عادت به ورزش
تبدیل ورزش کردن به یک عادت روزانه باعث می شود همیشه پرانرژی و خوش اندام باشید بنابراین برای عادت به ورزش این راهکارهای ساده را هرروز انجام دهید.

چطور ورزش را به یک عادت روزانه تبدیل کنیم؟

اینکه یک روتین برای تناسب اندام خود داشته باشید، قطعاً یک کار هیجان انگیز است. بدون شک همه ی ما عاشق صبح زود بیدار شدن، رفتن به باشگاه قبل از محل کار و فعالیت بدنی هستیم اما موفق به انجام این کار نمی شویم.

شاید در هفته اول انرژی و انگیزه داشته باشید اما کم کم این رویه را کنار می گذارید. به نظر شما باید چه کار کرد تا ورزش به یک عادت روزانه تبدیل شود؟! در این قسمت از ورزش و سلامت نمناک در این باره توضیح خواهیم داد و راهکارهای موثری به شما معرفی خواهیم کرد.

1. صبح زودتر بیدار شوید

شاید شما شخص سحرخیزی نباشید اما اگر می خواهید یک روتین تناسب اندام منظم داشته باشید، حتماً باید یک ساعت زودتر از همیشه از خواب بیدار شوید. تحقیقات نشان می دهد افرادی که صبح ها ورزش می کنند، معمولاً بیش از بقیه به ورزش پایبند می مانند. ورزش صبح زود معمولاً اثرگذاری بیشتری در روند شما دارد.

سحرخیزی

2. تمرکز خود را پیدا کنید

بسیار مهم است از کاری که انجام می دهید لذت ببرید. اگر به ورزش کردن به چشم یک وظیفه نگاه کنید، قطعاً خیلی زود از آن خسته می شوید. به دنبال فعالیت هایی باشید که هیجان شما را برمی انگیزد.

مثلا اگر عاشق حرکات موزون هستید، به سراغ کلاس های ایروبیک بروید. اگر به دنبال حرکت با وزنه هستید، پس بدنسازی را انتخاب کنید. به همین منوال به دنبال علاقه خود بروید.

3. شرایط راحتی را برای خود انتخاب کنید

حتما باشگاهی را انتخاب کنید که نزدیک به خانه باشد تا برای رفتن به آن، مسافت طولانی را تعیین کنید. نزدیک بودن باشگاه به منزل باعث می شود که انگیزه بیشتری داشته باشید.

4. یک دوست پیدا کنید

زمانی که صحبت از فیتنس و تناسب اندام می شود، قدرت در جمع و گروه است. مطالعات نشان می دهد که ورزش کردن با یک دوست و همراه، قطعاً سطح عملکرد شما را افزایش می دهد و باعث می شود که شما بیشتر به برنامه خود پایبند بمانید.

ورزش کردن با دوست

5. در صورت امکان یک مربی بگیرید

در صورتی که شرایط مالی تان اجازه می دهد مربی خصوصی داشته باشید، قطعا می تواند به مرور زمان پیشرفت شما و کاهش وزنتان را اندازه گیری کند، شما را به سمت ورزش هول بدهد و در نتیجه احتمال کاهش انگیزه در شما به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

6. اهداف مختلف تعیین کنید

قطعاً دلتان می خواهد که با ورزش کردن به تناسب اندام مناسب برسید. مثلا اگر به دنبال کاهش وزن هستید، یک عدد را به عنوان هدف برای کاهش وزن خود در نظر بگیرید و ببینید که در مدت زمان مشخصی تا چه حد به ان نزدیک شدید. همین باعث می شود که نسبت به هدفی که دارید، پیگیرتر باشید.

7. محیط اطراف خود را تغییر دهید

ورزش کردن داخل منزل دیگر قدیمی شده است؛ مخصوصاً زمانی که هوا کم کم گرم می شود. پس سعی کنید چند هفته یکبار محیط اطراف خود را تغییر دهید. در فضاهای مختلف با افراد مختلف ورزش کنید تا فضا از یکنواختی خارج شود.

روتین در ورزش

8. برنامه و موفقیت های خود را ثبت کنید

حتما باید یک تقویم و یک خودکار داشته باشید و بنویسید که در هر تاریخ چه پیشرفتی داشته اید. با این کار انگیزه بیشتری برای ادامه راه پیدا می کنید زیرا شاهد زحمات خود هستید و می دانید که اگر کمی بیشتر تلاش کنید، به آن چیزی که دلتان می خواهد می رسید.

9. ورزش را به یک سرگرمی تبدیل کنید

تلاش کنید ورزش های مختلف را امتحان کنید. مثلا اگر می خواهید ورزش دو را انجام دهید، سعی کنید آن را در محیط های متنوع به انجام برسانید و آن را شبیه به یک رقابت یا بازی در کنار دوستانتان کنید تا هم ورزش کرده باشید و هم از این اوقاتی که دارید، لذت ببرید.

10. مواد مغذی را فراموش نکنید

با رژیم غذایی ضعیف قطعا نمی توانید در ورزش موفق شوید. پس به دنبال مواد مغذی باشید که واقعاً بدن شما را سالم نگه می دارد و باعث می شود که انرژی بیشتری برای ادامه کار داشته باشید.

رژیم غذایی

11. از چیز های کوچک شروع کنید

شاید این کاربردی ترین پیشنهادی باشد که تا به حال شنیده اید. هنگامی که شروع به ورزش می کنید، انرژی زیاد و انگیزه بالایی دارید اما شاید نتوانید آن را تا انتها دنبال کنید.

بهتر است که از همان اول از قدم های کوچک شروع کنید تا به یکباره انرژی خود را از دست ندهید. مثلاً می توانید در هنگام شروع حرکت، برای 10 الی 15 دقیقه ورزش کنید و کم کم آن را افزایش دهید تا ورزش به یک عادت در شما تبدیل شود که نتوانید آن را کنار بگذارید.

12. زمان بندی داشته باشید

تصمیم بگیرید که می خواهید صبح ها، ظهر ها، عصرها یا شب ها ورزش کنید. سپس همیشه به آن تایم ورزشی پایبند بمانید. مثلاً اگر قرار است هر روز ساعت پنج و نیم صبح ورزش کنید و به آن پایبند باشید، زمان را تغییر ندهید زیرا اگر زمان مشخصی نداشته باشید، احتمال پشت گوش انداختن آن افزایش پیدا می کند.

ایجاد عادت ورزش

13. برای خودتان یک چیز را به عنوان یادآوری نظر بگیرید

می توانید از برنامه های مختلف یا قسمت یادداشت گوشی خود استفاده کنید یا پیام های متنی را آماده کنید که سر زمان های خاصی به شما ارسال شود تا فراموش نکنید که اکنون وقت ورزش کردن است.

14. یک روز را برای استراحت در نظر بگیرید

همان طور که می دانید ریکاوری بعد از ورزش بسیار اهمیت دارد. باید به بدن خود فرصتی برای استراحت بدهید. پس می توانید یک روز تعطیل را به عنوان روزی برای استراحت در نظر بگیرید تا بتوانید شش روز بعدی را بهتر ورزش کنید. البته در چنین روزهایی هم می توانید به مدت 20 دقیقه پیاده روی، دوچرخه سواری، شنا یا حرکات سبک این چنینی داشته باشید.

15. فقط کافی است که از منزل خارج شوید

در مطالب قبلی نمناک هم خواندید که گاهی اوقات اصلاً نباید به نوع ورزش خود فکر کنید. فقط کافی است کفش های ورزشی را بپوشید و از خانه خارج شوید. در چنین حالتی مطمئنا نمی توانید دست رد به سینه وسوسه در برابر ورزش بزنید و قطعاً آن را انجام خواهید داد و همه چیز به راحتی آب خوردن، به اتمام خواهد رسید.

راههای عادت به ورزش

16. حتی یک روز را هم جا نیاندازید

شاید گفتن این جمله آسان باشد که امروز ورزش نمی کنم اما در عوض، پنج روز بعد خوب ورزش می کنم اما هرگز راهکار خوبی نخواهد بود زیرا اگر امروز به روتین خود پایبند نباشید، قطعا فردا هم نمی توانید کاری برای جبرانش انجام دهید.

17. یک زمان جداگانه برای ورزش در نظر بگیرید

حتما در طول روز زمانی را اختصاص دهید و به انجام ورزش بپردازید. بهتر است که این زمان جدا از زمان کاری و استراحت و یا هر مشغله دیگر شما باشد. پس حتما برای ورزش زمان خالی کنید.

18. به خودتان پاداش بدهید

اهداف کوتاه مدت تعیین کنید و بعد از دستیابی به آن ها به خودتان پاداش دهید. مثلاً برای خودتان هدف تعیین کنید که در چند روز آینده این مقدار ورزش را انجام خواهید داد و سپس بعد از اینکه آن را انجام دادید، برای خودتان یک پاداش و هدیه در نظر بگیرید تا انگیزه شما افزایش پیدا کند.

18 راه ساده برای عادت کردن به ورزش

517
این مطلب مفید بود ؟170
منبع : بخش ورزش و تناسب اندام نمناک/ن/ز.ت
برچسب : حرکات ورزشی
وبگردی