تولد
کتاب های پرفروش
در طول سال ها و دهه ها، کتاب های مختلفی میان نسل ها محبوب می شوند و همین موضوع تیتراژ و فروش آنها را بیشتر می کند.

کتاب های پرفروش ایرانی و خارجی از گذشته تا به امروز

در طول سال ها و دهه ها، کتاب های مختلفی میان نسل ها محبوب می شوند و همین موضوع تیتراژ و فروش آنها را بیشتر می کند. برای مثال آمازون سالانه لیستی از پرفروش ترین کتاب های خود را منتشر می کند و یا هر انتشاراتی سعی می کند فهرستی از کتاب های پرفروش اش را در اختیار خوانندگان خوش فکر قرار دهد. اما در میان این لیست ها، برخی از کتاب ها به صورت تقریبی همیشه پرفروش بوده اند و ما در این نوشتار سعی داریم به برخی از آنها که مربوط به ادبیات داستانی، روانشناسی و شعر هستند اشاره کنیم.

1. کتاب مثنوی معنوی

اشعار مولانا در کتاب مثنوی معنوی دوستداران زیادی نه تنها در ایران، بلکه خارج از این مرزها دارد و ترجمه های مختلفی از اشعار او شده است و حتی در بسیاری از لیست های بهترین کتاب های جهان، این کتاب جایگاه ویژه ای دارد. کتابی که بیش از 700 سال از عمر او می گذرد، اما هنوز هم سروده هایش تازه و سرشار از درس های زندگی برای انسان است. بخش مهمی از اشعار این کتاب، به نگاه نویسنده درباره انسان، نحوه زندگی اصیل و مواجه او با مشکلات و جهان پیرامونش ارتباط دارد و به تنهایی کلاس درس زندگی برای همه است. بسیاری از افراد نه تنها شش دفتر مثنوی را به صورت رقعی خریداری می کنند، بلکه با خرید pdf و دانلود آن، مایلند در هر جایی و تنها به کمک گوشی و یا لپ تاپ خود به این کتاب دسترسی داشته باشند.

2. کتاب های روانشناسی موفقیت

بیش از دو دهه است که کتاب هایی با مضامین موفقیت، مدیریت زمان و راه های ثروتمند شدن در دسته پرفروش ترین کتاب های دنیا و ایران قرار دارد و از میان آنها می توان به اثر مرکب «دارن هاردی»، «تختوابت را مرتب کن» ویلیام مک ریون، «حکایت دولت و فرزانگی» مارک فیشر و «هنر خوب زیستن» رولف دوبلی اشاره کرد. البته کتاب هایی از این دست بسیار هستند و علت استقبال عمومی آنها را می توان به تغییر نگرش دنیا به مقوله موفقیت و خوشبختی در دنیای شلوغ امروز مرتبط دانست. اما باید بگوییم خواندن بسیاری از این کتاب ها مستلزم آشنایی و آگاهی از مفاهیم عمیق تری روانشناختی و شناخت فردی است. بنابراین توصیه می کنیم پیش از خواندن این کتاب ها، کتاب هایی با نگرش روانشناسی عمیق تر را مطالعه کنید.

3. کتاب شاهنامه فرودسی

شاهنامه فردوسی
شاهنامه، یکی از کتاب های معروف قدیمی ایرانی است که در قرن چهارم هجری و به قلم ابوالقاسم فردوسی و به زبان شعر سروده شده است و می توان آن را یکی از فاخرترین آثار ادبی ایران دانست که نقش زیادی در حفظ فرهنگ و ادب پارسی و انتقال داستان های کهن ایران زمین داشته است. همه ساله نسخه های فیزیکی و الکترونیکی زیادی از این کتاب به چاپ می رسد و شما می توانید بسته به شرایط خود یکی از آنها را برای خرید و خواندن انتخاب کنید. در یک توصیه دانلود نسخه PDF کتاب شاهنامه فرودسی به شما کمک می کند در هر زمان که مایل بودید و فقط با در دست داشتن تلفن همراه، تبلت و لپ تاپ، خواندن این کتاب را آغاز کنید.

