فواید دشمن
اغلب انسان ها به دلیل داشتن دشمن در زندگی خود ناراحت و مضطرب هستند، در حالی که از دید روانشناسان و احادیت داشتن دشمن بسیار مفید است.

دشمن داشتن فوایدی دارد که لازم است بدانید

همه ما دشمنانی داریم، افرادی که از درد و بدبختیمان لذت می برند. گاهی پیشرفت دشمن باعث می شود تا در شخصیت شما تقاوتی ایجاد شود، در آن صورت متوجه می شوید که وجود او چقدر در زندگی تان فایده داشته است. صرف نظر از نحوه برخورد آن ها گاهی به دلایلی که در ادامه برایتان ذکر کرده ایم متمرکز شوید و بدانید که باید از آن ها قدردانی کنید. در این قسمت از نمناک قصد داریم به شما بیاموزیم که دشمن خود را آزار ندهید و چگونه عشق به آن ها را تقویت کنید. پس در ادامه همراه ما باشید.

فواید داشتن دشمن در زندگی

1. دشمنان یک درس عملی در مدیریت خشم هستند :

راستش را بخواهید دشمنان شما بهترین افرادی هستند که به شما در مدیریت خشم کمک می کنند. هنگامی که ممکن است باعث عصبانیت شما شوند از طرفی می توانند به شما بیاموزند تا چگونه این خشم درون را متوقف و کنترل کنید.

قاعدتا ، هیچ کدام از ما نمی توانیم از دست کسانی که دوستشان داریم به قدری عصبانی شویم که بخواهیم با آن حس بوجود آمده تمرین کنترل خشم کنیم. یادگیری مهارت کنترل خشم به صورت عملی موثر تر از آموزش در حالت تئوری است. دشمنان ما در واقع مانند روانشناسانی هستند که به آن ها نیاز داریم اما در واقع دوستشان هم نداریم. همان طور که از آن ها متنفر هستید به این دقت کنید که شانسی برایتان مهیا شده است که خشم خود را کنترل کنید.

فواید دشمن

2. فرصتی برای رقابت سالم دارید :

دشمنان می توانند رقبای بزرگی باشند زیرا به برانگیختن حس رقابتی درونتان کمک می کنند و این می تواند برای پیروزی شما عالی باشد. با این وجود در حالی که قصد رقابت دارید لازم است به یاد داشته باشید که در این میان تبدیل به نسخه ی بدتری از خودتان نشوید. رقابت در برابر دشمن دشوار است و بنابراین باید حواستان باشد که به خودتان آسیب نزنید. باید در این روند رقابت سالمی را از خودتان نشان دهید.

3. نظرات منفی آن ها می تواند به شما در دستیابی به موفقیت کمک کند :

واقعیت این است که دشمنان شما هرگز چیز خوبی ندارند که درباره ی شما بگویند. با این حال، به همان اندازه که ممکن است هر حرف و صحبت شان ناشی از نفرت باشد ممکن است حقایقی نیز در آن چه به شما می گویند وجود داشته باشد. به این ترتیب، هر زمان که چیزی ناخوشایند از دشمن تان می شنوید، ممکن است بهتر باشد که قدمی به عقب برداشته و خودتان را ارزیابی کنید. این احتمال وجود دارد که آن چه این دشمن می گوید درست باشد و روبرو شدن با این واقعیت قدمی مهم برایتان محسوب شود تا به فرد بهتری تبدیل شوید.

رسیدن به موفقیت

4. دشمنان می توانند متحدانی قدرتمند برای شما باشند :

دوست داشتن دشمن می تواند تلاشی برای برقراری ارتباط و صلح با او باشد. در نهایت، اگر شما قادر به ایجاد زمینه های مشترکی با آن ها باشید پس یک رابطه ی دوستانه موفق خواهید داشت. به این ترتیب می توانید با آن ها به طور طولانی مدت کار کنید. می توانید مهارت هایتان را بهبود ببخشید و همین می تواند به عنوان یک امتیاز بسیار بزرگ برای شما به حساب آید.

