ثبت برند
برای ثبت برند طی کردن مراحل قانونی و ارائه برخی مدارک ضروری است. برای آشنایی با ثبت قانونی برند با ما همراه باشید.

مدارکی که برای ثبت قانونی یک برند لازم است

در دنیای پررقابت تجارت امروزی، ثبت برند گامی بسیار موثر برای موفقیت اقتصادی است. داشتن برندی منحصر به فرد، مزایای بسیار زیادی دارد. کسب شهرت و ثروت بیشتر، استفاده از فضاهای تبلیغاتی، برقراری ارتباط صمیمانه با مشتری، تلاش و تحرک بیشتر برای افزایش کیفیت محصولات و حمایت از تولید داخلی، برخی از مزایای ثبت برند هستند. بنابراین به نظر می رسد ثبت برند نکته ای اساسی برای موفقیت تولید کنندگان محصولات و ارائه دهندگان خدمات است.

برای ثبت برند طی کردن مراحل قانونی و ارائه برخی مدارک ضروری است. در این مقاله ما مدارک لازم برای ثبت برند که باعث خلاصی شما از دردسرهای قانونی می شود را معرفی می کنیم. برای اینکه برند خود را راحت تر ثبت کنید، با ما در ادامه مطالب همراه باشید.

ثبت برند اجبار یا اختیار!

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که آیا ثبت برند اجبار قانونی است یا خیر؟

لازم است بیان شود که ثبت برند برای برخی محصولات از نظر قانونی اجبار است و برای برخی محصولات اختیاری است. به عبارت دیگر برای محصولاتی که ثبت نشان تجاری اجبار قانونی ندارد، تولید کنندگان تنها برای بهره مند شدن از مزایای برند، اقدام به ثبت برند می نمایند.

اگر شما تولید کننده محصولات زیر هستید، لازم است که قبل از شروع فعالیت اقتصادی، اقدام به ثبت علامت تجاری یا برند نمایید:

 • داروهای مورد استفاده در حوزه پزشکی؛
 • محصولات غذایی که در بسته ها یا ظروف مخصوص ارائه می شوند؛
 • نوشیدنی ها و آب های گازدار؛
 • لوازم آرایشی که به طور مستقیم روی پوست استفاده می شوند؛

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند توسط اشخاص حقیقی

مدارک زیر برای ثبت انواع برند توسط اشخاص حقیقی ضروری است. بنابراین قبل از اقدام به ثبت برند، با فراهم کردن مدارک لازم، راحت تر مراحل ثبت را طی می کنید:
 • کپی شناسنامه؛
 • کپی کارت ملی؛
 • کپی کارت بازرگانی (در صورتی که در برند از حروف لاتین استفاده شده باشد)؛
 • کپی مجوز فعالیت

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند توسط اشخاص حقوقی

مدارک ثبت برند توسط اشخاص حقوقی عبارت است از:
 • کپی شناسنامه؛
 • کپی کارت ملی؛
 • یک نسخه کپی از روزنامه تاسیس و آخرین تغییرات شرکت (قابل ذکر است که از آخرین تغییرات شرکت نباید بیشتر از 2 سال گذشته باشد)؛
 • کارت بازرگانی (در صورتی که در برند از حروف لاتین استفاده شده باشد)؛
 • کپی مجوز فعالیت.

مجوز فعالیت برای ثبت برند

یکی از مدارک لازم برای ثبت برند، مجوز فعالیت است. لازم است که قبل از اقدام به ثبت برند مجوزهای فعالیت را داشته باشید که با ارائه آن در کنار مدارک شناسایی بدون دردسر نسبت به ثبت برند خود اقدام کنید. در ادامه انواع مجوز فعالیت که برای ثبت برند الزامی است را بررسی می کنیم.

جواز کسب

جواز کسب متناسب با فعالیت تولید کنندگان یا ارائه دهندگان خدمات از ادارات مربوطه اخذ می شود. بنابراین لازم است که به اداره مربوطه مراجعه کنید و نسبت به دریافت جواز کسب اقدام کنید. 

جواز تاسیس

یکی دیگر از مجوزهای لازم برای ثبت علامت تجاری، جواز تاسیس است. 
جواز تاسیس از طرف اداره صنایع و معادن صادر می شود. پس از ارائه طرح توجیهی توسط تولید کننده در سازمان صنایع و معادن، کارشناسان این اداره به بررسی طرح می پردازند. در صورت تایید طرح توسط کارشناسان اداره صنایع و معادن، جواز تاسیس صادر می شود. 
جواز تاسیس  به نام اشخاص حقیقی و حقوقی صادر می شود و به مدت 1 سال اعتبار دارد. در مدت یک سال صاحب مجوز 1 سال فرصت دارد که واحد تولیدی خود را راه اندازی کند و پس از راه اندازی واحد تولیدی به دریافت پروانه بهره برداری اقدام کند.

پروانه بهره برداری

ارائه پروانه بهره برداری نیز در زمان ثبت برند الزامی است. این مجوز توسط وزارت صنایع و معادن صادر می شود. 
پروانه بهره برداری یک سند رسمی است که قابلیت اجرایی دارد. در پروانه بهره برداری، زمان بهره برداری از واحد تولیدی یا کارخانه مشخص شده است. 
برای دریافت پروانه بهره برداری، پرسشنامه سازمان صنایع و  معادن تکمیل می شود. در صورت بررسی و تایید تجهیزات و ماشین آلات توسط کارشناسان سازمان، این مجوز صادر می شود. لازم است که قبل از صدور پروانه بهره برداری، پس از اعلام نهایی نظر کارشناسی، تمامی هزینه های صدور پروانه پرداخت شود. 
ثبت کردن برند

برند خود را بدون دردسر ثبت کنید

ثبت برند نیاز به طی کردن مراحل قانونی خاص خود دارد. لازم است که فرد متقاضی با ارائه اظهارنامه و مدارک لازم در اداره مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، اقدام به ثبت برند نماید. علاوه بر مدارک شناسایی، ارائه مجوز فعالیت، از مدارک مورد نیاز برای ثبت برند است. برای اینکه مراحل ثبت برند بدون دردسر طی شود، لازم است که کلیه مدارک مورد نیاز از جمله مجوز فعالیت فراهم شود. 

آگاهی نسبت به کلیه قوانین در این زمینه به شما کمک می کند که راحت تر برند خود را ثبت کنید؛ اما قوانین جزئی و مهم زیادی وجود دارد که از دید افرادی که در این زمینه تجربه ای ندارند، پنهان می ماند. این موضوع سبب اتلاف وقت، انرژی و هزینه می شود. 
به شما توصیه می کنیم که از کارشناسان باتجربه سایت ثبت 3 در این زمینه کمک بگیرید. این متخصصان با توجه به تجربه و تسلطی که به قوانین ثبت دارند، در کوتاه ترین زمان ممکن برند شما را به ثبت می رسانند.

مدارک لازم برای ثبت قانونی برند

51
این مطلب مفید بود ؟10
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی