مخترع بالن

مخترع و داستان اصلی اختراع بالن

کد مطلب : 81735زمان مطالعه : 2 دقیقه
بالن های یکی از ابزارهای سرگرمی در جهان هستند که دارای تاریخچه بسیار خواندنی است که قبل از تفریح با این وسیله بهتر است کمی در مورد تاریخچه آن مطلع شوید.

نگاهی به تاریخچه اختراع و مخترع اصلی بالن

از سال 1783 بالن ها راهی برای جذب افراد ماجراجو و همچنین توریست ها بودند. این روز ها فستیوال های بالن هم بیش از هر زمان دیگری برگزار می شوند و بسیاری از افراد در عروسی خود هم مراسم بالن سواری عروس و داماد را دارند. رویای انسان در مورد پرواز به قبل از قرن 18 برمی گردد و این رویا که در بخش گوناگون نمناک در موردش بیشتر خواهیم گفت کم کم باعث شد که بالن اختراع شود. 

ایده بلند کردن اجسام از روی زمین با استفاده از گاز هیدروژن در سال 1766 از انگلستان توسط فردی به نام "هنری کاوندیش" آمد. هیدروژن وزن منفی دارد و سبک تر از هوا است و در نتیجه باعث بالا رفتن اجسام می شود. 

این ایده در سال 1782 توسط "جوزف میشل" در فرانسه پیگیری شد که در آن از یک کیسه ابریشمی پر از هوای گرم استفاده شده بود که چگالی کمتری از هوا با دمای اتاق داشت و باعث می شد که این کیسه به مدت 10 دقیقه به بالا برود. 

مخترع بالن

"جوزف" و برادرش این ایده را در سپتامبر سال 1783 هم پیگیری کردند و یک کیسه بزرگ که داخل آن پر از هوای گرم بود را ساختند. سپس از طریق آن سه حیوان اهلی (مرغابی، خروس و گوسفند) را داخل یک سبد گذاشتند و به این کیسه وصل کردند و به مدت 8 دقیقه و به اندازه سه کیلومتر آن ها را به بالا فرستادند. 

دانشمند فرانسوی به نام "د روزیر"، اولین فردی بود که پس از تست بالن توسط اولین مسافر انسان و حیوان بالن، خودش سوار بالون شد که البته اقدامات امنیتی هم برای آن رعایت شده بود.

 یک ماه بعد روزیر و یک مرد دیگر بدون هیچ تجهیزات امنیتی خاصی با بالون به سمت پاریس حرکت کردند. تقریباً آن ها توانسته بودند به مدت 25 دقیقه 16 کیلومتر را طی کنند. آن ها یک محفظه مخصوص روشن شدن آتش در بالای بالن قرار داده بودند تا هوا را گرم کند. 

برادران مخترع بالن

یک سال بعد، شخصی به نام "ژاکوب چارلز" دوباره ایده مربوط به استفاده از گاز هیدروژن داخل بالن را پیگیری کرد. او به همراه "نوئل رابرت"، بالون هیدروژنی را به اندازه 43 کیلومتر حرکت داد. 

" ردزیر" در سال 1785 هنگامی که سعی داشت با استفاده از یک بالن هیدروژنی از یک مسافت عبور کند، جان خود را از دست داد زیرا بالون سی دقیقه بعد از بلند شدن از روی زمین منفجر شد. 

مخترع اصلی و تاریخچه ی اختراع بالن

51
این مطلب مفید بود ؟10
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ف.ن /ن
وبگردی