تولد
خشکی پوست و موی سر
مو بخش مهمی را در زیبایی ما ایفا میکند و برخی درگیر خشکی پوست و موی سرشان هستند البته جای نگرانی نیست زیرا با انجام چند راهکار مشکل آنها رفع میشود.

راه کارهایی ساده اما موثر ضد خشکی پوست و موی سر

برای اغلب افراد، مو مهم ترین عنصرزیبایی است. موتا حد زیادی برشخصیت فرد تاثیرمی گذارد حتی در اعتماد به نفس فرد نیز نقش دارد؛ پس مراقبت از مو کاری مهم وضروری است.در حالی که ژنتیک درکیفیت مونقش کلیدی دارد؛ رژیم غذایی، آب و هوا، آلودگی و چگونگی رفتار شما با موهایتان،بر سلامتی و کیفیت مو تاثیر می گذارند.

بسیاری از ما به سلامت و زیبایی موهایمان توجه می کنیم، اما افرادی هم وجود دارند که سلامت موهایشان را نادیده می گیرند. با توجه به اینکه پوست سرنسبت به پوست صورت معمولاٌ با موهای ضخیم و بلندتری پوشیده شده است،بیشتر درمعرض مشکلات قرار می گیرد، پس به مراقبت بیشتری نیاز دارد.

برای داشتن مو و پوست سر سالم، حفظ میزان آبرسانی مناسب و اصولی بسیار مهم است. در این بخش از پوست و موی نمناک، اصول و قواعد مراقبت از مو و پوست سررا با شما کاربران گرامی به اشتراک می گذاریم.

خشکی مو

از محصولات مراقبتی ملایم برای مواستفاده کنید

خیلی ابتدایی به نظر می رسد اما برخی تغییرات ساده درشستشو می تواند در داشتن موهایی سالم تر نقش به سزایی ایفا کند.اگر دارای موهای رنگ شده هستید ویا موهایی حساس دارید؛ برای سلامت پوست سر و موهایتان، بهتراست ازشوینده هایی با فرمول های ملایم و متعادل تراستفاده کنید.

مواد مغذی مانند اسیدهای آمینه، روغن نارگیل تصفیه شده، پروتئین های هیدرولیز شده، زیتون، ویتامین هایی مانند B3، B5 و B6 هم نقش مهمی در سلامت مو دارند.

آیا این کار را درست انجام می دهید؟

توصیه می شود ازدر دسترس ترین شامپواستفاده کنید،برای شستشوی پوست سر این کار کافی است. همچنین توصیه می شود بدون توجه به نوع موهایتان، پوست سر خود را حدود 2 تا 3 دقیقه قبل از شستشو تمیز کنید. برخی ممکن است به دلایلی مثل داشتن موهایی بلند نیازبه آبکشی بیشترو تکراردر شستشو داشته باشند.

یکی از اشتباهات رایج بسیاری ازافراد این است که نرم کننده را روی پوست سر می ریزیم و می شوییم. برای نتیجه گیری بهترتوصیه می شود نرم کننده را فقط روی موهای خود بزنید وتا انتها بکشید و اززدن آن به صورت مستقیم بر پوست سر اجتناب کنید و بعداز 2-3 دقیقه آبکشی نمایید.

شستن مو

 

تغذیه در سلامت موتاثیر دارد

اگرچه نمی توانید عواملی مانند سن و ژنتیک را تغییر دهید، رژیم غذایی چیزی است که شما روی آن کنترل دارید.داشتن یک رژیم غذایی متعادل با مواد مغذی مناسب می تواند به رشد مو کمک کند. ترکیباتی مانند امگا 3، 6 و 9، پروبیوتیک ها، آنتی اکسیدان ها، آهن، ویتامین های A و C و غیره می توانند نتایج شگفت انگیزی برای موهایتان داشته باشند.

اصطکاک واستفاده نادرست از سشواربه موها آسیب میزنند

سشوارها واتوهای موممکن است نقش مهمی در خشکی مو داشته باشند.دماهای بالا رطوبت طبیعی موها را از بین می برد. اگر موهایتان را دوست دارید سعی کنید قبل از استفاده از چنین ابزارهایی از فرمول های محافظ گرما استفاده کنید، همچنین سطح حرارت را پایین بیاورید. سعی کنید همیشه از شانه چوبی دندانه پهن استفاده کنید. شانه های چوبی بر خلاف نوع پلاستیکی آن ها ضد اصطکاک هستند.اصطکاک دلیل اصلی وز شدن و شکننده بودن موها می باشد.

استفاده از سشوار

از شامپوهایی با فرمول های طبیعی استفاده کنید

همیشه شامپویی برای موهای خود انتخاب کنید که شامل عناصر طبیعی مانند عصاره های گیاهی وروغن ها و کره های طبیعی باشند. این مواد طبیعی به موهای شما مقدارمناسبی مواد مغذی ورطوبت کافی می رسانند، بدون اینکه به آن هاآسیب برسانند.

ازماسک مواستفاده کنید

برای آبرسانی بهترورطوبت بیشتر، یک یا دوباردرهفته از یک ماسک موی مناسب استفاده کنید.اگر موهایی خشک و آسیب دیده دارید حتماٌ به این ماسک ها نیازبیشتری دارید.بسته به اینکه از چه محصولی استفاده می کنید، حدود 3 تا 7 دقیقه آن را روی موهایتان بگذارید. حتماٌ بعد از یک دوره مصرف شاهد تاثیرات معجزه آسای ماسک ها خواهید بود.

ماسک مو

درمان هایی مخصوص قبل از شستشوی مو داشته باشید

در نهایت، می توانید یک درمان پیش از شستشو را در برنامه روزانه خود اضافه کنید. فرمول روغن درمانی با ترکیباتی مانند آووکادو، رزماری، بادام شیرین و غیره به پوست سر و مو کمک می کند تا مرطوب شوند، حالت پذیری موها را بهبود می بخشد و درخشش طبیعی موهارافراهم می کند.

یک درمان خوب قبل از شستشو با شامپو می تواند یک پوست سرسالم و موهایی شاداب را برای شما به ارمغان بیاورد.قبل از شستشوی موها برای مدت 10 دقیقه یا کمی بیشتر این روغن ها را به موهای خود بزنید وسپس شستشو را انجام دهید وبا یک نرم کننده کار خود را به نحو احسنت به پایان برسانید.

میخوای پوست و موی سرت دچار خشکی نشن؟

53
این مطلب مفید بود ؟30
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
وبگردی