تولد
عادت های اشتباه
افراد چاقی که به دنبال کاهش وزن هستند باید قبل از آن عادت های اشتباه شبانه خود را ترک کنند تا دچار افزایش وزن بیشتری نشوند.

13 عادت اشتباه شبانه و قبل خواب که چاقتان میکند

داشتن اضافه وزن نه تنها منجر به سرخوردگی می شود بلکه ممکن است باعث مشکلات سلامتی نیز شود و طبق تحقیقات، اضافه وزن خطر مرگ زودرس را افزایش می دهد اما با این حال پاسخ به افزایش ناگهانی وزن ممکن است در برنامه روتین عصر شما پیدا شود و اگر از دلایل پشت اضافه وزن خود آگاه هستید، می توانید احتیاط کنید و یک روش سالم تر زندگی را انتخاب کنید.

ما شایع ترین اشتباهاتی که در زمان خواب انجام می شود در نهایت منجر به افزایش وزن می شود را در بخش ورزش و تناسب اندام نمناک جمع آوری کرده ایم، بیایید این لیست را با هم مرور کنیم و سعی بر به کار بردن آن ها در زندگی روتین خود داشته باشیم.

1. وعده های شبانه دیروقت

همه ما در مورد قاعده نخوردن بعد از ساعت 6 بعد از ظهر اطلاع داریم اما این کار معمولا مانع از خوردن وعده های شام دیر یا وعده های نیمه شب نمی شود که باید بشود اما با این حال، مطالعات به ما یادآور می شوند که دیر غذا خوردن منجر به افزایش وزن می شود و علاوه بر این ممکن است باعث افزایش کلسترول، سطوح انسولین و تاثیر منفی بر روی مارکرهای هورمونی ما شود و به یاد داشته باشید که اگر جذب کالری خیلی بیشتراز چیزی باشد که می سوزانید، در نهایت منجر به افزایش وزن خواهد شد.

وعده خوراکی شبانه

2. نوشیدن قهوه در اواخر شب

نوشیدن قهوه در اواخر شب نه تنها به خواب شما آسیب می زند، بلکه آخرین زمان مصرف کافئین 6 ساعت قبل از رفتن به خواب است و دانشمندان همچنین مصرف اسید کلروژنیک که در قهوه یافت می شوند را به افزایش وزن ربط می دهند پس سعی کنید قهوه را با چای گیاهی و یا حتی بهتر با آب گرم جایگزین کنید.

3. نداشتن خواب کافی

یک مقدار خواب سالم حدود 7 تا 8 ساعت در شب است اما اگر روزانه کم تر از این باشد، بسیاری از مشکلات سلامتی شروع می شوند و مطالعات ثابت کرده اند که ارتباطی بین محرومیت از خواب و تغییرات منفی در متابولیسم وجود دارد و یک عامل تعیین کننده دیگر ممکن است این باشد که نداشتن خواب کافی منجر به خستگی و در نتیجه فعالیت فیزیکی کم تر می شود.

4. فقدان ورزش

ورزش و فعالیت های فیزیکی نقش حیاتی در کاهش وزن دارند چون سوخت و کالری شما را افزایش می دهند و مهم است که حتی ساده ترین ورزش روزانه را انجام دهید بنابراین اگر هر روز حدود 15 دقیقه پیاده روی کنید، حداکثر 100 کالری اضافی را خواهید سوزاند و این به حدود 700 کالری در هفته و 4 کیلوگرم کاهش وزن می رسد.

ورزش و پیاده روی

5. استفاده از وسایل الکترونیکی در شب

مطالعات تایید می کنند که استفاده از وسایل الکترونیکی که نور آبی را قبل از خواب منتشر می کنند به محرومیت از خواب و افزایش نهایی وزن مرتبط است چرا که این وسایل با تولید "ملاتونین" در بدن اختلال ایجاد می کنند ( هورمونی که مسئول تنظیم چرخه خواب است) . بارها در نمناک توصیه کرده ایم که به جای مرور در شبکه های اجتماعی قبل از رفتن به رختخواب، خواندن یک کتاب جالب یا گوش دادن به موسیقی آرامش بخش را انتخاب کنید.

6. دیر بیدار شدن 

باور کنید یا نه، محققان می گویند افرادی که زودتر از صبح در معرض نور روشن قرار دارند، شاخص توده بدنی کمتری نسبت به آن هایی که بعداً در معرض نور قرار گرفته اند دارند و ثابت شده که حتی 20 تا 30 دقیقه نور در فضای باز طبیعی بر شاخص توده بدنی شما تاثیر می گذارد پس زود بیدار شوید و از نور طبیعی صبح ها استفاده کنید.

7. شام سنگین

مصرف غذاهای چرب و پرکالری در وعده شام موجب هضم کند غذا و جذب نشدن ریز مغذی ها می شود . غذاهای سرخ شده کالری بالایی دارند که بدن نمی تواند به خوبی آنها را هضم کند. همچنین خوردن غذاهای پرچرب و سنگین در وعده شام مانع از خواب راحت می شود. توصیه می شود هنگام شام خوردن تلویزیون نبینید زیرا موجب بالا رفتن اشتهای شما خواهد شد.

شام سنگین خوردن

8. اطراف را با رنگ قرمز احاطه کردن

رنگ آبی باعث آرامش و در نتیجه خواب بهتر می شود و همچنین رنگی است که اشتها را سرکوب می کند و در عین حال، رنگ هایی مثل قرمز و یا نارنجی باعث می شود که شما احساس انرژی و گرسنگی بکنید پس بنابراین می توانید پالت رنگ اتاق خواب خود را از حالا به بعد مورد بازبینی قرار دهید.

9. مصرف غذاهای پرادویه در وعده شام

مصرف فلفل و غذاهای پر ادویه مخصوصا در هنگام شب، هضم را دچار مشکل می کند و ممکن است موجب سوزش معده در نیمه های شب و مختل شدن خواب شود پس بهتر است اگر به این نوع ادویه ها علاقه دارید، آنها را در وعده ناهار مصرف نمایید.

10. بلافاصله خوابیدن پس از شام

اگر بعد از خوردن شام بخوابید، چربی ها در بدن تجمع پیدا می کند و سوء هاضمه ایجاد خواهد شد پس پس از شام خوردن فورا به رختخواب نروید و حداقل /1 تا 2 ساعت صبر کنید.

اشتباهات قبل از خواب

11. دسر

مصرف دسر در شب به دلیل اینکه مملو از شکر و آرد تصفیه شده هستند به علت عدم هضم سریع در شب به چربی تبدیل می شوند بنابراین در شب دسر مصرف نکنید و اگر تمایل به مصرف دارید به جای دسر های سرشار از شکر، میوه را که سرشار از ویتامین است و چربی ندارد، مصرف نمایید.

12. خوردن تنقلات

اگر خیلی زود شام می خورید ما تا هنگام خواب تنقلات مصرف می کنید و ریزه خواری می کنید باید بدانید که چاق خواهید شد زیرا چنانچه بخش تناسب اندام نمناک گفته است این کار موجب افزایش کالری می شود و دریافت انرژی زیاد، خواب مطلوب را برهم می ریزد.

13. شام نخوردن

اگر شام نخورید و این وعده را حذف کنید، به علت کند شدن متابولیسم بدنتان وزن شما تغییر چندانی نمی کند. برخی از افراد که شام خود را حذف می کنند در روز بعد با گرسنگی شدیدی بیدار می شوند و کل طول روز را مواد غذایی بسیار چرب و شیرین می خورند و به همین علت چاق تر از قبل می شوند. باید بدانید که شام نخوردن موجب اضطراب و تحلیل توده عضلانی نیز خواهد شد.

دلیل اصلی چاقی شما عادت های اشتباه شبانه است!

4.828
این مطلب مفید بود ؟271
منبع : بخش ورزش و تناسب اندام نمناک/ن/ز.ت
برچسب : دلیل چاقی
وبگردی