اعتیاد به کار
علاقه به کار و سخت کوشی بسیار مهم است ولی نباید باعث شود از خانواده غافل شوید، اعتیاد به کار یا به اصطلاح ازدواج با کار علائمی دارد که با شناخت آن می توانید بین کار و خانواده تعادل برقرار کنید.

علائم اعتیاد به کار و به اصطلاح ازدواج با کارتان

بسیاری از افراد هستند که می خواهند در کار خود بهترین باشند . افرادی که می خواهند به جهان نشان دهند چه قابلیت هایی دارند و چه کاری انجام می دهند.  هیچ چیز غلطی در مورد انجام این کار وجود ندارد اما اگر انجام آن باعث شود که نتوانید روی عزیرانتان تمرکز داشته باشید ، و به آن ها کم توجهی کنید، یعنی در واقع با کارتان ازدواج کرده اید . پس قطعاً باید به دنبال راهکاری باشید  زیرا ارتباط یک موضوع دو طرفه است و هر دو طرف باید برای آن تلاش کنند. در این قسمت از خانواده پلاس نمناک علائمی را به شما معرفی می کنیم که نشان می دهد شما با کارتان ازدواج کرده اید. 

اعتیاد به کار

اولویت های زندگی 

اگر احساس کردید که همسرتان اولویت شما نیست ، پس باید به خودتان شک کنید.  گاهی اوقات ممکن است این اتفاق رخ دهد؛ اما اگر همیشه این چنین است ، پس بیشتر مراقب باشید . افرادی که کار را قبل از رابطه در اولویت قرار می دهند ، یعنی هدف بسیار خاصی را در زندگی دنبال می کنند و با کارشان ازدواج کرده اند و اولویت آن ها فقط رابطه شان نیست. 

وقت نداشتن برای انجام کارهای دیگر 

آیا زمانی که همسرتان سمت شما می آید ، مدام در حال کار کردن هستید ؟ آیا با یکدیگر صحبت نمی کنید؟ سخت کار کردن اصلا چیز بدی نیست اما بهتر است تعادل را بین کار و زندگی ایجاد کنید  زیرا قطعاً همسرتان دوست دارد زمان بیشتری را در کنار شما باشد. 

وقت نداشتن

نداشتن زندگی اجتماعی 

ازدواج با کار مزایا و معایب زیادی دارد.  یکی از معایب ازدواج با کار این است که شما زندگی اجتماعی خوبی ندارید ، قطعاً زمان هایی بیرون می روید اما هرگز خارج از محل کار خود دوست و رفیق ندارید. در واقع شغل خود را مهم تر از هر چیز دیگری می دانید.  رابطه شما بین دوستان ، اعضای خانواده و همسرتان همیشه اولویت کم تری نسبت به کار دارد. 

زیاد صحبت کردن در مورد کار 

راجع به هر چیزی که زیاد صحبت کنید ، اولویت شما را نشان می دهد.  اگر صحبت های شما بیشتر در مورد کار و شغل تان است ، و در مورد موضوعات دیگر با اطرافیان صحبت نمی کنید ، هیچ شکی نیست که به شدت خودتان را وقف کار کردن کرده اید . در واقع یک نوع ناتوانی در برقراری ارتباط های غیر کاری به شما دست می دهد که باعث می شود به جنبه های دیگر زندگی توجه نکنید .

صحبت درباره کار

شغل شما به سرگرمی تان تبدیل شده است 

به قبل از وارد شدن به این کار فکر کنید.  آیا در کلاس های مختلف شرکت می کردید ؟ آیا دوست داشتید آشپزی کنید و از زندگی لذت ببرید؟ خب . اکنون دیگر این کار ها را انجام نمی دهید و تمام سرگرمی شما همان کار و شغلتان شده است . پس قطعاً می توان گفت که شما با کارتان ازدواج کرده اید. 

سندروم توهم ویبره یا لرزش 

چه باور کنید و چه باور نکنید ، سندروم توهم ویبره یک چیز واقعی است و یکی از علائم افرادی می باشد که با کارشان ازدواج کرده اند . این سندروم کمی رازآلود است و زمانی تجربه می شود که گوشی موبایل شما مدام داخل جیبتان زنگ می خورد و نوتیفیکیشن های کاری مختلف را دریافت می کنید .بسیاری از افراد با این سندروم در زندگی روبرو هستند. 

تنها زمانی که کار نمی کنید؛ هنگامی است که خواب هستید 

افرادی که با کارشان ازدواج کرده اند ، فقط هنگام خوابیدن از کار دست می کشند.  آن ها هنگام خواب نیز مدام با هجوم افکار کاری مختلف درگیر هستند و اول صبح هم ایمیل ها و قرار های ملاقات را بررسی می کنند.

خوابیدن

راه حل اعتیاد به کار

اگر احساس کردید که با کارتان ازدواج کردید، باید چه اقداماتی را انجام دهید؟ از آن جایی که به شدت سرتان شروع است ، باید به داد خودتان و به داد رابطه برسید و اقداماتی را در پیش بگیرید تا این وضعیت خطرناک نشود . در چنین حالتی باید راهکارهای زیر را در پیش بگیرید و برای شروع به کار ببندید. 

