آشپزی سالم
آشپزها هنگام آشپزی علاوه بر طعم و مزه ی غذا باید به سالم بودن آن هم توجه داشته باشند. رازی در آشپزی وجود دارد که در حفظ سلامت خانواده بسیار موثر است.

تک راز آشپزی سالم برای مراقبت از سلامت اعضای خانواده

اگر می‌ خواهید رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید، راهکار های بسیار متنوعی وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید و مواد مغذی را به بدن تان برسانید. زمانی که وارد آشپزخانه می شوید و آشپزی می کنید، می توانید از بهترین راهکار ها استفاده کنید تا فواید مواد غذایی را افزایش دهید و یک غذای سالم تر برای خود و اعضای خانواده تان درست کنید. در این قسمت از نمناک قصد داریم نکات آشپزی را به شما معرفی کنیم که برای حفظ جان خانواده باید آن را رعایت کنید.

آشپزی سالم تر با روغن زیتون

آشپزی با روغن زیتون؛ خطر مرگ و میر را تا 34 درصد کاهش می دهد. مطالعات اخیر که در آمریکا انجام شده، به این نتیجه رسیده اند که بین مصرف روغن زیتون و سلامت کلی بدن روابط بی شماری وجود دارد؛ این موضوع همچنین برای سلامت قلب هم اهمیت بسیار زیادی دارد. یک تیم تحقیقاتی‌؛ اطلاعاتی را روی 92 هزار نفر بررسی کرد که 60 هزار نفر خانم و حدود 32 هزار نفر آقا در این مطالعه شرکت کرده بودند که هیچ کدام بیماری قلبی و سرطان نداشتند.

بعد از 28 سال بررسی هر کدام از آن ها دوباره به پرسشنامه هایی پاسخ دادند و متوجه شدند که میزان چربی و روغن مصرفی تفاوت زیادی در بدن آن ها ایجاد کرده است و محققان در این مطالعه به این نتیجه رسیدند که کره، مایونز و دیگر چربیِ لبنیات، و روغن زیتون توسط این افراد استفاده می شده و کسانی که روغن زیتون مصرف می‌ کردند، 34 درصد خطر کم تری برای مرگ و میر نسبت به بقیه داشتند.

روغن زیتون

البته این تنها مطالعه انجام شده نبود؛ در مطالعات دیگری هم افراد را به مدت 30 سال مورد بررسی قرار دادند و این نتیجه را دوباره به اثبات رساندند و متوجه شدند که روغن زیتون می‌ تواند خیلی سالم تر از انواع روغن های دیگر باشد.

آشپزی با روغن زیتون، سدی در برابر بیماری ها

مصرف روغن زیتون همچنین شما را از مواجهه با دیگر بیماری های ناگهانی دور می کند. مصرف روغنِ زیتون؛ مخصوصاً در یک رژیم سالم مثل رژیم مدیترانه‌ ای تا 17 درصد خطر مرگ و میر بر اثر سرطان، 18 درصد بر اثر بیماری‌ های تنفسی و تا 19 درصد بیماری قلبی را کم می کند. حتی تا 29 درصد خطر مرگ و میر بر اثر آلزایمر و مشکلات مغزی را می‌ کاهد و در نتیجه متوجه شده اید که روغن زیتون تا چه حد می تواند برایتان مفید باشد.

آشپزی سالم با روغن سالم برای خانواده ای سالم

محققان اعلام کرده اند که کاهش چربی اشباع و افزایش چربی سالم فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارد. بر اساس یافته ها به این نتیجه رسیده‌ ایم که مصرف بالای روغن زیتون سلامت کلی بدن را بالا می‌ برد و مهم تر از همه این که اگر همراه با مصرف روغن زیتون که یک چربی سالم است، مصرف دیگر چربی‌ های اشباع را کمتر کنیم، ترکیب این دو عامل باعث می‌ شود که به طور کل، طول عمر طولانی تری داشته باشیم.

افزایش طول عمر

اثر مثبت رژیم مدیترانه ای هم پایه روغن زیتون

طبق نظر محققان پیروی کردن از رژیم مدیترانه ای هم همین تاثیر را برای بدن تان دارد. مطالعات زیادی روی رژیم مدیترانه ای انجام شده و به این نتیجه رسیده اند که این افراد از لحاظ بدنی سلامتی بسیار بالایی دارند. مصرف رژیم مدیترانه‌ ای باعث می‌ شود که عادات غذایی بسیار عالی داشته باشند و مهم تر از همه این که از غذاهای بسته‌ بندی استفاده نکنند و در نتیجه خطر بیماری قلبی، سکته و مرگ و میر در آن ها کم‌تر است. حتی این افراد به مشکلاتی مثل سرطان سینه، بیماری های مقعدی یا دیابت نوع دو کم‌تر مبتلا می‌ شوند.

راز آشپزی سالم برای حفظ سلامت خانواده ات

4.219
این مطلب مفید بود ؟163
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : bestlifeonline / بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
برچسب : روغن زیتون
وبگردی