سرفه خطرناک
سرفه های خطرناک! شاید بگویید مگر سرفه با سرفه فرق دارد بله فرق دارد گاهی بعضی از سرفه ها هستند که با سرفه های معمولی تفاوت دارند و نشان دهنده بیماری خاصی هستند.

چند نوع سرفه که خطرناک هستند و باید آنها را جدی گرفت

نادیده گرفتن علائم کار بسیار راحتی است. مثلاً ممکن است مدت زمانی باشد که سوزش گلو و آبریزش بینی داشته باشید اما به دلیل مشغله های کاری کاملاً آن را نادیده بگیرید اما گاهی اوقات باید کاملاً هوشیار باشید و علایم را جدی بگیرید و توجه ویژه ای نسبت به آن ها داشته باشید.

مثلا بعضی از انواع سرفه ها هستند که با سرفه های معمولی تفاوت دارند و ممکن است نشان دهنده بعضی از مشکلات درونی بدن باشند. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک انواعی از سرفه ها را به شما معرفی می کنیم که اگر ادامه دار شده و به سرعت درمان نشوند خطرناک هستند.

سرفه

1. سرفه همراه با درد قفسه سینه

سرفه های نامطبوع که دردی را در قسمت گردن و یا قفسه سینه ایجاد می کنند، ممکن است علامت برونشیت مزمن یا برونشیت حاد باشند. برونشیت زمانی اتفاق می افتد که نای دچار التهاب می شود که معمولاً علت آن سرماخوردگی یا عفونت تنفسی است. برونشیت حاد در بین افراد رایج است اما اگر مزمن شود، حتماً باید به پزشک مراجعه کنید. 

2. سرفه خونی

سرفه خونی در صورتی که به مقدار بسیار کمی باشد، نگران کننده نیست و گاهی اوقات بسیار طبیعی است اما اگر احساس می کنید مقدار خون حاصل از سرفه زیاد است، حتماً باید به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات بیماری برونشیت یکی از دلایل اصلی این نوع سرفه ها می باشد که ممکن است به دلیل عفونت های مختلف و یا مشکلات ریوی ایجاد شده باشد . پس حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا علت صحیح آن مشخص شود.

سذفه خونی

3. سرفه هایی که بدون تغییر بیش از چندین طول می کشد

سرفه مزمن سرفه ای است که بیش از 3 الی 8 هفته طول می کشد. گاهی اوقات ممکن است چند ماه یا حتی چند سال فرد را درگیر کند. البته نمی توان با قطعیت گفت که نشان دهنده یک وضعیت جدی است اما در هر حال راه هایی وجود دارد که بتوانید از دست این سرفه های مداوم خلاص شوید و همین مورد می تواند بهترین دلیل برای مراجعه به پزشک باشد. گاهی اوقات این سرفه ها نشان دهنده بیماری هایی مثل برونشیت مزمن، آسم یا بیماری های دیگر است.

4. سیاه سرفه

سیاه سرفه ممکن است در وهله اول شبیه به یک سرفه معمولی باشد. گاهی اوقات افراد آن را با سرماخوردگی شدید اشتباه می گیرند اما بعد از دو هفته ممکن است علائمی مثل حالت تهوع، احساس خستگی زیاد ، سرفه های شدید و پشت سر هم ایجاد شود. گاهی اوقات نیز می تواند به یک بیماری جدی تبدیل شود؛ البته در صورتی که درمان آن را نادیده بگیرید . علاوه بر آن این سرفه ها بسیار دردناک هستند و اگر احساس کردید سرفه هایتان شدیدتر شده و بعد از چند هفته هیچ بهبودی مشاهده نشد، هستند به پزشک مراجعه کنید.

حالت تهوع

5. سرفه همراه با ایجاد تنگی نفس

اگر سرفه شما به قدری شدید بود که باعث تنگی نفس یا دیگر سختی های تنفسی شد، احتمالاً ربطی به مشکلاتی مثل آسم، برونشیت یا ذات الریه داشته باشد که حتما باید به پزشک مراجعه کنید و آن را پیگیری نمایید.

5 نوع سرفه خطرناک که رنگ و بوی هشدار میدهند !

58
این مطلب مفید بود ؟80
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
برچسب : درمان سرفه
وبگردی