چیزهایی را پیدا کنید که همراه همسرتان از آن لذت می برید 

اگر می خواهید زمان بیشتری را در کنار همسرتان سپری کنید و کمی از کار دور شوید ، باید چیزی را پیدا کنید که هم شما و هم او به انجام آن علاقه مند هستید تا هر دو در این مسیر خسته نشوید .

چیزهایی مثل ورزش مورد علاقه ، ویدیو گیم و ... می تواند به هر دوی شما کمک کند و باعث شود که زمان بیشتری را در کنار یکدیگر سپری کنید . در واقع باید کاری کنید که همسرتان از این رابطه لذت ببرد و احساس خوب و مثبتی داشته باشد. 

ورزش کردن

برنامه بچینید 

برای سفر و تفریح برنامه بچینید تا حال و هوای هر دو نفر تان عوض شود.  ایده های خود را در مورد آینده به او بگویید اما تفریح کردن را نیز در زندگی بگنجانید و سعی کنید اوقات بیشتری را در این تفریحات کنار یکدیگر سپری کنید.  مطمئن باشید مدت زمانی که در تفریحات هستید ، باعث می شود بعداً با انرژی بیشتری به سمت کار بروید. 

 زمان بیشتری را با خانواده خود و همسر سپری کنید 

اگر با کارتان ازدواج کرده باشید ، احتمالاً برای خانواده خود و برای خانواده همسرتان زمان ندارید.  پس یاد بگیرید که با برنامه ریزی به هر دو خانواده سر بزنید و اوقات بیشتری را در کنار آن ها سپری کنید. 

خانواده

 ارتباط بگیرید 

یکی از مهم ترین چیز ها که می تواند عاملی برای تخریب رابطه باشد ، ناتوانی در برقراری ارتباط است  . باید یاد بگیرید که به غیر از حوزه کاری با افراد ارتباط برقرار کنید ، مشکلات خود را در میان بگذارید و سعی کنید مشکلات یکدیگر را برطرف کنید . خودتان و کسی را سرزنش نکنید و فقط به یاد داشته باشید که شما دو نفر هستید و هر دو باید برای این رابطه تان تلاش کنید. 

کمک بگیرید 

اگر احساس می کنید هرگز نمی توانید از کارتان دست بکشید و زمان بیشتری را در کنار همسر و اعضای خانواده باشید ، حتما به مشاور مراجعه کنید.  مشاور می تواند به شدت در این مسیر به شما کمک کند. 

مشاوره

چگونه از اعتیاد به کار و ازدواج با کار جلوگیری کنیم؟ 

اگر می خواهید بهترین نسخه از خودتان را به دیگران نشان دهید ، اما دیگر با کارتان ازدواج نکنید ، راهکارهای عنوان شده در این بخش از سبک زندگی نمناک را در پیش بگیرید.

روتین خود را تغییر دهید 

زمان به سرعت سپری می شود، بدون این که خودتان متوجه باشید، می بینید که در دهه چهل سالگی زندگی هستید، پس روتین خود را تغییر دهید و در کنار کار از زندگی نیز لذت ببرید. 

سرگرمی پیدا کنید 

سرگرمی را پیدا کنید که به شدت به آن علاقه دارید . اگر فقط بخوابید و کار کنید، زندگی اجتماعی شما به هم می ریزد . کمی روتین زندگی و کاری خود را تغییر دهید. یک سرگرمی بعد از کار پیدا کنید . ورزش کردن هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ ذهنی ، وضعیت شما را بهبود می بخشد . روی چیزهایی کار کنید که می خواهید آن ها را یاد بگیرید و  البته نباید عجله کنید و انتظار نداشته باشید که یک باره عوض شوید. 

دویدن

این سرگرمی ها به سلامت ذهنی شما کمک می کند و سطح کیفیت زندگی تان را ارتقا می دهد.  کارهایی را انجام دهید که به غیر از حوزه کاری به آن علاقه دارید.  افراد بیشتری را بشناسید، علایق آن ها را یاد بگیرید تا بتوانید در حوزه اجتماعی نیز وضعیت بهتری داشته باشید و به همسرتان هم نزدیک تر شوید. 

در شغل خود هوشمندانه عمل کنید 

آیا تا به حال  مفهوم هوش کاری به گوشتان خورده است ؟ این مفهوم این است که سخت کار کردن به معنای فدای چیزهای دیگر نیست . می دانید چرا؟ چون سوپروایزرها و سرپرست ها بیشتر فکر می کنند تا این که اجرا کنند . پس شما هم فکر کنید.  مطمئن هستم که می توانید تجارت خود را داشته باشید ، خودتان و همسرتان را نیز ساپورت کنید . شغل باید از طرف شما تعریف شود ، باید خودتان را ارتقا دهید و یک رابطه سالم داشته باشید .

*با کارمند بودن ثروتمند نمی شوید و اکنون باید اهداف خود را دوباره تعریف کنید . برای آینده برنامه بریزید ؛ باید یک بیزینس مخصوص به خودتان را راه بیندازید.  البته ناگفته نماند که این فقط یک تلنگر و تشویق است.  صاحب یک بیزینس بودن برای همه مناسب نیست و  اگر شما هم نمی توانید بیزینس  خود را داشته باشید، سخت کار کنید اما در کنار آن سرمایه گذاری هایی هم داشته باشید .

علائم اعتیاد به کار و راه حل آن در زندگی مشترک

58
این مطلب مفید بود ؟80
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن/س
وبگردی