4. کتاب نویسندگان معروف ایرانی

برخی از نویسندگان معاصر ایرانی، کتاب های بسیار خوبی را به رشته تحریر درآورده اند که خواندن آنها به هر فرد علاقمند به کتاب توصیه می شود و نوشته های آنها در دسته پرفروش ترین ها قرار دارد. برای مثال بسیاری از کتاب های محمود دولت آبادی (کلیدر)، عباس معروفی (سمفونی مردگان)، زویا پیرزاد (چراغ ها را من خاموش می کنم)، ایرج پزشکزاد (دایی جان ناپلئون)، مصطفی مستور (روی ماه خداوند را ببوس)، نادر ابراهیمی (آتش بدون دود)، صمد بهرنگی (قصه های صمد بهرنگی) و ... از دسته کتاب هایی هستند که ارزش خواندن دارند. همه این کتاب ها در قالب ادبیات داستانی، زندگی های مردم قومیت های مختلف را به تصویر می کشد و در بسیاری از آنها، با دیدگاه های عمیق نویسنده به زندگی آشنا می شوید، به طوری که در تغییر دیدگاه و جهان بینی شما موثر هستند.

5. کتاب های معروف نویسندگان آمریکایی

نویسندگان بسیار مشهوری از قاره دور، آمریکا، تاثیرات چشم گیری در ادبیات جهان داشته اند و برخی از نوشته های آنها از معورف ترین و پرفروش ترین در دنیا و ایران به شمار می رود. برای مثال کتاب «تام سایر» و «هاکلبری فین» مارک تواین، «گتسبی بزرگ» اف اسکات فیتسجرالد، «خشم و هیاهو» ویلیام فاکنر، «مرگ فروشنده» آرتور میلر، «زنگ ها برای که به صدا درمی آید» ارنست همینگوی و «خوشه های خشم» جان اشتان بک از برترین آثاری است که خواندن آن به شما توصیه می شود.

6. کتاب های معروف نویسندگان روسی

کتاب های معرف
احتمالا نام بسیاری از نویسندگان معروف روسی که در این مطلب معرفی شده اند را شنیده اید، افرادی که با آثارشان تاثیر زیادی بر غنای ادبیات و روح آدمی داشته اند و احتمالا تغییرات زیادی را سبب شده اند. برخی از این کتاب ها «جنگ و صلح» و «آنا کارنینا» لئو تولستوی، «برادران کارامازوف» و «شب های روشن» داستایوفسکی، «لولیتا» ناباکوف، «مادر» ماکسیم گورکی، «باغ آلبالو» آنتون چخوف و «اعترافات یک ولگرد» سرگئی یسنین اشاره کرد. بسیاری از این نویسندگان در قرن نوزدهم و بیستم ظهور کرده اند و مکتب های ادبی متفاوت را گسترش داده اند.

7. کتاب نویسندگان معروف فرانسوی

یکی از کشورهای اروپایی که نویسندگان بسیار بزرگی را در خود پرورش داده و بیشترین تعداد نوبل ادبیات را از آن خود کرده اند، فرانسه است. بسیاری از آثار این نویسندگان، از تاثیرگذارترین و زیباترین های ادبیات به شمار می روند و برخی از آنها شامل «بینوایان» و «مردی که می خندد» ویکتور هوگو، «کاندید» ولتر (فرانسوا ماری آروئه با نام مستعار ولتر)، «مادام بواری» گوستاو فلوبر، «شاهکار» امیل زولا، «در جستجوی زمان از دست رفته» مارسل پروست، «تهوع» سارتر و «بیگانه آلبر کامو» اشاره کرد. این کتاب ها تقریبا در تمامی دنیا مشهور هستند و جزو پرفروش ترین کتاب های ایران نیز به شمار می آیند.

کتاب های پرفروش بسیاری وجود دارند که ارزش خرید دارند و ما در این نوشتار فرصت اشاره به آنها را نداشتیم، برخی از آنها را که مایلیم در پایان این مطلب اشاره کنیم، «هملت» ویلیام شکسپیر، «غرور و تعصب» جین آستین، «بلندی های بادگیر» امیلی برونته، «1984» جورج اورول و «هری پاتر» جی کی رولینگ اشاره کرد. مورد آخر یکی از محبوب ترین کتاب ها در میان کودکان و نوجوانان است.

 
 

کتاب های پرفروش ایرانی و خارجی از گذشته تا به امروز

51
این مطلب مفید بود ؟10
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی