درد بعد رابطه جنسی

16 علت اصلی درد بعد رابطه زناشویی

کد مطلب : 77629زمان مطالعه : 5 دقیقه
بسیاری از خانم های بعد از رابطه زناشویی دچار دردهایی می شوند که می تواند به دلیل عفونت ادراری، خشکی واژن یا کیست تخمدان باشد.

علل اصلی و رایج درد بعد از رابطه زناشویی

درد بعد از رابطه زناشویی به دیسپاریونیا معروف است و به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. ممکن است هم روی مردان و هم روی زنان اثرگذار باشد. گاهی اوقات نیز هر دو طرف را درگیر می کند.

پس بسیار مهم است که علت این درد را متوجه شوید و علائم آن را در نظر بگیرید زیرا گاهی اوقات نشان دهنده نیاز به درمان در هر دو فرد می باشد که البته درمان آن راحت است. در این قسمت از سلامت جنسی در نمناک علل درد بعد از رابطه زناشویی را با شما بررسی خواهیم کرد.

درد بعد رابطه جنسی

1. کمبود میل جنسی

هیجان نداشتن و آماده نبودن برای رابطه زناشویی، آن را دردناک می کند. بنابراین زوجین باید از قبل معاشقه خوبی داشته باشند تا بتوانند احساس راحتی بیشتری کنند.

2. روان و نرم نبودن

نداشتن انعطاف کافی باعث می شود که واژن دچار خشکی شود که علت آن گاهی اوقات چرخه طبیعی خانم هاست که معمولا بعد از قاعدگی بیشتر اتفاق می افتد. خشکی واژن به دلیل کمبود استروژن است.

خشکی همچنین می تواند به دلیل مشکلات هورمونی و گاهی اوقات سرطان هم باشد و بنابراین افراد باید از مواد روان ساز کننده و نرم کننده مخصوص این قسمت استفاده کنند.

pain after sex

3. واژینیسم

درد هنگام رابطه زناشویی گاهی اوقات به دلیل گرفتگی عضلات و یا مشکلی به نام واژینیسم است که در آن عضلات اطراف واژن هنگام رابطه جنسی منقبض می شوند و این کار را سخت و گاهی اوقات غیرممکن می سازند.

دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد که گاهی اوقات اضطراب و سختی زایمان جزء دلایل اصلی آن است. در چنین شرایطی معمولاً پزشک دارو تجویز می کند و به فرد کمک می کند تا بتواند با این شرایط کنار بیاید و همچنین لگن خانم ها باید در چنین شرایطی اندازه کافی قدرت داشته باشد.

4. ولوودینیا

این مشکل باعث احساس سوزش در فرج خانم ها می شود که علت آن گاهی اوقات عفونت است که باعث ایجاد حساسیت بالا در پوست این ناحیه می گردد. گاهی اوقات نیز علت آن کاملا ناشناخته باقی می ماند. این مشکل می تواند بعد از رابطه زناشویی برای فرد درد، سوزش و بیقراری ایجاد کند.

بیماری زنان

5. واژینیتیس

واژینیتیس یک نوع التهاب واژن است که گاهی اوقات باعث ایجاد سوزش، ورم و خارش درد و ترشح می شود. رایج ترین علت عفونت ها هستند. گاهی اوقات نیز نتیجه واکنش آلرژیک در فرد می باشند. رابطه جنسی می تواند این التهابات را بدتر کند.

6. برفک

درد حین رابطه جنسی و یا بعد از آن می تواند به علت عفونت واژن یا التهاب باشد. برفک یک مشکل قابل درمان است و با خارش، سوزش، ورم و ترشحات سفید رنگ غلیظ همراه است که در چنین شرایطی حتماً باید به پزشک مراجعه کنید و درمان مناسب را در پیش بگیرید.

برفک واژن

7. عفونت های انتقال یافته جنسی

عفونت انتقال یافته جنسی، درد را هنگام و بعد از رابطه جنسی ایجاد می کند. در چنین شرایطی به پزشک مراجعه کنید و علت آن را مورد بررسی قرار دهید. مشکلاتی مثل گونوره آ و یا هرپس تناسلی می تواند ایجاد کننده این وضعیت باشد.

این بیماری التهابی بعضی از مشکلات را در بلند مدت ایجاد می کند و گاهی اوقات باروری فرد را می کاهد و ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک و درمان پیدا کند.

8. لیکن اسکلروزیس

لیکن اسکلروزیس یک نوع عفونت موضعی در غده های اطراف مجرای ادرار است و مشکلات عصبی را ایجاد کرده که باعث ایجاد درد هنگام رابطه جنسی یا بعد از آن می شود که معمولاً در خارج از مجرای ادرار اتفاق می افتد.

علت درد هنگام رابطه

9. آندومتریوز

آندومتریوز وضعیتی است که در آن سلول هایی که در رحم قرار دارند از لوله فالوپ خارج می شوند و در قسمت دیگری در اطراف بدن قرار می گیرند که تقریباً پشت رحم یا مثانه می باشد و باعث ایجاد درد و ناراحتی در زمان قاعدگی یا حین رابطه جنسی و یا بعد از آن خواهد شد. این نواحی هر ماه خونریزی می کنند و این خونریزی عامل ایجاد درد وحشتناکی برای افراد خواهد شد.

10. کیست تخمدان

درد حین رابطه جنسی و یا بعد از آن همچنین می تواند به دلیل مشکلات موجود مثل کیست تخمدان یا اندومتریوز باشد که معمولا علاوه بر تخمدان، درد عمیقی را در قسمت پشت و پایین ساق پا هم ایجاد می کند. کیست تخمدان هنگام برقراری رابطه جنسی درد شدید تری پیدا می کند. خانم ها این درد را در هنگام تخمک گزاری بیشتر احساس خواهند کرد.

کیست تخمدان

11. عفونت ادراری

عفونت ادراری می تواند باعث ایجاد درد در ناحیه لگن و یا واژن شود که علت آن التهاب و حساسیت حین رابطه زناشویی است.

12. ورم مثانه

یکی دیگر از علت هایی که نشان دهنده عفونت های ادراری است، ورم مثانه می باشد که در آن حساسیت زیادی در قسمت مثانه ایجاد می شود و باعث می شود که فرد بعد از رابطه زناشویی یا حین انجام آن درد زیادی را احساس کند. ممکن است که علت آن وجود باکتری در ادرار باشد که در این وضعیت آنتی بیوتیک ها کمک کننده هستند اما در هر حال باید تحت نظر پزشک درمان را پیگیری کرد.

عفونت ادراری

13. واکنش آلرژیک

حساسیت عمومی و واکنش آلرژیک به دلیل استفاده از کاندوم لاتکس، مواد روانساز، صابون، شامپو یا حتی محصولات دیگر می تواند عاملی برای درد بعد از رابطه جنسی باشد.

14. آلرژی به اسپرم

در بخش های قبلی بهداشت و سلامت نمناک کامل خواندید که بعضی از افراد به آلرژی به اسپرم مبتلا هستند و اسپرم واژن آن ها را دچار حساسیت می کند. علائم آن معمولاً در رابطه جنسی بیشتر خودش را نشان می دهد و معمولا افراد حین انجام رابطه زناشویی متوجه آن می شوند و ممکن است باعث ایجاد کهیر یا خارش شود که می توانند با استفاده از کاندوم متوجه شوند که مشکل از کجاست.

آلرژی به اسپرم

15. بیماری التهابی لگن

بیماری التهابی لگن یک عفونت باکتریایی است که قسمت تناسلی فوقانی خانم ها را درگیر می کند که شامل لوله فالوپ، رحم و تخمدان است و به دلیل عفونت انتقال یافته جنسی مانند کلامیدیا یا گونوره آ ایجاد می شود.

این بیماری معمولاً در بین خانم های 15 تا 24 سال رایج تر است و باعث ایجاد درد در اطراف لگن و قسمت پایین شکم خواهد شد و ناراحتی را حین رابطه جنسی و بعد از آن ایجاد می کند که باید در طول وجود این علائم حتماً به پزشک مراجعه کرد.

16. سندروم روده بیقرار

سندروم روده بیقرار وضعیتی است که روی سیستم گوارشی تاثیر می گذارد و باعث انقباضات عضلات شکم و یبوست می شود و ناراحتی را حین رابطه جنسی و یا بعد از آن ایجاد می کند.

سندروم روده بیقرار

چگونه این مشکلات را برطرف کنیم ؟

  • بسیار مهم است که با پزشک خود در مورد علائمی که دارید صحبت کنید و معاینه شوید.
  • احتمالاً آزمایشاتی از شما گرفته شود و همچنین تست ادرار گرفته می شود تا در صورت نیاز به هر گونه درمانی و جراحی بتوانید وضعیت خود را بهبود ببخشید.
  • هرگز از مطرح کردن این مشکلات با پزشک خجالت نکشید و جزئیات را با دقت بیان کنید تا درمان شما موثر واقع شود.

16 علت اصلی درد بعد رابطه زناشویی

4.612
این مطلب مفید بود ؟111
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : رابطه جنسی
وبگردی