روغن عفونت واژن
عفونت مخمر واژن یکی از رایج ترین مشکلات خانم هاست اما با استفاده از روغن های گیاهی با روشی صحیح می توانید به راحتی عفونت را برای همیشه از بین ببرید.

درمان عفونت واژن با روغن گیاهی

مخمر در بدن همه ما وجود دارد و همانند باکتری ها کارایی مخصوصی در بدن دارد اما گاهی اوقات با رشد بیش از حد مخمر ها، عفونت ایجاد می شود.

اخیرا افراد برای درمان عفونت های مخمری از روش های سنتی و طبیعی استفاده می کنند که در این میان برخی از آن ها از روغن های گیاهی نتایج اثربخشی کسب کرده اند.

در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک اطلاعات مفصلی راجع به چگونگی استفاده از روغن های گیاهی برای رفع عفونت های واژن آورده شده است تا شما کاربران را به پاسخ سوالتان برساند.

آیا روغن های گیاهی می توانند عفونت واژن را درمان کنند؟

از روغن های گیاهی برای کاهش عفونت مخمر واژن طی چندین نسل با موفقیت استفاده شده است و همچنان یک روش طبیعی و جامع برای رهایی از عفونت مخمر هستند. از طرفی دیگر روغن های گیاهی آنقدر خوب عمل می کنند که ممکن است اولین خط دفاعی دربرابر مخمر باشند.

فقط توجه داشته باشید که قبل از خرید روغن های گیاهی حتما تحقیقات خود را انجام دهید و روغنی با کیفیت بالا خریداری کنید تا به عنوان روش درمانی برای بدن مناسب باشند و مهم تر از همه با مشورت متخصص طب سنتی از این درمان ها استفاده کنید.

روغن عفونت واژن

چگونگی استفاده از روغن های گیاهی برای بهبود عفونت مخمر واژن

روغن های گیاهی قارچ کش می توانند حتی در سالم ترین سلول های مخمر نیز نفوذ کرده و در طی حدود 20 دقیقه آن را از بین ببرند. حتما روغن مورد نظر خود را با یک روغن حامل ترکیب کنید زیرا در غیر این صورت ممکن است به پوست آسیب برسانند تا این که باعث بهبودی شوند.

روغن های گیاهی را می توان به راحتی با 3 روش مختلف در واژن و بافت های اطراف آن اعمال کرد. این روش ها عبارتند از:

استفاده موضعی:

در این روش چند قطره روغن گیاهی انتخاب شده را با یک روغن حامل مانند روغن نارگیل یا آفتاب گردان مخلوط کنید، سپس روی یک پنبه ریخته و به طور مستقیم روی ناحیه تحریک شده واژن بمالید و در نهایت پس از گذشت 20 دقیقه ناحیه تحریک شده را به خوبی شستشو دهید تا عاری از روغن گیاهی شده و از قرار گرفتن بیش از حد مواد پیشگیری شود.

درمان عفونت واژن در طب سنتی

دوش واژینال:

برای دوش واژینال، چند قطره روغن گیاهی را درون مخزن دوش اضافه کرده و به خوبی ترکیب کنید، این ترکیب به داخل واژن وارد می شود.

تامپون:

ترکیبی از آب و چند قطره روغن گیاهی را روی یک تامپون بریزید و استفاده کنید. پس از حدود 2 ساعت تامپون را تعویض کنید و ناحیه واژن را شستشو دهید زیرا روغن های گیاهی می توانند آنقدر قوی باشند که برای مدت زمان نامحدود روی پوست بمانند.

با این وجود تنها برخی از انواع روغن های گیاهی برای ازبین بردن عفونت های مخمری موثر هستند که درادامه به معرفی این روغن ها پرداخته ایم پس از این روغن های قدرتمند دارای خواص ضدقارچی، ضدعفونی کننده و ضد التهابی استفاده کنید و قبل از انتشارعفونت مخمر به بقیه بدن، خود را از شر آن خلاص کنید. هرگز از این روغن های گیاهی به صورت خوراکی استفاده نکنید.

تامپون

روغن های گیاهی قارچ کش برای درمان عفونت مخمر

روش استفاده از روغن پونه کوهی برای درمان عفونت واژن

سال ها پیش مردم از روغن پونه کوهی به عنوان اولین انتخاب خود برای از بین بردن قارچ در هر نقطه از بدن استفاده می کردند. شما نیز می توانید از روغن پونه کوهی علاوه بر درمان عفونت مخمر دستگاه تناسلی، برای پای ورزشکار، عفونت های مخمری پوستی در هرنقطه از بدن وعفونت های قارچی ناخن نیز استفاده کنید.

4 قطره از روغن پونه کوهی را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون یا نارگیل ترکیب کنید. این مخلوط را مستقیما و 1-2 بار در روز به نواحی واژن بمالید تا ترشحات از بین رفته و ناراحتی کاهش یابد. اگر عفونت شدید است می توانید ترکیب روغنی را روی ناحیه مورد نظر مالیده و به مدت 15 دقیقه صبرکنید و سپس شستشو دهید.

روغن پونه کوهی

روغن آویشن

اگر می خواهید علائم عفونت مخمر را سریعا تسکین دهید، روغن آویشن را برای نتیجه گیری سریع انتخاب کنید. افراد در سراسر جهان از روغن آویشن به روش های مختلف برای تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان عفونت های مخمری استفاده می کنند.

روغن آویشن دارای ترکیبی به نام تیمول است که دارای خواص درمانی زیر می باشد:

  • آنتی باکتریال
  • ضد قارچ
  • بی حسی موضعی
  • ضدالتهاب
  • آنتی اکسیدان

شما می توانید 5 قطرها از روغن آویشن را به روغن حامل منتخب خود مانند روغن جوجوبا اضافه کنید و این مخلوط روغن را روی تامپون ریخته و به واژن وارد کنید. به مدت یک ساعت صبر کنید تا تیمول موجود در روغن آویشن بتواند قارچ کاندیدای داخل واژن را ازبین ببرد و در نهایت تامپون را برداشته و ناحیه واژن را با آب تمیز شستشو دهید.

روغن آویشن

روغن پرتقال

روغن پرتقال سرشار از ویتامینC وسایر خواص آنتی اکسیدانی است. این ترکیب با کپک ها و انبوهی از قارچ ها مبارزه می کند و باعث می شود روغن پرتقال به یک روغن گیاهی برای از بین بردن عفونت مخمر واژن تبدیل شود.

برای استفاده از روغن پرتقال، ابتدا کمی از آن را با روغن حاملی مانند روغن بادام شیرین رقیق کنید و آن را روی یک پنبه ریخته و مستقیما به مناطق تحریک شده واژن بمالید. به مدت 5-10 دقیقه صبر کنید تا روغن به پوست آسیب دیده جذب شود و سپس ناحیه مورد نظر را بشویید یا با دوش واژینال محل را تمیز کنید.

روغن درخت چای

روغن درخت چای یکی از محبوب ترین روغن های گیاهی برای استفاده روی پوست است. این روغن آنقدر قدرتمند است که برای مراقبت از عفونت مخمر مقدار کمی از آن لازم است.

حدود 4 قطره روغن درخت چای را با روغن حاملی مانند جوجوبا رقیق کنید ومخلوط را روی ناحیه واژن قرار دهید و همچنین می توانید آن را روی یک تامپون بریزید و به مدت 1-2 ساعت داخل واژن قرار دهید تا از جذب آن اطمینان حاصل کنید.

روغن درخت چای

روغن بادرنجبویه

روغن بادرنجبویه حاوی مقادیر بالایی از ویژگی های ضد قارچی است که علاوه براز بین بردن قارچ در بدن، از شما در برابر عود مخمر محافظت کرده و باعث تسریع بهبودی خواهد شد.

روغن بادرنجبویه بسیار قوی است و باید با روغن حاملی مانند روغن بادام شیرین رقیق شود.

حدود 4 قطره روغن بادرنجبویه را با یک قاشق غذاخوری روغن بادام ترکیب کنید، ترکیب را روی یک پنبه ریخته و سپس ناحیه ملتهب را با این روغن آغشته کنید تا از خارش و تورم خلاص شوید.

روغن دارچین

مواد شیمیایی قارچ کش موجود در روغن دارچین برای ازبین بردن مخمر عفونت واژن موثر است. این مواد عبارتند از دارچین و سینامالدئید. هر دوی این مواد شیمیایی به طور طبیعی در دارچین وجود دارند و دارای خواص ضدقارچی و آنتی اکسیدانی قوی هستند که باید به طور متوسط استفاده شوند.

برای رفع ناراحتی در ناحیه واژن، حدود 4 قطره از روغن دارچین را با یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل رقیق کنید و ترکیب را به آرامی در فضای خارجی واژن بمالید تا به نتایج دلخواه برسید.

روغن دارچین

روغن شمعدانی

گیاه شمعدانی و روغن آن حاوی مواد شیمیایی طبیعی است که باعث از بین بردن قارچ ها و کاهش تورم می شوند. به دلیل وجود این خواص،PH واژن را متعادل کرده و هرگونه عفونت زمینه ای را از بین می برد. علاوه براین، دوش واژینال روغن شمعدانی درد و احساس ناخوشایندی را که همراه با مخمرعفونت واژن است تسکین می دهد.

به منظور استفاده از دوش واژینال 5 قطره از روغن گیاه شمعدانی را در مخزن دوش ریخته و با این ترکیب محل واژن را کاملا بشویید. این روغن چنان قوی است که نباید مدت زیادی داخل واژن بماند. پس از اتمام فرآیند دوش واژینال، ناحیه را با آب گرم شستشو دهید تا هر گونه روغن باقی مانده از بین برود.

روغن اسطوخدوس

روغن اسطوخدوس با عطر و بوی شیرین در برابر انواع مختلفی از پاتوژن های قارچی ومخمر عفونت واژن موثر عمل می کند. این روغن ملایم بوده و برای کسانی که پوست حساسی دارند پیشنهاد می شود.

شما می توانید 10-15 قطره روغن اسطوخدوس را در وان آب گرم ریخته و به مدت زمان طولانی درون آن بنشینید تا روغن کاملا جذب شده و موثر واقع شود. این امر همچنین التهاب و ناراحتی را کاهش می دهد.

روغن اسطوخدوس

روغن میخک

روغن گل میخک یکی از روغن هایی است که مدت ها برای کاهش درد از آن استفاده می شده است. اوژنول و کارواکرول مواد موثری در روغن میخک هستند که از رشد سلول های قارچی پیشگیری کرده و یا آن ها را از بین می برد.

روغن میخک نیز علاوه بر این خواص، حاوی خواص آنتی اکسیدانی و قارچ کش می باشد. آنتی اکسیدان ها باعث ترمیم بافت و کاهش تورم و التهاب می شوند که این باعث می شود عنصری اساسی در بهبود عفونت های مخمر یا هر فرآیند بهبودی دیگر باشند.

برای استفاده از روغن میخک به صورت واژینال، 4-5 قطره روغن را روی یک پنبه بریزید و سپس به آرامی درمناطق دردناک واژن قرار دهید.

روغن میخک

روغن کاسیا

روغن کاسیا (دارچین چینی) از پوست و شاخه های درخت کاسیا بدست می آید. این روغن از خانواده دارچین بوده و طعم شیرین تری نسبت به دارچین معمولی دارد.

این گیاه از چین نشات گرفته و قرن هاست در طب سنتی چین مورد استفاده قرار می گیرد و مدتی است که در ایران نیز رواج یافته است. مواد شیمیایی طبیعی موجود در این روغن که در بهبودی سریع نقش دارند عبارتند از:آلدئید سینامیک، استات سینامیل، چاویکول و لینالول

پزشکان طب سنتی چینی از این روغن، استفاده های بسیاری می کرده اند که یکی از آن ها از بین بردن میکروب مخمر بوده است. روغن کاسیا به دلیل خواص ضدعفونی کنندگی، ضدویروسی و ضد قارچی باعث می شود تا عفونت مخمری ازبین برود. این روغن نیز همانند سایر روغن های گیاهی، باید با روغن بادام شیرین یا روغن حامل دیگری رقیق شود.

3 قطره از این روغن را با یک قاشق غذاخوری روغن حامل مورد نظر ترکیب کنید و مستقیما بر محل آسیب دیده بمالید و روزی 1-2 بار این روش را تکرار کنید تا تسکین یابد.

روغن کاسیا

ترکیب روغن های گیاهی برای درمان عفونت واژن

در انتهای این بخش از بهداشت وس لامت نمناک روغن های گیاهی که می توانید با یکدیگر ترکیب کنید و دستورالعمل هایی که می توانید برای عفونت مخمر به کار ببرید را گفته ایم.

روغن های گیاهی بسیار موثر هستند و می توانند شفابخش هم باشند و با ترکیب برخی از روغن ها با یکدیگر می توانید علاوه بر ایجاد رایحه ای که دوست دارید، اثربخشی آن ها را نیز دوچندان کنید.

شما باید قبل از اعمال این روغن ها به ناحیه مورد نظر، ابتدا مقداری از آن را روی بازوی خود تست کنید و در صورت عدم حساسیت، روند درمان را ادامه دهید.

گل میخک و بادرنجبویه

ترکیب روغن میخک و بادرنجبویه بوی فوق العاده ای دارد و برای مبارزه با قارچ کاندیدا به خوبی عمل می کنند.

4-5 قطره از روغن های مورد نظر را با 2 قاشق غذاخوری روغن حامل مخلوط کنید و سپس این ترکیب را روی پوست تحریک شده اطراف واژن اعمال نمایید.

روغن های گیاهی واژن

اسطوخدوس و درخت چای

ترکیب رایحه سبز روغن درخت چای و رایحه تند روغن اسطوخدوس یک ترمیم کننده و تسکین دهنده عالی برای ناحیه تناسلی است.

یک قطره روغن درخت چای را با 3 قطره روغن اسطوخدوس و یک قاشق غذاخوری روغن حامل مورد نظر ترکیب کنید.

ابتدا این ترکیب را روی بازوی خود تست کنید و سپس در صورتی که حساسیت نداشتید، آن را روی پنبه ریخته و برای تسکین درد ناشی از عفونت مخمر استفاده نمایید.

در صورتی که حساسیت دارید می توانید نسبت این ترکیب روغنی را کم یا زیاد کنید.

بهترین روغن گیاهی برای درمان عفونت واژن + روش

55
این مطلب مفید بود ؟50
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : momprepares / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : عفونت واژن
وبگردی