تولد
لبخند زیبا
اصلاح طرح لبخند یکی از دغدغه های بسیاری از مراجعین هست که خواهان لبخندی زیبا هستند.

اصلاح طرح لبخند چه فرآیندی است

طراحی یا اصلاح طرح لبخند به مجموعه ای از پروسه های دندانپزشکی گفته می شود که تمام یا دست کم بیشتر عیوب و ایرادات اجزای لبخند (شامل دندان ها، لثه) را برطرف می کند. بلیچینگ دندان، اتصال انواع ونیر دندان، ارتودنسی، نصب پروتزها و ایمپلنت ها، جراحی لثه و ... برخی از مهم ترین پروسه های اصلاح طرح لبخند هستند که ما در این مقاله به صورت اختصاصی به بررسی دو نوع ونیر دندانی ( لمینت دندان و ونیر کامپوزیت ) می پردازیم و به شما نشان می دهیم برای بهبود ظاهر لبخند کدام یک از این دو مورد بهتر است.

لمینت و ونیر کامپوزیت دقیقا چه نوع پروسه هایی هستند و کاربردشان چیست؟

لمینت و کامپوزیت ونیر، هر دو نوعی ونیر دندانی هستند. این ها لایه های نازکی هستند که به سطح جلوی دندان ها یا تمام سطوح دندانی متصل می شوند. ونیرها به طور کلی به جهت زیبایی و پنهان کردن یا برطرف کردن عیوب ظاهری دندان ها در کیلینیک های دندانپزشکی استفاده می شوند.
برخی از مهم ترین مشکلاتی که ونیر دندان برطرف می کنند عبارتند از:
 • ترک خوردن دندان
 • شکسته شدن دندان
 • لب پر شدن دندان
 • تغییر رنگ دائمی دندان ها به طوری که با بلیچینگ و روش های دیگر برنگردد
 • کوتاه بودن دندان ها
 • کج بودن جزئی دندان ها
 • وجود لکه در سطح یا عمق دندان
 • خسارات ناشی از پوسیدگی دندان
زمانی که شما یکی از مشکلات ذکر شده را داشته باشید برای برطرف کردنشان از ونیرها استفاده می شود. و همیشه و همه جا برای بهبود مشکلات ذکر شده راه حل ونیرها هستند. یعنی شما چه به یک مطب دندانپزشکی در یک شهر دورافتاده مرزی بروید یا به بهترین دندانپزشکی تهران بروید، در هر صورت برای این مشکلات یا کامپوزیت به شما پینشهاد می دهند یا لمینت دندان.

برای اصلاح طرح لبخند لمینت بهتر است یا کامپوزیت ونیر دندان؟

درست است که دندانپزشکان برای برطرف کردن مشکلات ذکر شده، لمینت و ونیر کامپوزیت را توصیه می کنند و جز این دو، راهی هم نداریم، اما انتخاب نوع درمان، هم به نظر دندانپزشک و متخصص ترمیمی و زیبایی بستگی دارد و هم نظر خود شما. یعنی به صورت پیشفرض قرار نیست برای ترمیم دندان شکست حتما لمینت دندان نصب کنید و یا مثلا برای کج بودن دندان ها حتما ونیر کامپوزیت متصل شود.
بسته به اینکه دقیقا مشکل دندان شما از نوعی است، و ترجیح شما و دندانپزشکتان چیست ممکن است لمینت انتخاب شود یا کامپوزیت. این یعنی ممکن است برای یک شخص لمینت دندان بهترین گزینه اصلاح لبخند باشد و برای دیگری کامپوزیت ونیر درمان مناسب تری باشد.

کامپوزیت ونیر دقیقا کجا کاربرد دارد و در چه مواقعی بهتر است؟

ونیرهای کامپوزیتی از جنس رزین کامپوزیت بوده و بهترین گزینه برای برطرف کردن مشکلات زیر هستند:
 • لب پر شدن دندان
 • ترمیم جزئی دندان در سطوح مختلف دندانی
 • ترمیم شکستگی های کوچک مخصوصا در مرکز دندان ها
 • تغییر رنگ جزئی در یک ناحیه از دندان
 • کوچک بودن دندان ها
 • بازسازی کامل یا بیلدات دندان های عصب کشی شده
 • ترمیم دندان های خورد شده
زمانی که بیمار یکی از مشکلات بالا را داشته باشد و طرح لبخندش دچار مشکل شده باشد، کامپوزیت ونیرها بهترین گزینه درمانی پیش رو هستند. آن ها هزینه کمتری نسبت به لمینت دارند و البته دوام، ماندگاری و استحام پایینی نیز دارند.
 
نصب کامپوزیت ونیرها در کلینیک دندانپزشکی صورت می گیرد و معمولا بیشتر از یک جلسه نیاز ندارد. متخصص ترمیمی و زیبایی دندان یا دندانپزشک عمومی مواد کامپوزیتی را آماده کرده و به صورت لایه لایه روی دندان آسیب دیده متصل و سپس سخت می کند. کامپوزیت ونیرها نوعی روش ترمیم مستقیم دندانپزشکی هستند یعنی نیازی به لابراتوار ندارند و مستقیما در مطب انجام می شوند.

لمینت دندان چه زمانی برای اصطلاح طرح لبخند بهتر است؟

لمینت ها لایه های نازکی هستند که تنها به سطح جلوی دندان متصل می شوند. این در حالی است که ونیر کامپوزیت دندان ها ممکن است چند لایه از کامپوزیت باشند و یک دندان را کاملا بازسازی کنند.
لمینت دندان بیشترین کاربرد در طراحی و اصلاح لبخند دارد و بیشتر برای زیبایی دندان ها استفاده می شود. لمینت ها قادرند اغلب مشکلاتی که کامپوزیت بهبود میبخشد را برطرف کنند ولی بیشتر برای موارد زیر بکار گرفته می شوند:
 • کج بودن جزئی دندان ها
 • تغییر رنگ دائمی دندان
 • تحلیل دندان و کوتاه شدن آن
 • لب پر شدن دندان
از نظر زیبایی، لمینت دندان بسیار کاربردی تر است و چون شباهت زیادی به مینای دندان دارد طبیعی تر جلوه می کند. از این رو اگر شخصی بخواهد به جز ترمیم مشکلات نامبرده زیبایی بیشتری به دندان هایش ببخشید لمینت دندان انتخاب بهتری است. زیرا هم طبیعی تر است و هم ماندگاری بالایی دارد
شاید تنها ایرادات لمینت ها دائمی بودن و هزینه بالایشان است. هزینه لمینت دندان عموما بیشتر از ونیر کامپوزیت ها است.

برای اتصال ونیرها به هرجایی مراجعه نکنید

تا اینجا احتمالا متوجه شده اید که مشکلات ظاهری دندان شما چگونه و با کدام روش ها برطرف می شود و برای اصلاح طرح لبخند شما، کدام یک از دو ونیر نامبرده بهتر است. اما تلاش کنید برای نصب لمینت دندان و ونیر کامپوزیت یک کلینیک دندانپزشکی خوب و مجهز پیدا کنید و در این روزهای کرونایی به هر جایی مراجعه نکنید. کلینیک انتخابی شما باید به جز رعایت پروتکل های بهداشتی حتما تعدادی متخصص ترمیمی و زیبایی دندان نیز داشته باشد که بتوانید روی مهارت آن ها حساب کنید.
کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی تاج تهران جنت آباد
www.tajdentalclinic.com
 

برای اصطلاح طرح لبخند لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی