افسردگی نوروزی
تعطیلات نوروز استرس مخصوص به خود را دارد و متخصصان راهکار هایی برای جلوگیری از استرس و افسردگی در عید نوروز را ارائه داده اند.

مراقب افسردگی عید نوروز امسال باشید

فصل تعطیلات و تعطیلات طولانی مدتی مثل نوروز ممکن است باعث آمدن مهمان های ناخواسته شود که حتماً استرس را به همراه دارد. هیچ جای تعجبی وجود ندارد. تعطیلاتی مثل عید نوروز گاهی اوقات به دلیل مشغله های زیاد مثل پختن غذاهای مختلف، استرس خرید، پول، لباس، لوازم منزل و غیره ممکن است ذهن شما را کلاً به هم بریزد. از طرفی بیماری کووید 19 هم شیوع پیدا کرده و ممکن است استرس شما را در چنین حالتی افزایش دهد.

همچنین ممکن است که افراد در تعطیلات به دلیل بیکار شدن، بیش از همیشه نگران سلامتی خودشان و کسانی باشند که دوستشان دارند و در نتیجه استرس و نگرانی آن ها افزایش پیدا می کند.

از آن جایی که عید نوروز امسال، باز هم در شرایط خاصی هستیم، باید به دنبال راهکارهایی باشیم تا جلوی افسردگی نوروزی را بگیریم اما به نظرتان چگونه می توان استرس و افسردگی را در عید نوروز از بین برد؟ در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک در این باره توضیح خواهیم داد.

افسردگی

راهکار هایی برای جلوگیری از استرس و افسردگی در عید نوروز

زمانی که استرس به اوج خود برسد، متوقف کردن آن اصلا کار راحتی نیست اما در وهله اول بهتر است به خودتان مسلط باشید و موارد زیر را به کار بگیرید.

1. احساسات خود را بشناسید

اگر اشخاص نزدیک شما اخیراً فوت کرده اند، باز هم می توانید در کنار کسانی باشید که دوستشان دارید. بپذیرید که این موضوع طبیعی است و احساس غم و ناراحتی در چنین حالتی هرگز چیز عجیبی محسوب نمی شود. پس از گریه کردن های خود تعجب نکنید. احساسات خود را بیرون بریزید. نمی توانید خودتان را مجبور کنید که شاد باشید. پس بیش از حد با خود کلنجار نروید و بپذیرید که ناراحت هستید.

2. سعی کنید جای دیگران قرار بگیرید

اگر احساس تنهایی دارید، بهتر است که این حس تنهایی را با حضور پیدا کردن در مراسم های اجتماعی ، مذهبی و گروه های خانوادگی از بین ببرید. تا می توانید به صورت آنلاین و مجازی هم در کنار افراد مختلف باشید و از حضور آن ها لذت ببرید. استرس در دوران تعطیلات کاملاً طبیعی است اما صحبت کردن با یک دوست قابل اعتماد و اعضای خانواده یا حتی پیام دادن و تماس ویدیویی، قطعاً حال شما را بهتر می کند. حتی می توانید برای کمک کردن به دیگران داوطلب شوید تا هم از تنهایی خارج شوید و هم حس بهتری نسبت به خودتان پیدا کنید.

تماس تصویری

3. واقع بین باشید

تعطیلات هرگز برای همه انسان ها دوره ی عالی ای نیست. گاها تعداد خانواده ها تغییر پیدا می کنند و تعدادشان اضافه می شود (عده ای ازدواج می کنند، عده ای کودکی به دنیا می آورند ) و این برای همه انسان های دنیا وجود دارد و شما تنها نیستید که نمی توانید در چنین لحظات خوشی در کنارشان باشید. پس واقعیت های زندگی را فراموش نکنید. اگر امسال به دلیل بیماری نمی توانید کنار هم باشید، راه های دیگری را برای شادی کردن انتخاب کنید. مثلاً با یکدیگر عکس به اشتراک بگذارید، ایمیل یا ویدئو رد و بدل کنید. تماس ویدیویی بگیرید یا اقدامات این چنینی را انجام دهید تا کمتر احساس تنهایی کنید.

4. به بودجه مالی خود توجه کنید

قبل از این که کادو بخرید و غذا تهیه کنید یا لباس گران قیمتی را خریداری کنید، به میزان بودجه مالی خود فکر کنید. هرگز زیاده روی نکنید، سعی نکنید که این با این کارها به دیگران فخر بفروشید. حتی می توانید راه های جایگزین و بهتری پیدا کنید. مثلاً به یک مرکز خیریه کمک کنید، کادوهایی برای دوستان و اعضای خانواده بخرید تا حال روحی تان بهبود پیدا کند.

بودجه

5. از قبل برنامه ریزی کنید

حتماً روزهای خاصی را به خرید کردن، آشپزی، تعامل برقرار کردن با دوستان و دیگر فعالیت ها اختصاص دهید. حتی می توانید خرید آنلاین کنید، منو های مختلف را بررسی کنید و سعی کنید برای چند روز آینده خود و حتی برای تحقیقاتی مثل پختن غذا یا رفتن به طبیعت برنامه ریزی داشته باشید.

6. نه گفتن را یاد بگیرید

هنگامی که باید نه بگویید اما نمی توانید ، قطعاً احساس بدی به شما دست می دهد. دوستانتان در تعطیلات ممکن است کارهایی مثل پروژه هایشان را به شما بسپارند اما شما دوست دارید که در تعطیلات استراحت کنید. پس بهتر است نه گفتن را یاد بگیرید و رودربایستی را کنار بگذارید تا دغدغه فکری نداشته باشید.

نه گفتن

7. عادت های سالم را ترک نکنید

اجازه ندهید که تعطیلات شما را از همه چیز جدا کند. عادت های سالم هرگز نباید ترک شوند. موارد زیر را حتی در تعطیلات هم رعایت کنید:

  • وعده های غذایی سالم را برای روز های خود در نظر بگیرید.
  • در مصرف شیرینی جات ، شکلات و نوشیدنی ها زیاده روی نکنید.
  • به اندازه کافی بخوابید.
  • فعالیت فیزیکی در طول روز انجام دهید.
  • تمرینات مربوط به تنفس عمیق، مدیتیشن و یوگا انجام دهید.
  • اطلاعات خود را افزایش دهید و با راه های مقابله با استرس و افسردگی آشنایی پیدا کنید.

8. نفس بکشید

حتماً زمانی را به خودتان اختصاص دهید. فعالیتی را انتخاب کنید که واقعاً از آن لذت می برید. برای خودتان یک وقفه ایجاد کنید. حداقل 15 دقیقه را بدون هیچ عامل حواس پرتی به تنهایی سپری کنید و به انجام کارهایی بپردازید که استرس شما را کاهش می دهد، ذهنتان را پاکسازی می کند، تنفس شما را بهبود می بخشد و آرامش درونی را دوباره به وجود می آورد. بعضی از اقدامات شامل موارد زیر هستند:

  • قدم زدن هنگام شب
  • گوش دادن به موسیقی آرامش بخش
  • خواندن یک کتاب

خواندن کتاب

9. تفاوت ها را کنار بگذارید

سعی کنید بپذیرید که اعضای خانواده و دوستان همه با هم یکسان هستند اما ممکن است در ویژگی های اخلاقی با یکدیگر متفاوت باشند. پس انتظارات خود را از دیگران بکاهید. دیگران نمی توانند آن طور که شما دوست دارید، رفتار کنند. زیبایی دنیا در همین تفاوت ها و گوناگونی ها است. پس اجازه ندهید که انتظارات و یا تفاوت هایتان با دیگران، افسردگی و اضطراب شما را افزایش دهد.

10. در صورت نیاز از یک متخصص کمک بگیرید

جدا از اقدامات بالا که باید به انجام برسانید باز هم ممکن است که احساس اضطراب، ترس و بی خوابی به شما غلبه کرده باشد که در چنین حالتی حتما باید از یک فرد متخصص و متبحر در این زمینه کمک بگیرید تا بتواند با استفاده از یک روش مناسب به شما کمک کند.

بهترین راه جلوگیری از افسردگی نوروزی

3.416
این مطلب مفید بود ؟115
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/س
برچسب : افسردگی
وبگردی