مشکلات کرونا
تمام افراد از برخی عوارض کرونا مانند کاهش بویایی، تب و تنگی نفس اطلاع کافی دارند، اما این ویروس یک عوارض طولانی مدت دیگری نیز برای مردان به همراه دارد.

تأثیرات منفی ویروس کرونا بر عملکرد جنسی آقایان

اکثر ما با علائم رایج کووید 19 آشنایی داریم که شامل تب، تنگی نفس، خستگی، کاهش بویایی و چشایی می شود اما این ویروس گاهی می تواند عواقب احتمالی طولانی مدت را برای تمام عمر ایجاد کند. یکی از تأثیرات منفی طولانی مدت ویروس کرونا بر عملکرد جنسی آقایان است. پژوهشگران در تحقیقات اخیر به این نتیجه رسیده اند که کووید 19 می تواند عاملی برای اختلال نعوظ هم باشد. با ما در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک همراه شوید تا با عوارض این ویروس کشنده بر روی سلامت جنسی مردان بیشتر آشنا شوید.

اختلال نعوظ

یک مطالعه در این باره انجام شده و به این نتیجه رسیده است که کووید 19 می تواند عاملی برای مشکلات جنسی در بلند مدت و کوتاه مدت از جمله اختلال نعوظ باشد. کووید 19 اثرات خود را در بیضه هم به جا می گذارد بنابراین هم می تواند روی عملکرد آن ها تأثیرگذار باشد و هم روی تولید اسپرم و هم تولید تستوسترون اثر بگذارد. تحقیقات هنوز رابطه بین کووید 19 و اختلال نعوظ را به خوبی نمی داند اما عوامل مختلفی می تواند عاملی برای ابتلا به اختلال نعوظ بعد از این بیماری باشد.

اختلال نعوظ بعد کرونا

علل اختلال نعوذ در آقایان پس از ابتلا به کرونا

بررسی ها نشان داد که دلیل بروز اختلال نعوظ در برخی مردان پس از سپری کردن دوران ابتلا به کرونا دلایل متعددی داشت که شامل :

تاثیرات عروقی و مشکلات انعقاد خون

یکی از عوامل این است که ویروس عامل ایجاد مشکل در رگ های خونی بدن می شود. این ویروس سطح التهابات در بدن را به عنوان یک مکانیسم دفاعی بالا می برد. سطح بالای التهابات می تواند عاملی برای مشکلات انعقاد خون باشد و رگ های خونی را دچار اختلال کند و از حالت طبیعی خارج کند. این دو عامل با یکدیگر ترکیب می شوند و جریان خون را به هم می زنند که یکی از عوامل اصلی اختلال نعوظ می باشد.

عوارض برخی داروها

کووید 19 همچنین می تواند مشکلات قلبی فرد مثل التهابات، یا ضربان قلب نامنظم را تشدید کند. داروهایی برای درمان این وضعیت ها از جمله بتا بلاکرها استفاده می شوند که اختلال نعوظ را می توان یکی از عوارض جانبی آن ها نام برد.

احتمال درد قلب

تاثیرات تب کرونا بر اندام جنسی

یکی از عوارض ابتلا به این ویروس کرونا تب شدید است. افزایش دمای بدن به سلول های هورمون ساز و اسپرم ساز بیضه ها آسیب می رساند اما این آسیب طی چند ماه برطرف می شود. در صورتی که ابتلا به این ویروس کرونا موجب ایجاد التهاب در بیضه شود، آثار مخرب آن طولانی مدت می شود.

تاثیر روانی و اختلال در هورمون ها

یکی دیگر از فرضیاتی که در این باره وجود دارد، این است که کووید 19 در طولانی مدت می تواند بافت موجود در بیضه ها را دچار مشکل کند. کووید 19 می تواند عاملی برای فشار روانی و فیزیولوژیک باشد که همگی سطوح تستوسترون را کاهش می دهند و باعث افزایش آزاد شدن هورمون استرس می شوند.

اگرچه بعد از گذشت دوره بیماری، سطوح تستوسترون باید به حالت قبل برگردد اما در این مورد کاهش تستوسترون وجود دارد و به اندازه قبل نیست و همین می تواند بافت بیضه را دچار مشکل کند.

این ویروس به کمک یک پروتئین داخل بیضه وارد سلول ها می شود. بیضه اصلی ترین محل تولید تستوسترون در مردان می باشد و کووید 19 هم باعث کاهش سطح تستسترون در این ناحیه می شود. کاهش تستوسترون عاملی برای مشکلاتی مثل اختلال نعوظ، کاهش انرژی، کاهش میل جنسی و کاهش توده عضلانی است. کاهش سطوح تستوسترون همچنین باعث ایجاد پاسخ التهابی در بدن می شود و آسیب به رگ های خونی را افزایش می دهد.

مشکل جنسی و کرونا

نقش سلامت ذهنی

حتی اگر به کووید 19 هم مبتلا نشده باشید، باز هم استرس این وضعیت آشفته در دنیا می تواند تاثیرات غیر منتظره ای را روی زندگی شما از لحاظ جنسی باقی بگذارد بنابراین اینکه از ذهن خود مراقبت کنید، تاثیر بسیار مهمی در نوع فعالیت جنسی و برطرف کردن مشکلات مربوط به نعوظ دارد.

استرس، اضطراب و افسردگی همگی عاملی برای از بین بردن اثرات اختلال نعوظ هستند. این احساسات در دوران شیوع کووید 19 افزایش پیدا کردند و به همین دلیل مردان بیش از همیشه به اختلال نعوظ دچار شده اند.

اگر این مشکلات درمان نشود، می تواند عاملی خطرناک برای سلامت قسمت های دیگر بدن هم باشد. یکی از بهترین راهکار ها این است که از بدن خود مراقبت کنید و چکاپ های منظم داشته باشید.

اختلال نعوظ همچنین می تواند نشان دهنده بیماری های قلبی هم باشد زیرا سیستم تناسلی و قلبی عروقی با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارند. اختلال نعوظ همچنین می تواند نشان دهنده یک بیماری و مشکل زمینه ای باشد. مردانی که سلامت آن ها در معرض خطر است، بیشتر به این مشکل مبتلا می شوند و واکنش شدید تری نسبت به کووید 19 دارند.

بیماری قلبی

آیا کرونا موجب ناباروری نیز می شود؟

همانطور که گفتیم ویروس کرونا بر سلامت تناسلی و جنسی مردان اثر می گذارند. گیرنده های ACE که میزبان این ویروس در بدن انسان هستند، در بافت بیضه هم وجود دارند و سبب آسیب مستقیم به بافت بیضه و ناباروری خواهد شد. البته تحقیقات زیادی در این باره وجود ندارد و تحقیقات در آینده و با گذشت زمان به دست خواهد آمد.

مشکلات جنسی که کرونا برای مردان داشت

4.715
این مطلب مفید بود ؟141
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : uhhospitals / clevelandclinic / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی