تمیز کردن لکه آبمیوه
با ریختن ناگهانی آبمیوه روی فرش، فورا تصمیم به پاک کردن آن نکنید؛ چرا که یک اشتباه می‌تواند رنگ آبمیوه را در کنار لکه اصلی پخش کرده و کار را سخت‌تر کند.

بهترین روش‌های تمیز کردن لکه آبمیوه از روی فرش و قالی

وقتی که کثیفی و آلودگی زیاد می‌شود، همه ما سردرگم می‌شویم اما نمی دانیم برای رفع آن دقیقاً باید چه کار کنیم. لکه‌های عجیب و غریبی روی فرش و قالی ایجاد می‌شود که بزرگترین و چالش برانگیز ترین نوع کثیفی محسوب می‌شود. ریختن آبمیوه روی فرش هم یکی از همین اتفاقات چالش برانگیز است که احتمالاً ما را سردرگم می‌کند؛ اما چگونه باید این لکه‌ها را از روی فرش پاک کرد؟ در این قسمت از رازهای خانه داری نمناک با ما همراه باشید تا راه حل انجام این کار را به شما توضیح دهیم.

روش اول

وقتی که می‌خواهید لکه آبمیوه را از روی فرش پاک کنید، باید در سریع ترین زمان ممکن عمل کنید. اول باید لکه آبمیوه را با یک دستمال خشک کنید و تا جایی که می‌توانید مایعات را از روی فرش بردارید. همچنین می‌توانید از یک پارچه تمیز استفاده کنید و آب ولرم را مستقیماً به لکه اسپری کنید. مراقب باشید که از آب داغ استفاده نکنید.

دوباره باید یکبار دیگر با دستمال لکه را خشک کنید و هرگز نباید از حرکات دایره‌ای شکل برای خشک کردن استفاده کنید.

اسپری آب ولرم

بهترین راه برای خشک کردن لکه، این است که با دستمال یا پارچه‌ای به دفعات روی آن ضربه بزنید. اگر لکه هنوز هم مشخص است، ¼ قاشق چای خوری شامپوی فرش را با 1 لیتر آب گرم در یک سطل ترکیب کنید. این محلول را مستقیماً به لکه بزنید. چند بار این لکه را خشک کنید.

می توانید فرش را با آب گرم بشویید و یک دستمال خشک و تمیز روی آن قرار دهید و یک جسم سنگین هم روی دستمال بگذارید تا در این محل بماند و هر گونه کثیفی را پاک کرده و به خودش جذب کند. بگذارید تا برای چند ساعت در همین حالت بماند و بعد وسیله را از روی پارچه بردارید. حال خواهید دید که لکه از بین رفته است.

روش دوم

برای پاک کردن لکه آبمیوه از روی فرش، می‌توانید از این روش هم استفاده کنید. یک دستمال یا پارچه تمیز را بردارید و آن را روی لکه قرار دهید تا قطرات مایع را به خود جذب کند.

سپس از یک ماده پاک کننده ظرفشویی خنثی استفاده کرده و آن را با 1فنجان آب گرم ترکیب کنید و به لکه بزنید. حال 2_3 فنجان آب را با نصف فنجان سرکه سفید خانگی ترکیب کنید و آن را داخل بطری اسپری بریزید و مستقیماً به لکه بزنید. سپس دوباره از ماده شوینده ظرفشویی استفاده کنید.

محل مورد نظر را با آب و پارچه مرطوب تمیز کنید و فراموش نکنید که پارچه باید خشک باشد سپس جسم سنگینی را روی پارچه گذاشته و چند ساعت صبر کنید.

دستمال روی فرش

اگر بعد از چند ساعت باز هم لکه آبمیوه باقی مانده بود، محل مورد نظر را با محلول 3 درصد هیدروژن پراکسید مرطوب کنید و یک ساعت صبر کنید. این کار را تا زمانی تکرار کنید که لکه به طور کامل پاک شود. سپس دستمال‌های بیشتری روی این قسمت بگذارید و آن را با جسم سنگین تری فشار دهید که زودتر پاک شود.

نکته مهم

هر چقدر سریع تر عمل کنید، لکه راحت تر از روی فرش پاک می‌شود.

مهم تر از همه اینکه پارچه‌ای که برای هر مرحله استفاده می‌کنید، بهتر است پارچه سفید و بدون رنگ باشد تا رنگ خود پارچه به فرش پس ندهد.

ترفند پاک کردن لکه آبمیوه از روی فرش و قالی

54
این مطلب مفید بود ؟40
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ف.ن
وبگردی