تولد
حرف زدن در خواب سالمندان
بسیاری از سالمندان از بی خوابی شکایت دارند و برخی بدون آنکه متوجه باشند دچار حرف زدن در خواب هستند، اختلالی که علامت مشکلی جدی است.

حرف زدن در خواب سالمندان، نشانه چیست؟

حرف زدن در خواب یکی از اختلالات و مشکلات خواب رایج در افراد سالمند است. اما این مشکل به دوران سالمندی محدود نمی‌شود و حتی در بین کودکان و نوجوانان نیز بیشتر از بزرگسالان دیده می‌شود ولی ما در این بخش از نمناک، تصمیم داریم به مشکل حرف زدن در خواب سالمندان بپردازیم.

ارتباط علت حرف زدن سالمندان در خواب با بیماری ها

علت دقیق حرف زدن در خواب سالمندان هنوز به طور کامل مشخص نیست. اما برخی تحقیقات نشان می‌دهد که این پدیده در افراد سالمند بدون وجود بیماری زمینه ای رخ می‌دهد. اگرچه حرف زدن در خواب به طور کلی یک رویداد بی ضرر و تصادفی است، گاهی اوقات با بیماری‌های جدی مانند بیماری پارکینسون در ارتباط است.

پارکینسون

مطالعات نشان داده‌اند که افراد مبتلا به پارکینسون هفت برابر بیشتر احتمال دارند با اختلال رفتاری خواب REM (RBD) مواجه شوند. RBD یک اختلال خواب است که شامل نشانه‌های فیزیکی رویاهای واضح و گاهی ناخوشایند با صداهای صوتی و حرکات ناگهانی و خشن در طول خواب REM است.

علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که با اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) یا سایر شرایط روانپزشکی مبتلا هستند، دو برابر احتمال دارند حرف زدن در خواب را تجربه کنند. برای مثال، PTSD احتمال اختلال رفتار خواب REM و سایر اختلالات خواب را در آنها افزایش می‌دهد.

عوامل روانشناختی

استرس، نگرانی و مشکلات روانشناختی می‌توانند احتمال حرف زدن در خواب را افزایش دهند. 

کمبود خواب

کمبود خواب در سالمندان می‌تواند باعث حرف زدن در خواب شود. کمبود خواب بر مغز تأثیر می‌گذارد و کیفیت خواب را کاهش می‌دهد.

بی خوابی سالمندان

مصرف داروها

سالمندان بیشتر به دلیل بیماری‌های مختلف واقع می‌شوند و به طبع داروهای بیشتری نسبت به دیگران مصرف می‌کنند. صحبت در خواب ممکن است عوارض جانبی برخی داروها و بیماری‌های مرتبط با آنها باشد. برای ادامه مصرف داروها، می‌توانید راهنمای داروهای خود را مطالعه کنید و در صورت وجود عوارض جانبی، با پزشک خود مشورت کنید.

اختلال در متابولیسم بدن

اختلال در متابولیسم بدن می‌تواند منجر به حرف زدن در خواب شود. برای تقویت متابولیسم بدن، می‌توانید از نور خورشید در هنگام صبح استفاده کنید و در معرض آن قرار بگیرید. نور خورشید کمک می‌کند تا متابولیسم بدن تقویت شود و ویتامین D تولید شود.

تب

حرف زدن در خواب ممکن است به دلیل تب شدید باشد. در این حالت، مغز و بدن به دلیل خستگی بیشتر از حالت عادی، انرژی را به سمت تقویت سیستم ایمنی معطوف می‌کنند و در نتیجه فرد در خواب حرف می‌زند.

ارتباط حرف زدن در خواب با تغذیه سالمندان

تغییرات در رژیم غذایی می‌تواند به عنوان یکی از عوامل موثر در مشکلات خواب در نظر گرفته شود، به ویژه صحبت کردن در خواب. در ادامه، عوامل مختلفی که مرتبط با رژیم غذایی هستند و می‌توانند به بروز این مشکلات منجر شوند، بیان می‌شوند:

پرخوری و کم‌خوری

هر دو افراد را در معرض اختلالات خواب قرار می‌دهند. توصیه می‌شود قبل از خواب، یک وعده غذای سبک مصرف کنید که به بهبود کیفیت خواب کمک کند. پرخوری باعث اختلال در سیستم هضم و گوارش می‌شود و در نهایت منجر به بی‌خوابی می‌شود.

مصرف نوشیدنی‌ها و غذاهای حاوی کافئین

برخی از غذاها و نوشیدنی‌ها که حاوی کافئین هستند مانند قهوه، نوشابه‌ها و شکلات کاکائویی می‌توانند به بی‌خوابی منجر شوند. این تأثیر در کودکان و سالمندان که بدن آنها حساس‌تر است، بیشتر است.

بی خوابی سالمندان

مصرف غذاهای چرب

خوردن غذاهای بسیار چرب می‌تواند منجر به اختلال در سیستم هضم و گوارش بدن شده و در نتیجه باعث بی‌خوابی شود.

مصرف غذای سنگین

سالمندانی که اختلالات معده مانند ریفلاکس معده یا ترش کردن دارند، باید غذای سنگین را در زمانی نخورند که خواب می‌روند. مصرف غذای سنگین ممکن است باعث تخلیه معده به عقب شده و از طریق مری به مشکلات خوابی مانند ترش کردن منجر شود.

خوابیدن با معده پر

خوابیدن در حالتی که معده پر است، ممکن است منجر به تحریک اسیدها و مایعات معده و همچنین لوله گوارشی شود، که باعث ایجاد تغییراتی در خواب می‌شود.

مصرف مایعات زیاد قبل از خواب

در سالمندان، احساس نیاز به ادرار می‌تواند باعث بیدار شدن آنها از خواب شود و کیفیت خواب را کاهش دهد.

حرف زدن در خواب سالمندان، نشانه خطر است؟

2.17
این مطلب مفید بود ؟34
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن
وبگردی