5. دشمنان تان به شما توانایی تشخیص انرژی مثبت را می دهند :

در میان این همه انرژی منفی، به نظر می رسد که انرژی مثبت همیشه راه خود را پیدا کرده است. چنانچه در نمناک پیش از این هم گفته شد گاهی اوقات دانستن این واقعیت که دشمنانی در زندگی دارید به شما کمک می کند تا بر چیزهای مثبت زیادی که در زندگی تان وجود دارد متمرکز شوید. در اکثر مواقع ما به این که چه چیزی واقعا در زندگیمان اهمیت دارد توجهی نداریم. این امر می تواند ناشی از درگیری با دشمنان و نگرانی هایی که در رابطه با آن ها داریم باشد. با این وجود لازم است گاهی به عقب قدمی بردارید و بابت چیزهای خوبی که در زندگی دارید ( و کسانی که در اطراف شما هستند ) قدردانی کنید و این گونه انرژی مثبت بیشتری را به سمت خودتان جذب نمایید.

انرژی مثبت

6. ممکن است حس دشمنی فقط یک سوء تفاهم باشد :

گاهی اوقات، دلیل این که شما یک دشمن دارید ممکن است چیزی بسیار ساده و پیش پا افتاده باشد. ممکن است علت این رابطه را ندانید و دشمنتان برای درک موضوع به شما کمک کند. نزدیک شدن به آن ها به شما کمک خواهد کرد که دلیل شکست خوردن رابطه تان را درک کنید. این امر به نوبه ی خود، می تواند به شما کمک کند تا برای بهبود رابطه و پیشرفت آن تلاش کنید. سوء تفاهم به هر حال رخ می دهد و شما باید بتوانید بر روی آن کار کنید.

7. یاد می گیرید که قدر عشق را بدانید :

به یاد داشتن این واقعیت که دشمنانی هم در زندگی شما وجود دارند به شما کمک خواهد کرد قدر آدم هایی را که واقعا دوستتان دارند را بدانید. عشق و نفرت دو احساس متضاد هستند و ممکن است یکی از آن ها بر دیگری غلبه کند. هرگز اجازه ندهید که نفرت شما از دشمنانتان مانع شود که قدر دوستان و عشق و محبت آن ها را بدانید.

8. آیا واقعا به نفرت نیاز دارید ؟!

حقیقت این است که دشمنان باعث پرورش احساسات سمی در وجود شما می شوند و باعث می شوند تا واکنش های بدی از خودتان نشان بدهید. اگر واقعا دوست دارید که یک زندگی موفقیت آمیز داشته باشید نباید این همه احساس منفی را در وجودتان نگه دارید زیرا نفرت حس بدی است و شما باید از شر آن خلاص شوید که در غیر این صورت فرد موفق و خوشحالی نخواهید بود.

فواید دشمن

فایده دشمن داشتن در روایتی از حضرت امیرالمونین (ع)

زمانی که امام علی به نهروان آمد از حال یکی از یاران خود به نام جمیل که سالها منشی دربار ساسانیان بود و اکنون پیر شده بود، جویا شد، زمانی که او را در سلامت عقل یافت، از او پرسید :

ای جمیل شایسته است انسان چگونه باشد ؟

او جواب داد:دوستانش کم باشند و دشمنانش بسیار.

امام فرمودند:همه مردم می گویند، داشتن دوست زیاد بهتر است تو سخن بی سابقه ای میگوئی.

او توضیح داد :

زمانی که دشمنان انسان زیاد باشد، همواره او تلاش می کند مراقب کارها، سخنان و رفتار خود باشد، تا مورد موأخذه قرار نگیرد به همین دلیل همواره از خطا و لغزش مصون می ماند اما اگر دوستان زیاد باشند، زمانی که به انجام حاجت آدمی دست می زنند آنطور که باید و شاید به انجام وظیفه قیام نمی کنند و نتیجه کار مطلوب نمی شود.

گفته ی پیرمرد مورد پسند امام علی (علیه السّلام) واقع شد و ایشان این گفته را تایید و نیکو شمرد.

فواید جالب دشمن از دید روانشناسان و احادیث

4.426
این مطلب مفید بود ؟233
منبع : lifehack / بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
برچسب : کنترل خشم
وبگردی