درس خواندن
گاها ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که در حین مطالعه احساس خواب آلودگی کنید که با چند نکته در این مواقع خیلی ساده می توانید این مشکل را حل کنید.

روش صحیح درس خواندن وقتی خسته و خواب آلودید

بعد از یک روز طولانی و مسئولیت ها و کار های مختلف، این که بخواهید چشمان خود را هنگام درس خواندن باز نگه دارید، کار راحتی نیست. ممکن است در هنگام درس خواندن احساس خواب آلودگی داشته باشید و به یاد سپردن چیز های مختلف برای تان سخت باشد. اگر شما هم مجبور هستید در دوران خواب آلودگی درس بخوانید، بهتر است راهکار های این قسمت از نمناک را دنبال کنید.

آبرسانی به بدن

کم آبی بدن، شما را خواب آلود می کند. برای مبارزه با این اتفاق حتماً باید هنگام مطالعه به اندازه کافی آب بنوشید. همیشه کنار دست خود یک بطری آب داشته باشید و هر زمان که احساس خستگی داشتید، آب بنوشید. همچنین می توانید بطری آب خود را با کمی آب میوه ترکیب کرده و آن را طعم دار کنید. مراقب باشید که بیش از حد آب میوه خود را شیرین نکنید زیرا اثر عکس خواهد داشت. آشامیدن نوشیدنی های گازدار باعث کاهش تمرکز حواس می شود.

نوشیدن آب

نوشیدن قهوه

اگر در حین مطالعه خواب آلود هستید، بهتر است از یک فنجان کوچک قهوه استفاده کنید. نوشیدن یک فنجان کوچک قهوه باعث ترشح هورمون هایی از جمله هورمون اپینفرین می شوند که شما را سرحال می کند.

جویدن آدامس

بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان عقیده دارند که جویدن آدامس هنگام مطالعه آن ها را هوشیار تر نگه می دارد و از خواب آلودگی جلوگیری می کند. کافی است آدامس با طعم مورد علاقه خود را انتخاب کنید و در هنگام درس خواندن آن را بجوید تا کم تر خواب آلوده شوید.

تغییر موضوع مطالعه

برای جلوگیری از خستگی ذهنی ؛ باید موضوع مورد مطالعه را تغییر دهید. هنگامی که احساس کردید در یک مبحث خاص دیگر کارایی ندارید ؛ سعی کنید به سراغ مبحث بعدی بروید. سعی کنید در هر 25 دقیقه ، 5 دقیقه به خودتان استراحت دهید یا در 25 دقیقه بعدی مبحث دیگری را انتخاب کنید. به عنوان مثال می توانید چرخه مطالعه زیر را دنبال کنید :

مطالعه میکروبیولوژی به مدت 25 دقیقه

5 دقیقه استراحت

مطالعه شیمی به مدت 25 دقیقه

5 دقیقه استراحت

مطالعه زیست شناسی به مدت 25 دقیقه

5 دقیقه استراحت

سپس دوباره به اول لیست برگردید و تا جایی که می توانید این مراحل را تکرار کنید.

مطالعه

مصرف نوشیدنی های کافئین دار

خوردن نوشیدنی های کافئین دار شما را بیدار و هوشیار نگه می دارد اما مراقب باشید که کافئین زیاد مصرف نکنید زیرا عواملی برای حالت تهوع و ضعف و کمبود انرژی خواهد بود. در طول روز بیشتر از 500 الی 600 میلی گرم کافئین مصرف نکنید. در کنار کافئین متعادلی که استفاده می کنید، بدن خود را نیز آبرسانی کرده و هیدراته نگه دارید.

نداشتن وعده های غذایی سنگین

بهتر است در روزهای امتحان غذاهای سنگین مصرف نکنید زیرا مصرف این غذاها باعث می شود بدن انرژی خود را صرف گوارش غذا کند و قدرت تمرکز و یادگیری کاهش یابد و شما احساس خواب آلودگی نمایید. شکم خالی به مطالعه نپردازید و حجم وعده های غذایی را کاهش و تعداد آن را افزایش دهید.

چرت کوتاه

چرت زدن گاهی اوقات حین مطالعه خطرناک است زیرا ممکن است باعث شود که تا صبح بخوابید اما یک چرت بهینه، تفاوت زیادی را ایجاد می کند و می توانید بین کلاس ها در زمان اضافه خود هنگام عصر یک چرت کوتاه بزنید که ایده آل ترین حالت آن 20 دقیقه است. مراقب باشید که چرت شما بیشتر از نیم ساعت نشود. مطمئن باشید بعد از آن احساس سرحالی بسیار زیادی خواهید داشت. اگر باید امتحان هایی را پشت سر بگذارید، به جای ریاضت دادن به خودتان در شب بیداری های طولانی و سخت پیش از امتحان، آسوده و با خیال راحت بخوابید و مطمئن باشید آنچه را یاد گرفته اید، پس از خواب بهتر به یاد می آورید.

