علائم پوستی کرونا
ویروس کرونا تا به امروز علائم مختلفی مانند تب، سرفه، تنگی نفس و اسهال داشته است. به گفته پزشکان کووید 19 در برخی افراد علائم پوستی بر روی دست و پاها هم دارد.

علائم پوستی ویروس کرونا و بیماری های پوستی مرتبط با کووید 19

کووید 19 با طیف وسیعی از علائم شامل تب، خستگی، سرفه، تنگی نفس، اسهال و حتی از دست دادن حس بویایی و چشایی همراه است اما بحث دیگری که در ذهن اهالی این کره ی خاکی چالش ایجاد کرده است اثرات این ویروس روی پوست انسان است.

هنوز هم سوالات زیادی در مورد علائم کووید 19 وجود دارد که شما با بخش سلامت نمناک مطرح می کنید، با احترام به درخواست مخاطبان تمام چیزهایی که لازم است در مورد کوئید 19 بدانید یا بهتر بگوییم از علائم پوستی ویروس کرونا بدانید را به شما معرفی می کنیم.

گزارشاتی از سراسر جهان نشان می دهد که این بیماری همچنین می تواند با علائم پوستی هم همراه باشد که شامل حساسیت و خارش پوستی و لکه های بنفش روی انگشتان پا، روی پا و گاهی اوقات دست فرد است که به آن انگشت کوویدی گفته می شود.

البته از اولین اعلام علامت پوستی این بیماری چندین ماه گذشته است و اصلا جای تعجب نیست که بشنویم این بیماری دارای علائم پوستی هم است. در واقع اغلب پوست ، یک نوع سر نخ برای فهمیدن اتفاقات درون بدن است.

کووید 19 باعث می شود که تغییرات فیزیولوژیکی روی پوست انسان به وجود بیاید. اصلا عجیب نیست که ویروس ها عاملی برای این اثرات پوستی باشند زیرا مواد شیمیایی آزاد شده از طریق سیستم ایمنی در برابر ویروسی مثل کرونا عاملی برای التهاب است و حساسیت را به وجود خواهد اورد.

از آن جایی که این حساسیت های پوستی، پاسخ به دیگر عفونت های رایج هستند. اصلاً جای تعجب نیست که در کووید 19، حساسیت های پوستی خودشان را نشان دهند.

در حقیقت گزارش های اولیه از علائم پوستی کووید 19 در کشور ایتالیا برای اولین بار منتشر شد و بعد از آن محققان شروع به بررسی ها و تحقیق های بیشتر کردند. زخم ها و ضایعه های روی انگشت پا نیز در بعضی از افراد دیده شده است. پزشکان متخصص سعی دارند که این مسئله را بیشتر بررسی کنند و بعد نتیجه نهایی را اعلام نمایند.

علائم پوستی کرونا

6 مورد مهم درباره عوارض و مشکلات پوستی ناشی از ابتلا به کرونا

زمانی که التهابات و یا مشکلات خود ایمنی به وجود می آید، افراد علائم غیر معمول را در پوست خود مشاهده می کنند. وضعیت التهابی پسوریازیس یکی از انواع رایج آرتریتیس می باشد. این وضعیت همچنین می تواند ورم انگشتان دست و پا را به وجود بیاورند. البته این حساسیت ها در روماتیسم و لوپوس هم رایج هستند.

همین امر باعث شده که بیماران مبتلا به کووید 19 نسبت به علائم پوستی خود حساس باشند و آن ها را به پزشک گزارش کنند. موارد جدید ابتلا به کووید 19 هنوز در حال رخ دادن هستند و سعی داریم که اطلاعات پوستی در مورد آن ها را جمع آوری کنیم. برخی از این اطلاعات شامل مواردی است که در ادامه ی این بخش از سلامت نمناک خواهید خواند.

1. دو نوع علامت پوستی از کووید 19 وجود دارد.

حساسیت های نامشخص:

اولین نوع ، حساسیت های غیر مشخص است که در رایج ترین حالت، شامل موارد زیر هستند:

  • کهیر که شبیه به تاول های قرمز رنگ است.
  • حساسیت موبیلیفورم که شبیه به یک جوش کوچک صورتی رنگ یا لکه های صاف است و معمولاً روی دست و پا و بالاتنه فرد ظاهر می شود که هر دوی این حساسیت ها به دلیل پاسخ بدن به شرایط مختلف عفونی و داروها رخ می دهد. البته هنوز نمی توان به قطعیت گفت عامل ایجاد آن ها ویروس ها هستند و کووید 19 هم در لیست علل این حساسیت های پوستی قرار گرفته است.

انگشتان کوویدی:

دومین علامت پوستی، انگشتان کوویدی است که حساسیت خاص و مشخص محسوب می گردد و در بیماری سرخک و آنفولانزای مرغی رایج است. این نوع حساسیت کاملاً برجسته و غیرمعمول است و همراه با قرمزی، سوزش، خارش و ورم خواهد بود.

انگشتان کوویدی که به پرنیو معروف هستند، یک وضعیت التهابی است که طبیعتاً روی دست و پای افراد که مدت زمان طولانی را بیرون از منزل و در سرما سپری کرده اند، رخ می دهد.

انگشتان کوویدی ممکن است برای افرادی که بیش از حد در سرما مانده اند یا از جای گرم به جای سرد منتقل شده اند، اتفاق بیفتد اما تعداد آن ها در حال افزایش است و از حد طبیعی خارج شده است.

در نتیجه پزشکان و متخصصان آن را به دلیل کووید 19 می دانند. در واقع این علامت شبیه به از دست دادن حس بویایی است که در چنین شرایطی نمی تواند علتی به غیر از کووید 19 داشته باشد.

انگشتان کوویدی

2. همه بیماران کووید 19 علامت پوستی ندارند

زمانی که صحبت از مشکلات پوستی در کووید 19 می شود، سوالات زیادی بی پاسخ می ماند. یکی از آن ها این است که هنوز درصد زیادی از افراد هیچ مشکل پوستی را تجربه نکرده اند. حساسیت های پوستی هم اکنون نمی تواند به عنوان یک عامل مشخص برای این بیماری بررسی شود.

هنوز هم تست ها و آزمایش ها به اندازه کافی در دسترس نیست تا بتوانیم همه افراد را آزمایش کنیم و علائم پوستی در آن ها را بسنجیم. تقریباً 44 درصد از افراد مبتلا به بیماری که بستری شده اند، با حساسیت پوستی هم همراه بودند.

3. حساسیت های پوستی در افراد مختلف یکسان نشان داده نمی شود

حساسیت های نامشخص مثل قرمزی و ورم افراد مبتلا به کووید 19 کاملا متفاوت اتفاق می افتد. یعنی ممکن است که بعضی از افراد در کنار این حساسیت ها، تب یا سرفه را نیز تجربه کنند.

مشاهده شده است که این علائم مثل انگشتان کوویدی در کودکان اتفاق می افتد که همه آن ها هم جان سالم به در برده اند. گاهی اوقات هم نتیجه واکنش التهابی ثانویه به این بیماری است. در موارد نادری ممکن است تغییراتی در این علائم رخ دهد که البته این تغییرات برای همه یکسان نیستند.

گاهی اوقات افرادی که انگشت کوویدی دارند، با تست منفی کرونا مبتلا مواجه می شوند. پس احتمال انتقال آن در بعضی از موارد وجود ندارد و نباید بیش از حد نگران این موضوع باشید.

4. انگشتان کوویدی می تواند سرنخی برای تشخیص باشد

در مطلب انگشت پای کوویدی در بخش قبلی سلامت نمناک گفتیم که مهم ترین بخش این است که انگشتان کوویدی یک علامت تشخیصی دقیق نیست اما می تواند یک سر نخ برای تشخیص افراد سالم و بیمار باشد.

در واقع گاهی اوقات، انگشتان کوویدی نشان می دهد که این افراد به ویروس مبتلا شدند و به راحتی از پس آن برآمده اند اما در مورد حساسیت های نامشخص چنین موضوعی صدق نمی کند، زیرا آن ها کاملاً بیماری را در خودشان نشان می دهند.

انگشتان کوویدی

5. بیشتر علائم پوستی نیاز به درمان ندارند

بسته به نوع آشکار شدن علائم روی پوست و علائم دیگر بیمار، پزشکان درمان هایی برای انگشتان کوویدی در نظر می گیرند اما معمولاً حساسیت ها خود به خود بهبود پیدا می کنند اما از آن جایی که ممکن است ناراحتی هایی را برای فرد ایجاد کند، بعضی از پزشکان در مورد مصرف دارو و یا کرم های موضعی مثل استروئید یا آسپرین را پیشنهاد می کنند.

افراد مبتلا به کووید 19 به شدت می ترسند که انگشت آن ها به مرحله قطع شدن برسد و یا مشکلی ایجاد گردد که به هیچ وجه قابل حل نباشد اما مطمئنا هیچ اتفاق بدی برای انگشت آن ها رخ نمی دهد و نیاز به درمان خاصی نیست.

6. بررسی علائم پوستی

اگر فکر می کنید که ممکن است علامت پوستی از ویروس کرونا داشته باشید، مهم ترین کاری که می توانید انجام دهید، مراجعه به درمان گر و پزشک متخصص می باشد.

اگر حساسیت های نامشخص و بدن سالمی هم دارید، شاید این حساسیت نشان دهنده قرار گرفتن شما در معرض ویروس کووید 19 باشد و احتمالا نیاز به تست داشته باشید. انگشتان کوویدی یک علامت واضح از این است که باید آزمایش دهید.

علائم پوستی کرونا و بیماری های مرتبط با آن

4.716
این مطلب مفید بود ؟151
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : creakyjoints / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی