تولد
علائم تیروئید
برخی از زنان علائم اختلالات تیروئید را در بدن خودشان دارند اما به هیچ وجه این موضوع را جدی نمی گیرند، در حالی که نادیده گرفتن این نشانه ها خطرناک است!

علائم تیروئیدی که زنان نادیده میگیرند

آیا با خستگی شدید، ریزش مو، بی نظمی قاعدگی دیرهنگام مواجه شده اید؟ یا آیا احساس لرزش، اضطراب، عرق و گرسنگی کرده اید؟ در حالی که اینها برخی از علائم رایج در بسیاری از افراد است که ممکن است در سنین مختلف مشاهده شود، اما اگر غده تیروئید شما در حال فعالیت غیر عادی باشد، علائم بسیار آشکارتر می شود. غده تیروئید یک تنظیم کننده مهم هورمون است که می تواند بطور باورنکردنی با عملکرد غیر طبیعی اش بدن را دچار مشکل سازد. این مسئله ی حساس به ویژه در زنان بیشتر است و خطرناک تر اینکه گزارش شده است که 60 درصد از زنانی که مشکلات تیروئیدی دارند از علائم آگاه نیستند، علائمی که در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک خواهید خواند.

برای اطلاع بیشتر و جامع تر از علائم کم کاری و پرکاری تیروئید میتوانید به مطالب زیر مراجعه کنید.

هر نوع مشکل و بیماری تیروئید چه علامتی دارد ؟

توده ی این شکلی علامت سرطان تیروئید است!

تفسیر نتیجه آزمایش تیروئید + علائم کم کاری و پرکاری تیروئید

درست مانند سایر اندام های بدن، کنترل و تنظیم عملکرد مناسب تیروئید بسیار مهم است. اندام تیروئید، یک اندام پروانه ای شکل که در جلوی گردن ما قرار دارد، اندامی مسئول تولید هورمون های مهم است، از تری یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4)، که عملکردهای حیاتی مانند کاهش وزن، متابولیسم، انرژی و ... را تنظیم می کند. حفظ سلامت پوست، مو و حتی دمای بدن شما. هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) یکی دیگر از هورمون های مهم است که بیشتر به تیروئید دستور می دهد تا سطح T3 و T4 بیشتری تولید کند. بنابراین، هرگونه افزایش یا کاهش یا افزایش این هورمون های مهم می تواند منجر به عملکرد بیش فعال یا کم فعال شود و منجر به اختلال تیروئید شود.

اولین علائم تیروئید

و اما علائمی که زنان را باید نگران تیروئیدشان کند

بسیاری از زنان نشانه ها و علائم اختلالات تیروئید را در خود دارند اما نادیده می گیرند و این خود اشتباهی بزرگ است، علائمی شامل:

کاهش یا افزایش وزن ناگهانی

سطح تیروئید بر متابولیسم کلی شما تأثیر زیادی دارد و وزن شما را نیز تحت کنترل دارد. در حالی که دلایل زیادی برای کاهش یا افزایش وزن وجود دارد، اگر تغییرات ناگهانی یا غیرقابل توضیح در وزن خود را حس کرده اید، این احتمال وجود دارد که ابتدا نیاز به بررسی تیروئید خود داشته باشید. در حالی که سطوح پایین هورمونهای تیروئید می تواند منجر به افزایش وزن شود، تیروئید بیش از حد فعال می تواند در بیش از حد قرار گرفته و باعث کاهش وزن ناگهانی شما شود.

تغییر وزن ناگهانی

تیره شدن چین های پوست در اطراف گردن

یک علامت اولیه رایج اختلال تیروئید که می توان آن را به خوبی مشاهده کرد، تیره شدن پوست گردن است. به طور خاص، تحقیقات نشان داده است که تیره شدن چین های پوست در اطراف گردن معمولاً به دلیل افزایش هورمونی است، و بیشتر در هنگام فعالیت تیروئید شایع است.

گذشته از آن، اندام تیروئید مسئول حفظ سلامت پوست و مو است. اختلال در سطوح T3 و T4 همچنین می تواند مشکلاتی مانند خشکی پوست، خارش سر، پوست چرب یا شکنندگی ناخن ها را ایجاد کند.

خستگی و ضعف

از دست دادن انرژی یا احساس خستگی اغلب نشانه های پیری و استرس روزمره هستند. اگرچه ممکن است چنین شود، اما خستگی نامنظم و مزمن و احساس خستگی می تواند ناشی از یک مشکل زمینه ای تیروئید باشد. از آنجا که غده تیروئید ما بر عملکرد متابولیک تأثیر می گذارد، کم کاری تیروئید می تواند منجر به کند شدن متابولیک شود و به طور معمول شما را خسته و بی حال کند. به طور مشابه، برای کسانی که غده بیش فعال دارند، عملکرد متابولیک می تواند به طور بالقوه شعله ور شده و باعث از دست دادن انرژی شود. خستگی و ضعف مرتبط با تیروئید همچنین می تواند باعث تپش قلب، ضعف عضلانی و لرزش شود.

ضعف و خستگی

مشکل در خواب

در اینجا نشانه دیگری برای مشکوک شدن به مشکل تیروئید وجود دارد و آن مشکلات خواب است. اختلال عملکرد تیروئید می تواند به طرز وحشتناکی روی خواب شما تأثیر بگذارد و منجر به خواب آلودگی شما در طول روز نیز شود.

در حالی که تیروئید پرکار و دارای عملکرد بالا می تواند بر روحیه، سیستم عصبی، خستگی و ضعف عضلانی شما تأثیر بگذارد، این تغییر احساسات مداوم می تواند خواب راحت را برای فرد دشوار کند. سایر علائم مرتبط می تواند تعریق شبانه و تکرر ادرار باشد که خود به نوعی خواب را مختل میکند.

اضطراب

اضطراب، عصبی بودن و مه مغزی

هرگونه علائم تضعیف یا بدتر شدن سلامت روانی را هرگز نباید بی اهمیت تلقی کرد. در حالی که بسیاری از شرایط سلامتی با نوسانات خلقی و استرس ارتباط دارند، گفته می شود که زنان مبتلا به تیروئید در معرض خطر بیشتری از مشکلات اضطرابی، عصبی، لرزش، تحریک پذیری، نوسانات شدید خلقی و همچنین مه مغزی قرار دارند. علائم دیگر کم کاری تیروئید می تواند شامل از دست دادن حافظه، کاهش سطح تمرکز و از دست دادن انرژی در انجام فعالیتها و کارهای روزمره باشد. اگر تشخیص یا درمان تیروئید به تأخیر بیفتد، مشکلات این چنینی بیشتر خواهد شد.

اولین نشانه های تیروئید در بدن

54
این مطلب مفید بود ؟40
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
برچسب : تیروئید
وبگردی