تولد
درباره ادرار
ادرار نقش مهمی در تشخیص مشکلات بدن دارد و دانستن اطلاعات ناگفته درباره ادرار تاثیر زیادی بر سرعت تشخیص بیماری ها دارد.

اطلاعات مفید و حساس درباره ادرار

خوب میدانید که ادرار هر انسان، راهی برای تشخیص سلامت درونی اوست به همین دلیل در چکاپ های دوره ای، آزمایش ادرار هم از فرد گرفته می شود و این خود عاملی برای اثبات اهمیت ادرار است. پیش از در مطالب مختلف، موارد مهمی درباره تغییر رنگ و… ادرار با تفسیر کردیم و حالا در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک قصد داریم حقایقی متفاوت را در مورد ادرار به شما بگوییم که تا به حال نمی دانستید.

شما ماشین ادرار سازی هستید

بدن هر روز چیزی بین 2 الی 2.5 لیتر ادرار تولید می‌ کند اما به این معنا نیست که همه این ادرار از آبی است که در طول روز می نوشید. بلکه همه غذاهایی که می خورید، میوه ها و سبزیجاتی که حاوی آب هستند؛ همگی میزان ادرار را تشکیل می دهند.

دستشویی رفتن

ادرار یک سم زدایی طبیعی است

ادرار کردن شاید سالم ترین نوع سم سازی در بدن باشد. ادرار از طریق جمع کردن مواد زائد از کلیه باعث می‌ شود که بدن بتواند پسماند و مواد سمی خود را بیرون بریزد و دیگر این مواد سمی داخل خون وجود نداشته باشد و در نتیجه سموم بدن به راحتی شسته می شوند و این یک راهکار بسیار طبیعی و پر اهمیت است.

ادرار ممکن است باعث غش کردن شود

شاید بعضی از شما تجربه کرده باشید که داخل توالت بودید و ناگهان متوجه می شوید که از حال رفته اید. این وضعیت به خاطر مقدار بالای ادرار رخ می‌ دهد. پزشکان هنوز علت دقیق این مسئله را نمی دانند اما به خاطر افت ناگهانی فشار خون در زمان خالی کردن کامل مثانه اتفاق می افتد که معمولاً بعد از یک خواب عمیق است و شاید به خاطر خستگی، گرسنگی، کم آبی بدن یا مشکلات پروستات در مردان اتفاق بیفتد.

ادرار خیلی زیاد هم طبیعی است هم غیرطبیعی

ادرار کردن هر یک ساعت یک بار اتفاق طبیعی نیست، مگر اینکه مقدار زیادی آب یا نوشیدنی های ادرار آور مانند قهوه خورده باشید. ادرار زیاد خطرناک نیست اما اگر تکرار شود می تواند سیگنال این باشد که مشکلی مثل دیابت، مثانه بیش فعال، عفونت، مشکل پروستات و یا حتی بیماری قلبی وجود دارد.

بیماری دیابت

بعضی از افراد به سختی ادرار میکنند

شاید باور نکنید اما بعضی از افراد به بیماری نگهداری ادرار حاد مبتلا هستند و اصلا نمی توانند ادرار کنند؛‌ در صورتی که مثانه آن ها تا حد انفجار می‌ رود و درد زیادی را تحمل می‌ کنند اما قادر به ادرار کردن نیستند که این وضعیت خطرناک است و نیاز به مراجعه اورژانسی به پزشک دارد.

بو در ادرار طبیعی است

شاید ادرارتان بوی ماهی بدهد که در چنین حالتی مشکوک به عفونت هستید. در غیراینصورت بوی مواد غذایی مثل فلفل یا مارچوبه در ادرار به خاطر نیترات و مواد نگهدارنده ای است که آن روز خورده‌اید. کم‌ آبی همچنین باعث می شود که ادرار بو بگیرد، زیرا غلظت بالایی پیدا می‌ کند.

ممکن است اشتباه ادرار کنید

بعضی از افراد به خاطر استرس بدون این که خودشان بدانند اشتباه ادرار می کنند و الگوی ادرار در آنها تغییر کرده و باعث ایجاد درد می شود.‌ بهترین حالت این است که ریلکس کنند و اجازه دهید که ادرار خودش ییرون بیاید.

ادرار اشتباه

ممکن است ادرار شبیه به رنگین کمان باشد

رنگ نرمال و طبیعی ادرار یک رنگ زرد روشن است و به این معنا است که شما به اندازه کافی آبرسانی داشته اید؛ اما رنگ خیلی پررنگ ممکن است نشان ‌دهنده کم ابی باشد؛ زیرا رنگدانه ها و ترکیبات از مواد غذایی و داروها به ادرار رنگ غیرمعمول می دهند. حتی شاید خوردن موادی مثل لبو یا تمشک باعث شود که ادرار رنگ قرمز روشن داشته باشد و مصرف بعضی از دارو های بدون نسخه باعث یک زرد خاص یا آبی متمایل به سبز در ادرار شود‌.

ادرار قهوه ای یا قرمز معمولاً در اختلالات نادر و ارثی به خاطر مشکل سلول‌ های خونی قرمز رخ می دهد‌.‌ ادرار نارنجی همراه با مدفوع رنگ پریده و روشن و پوست و چشم زرد می‌ تواند علامت عملکرد نامناسب کبد باشد. ادرارخونی هم اصلا اتفاق طبیعی نیست؛ مگر این که در زمان قاعدگی باشد، در غیر این صورت ممکن است به خاطر عفونت، سنگ کلیه و شاید گاهی اوقات سرطان باشد.

حواستان به ادرار کف دار باشد

اگر ادرارتان کف دارد، به معنای این است که جریان آن خیلی قوی و سریع بوده و می تواند علامت سطح بالای پروتئین در ادرار باشد که نشان دهنده مشکلات جدی کبد است و باید به پزشک مراجعه کنید.

درباره ادرار حتما این حقایق مهم رو بدونید

35
این مطلب مفید بود ؟32
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
وبگردی