چرت زدن

تنفس عمیق

برای اینکه در حین درس خواندن احساس خواب آلودگی نکنید، در طول روز چندبار به مدت یکی دو دقیقه نفس عمیق بکشید.اینکار برای کاهش استرس و اضطراب و تقویت سیستم ایمنی بدن مفید است.

بلند شدن و راه رفتن

کافی است کمی از جای خود بلند شوید و راه بروید. همچنین می توانید کمی بدن خود را تکان دهید و حرکاتی شبیه به ایروبیک را به مدت 5 دقیقه انجام دهید و دوباره به مطالعه برگردید. همین روال باعث می شود جریان خون بیشتری در مغز شما ایجاد شود و شما را هوشیار تر نگه دارد.

مطالعه با دیگران

اگر می توانید در یک گروه مطالعاتی قرار بگیرید و یک نفر را در کنارتان داشته باشید که او هم مانند شما مطالعه می کند . همین باعث می شود که به یک دیگر نگاه کنید و کمتر خسته شوید و انگیزه بالاتری بگیرید. می توانید از یکدیگر سوال و جواب کنید ، امتحان بگیرید و مطالعه را از حالت یکنواختی خارج کنید.

مطالعه جمعی

راحت نبودن بیش از حد محل مطالعه

قبل از این که مطالعه را شروع کنید، اول باید محل مطالعه را آماده کنید. مراقب باشید محل مطالعه بیش از حد راحت نباشد. حتما از چراغ هایی با نور کافی استفاده کنید، و دمای اتاق را کمی خنک تر از حالت طبیعی نگه دارید.

انجام دادن کار های راحت تر در وهله اول

بعضی از افراد عقیده دارند که مطالعه را باید از یک مبحث سخت شروع کنید و آن را زودتر به انجام برسانید اما این کار برای زمانی است که شما کاملاً هوشیار و آگاه هستید ، نه زمانی که احساس خواب الودگی دارید. هنگامی که خواب الوده هستید، باید از موضوعات راحت تر شروع کنید تا گرم شوید و حوصله مطالعه را پیدا کنید و بعد به سراغ مباحث سخت تر بروید.

انجام حرکات ورزشی سبک

نگران نباشید ! منظور ما این نیست که جلسات ورزشی را به طور کامل به انجام برسانید. بلکه می توانید حرکات ورزشی سبک و ساده را انتخاب کنید که چشمان شما را باز نگه دارد و قلب و ذهن تان را به کار بگیرد. به عنوان مثال بشین پاشو، اسکات روی صندلی و حرکت کششی می تواند به سرحال شدن شما کمک کند.

حرکات ورزشی

تعیین هدف برای مطالعه

داشتن هدف برای مطالعه باید بتواند از خستگی شما جلوگیری کند زیرا هنگامی که به رسیدن به اهداف خود فکر می کنید، انگیزه می گیرید و دوباره هوشیار می شوید. پس سعی کنید برای مطالعه خود اهداف کوچک تعیین کنید که همگی به یک هدف بزرگتر ختم می شود.

دوری از حواس پرتی ها

شما باید تمرکز و حواس خود را به مطالعه اختصاص دهید. حواس پرتی ها را کنار بگذارید و هنگامی که احساس خستگی می کنید باید روی یک کار متمرکز شوید تا بازدهی بیشتری داشته باشید. گوشی موبایل را تا زمانی که می توانید از خودتان دور کنید زیرا چک کردن موبایل خستگی شما را افزایش می دهد.

مصرف آجیل

آجیل می تواند یک میان وعده خوشمزه برای شما باشد. در آجیل خود حتماً مقداری گردو هم جای بدهید. آجیل حاوی آنتی اکسیدان و امگا 3 است که انرژی مغز شما را افزایش می دهد و هوشیار نگه می دارد و باعث می شود که بهره وری بیشتری حین مطالعه داشته باشید.

خوردن آجیل

مصرف میوه

اگر در حین مطالعه احساس خواب آلودگی نمودید، میوه بخورید. مصرف میوه هایی مانند سیب، گوجه فرنگی، کیوی و... سبب افزایش قند خون و افزایش انرژی، استقامت، کمک به گردش خون می شود.

مطالعه در یک اتاق کاملا روشن

محیط مورد مطالعه شما باید کاملاً روشن باشد تا خواب آلودگی به شما غلبه نکند. چه بهتر که در کنار یک پنجره بشینید که هوای آزاد هم به شما بخورد و بتوانید هوشیار تر و حواس جمع تر عمل کنید. اگر در اتاق شما پنجره است حتما پرده های اتاق را کنار بزنید تا نور طبیعی به درون اتاق راه یابد. نور طبیعی سبب افزایش سطح هوشیاری می شود.

تغییر پی در پی وضعیت بدنی

برای اینکه در حین مطالعه خوابتان نگیرد به وضعیت بدنی خود توجه کنید. سعی کنید هنگام مطالعه، صاف و درست بنشینید. دراز نکشید زیرا اینگونه مغز باید همزمان دو وظیفه خوابیدن و مطالعه را اجرا کند. از ماندن در یک وضعیت ثابت برای مدت طولانی اجتناب کنید و برای افزایش تمرکز در زمان مطالعه، پی در پی وضعیت بدنی خود را تغییر دهید.

دوش گرفتن

اگر در زمان مطالعه احساس خواب آلودگی می کنید، در صورت امکان یک دوش آب ولرم مایل به سرد بگیرید تا انرژی مغز شما افزایش یابد.

دوش حمام گرم

چند پیشنهاد موثر کلی برای بهتردرس خواندن

نکاتی که خواهید خواند برای افزایش کیفیت یادگیری در زمان مطالعه نقش ثابت شده ای دارند و با اهمیت به این موارد به مرور متوجه تغییر در روند خود خواهید شد.

رژیم غذایی سالم

مواد غذایی پر از قند و شکر و کربوهیدرات ساده ، مواد فرآوری شده، چربی های ترانس همگی انرژی شما را زود از بین می برد. پس سعی کنید رژیم غذایی سالم و مقوی داشته باشید که در آن سبزیجات، حبوبات و پروتئین به اندازه کافی به کار رفته باشد. مواد غذایی مثل ماست یونانی همراه با انواع تمشک ها، سبزیجات خام، کرفس و هویج، برنج قهوه ای یا لوبیا سیاه، ماهی هایی مثل سالمون یا تیلاپیا، سبزیجاتی مثل بروکلی، فلفل دلمه ای، سیب با کره بادام زمینی، بادام، سالاد تن ماهی با گوجه فرنگی خرد شده می تواند گزینه های مناسبی برای جا دادن در رژیم غذایی باشد.

خوردن صبحانه

روزهایی که باید مطالعه داشته و درس بخوانید حتما یک صبحانه خوب بخورید زیرا صبحانه کالری و انرژی مورد نیاز بدن را برای درس خواندن فراهم کرده و سبب می شود موقع درس خواندن کم انرژی و بیحوصله نشوید. شیر، عسل، گردو، خامه، مربا، کره، کره بادام زمینی، تخم مرغ، میوه و عدسی مواد غذایی مفید برای مصرف صبحانه هستند.

خوردن صبحانه

انجام حرکات کششی بعد از بیداری

برای اینکه احساس خواب آلودگی نکنید و زمانی که از خواب بیدار می شوید سرحال تر باشید، حرکات کششی و ورزش هایی مثل پیاده روی، شنا و دو چرخه سواری انجام دهید.

خواب شبانه مفید

برای اینکه در زمان مطالعه در روز احساس خواب آلودگی نکنید حتما شب ها بین 7 تا 9 ساعت بخوابید و انرژی کافی را بگیرید .برای خواب بهتر شبانه حتما یک ساعت قبل از خواب یک استکان شیر مصرف کنید. وجود ماده تریپتوفان در شیر موجب ساخته شدن ملاتونین و سرتونین در مغز و رسیدن به حس آرامش می شود.

یک ساعت الی یک ساعت ونیم قبل از خواب از وسایلی مثل موبایل، تبلت، لپتاپ یا تلویزیون استفاده نکنید زیرا چشم نور دریافت کرده و مغز را وادار می کند تا بیدار بماند.

تنظیم ساعت خواب و بیداری

اگر می خواهید در زمان درس خواندن احساس خواب آلودگی نکنید باید یک برنامه خوب برای ساعت خواب و بیداریتان داشته باشید.هر روز ساعت مشخصی بخوابید و در ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید و حتما به ساعت خواب و بیداری خود متعهد باشید.

روش صحیح درس خواندن وقتی خسته و خواب آلودید

4.519
این مطلب مفید بود ؟172
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ف.ن/ن
وبگردی