روز جهانی همبرگر
همبرگر یکی از محبوب ترین غذاهای فست فود در میان مردم جهان محسوب می شود که یک روز هم در تقویم جهانی به نام آن ثبت نامگذاری شده است.

28 می ؛ روز جهانی همبرگر

همبرگر یکی از محبوب ترین ساندویچ ها و غذاهای فست فودی در جهان است که به نام های بیف برگر یا تنها برگر هم شهرت دارد و از یک تکه گوشت چرخ کرده که درون یک نان گرد قرار گرفته تشکیل می شود. روز برگر توسط شخصی به نام آقای هاید تاسیس شد. امروزه طرفداران واقعی این نوع ساندویچ خوشمزه این روز را جشن می گیرند البته اگر گیاهخوار هستید، نگران نباشید باز هم می توانید این روز را جشن بگیرید زیرا انواع همبرگر های گیاهی هم موجود هستند. روز برگر فرصتی برای شما است که لذت خوردن یک برگر رویایی را در کنار خانواده و دوستانتان تجربه کنید. در این بخش از گوناگون نمناک با تاریخ روز جهانی همبرگر و علت نامگذاری آن آشنا خواهید شد. 

روز جهانی همبرگر و علت نامگذاری آن

روز جهانی همبرگر یک تعطیلی غیر رسمی است که در تاریخ 28 ماه می برگزار می شود. در این روز، وجود خوراکی خوشمزه ای مثل همبرگر را جشن می گیرند. روز جهانی همبرگر در سال 1880 نامگذاری شد و نام گذاری آن به دلیل استقبال زیاد از استیک همبرگر در نیویورک بود که از سال 1830 نظرها را به خود جلب کرده بود. با گذشت زمان نام همبرگر به برگر تبدیل شد، این تغییر نام در سال 1930 افتاد و از آن زمان به بعد نام همبرگر در کشور های آمریکایی شهرت بسیار زیادی پیدا کرد و در سال 2012 تخمین زده شد که در بسیاری از کشور های بزرگ، در سال تقریباً 50 میلیارد برگر مصرف می شود.

روز همبرگر

حقایقی خواندنی درمورد تاریخچه همبرگر

 • در مورد تاریخچه ساندویچ همبرگر و منشاء به وجود آمدن روایات زیادی وجود دارد که البته هیچ کدام قطعی و دقیق نیستند. قدمت مصرف گوشت چرخ کرده به سوارکاران مغول برمی گردد، سپس این غذا در قرن 13 به روسیه راه یافت و به استیک تارتار مشهور شد.
 • این روش مصرف گوشت چرخ کرده خام به شهر هامبورگ آلمان راه پیدا کرد و آلمانی ها با ایجاد تغییراتی در این غذا آن را به غذایی محبوب در آلمان تبدیل کردند.
 • اولین سند و نوشته در مورد ساندویچ همبرگر به کتاب آشپزی «هنر آشپزی جامع و کامل نوشته حنا گلاس بر می گردد که در سال 1763 منتشر شده است. در این کتاب از سوسیس همبرگر دودی تهیه شده از گوشت گاو چرخ کرده و مزه دار شده با فلفل، نمک، میخک، جوز هندی، سیر و … صحبت شده است.
 • در سال 1802 دیکشنری انگلیسی آکسفورد اصطلاح استیک هامبورگ یا همبرگ را که از تکه ای کوشت چرخ کرده نمکی و دودی شده همراه با پیاز و دو تکه نان تهیه می شد را اضافه کرد.

درباره همبرگر

 • در قرن 18 استیک هامبورگ به غذایی برای دریانوردان و مسافرانی که مدت های طولانی در کشتی و سفر بودند، تبدیل شد و راه خود را به سرتاسر دریای آتلانتیک و سپس نیویورک باز کرد.
 • بر اساس کتابخانه کنگره، برای اولین بار در سال 1895 لوئیس لانچ در نیو هِون کنتیکت استیک همبرگر را لای دو تکه نان قرار داده است.
 • به طور رسمی در سال 1904 ساندویچ همبرگر در نمایشگاه جهانی سنت لوئیس ارائه شد و سرآشپز مشهور در سال 1916 والتر اندرسون، کانزاسی نان ویژه ساندویچ همبرگر را تولید نمود و 5 سال بعد رستوران وایت کاسل افتتاح گردید و در دنیا اولین رستوران زنجیره ای ویژه برگر و ساندویچ همبرگر ایجاد شد.
 • امروزه انواع زیادی از ساندویچ همبرگر به وجود آمده و رستوران های زنجیره ای متعددی مثل مک دونالد به ارائه تخصصی همبرگر مشغول هستند.
 • هنوز بر سر این که اولین بار چه کسی همبرگر را اختراع کرد، اختلاف نظر های زیادی وجود دارد. به هر حال مهم نیست که چه کسی این کار را انجام داد و مهم این است که مخترع همبرگر لطف کرده و این غذای خوشمزه را برای ما خلق کرده است.

روز جهانی همبرگر

برای دانستن حقایق جذاب و بیشتر در این مورد میتوانید سری به مطلب " اولین همبرگر دنیا رو کی درست کرد ؟ " بزنید.

اطلاعات جالب درباره همبرگر

 • معمولا همبرگرها قیمت بسیار بالایی ندارند اما برخی رستوران های مشهور با استفاده از ترکیباتی مانند گوشت خرچنگ دریایی، جگر چرب و حتی سس باربکیو که با دانه های قهوه کوپی لوواک (Kopi Luwak coffee beans) تولید شده است قیمت همبرگر را افزایش می دهند.
 • پرکالری ترین همبرگر جهان، همبرگر Quadruple Bypass است که مملو از چربی بوده و حتی در چربی طبیعی خوک سرخ می شود. در این رستوران منحصربفرد و عجیب و غریب، به مشتریانی که بیشتر از 170 کیلوگرم وزن داشته باشند همبرگر مجانی داده می شود.
 • سرآشپز تدریدر در 8 می سال2010 درتورنتو کانادا بزرگ ترین همبرگر جهان را درست کرده است که 6/267 کیلوگرم (590 پوند) وزن داشت و 46 نفر در 11 ساعت کار، این همبرگر را آماده کردند.

نکاتی درباره همبرگر

 • در یک رستوران در میشیگان آمریکا بزرگ ترین همبرگر سرو شده، ارائه می شود که وزنی در حدود 75/74 کیلو دارد و قیمت آن 399 دلار است.
 • دان لرمن، در 10دقیقه 25/11 همبرگر 25 پوندی را خورده است و رکورددار خوردن همبرگر است. خانم سونیا توماس نیز در سال 2006 در 27 دقیقه، یک چیز برگر 5/4 کیلویی را خورده است.
 • شرکت مک دونالد با 32000 شعبه در 117 کشور جهان، بزرگ ترین فست فود جهان است و در50 سال گذشته، بیش از 99 میلیارد برگر را در سراسر دنیا به فروش رسانده است.
 • اولین رستوران وارد کننده همبرگر به ایران، تا پس همبرگر بود که در بلوار ناهید خیابان آفریقا قرار داشت.

روز جهانی همبرگر و تاریخچه و دلیل نامگذاری این روز

511
این مطلب مفید بود ؟110
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب/ن
برچسب : همبرگر
وبگردی