آکنه و رابطه جنسی
بروز جوش و آکنه به دلیل فعالیت های جنسی یکی از باورهای قدیمی است. اما آیا واقعا آکنه و جوش با فعالیت جنسی ارتباطی دارند؟

ارتباط آکنه و جوش با فعالیت جنسی

قدیمی ترها بر این باورند که داشتن فعالیت جنسی بر بروز مشکل آکنه تاثیرگذار است. شاید این موضوع بیشتر ریشه در آن دارد که نسل قدیم به این طریق سعی در ممانعت نسل جوان خود از انجام فعالیت های جنسی قبل از ازدواج داشتند و به نوعی از این تاکتیک ترس انداختن در دل آن ها استفاده می کردند شاید هم دلیل دیگری در پس این باور قدیمی نهفته بود. ما دراین بخش از بهداشت و سلامت نمناک کاری به دلیل باورهای قدیمی نداریم بلکه نگاهی علمی خواهیم داشت با این مورد.

بروز آکنه با فقدان یا کمبود رابطه زناشویی؟

اگر چه تحقیقات زیادی در خصوص این وجود رابطه صورت نگرفته ، اما شاید از طرفی بتوان گفت از آنجا که بروز آکنه در سن بلوغ و درست همزمان با تمایلات جنسی فرد اتقاق می افتد، ممکن است وجود رابطه بین این دو مورد قرار گرفته باشد.

از طرفی امروزه افرادی هستند که تصور می کنند بروز آکنه در آن ها به دلیل فقدان فعالیت جنسی در بعضی از مواقع است. پس در هر صورت بهترین کار این است که برخی عوامل بروز آکنه را بررسی کنیم تا ببینیم آیا فعالیت جنسی نیز در این راستا نقشی دارد؟

بر اساس برخی از تحقیقات کلی انجام گرفته بر روی موارد گزارش شده بروز آکنه، گفته شده بروز این حالت بیشتر به دلیل مسدود شده قسمت هایی از پوست صورت می گیرد.

در عین حال دلیل این انسداد انباشته شدن میزان روغن مصرفی بر روی پوست و یا برخی اجزای مرده پوست و یا عواملی از این دست بر روی پوست ایجاد شده بود پس نمیتوان بروز آکنه را مستقیم با زیاد یا کمبود رابطه جنسی مرتبط دانست چرا که در واقع عوامل دیگر مرتبط به رابطه جنسی میتوانند موجب این وضعیت شوند.

آکنه و رابطه جنسی

تغییرات بدن در رابطه جنسی و بروز آکنه

خب حالا از طرفی در پاسخ به این سوال که آیا فعالیت جنسی در بروز آکنه نقش دارد یا خیر باید دید در حین بروز فعالیت جنسی چه مواردی صورت می گیرد. زمانی که فرد اقدام به فعالیت جنسی دارد، در نتیجه انجام آن واکنش های متابولیکی زیادی در بدن صورت می گیرد و فرد دچار حالت خستگی و بی رمق شدن شدیدی می شود.

به عنوان مثال برخی از افراد در حین انجام فعالیت جنسی نسبت به زمان های عادی دیگر، بیشتر دچار تعریق می شوند. به نوعی می توان گفت شاید عرق حاوی مولکول هایی است که دراصل در بروز حالت آکنه برای فرد موثرند اما از طرفی دیگر مشاهده شده اگر این میزان تعریق به طور کامل و به خوبی انجام گیرد باعث کاهش میزان حالت آکنه می گردد.

پس در واقع این موضوع نشان می دهد چنانچه فعالیت جنسی در موارد بیشتر و با تعریق کاملتری صورت گیرد به مراتب ضایعات پوستی بهتر از بین بروند و این نکته به خوبی معیار ممانعت از بروز آکنه است.

رابطه زناشویی عامل آکنه

در واقع همزمان با عرق کردن برخی میکروب ها و نیز سلول های مرده پوست که موجب مسدود شدن پوست و بروز آکنه هستند، دفع می گردند لذا مراقبت های پوستی بعد از فعالیت جنسی به شدت در بروز یا بالعکس کاهش حالت آکنه موثر است زیرا در صورت عدم مراقبت های بهداشتی پوست این ذرات که از سطح پوست به کمک مولکول های عرق خارج شده، مجددا بر روی پوست باقی مانده و موجب مسدود شدن منافذ پوستی و نهایتا آکنه می گردند.

هر چند گاهی وجوده دوده و ذرات آلودگی بر روی پوست نیز موجب بروز آکنه می گردند اما باید گفت هورمون های جنسی حاوی ذرات چربی هستند و تجمع این مواد چرب بر روی پوست باعث مسدود شدن منافذ و در نتیجه بروز حالت آکنه می گردد.

ترشح هورمون های جنسی و بروز آکنه

ترشح هورمون جنسی اندروژن همزمان با انجام فعالیت جنسی، افزایش می یابد و چنانچه دفعات زیادی فعالیت جنسی صورت گیرد، احتمال ورود این هورمون ها در سطح پوست و در نتیجه مسدود شدن منافذ پوستی و در نهایت آکنه بیشتر خواهد بود.

بروز آکنه با رابطه

نتیجه نهایی

با توجه به تمام توضیحاتی که خواندید، در عین حال که نمی توان صرفا به طور مستقیم فعالیت جنسی را عامل اصلی بروز حالت آکنه تلقی کرد و عوامل زیادی در بروز آکنه فرد موثر است اما به نوعی با وجود مواردی که توضیح داده شد، ممکن است تمایلات جنسی فرد نیز به عنوان عاملی فرعی در این خصوص دخیل باشند.

آکنه و جوش با فعالیت جنسی کم و زیاد میشه؟

54
این مطلب مفید بود ؟40
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی