مفید بود ؟60
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی